Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

اهمیت FSH در سیکل قاعدگی و اختلالات آن در ناباروری

در ابتدای سیکل قاعدگی (که با خونریزی همراه است) غدة آدنوهیپوفیز، هورمون‌هایLH و FSH را ترشح می‌کند.

اهمیت FSH در سیکل قاعدگی و اختلالات آن در ناباروری

تغییرات FSH در سیکل قاعدگی و اختلالات آن در ناباروری

در ابتدای سیکل قاعدگی (که با خونریزی همراه است) غدة آدنوهیپوفیز، هورمون‌هایLH [1] و FSH[2] را ترشح می‌کند. FSH با تأثیر بر سلول‌های گرانولوزای فولیکول‌ها، گامتوژنزیس را برای تکامل فولیکول‌ها و تولید اووسیت تحریک می‌کند. ترشح FSH تحت کنترل دو کمپلکس پروتئینی به نام اکتیوین[3] وInhibin است. اکتیوین باعث تحریک و Inhibin سبب مهار ترشح FSH می‌شود. در زنان این دو ترکیب از تخمدان، غدة هیپوفیز و جفت ترشح می‌شوند. در ابتدای فاز فولیکولار با تأثیر FSH روی سلول‌های گرانولوزای فولیکول‌ها، تولید Inhibin B افزایش می‌یابد. همزمان با افزایش Inhibin B، FSH در انتهای فاز فولیکولار کاهش می‌یابد و زمانى که تخمک آزاد مى‌شود ميزان هورمون FSH کاهش بیشتری پیدا می‌کند (در این مرحله به احتمال زیاد Inhibin A مترشحه از جسم زرد نیز نقش دارد)، اما اگر تخمکى آزاد نشود، ميزان اين هورمون همچنان بالا ‌مانده، احتمالاً هیپوفیز تلاش مى‌کند تا تخمدان را به اين آزادسازى تخمک تحريک کند. در انتهای فاز لوتئال، جسم زرد تحلیل رفته، تولید استروژن و پروژسترون کاهش و در نتیجه FSH افزایش مختصری می‌یابد (که به نظر می‌رسد نقش مهمی در آغاز سیکل بعدی داشته باشد). کاهش استروژن و پروژسترون (به ویژه استرادیول) در ابتدای سیکل قاعدگی سبب می‌شود اثر مهارکنندة ترشح FSH حذف و یک پیک افزایش FSH در روز سوم قاعدگی ایجاد شود.

 

وقتی قطر فولیکول‌ها به حدود 10-8 میلی‌متر می‌رسد (روز 7- 5 سیکل) تولید استروژن‌ها به ویژه استرادیول به ميزان قابل توجهی افزایش می‌یابد که به نوبة خود باعث رشد بیشتر فولیکول شده و از طرف دیگر موجب رشد و نمو لایة اندومتر رحم نیز می‌گردد. در ابتدا افزایش اندک در مقدار استروژن، مانع از ترشح بیشتر LH و FSH می‌شود، اما هرچه فولیکول به بلوغ نزدیک‌تر می‌شود، مقدار ترشح استروژن نیز بیشتر می‌شود. پاسخ آدنوهیپوفیز به میزان بالای استروژن (در فاصلة روزهای 12 تا 13 سیکل قاعدگی) افزایش ترشح LH است که این کار را از طریق فیدبک مثبت بر هیپوتالاموس و افزایش ترشح GnRH[4] انجام می‌دهد. مکانیسم این تغییر فیدبک از منفی به مثبت تحت تأثیر استرادیول ناشناخته است.

همزمان با نزدیک شدن به حوالی دورة یائسگی،‌ تخمدان‌ها شروع به مقاومت در برابر هورمون FSH کرده و در نتیجه غدة هیپوفیز، FSH بیشتری تولید می‌کند تا سطح استروژن را بالا نگه دارد؛ این حالت سبب بی‌نظمی سیکل قاعدگی شده و خونریزی‌های شدید و غیر قابل پیش‌بینی در طول پریودها رخ خواهد داد. عدم وجود پریود در یک سال و سطح FSH بالای ۳۰ تا ۴۰ mIU/mL نمایانگر آغاز دوران یائسگی است. با توجه به اینکه میزان FSH در حوالی دورة یائسگی پر افت و خیز است، تنها یک نتیجة آزمایش FSHبرای تشخیص یائسگی کافی نیست. هورمون FSH در زنانى که ذخیرة تخمک در تخمدان آنها کم است نیز افزایش می یابد.

افزایش پایدار FSH نشانة آن است که فیدبک منفی نرمالی که از تخمدان صادر می‌شود وجود ندارد و در نتیجه LH و FSH افزایش می‌یابند. این یافته در یائسگی طبیعی است اما در سنین باروری غیر طبیعی بوده و نشانة موارد زير است:

1- یائسگی زودرس[1] که به آن نارسایی زودهنگام تخمدان[2] نیز گفته می‌شود

2- اختلال مادرزادی در تشکیل گونادها[3] مثل سندرم ترنر[4]

3- برداشت تخمدان‌ها[5] به روش جراحی یا اشعه

4- سندرم سویر[6]: زنانی با کاریوتایپ مردانه (XY) که مبتلا به نارسایی تخمدان هستند.

5- سندرم شیهان[7] (که نام دیگر آن سندرم سیموندز[8] است) و در آن به دلیل تشکیل لختة خون در عروق خونرسان به هیپوفیز، غدة مذکور نکروزه شده و از بین می‌رود و در نتیجه فرد به کم‌کاری ثانویه گونادی[9] مبتلا می‌شود. این اختلال یکی از عوارض بارداری است که در اثر خونریزی زیاد در هنگام زایمان و یا DIC[10] ایجاد می‌شود.

6- بعضی از انواع هایپرپلازی مادرزادی غدة آدرنال[12].

 

کاهش FSH نشانه‌ای از نقص در عملکرد تخمدان‌ها است که به آن هیپوگونادیسم می‌گویند. علامت اصلی کاهش FSH توقف خونریزی قاعدگی یا آمنوره است. وضعیت‌هایی که سبب کاهش ترشح LH می‌شوند عبارتند از:

1- سندرم کالمن[13]: یک اختلال ژنتیکی که با اختلال بویایی و هیپوگونادیسم همراه است

2- مهار هیپوتالاموس[14]

3- کم‌کاری هیپوفیز[15]

4- اختلالات غذا خوردن[16]: این اختلالات با عادات غیرطبیعی در غذا خوردن مشخص و در بزرگسالان به دو صورت مشاهده می‌شود: اختلال بی‌اشتهایی عصبی[17] و اختلال پرخوری عصبی[18]

5- Female athlete triad: این اختلال ترکیبی از سه وضعیت اختلال در غذا خوردن، آمنوره و پوکی استخوان است که در بعضی زنان ورزشکار دیده می‌شود

6- افزایش پرولاکتین خون[19]

7- فقدان ترشح گونادوتروپین‌ها[20]

8- سندرم تخمدان پلی‌کیستیک[21

9- مصرف ماری جوآنا که باعث مهار ترشح GnRH می‌شود.

10- Gonadal suppression therapy: شامل دو دسته ترکیبات دارویی است که عبارتند از:

الف) GnRH antagonist: ترکیبات مشابه GnRH هستند که در اتصال به گیرنده‌های GnRH با هورمون فوق رقابت کرده و در نتیجه جلو فعالیت آن را می‌گیرند، مثل: ترکیبات تزریقی داخل عضلانی (Abarelix) و یا ترکیبات تزریقی داخل جلدی (Cetrorelix and Ganirelix)

 

ب) GnRH agonist (downregulation): این ترکیبات مشابه GnRH هستند و در ابتدا باعث افزایش گونادوتروپین‌ها می‌شوند ولی از آنجا که اتصال آنها به گیرنده‌های GnRH به سرعت از بین نمی‌رود تقریباً بعد از 10روز سبب کاهش گونادوتروپین‌ها می‌شوند (مثل: لوپروليد[21]، بوزرلين[22]، نفارلين[23]، هيسترلين[24]، وانتاس[25]، گوزرلين[26] و دزولورلين[27]).

 

[1] . Luteinizing Hormone(=LH)

[2] . Follicle Stimulating Hormone(=FSH)

[3] . Activin

 

 • تاریخ: سه شنبه 25 بهمن 1390 - 15:13
 • نویسنده: نیلو
 • بازدید: 180843
 • بخش: پزشکان

نظرات

 

 • سئوال:
  با سلام، ایا دیدن لخته های بسیار کوچک و کم رنگ(گاهی پررنگ) به ندرت ،گاهی با درد خفیف زیر شکم بین فواصل زمانی پریود ها نگران کنندست؟ واحتیاج به پزشک و معالجه دارد؟ با تشکر

  جواب:
  به طور طبیعی نباید دیده شود و توصیه می شود بررسی های هورمونی تخمدان انجام شود.
 • سئوال:
  سلام . در روز 15 دوره ماهیانه ام دکتر سونوگراف به من گفت که تخمک من 11 میلیمتر است و برای بارداری مناسب نیست . الان ماه هاست اقدام به بارداری کردم . درمان مناسب برای من چیست ؟ در ضمن گفت که کیست ندارم و رحمم طبیعی وسالم است . ممنونم

  جواب:
  هر تستی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام ممنونم از وقتی که می گذارید . فقط سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دادم : در سونوگرافی انجام شده شکل و اندازه و اکوژنیسیته رحم در حد طبیعی است . ضخامت اندومتر 7 میلیمتر میباشد . در تخمدانها عارضه مرضی دیده نشد. تصویر فولیکول به قطر 11 میلیمتر در تخمدان راست مشاهده می شود .
  من در یکی از شهرستانهای مرزی (بانه) زندگی میکنم از شما خواهش میکنم اگر نیازی به ازمایش دیگر هست به من بگویید چون به پزشک مجرب دسترسی ندارم

  جواب:
  اگر سونوی فوق در روز 13 یا 14 سیکل تان انجام شده است قطر فولیکول مناسب نبوده و بهتر است روز سوم سیکل آزمایشات FSH, Estradiol, AMH, Inhibin B را انجام داده و نتیجه را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام من دو بار سقط داشتم بعد از آن يك سري آزمايش انجام دادم ژنتيك و عكس رنگي رحم و سونوگرافي رحم كه نشان مي دهدفيبروم دارم دكتر مي گه جاي بدي قرار نداره و كوچكه مشكلي براي بارداري ايجاد نمي كنه. يك سري ديگه كه نمي دونم چيه. الان نمي دونم آزمايش ديگه اي هست كه انجام بدهم يانه؟لطف كنيد هر آزمايشي كه لازم است ذكر كنيد تا من به دكترم بگم برام بنويسه ممنون.ضمنا اگه ممكنه در مورد تخمك ناقص يا صدمه ديده هم مطلب بنويسيد و اينكه آيا آزمايشي براي تشخيص آن هست نوع آزمايش رالطف كنيد بگيد خيلي ممنون از راهنمايي قبليتون.

  جواب:
  بزودی مطلبی در این زمینه خواهم نوشت.
 • سئوال:
  سلام. من تنبلی تخمدان دارم از روز 5 قاعدگی شبی 2عدد کلومیفن خوردم امروز که روز 12 قاعدگیم بود سونوی واژینال دادم که دوتا فولیکول 14 میلیمتری داشتم. تورو خدا بهم بگید چه دارویی استفاده کنم که به رشد فولیکول ها کمک کنه.خواهش میکنم سریع جواب بدین. راستش اینجایی که من هستم دسترسی به پزشک متخصص ندارم

  جواب:
  به درمانتان ادامه دهید احتمال اینکه به 18 میلی متر در روز چهاردهم برسد و آماده تخمک گذاری شود زیاد است.
 • سئوال:
  با سلام
  بعد از سقط خودبخودی در هفته ۶ و اقدام برای بارداری مدت ۶ ماه هست که باردار نشدم روز سوم پریود تست دادم که به صورت زیر است
  FSH: 5.34
  Lh: 6.69
  Prol:418
  Estradiol:17.2
  Testosterone:0.29
  Dhea:34.9
  و تست های تیروید نرمال
  ایا مشکلی در هورمون دارم و ایا می توانم قرص کلومیفن استفاده کنم من بندر عباس هستم و دکتر حاذق در دسترس ندارم ممنون می شم راهنمایی کنید.

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  ایا پایین بودن استرادیول در عدم تخمک گذاری نقش دارد؟

  جواب:
  همراه با آفزایش FSH ، بله
 • سئوال:
  سلام.جواب آزمایشات من به شرح زیر است:FSH:5.9-LH:4.9-MIF:0.98میباشد .آیا من برای بارداری مشکلی دارم؟

  جواب:
  از لحاظ این هورمونها ظاهرأ خیر
 • سئوال:
  با سلام
  جسارتا زحمتي براتون داشتم : ميخواستم با توجه به سونوگرافي كه انجام دادم آيا من با اين وضعيت ذكر شده امكان بارداري دارم يا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  در بررسي اولتراسونوگرافيك رحم داراي اكوي طبيعي به ابعاد 42*51*94 ميليمتر مي باشد .

  ميومهاي متعددي اينترامورال-ساب سروزال ديده شدند كه بزرگترين آنها 25*30 ميليمتر

  است.

  تخمدان چپ داراي اكو طبيعي مي باشد . يك كيست با اكوهاي fine داخلي با ابعاد 31*70

  ميليمتر در تخمدان راست ديده شد.

  ضخامت اندومتر 15 ميليمتر است ...

  با سپاس فراوان

  جواب:
  ظاهرأ سونوی فقط مشکلی ندارد.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید من دختری 23 هستم که مبتلا به بیماری سندرم ترنر هستم میخواستم با شرایطی که من دارم میتونم ازدواج کنم و گقتن این موضوع قبل از ازدواج ضروری است یا نه

  جواب:
  از انجائیکه زنان ترنر بدلیل فقدان تخمدان نابارور هستند و فقط به روش های ذیل درمان می شوند
  تزریق هورمون رشد اگر به موقع انجام شود، می‌تواند با افزایش رشد، حداکثر قد در دوران بلوغ را افزایش دهد. درمان با استروژن معمولاً در سنین ۱۲ یا ۱۳ سال آغاز می‌شود و می‌تواند در بروز خصوصیات ثانویه جنسی موثر باشد اما نمی‌تواند موجب درمان نازایی شود. امروزه به زنان مبتلا به سندرم ترنر کمک می‌کنند که باردار شوند. به این ترتیب که یک تخمک اهدایی بارور شده را پرورش داده و رویان را در رحم بیمار ترنری جاسازی می‌کنند. به کمک هورمون درمانی، این زن می‌تواند جنین آزمایشگاهی را حفظ نموده و زایمان کند.

  از آنجائیکه موضوع مهمی است و لازمه یک ازدواج موفق صداقت می باشد توصیه می کنم حتمأ گفته شود.
 • سئوال:
  سلام
  اگر کسی باردار باشد و اطلاع نداشته باشد و قرص جلو گیری بارداری مصرف کند ایا مشکلی برای جنین ایجاد می کند؟
  با تشکر از سایت و حوصله ای که برای مردم صرف می کنید.

  جواب:
  خیر
 • سئوال:
  با سلام من 6ماه پیش کورتاز داشتم ماه پیش سونوی رحم دادم که جوابش به شرح زیر است رحم ابعاد نرمال46*37*55واکوی میومتریال طبیعی وضخامت واکوی اندومتر نرمال(5mm) تخمدانها ابعاد و اکوی نرمال دارند.ضایعه فضاگیرcysticو یا solid در ادنکس ها دیده نشد.مایع ازاد در cul-de-sacخلفی دیده نمی شود .ممنون میشم نظرتون را بدونم.

  جواب:
  طبیعی است.
 • سئوال:
  سلام من 5سال پیش یک زخم بزرگتر از یک سکه داشتم که به تجویز پزشکم فریز کردم و پزشکم به من اطمینان داد که مشکلی برای باردار شدنم ایجاد نمی کند ایا شما هم تایید میکنید؟

  جواب:
  در صورت درمان بله مشکلی ایجاد نمی کند.
 • سئوال:
  سلام
  من 26 سالمه و متاهلم. در روز سوم سیکل آزمایش دادم و نتایجش به این صورت بود:
  estradiol: 24
  vitamin d3: 45
  lh: 9
  fsh: 8.7
  testosterone: 7
  tsh: 6.3
  alkaline phosphatase: 76
  hdl_c: 35
  سایر آزمایشات نرمال بودن
  من خیلی ضعیف و کم انرژی و دارای علائم افسردگی هستم.
  مشکل جدی تو آزمایشاتم وجود داره؟ ممکنه نتونم باردار بشم؟
  خیلی نگرانم، ممنون از لطفتون

  جواب:
  جواب آزمایشاتتان که ظاهرأ مشکلی ندارد اگر سیکل تان هم منظم است مشکل ناباروری ندارید..
 • سئوال:
  من خانم 30 ساله هستم که قصد بارداری دارم یک بار ivf کردم برای تعیین جنسیت که موفق نبودم الان دیدم پریود نا مرتب شده یعنی حدود 20 روز عقب انداختم به پزشک مراجعه کردم گفت کیست های ریز در قسمت چپ رحم دارم که دو تا امپر داد برای باز شدن که همچنان پریود نشده و علاوه بر این که در قسمت چانه موهای زائد دارم و خیلی نگرانم در حالی که ئبرای بچه اولم کیست ریز داشتم که پزشکم میگه ان خیلی مهم نیست طبیعی حال ماندم که چکار کنم

  جواب:
  تمام تست هایی که تاکنون انجام داده اید برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام فولیکولار من بالاست روی 18 خیلی میترسسسسم برای بارداریم مشکل ایجاد کنه تورو خدا جوابمو بدید ممنون میشم در ضمن 22 ساله هستم.

  جواب:
  در روز 13 سیکل بین 25-18 نرمال است.
 • سئوال:
  fsh من پایین است ایا من باردار خواهم شد 21 ساله

  جواب:
  بطور کامل تمام تست هایی که در روز سوم سیکل ات انجام داده اید را برایم بنویس
 • سئوال:
  باسلام:خانم 42ساله هستم. حدود یک سال استرس شدید داشتم.دچارقطع پریودشدم آزمایش هورمون روزسوم دادم فقطfsh=84بودآیا یائسگی زودرس هست یاباکنترل استرس نرمال میشود؟خواهشمندم راهنمایی فرمایید.باتشکرازسایت پربارتان

  جواب:
  نتیجه AMH تان چند است؟
 • سئوال:
  با عرض سلام و خسته نباشید. نتایج آزمایش من به صورت زیر است:
  Fasting Blood sugar: 86
  Blood Sugar 2HPP: 91
  Bun: 10
  Creatinine: 0.7
  S.G.O.T (AST): 17
  S.G.P.T (ALT): 13
  T4: 10.8
  T3: 1.2
  T.S.H: 3.1
  L.H: 2.3
  F.S.H: 2.8
  Estradiol: 90
  Prolaktin: 17
  Testosterone: 0.75
  Ferritin: 28.1
  CA 125: 21
  Insulin-Serum: 7.6
  Insulin 2hpp: 13.4
  من 6 ماه است که اقدام به بارداری کرده ام اما تاکنون نتیجه نگرفته ام. از همان ماه دوم که برای تشخیص زمان تخمک گذاری به پزشک مراجعه کردم، با انجام سونو تشخیص تنبلی تخمدان دادند و آز هورمون نوشتند، پر مویی هم دارم اما پریودهایم تا سه ماه قبل از اقدام منظم بود ولی بعد از آن به حدود 40 روز افزایش پیدا کرد. بعد از دادن آزمایش جواب آن را به دکتر...

  جواب:
  هر کدام از جواب آزمایش تان که خارج از رنج نرمال است را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  پیرو سوال قبلی، با توجه به اینکه دکتر من این ماه نیستند و من نمیخواهم یک ماه را از دست بدهم، خواهش میکنم بفرمایید باید این ماه چه کنم؟ الان یک روز است که خوردن قرص های ال دی به پایان رسیده و قاعدتاً باید فردا پریود شوم. لطفاً مرا راهنمایی بفرمایید.

  آیا خوردن عرق رازیانه یا قرص پنج انگشت برای من مفید خواهد بود؟
  خیر

  با توجه به آزمایش تنها FSH من پایین است! برای درمان آن چه کنم و احتمال بارداری من چقدر است؟
  اگر تست AMH تان بالای 0.7 می باشد و فولیکول غالب بین 25-18 میلی متر در روز 13 سیکل داشته باشید احتمال بارداری تان زیاد است.

  با تشکر فراوان از شما
 • سئوال:
  با سلام و ممنون از پاسختون
  در آزمایش روز سوم پریود، تنها FSH من پایین است. رنج نرمال بین 3 تا 12 بود که مال من 2.8 بود.
  روز 15 پریود سونو رفتم، یک فولی 24 داشتم که در روز 18 سایزش 30 شده بود و تا زمان پریود همچنان باقی بود و سایزش 50 بود!
  AMH در آزمایش هایم نبود! نام دیگری ندارد!

  جواب:
  Anti Mullerian Hormone
  بهتر است روز بیست و یکم سیکل تست LH و پروژسترون را انجام دهید چون به احتمال زیاد تخمک گذاری ندارید.
 • سئوال:
  سلام مجدد
  ببخشید که اینقدر سوال می پرسم.
  تخمک گذاری که نداشتم، درست است، چون دو ماه متوالی روز 18 رفتم سونو و گفتند تخمک گذاری نداری.
  اما می خواستم بدونم با توجه به اینکه تنها FSH من پایین است، راه درمانم چیست؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  جواب:
  استفاده از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری
 • سئوال:
  سلام
  در ادامه دو سوال قبل، دکترم گفتند چون فولیکولت رشد میکنه قرص نمی دهم چون بدتر تبدیل به کیست میشه. گفتند روز 12 برم سونو تا در صورت داشتن فولی مناسب آمپول بزنند. اما این ماه بر خلاف ماه قبل اصلاً فولیکول نداشتم!
  فکر میکنید دلیلش چیست؟ با این حساب که من نمی دانم در هر ماه فولیکول دارم یا ندارم چگونه باید درمان شوم؟ چون اگر داشته باشم با دارو بدتر کیست خواهد شد و قرص را هم باید از روز 3 پریود خورد که هنوز معلوم نمی کند آن ماه چگونه است!

  جواب:
  تمام آزمایشاتی هورمونی تان را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام، فرمودید جواب آزمایشات هورمونی ام را بنویسم، نتایج به صورت زیر است:
  با عرض سلام و خسته نباشید. نتایج آزمایش من به صورت زیر است:
  Fasting Blood sugar: 86
  Blood Sugar 2HPP: 91
  Bun: 10
  Creatinine: 0.7
  S.G.O.T (AST): 17
  S.G.P.T (ALT): 13
  T4: 10.8
  T3: 1.2
  T.S.H: 3.1
  L.H: 2.3
  F.S.H: 2.8
  Estradiol: 90
  Prolaktin: 17
  Testosterone: 0.75
  Ferritin: 28.1
  CA 125: 21
  Insulin-Serum: 7.6
  Insulin 2hpp: 13.4

  جواب:
  به ظاهر که تست های شما مشکلی ندارد.
 • سئوال:
  ba salam man yek seri azmayesh e pish az bardary dadam.
  Listeria IgG: 1/1000
  reference range: titer up to 1/100
  aya natije man khoob ast?
  dar zemn Glucose (fasting): 101

  ba tashakor

  جواب:
  اگر سابقه سقط دارید توصیه می کنم تا زمانیکه تیتر تان منفی نشده باردار نشوید. قند خونتان هم بالاست و بهتر است قبل از بارداری تست GTT انجام داده و در صورت مثبت شدن آن قند خونتان تحت کنترل قرار گیرد.
 • سئوال:
  باسلام و خسته نباشید
  آزمایشات هورمونی من بصورت زیر است:
  20/8:T4
  161:T3
  4:TSH
  90/0:LH
  50/5:FSH
  30/0:TESTOSTRONE
  9:ESTRADIOL
  می خواستم ببینم برای بارداری مشکلی دارم ؟

  جواب:
  فکر می کنم تست های FSH, LH, T4 و تستوسترون خارج از رنج نرمال است اگر درست است برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با سلام
  ممنون از اینکه به سوالات با صبر وحوصله جواب میدهید
  من وهمسرم 10 ماهی است که اقدام به بارداری نمودیم ولی هنوز خبری نیست ،پزشک برایمان آزمایش آنالیز اسپرم و FSHنوشته است لطفا در ایت زمینه مرا راهنمایی نمایید  semen analysis
  ============================
  liquefaction: 30 min at 37.0c
  color&smell: gray;opaque fishy smell
  viscidity:Normal
  agglutination: None
  Aggregation: Between active sperm &mucus thread
  ===========================

  Sperm volum 3.60
  sperm ph 8.0
  Sperm dencity 25.18
  motile sperms% 47.22
  progressive sperms% 47.22


  آزمایش خودم

  Prolaction 44.99
  FSH 5.08
  fulicular ph:D -15to -9:3.9 -12
  fulicular ph:D -8 to -2:2.9 -9.0
  luteal Ph :D+3 to +15:1.5 to -7.0
  Menopausal :17 --95.0
  TSH 1.6
  با تشکر فراوان ممنون...

  جواب:
  جواب هر دو تایتان طبیعی است و مشکلی ندارد.
 • سئوال:
  ba salame mojadad
  manzoretan az titer , Listeria IgG: 1/1000
  hast?
  yani javabesh bade?
  chon monshy e doktor azmayesh ha ra sar sari did va goft ok e :((
  man ta be hal bardar nashodam
  ke sabeghe seght dashte basham
  mishe bishtar tozih dahid?

  جواب:
  جواب را به پزشک ات نشان بده و در صورت لزوم تست را مجدد تکرار کنید.
 • سئوال:
  با سلام . میخواستم در مورد iui بیشتر بدونم اگه امکان داره در بارش توضیح بدید و اینکه بالا بودن هورمون (15)fsh در باروری تاثیر داره (در روز 3 قاعدگی 15 بوده ) در ضمن من 25 سال سن دارم:خیلی ممنون

  جواب:
  در كجا و چه مدت قبل از IUI نمونه اسپرم گرفته مي شود؟
  معمولا نمونه اسپرم داخل ظرف نمونه گيري استريل ريخته مي شود. در اغلب موارد لازم است كه حداكثر نيم ساعت بعد اسپرم به آزمايشگاه منتقل شود.(اين زماني است كه لخته اسپرم به حالت مايع درآمده است). بنابر اين اگر زوجي به فاصله حداكثر نيم ساعت از كلينيك زندگي مي كنند و( يا هتل اقامت آنان نيم ساعت با كلينيك فاصله دارد) مي توانند نمونه را در منزل و يا هتل بگيرند و آنرا به كلينيك تحويل دهند. حمل نمونه به كلينيك بايد طوري باشد كه نمونه در دماي نزديك به 37 درجه باشد. ( بيمار مي تواند ظرف نمونه را در زير لباس و نزديك بدنش نگهداري نمايد). از زمان تحويل نمونه به آزمايشگاه حدود يك ساعت زمان لازم است تا نمونه آماده شود.

  بهترين زمان انجام IUI چه وقت است؟
  بطور ايده آلIUI مي بايست حوالي 6 ساعت به زمان تخمك گذاري انجام شود. در موارد ناباروري بعلت مشكل مردانه برخي پزشكان عقيده دارند كه بهترين زمان بعد از تخمك گذاري است. در ساير موارد بهتر است تزريق قبل از تخمك گذاري انجام شود و اسپرمها انتظار رسيدن تخمك را داشته باشند. IUI بين 36 تا 48 ساعت بعد از تزريق hCG صورت مي گيرد. بطور معمول IUI بصورت يك بار در 36 ساعت بعد از تزريق hCG انجام مي شود. در برخي مراكز كه IUI را 24 و 48 ساعت بعد از تزريق hCG انجام داده اند نتائجي 6 درصد بيشتر گرفته اند. تخمك فقط تا 24 ساعت بعد از آزاد شدن در بدن مي تواند زنده بماند.

  درصد موفقيت IUI چقدر است؟
  برسي منابع مختلف پزشكي نشان مي دهد كه IUI دامنه موفقيت متفاوتي دارد در برخي از منابع موفقيت آنرا 6% و در برخي منابع حتي تا 26% نيز گزارش كرده اند. مسلما ميزان موفقيت آن بستگي به تعداد تخمك و كيفيت نمونه اسپرم خواهد داشت. بطور متوسط ميزان موفقيت IUI بين 15% تا 20% مي باشد. همچنين ميزان حاملگي چند قلوئي در اين روش بين 20% تا 30% مي باشد.

  انجام IUI چه حسي دارد؟
  اغلب زنان IUI را بدون درد تجربه و چيزي در حد انجام آزمايش سرطان ( پاپ اسمير) ديده اند. در برخي موارد نيز گرفتگيهاي شكمي متعاقب آن ديده شده است اما اين موضوع احتمالا بيشتر بدليل آزاد شدن تخمك در بدن باشد تا انجام خود IUI .وارد شدن كاتتر به دهانه رحم نيز معمولا دردي ايجاد نمي كند چون در اين زمان بدليل تغيرات هورموني خود دهانه رحم مختصري باز مي شود.

  چه مدت اسپرم آماده شده (شسته شده) مي تواند زنده بماند؟
  مطالعات اخير نشان مي دهد كه اسپرم آماده شده مي تواند 24 تا 72 ساعت نيز زنده بماند. هر چند توانائي آن بعد از 24 ساعت كاهش مي يايد. موضوع ديگر شنا كردن اسپرم و گذشتن از لوله هاي رحمي است. بنابر اين زمان ايده آل 6-12 ساعت حوالي آزاد سازي تخمك است.

  آيا مجبور خواهم بود بعد از انجام IUI دراز بكشم؟
  شما مجبور نيستيد بعد از IUI درازبكشيد چون دهانه رحم باز نمي ماند اما اغلب پزشكان اجازه مي دهند بيماران 15 دقيقه تا 30 دقيقه بعد از عمل روي تخت دراز بكشند.

  آيا نيازي به استراحت بعد از انجام IUI وجود دارد؟
  اغلب بيماران نياز ندارند. اما اگر شما احساس درد و گرفتگي شكم داريد مي توانيد مدتي استراحت كنيد. اغلب بيماران فعاليتهاي سنگين خود را كاهش مي دهند به اميد اينكه احتمال حاملگي آنان زياد شود.

  چه مدت لازم است قبل از IUI مقاربت نداشته باشيم؟
  اين بستگي دارد به وضعيت خود شما اما نبايد بيش از 3 روز باشد . اگر تعداد كم اسپرم علت انجام IUI است بهتر است از حداقل 24 ساعت قبل مقاربت نداشته باشيد. عقيده عمومي بر اين است كه آخرين بار در هنگام تزريق hCG مقاربت داشته باشيد و بعد از آن تا هنگام IUI از مقاربت پرهيز كنيد.

  از چه زماني بعد از IUI مي توانيم مقاربت داشته باشيم؟
  معمولا از هر زماني بعد از IUI مي توانيد مقاربت را شروع كنيد در حقيقت اغلب پزشكان مقاربت بعد از IUI را به بيماران خودپيشنهاد مي كنند.
  آيا امكان خارج شدن اسپرم از رحم بعد از IUI وجود دارد؟
  چون اسپرم مستقيم به داخل رحم تزريق مي شود امكان خروج آن وجود ندارد. اماد ممكن است كه بعد از IUI مختصري احساس ترشح كنيد كه آن هم بدليل ورود كاتتر و شل شدن مايع اطراف دهانه رحم است. مخصوصا اينكه IUI در هنگام تخمك گذاري رخ مي دهد و در اين هنگام مايع اطراف دهانه رحم شل تر از مواقع عادي مي باشد.
  بهترين تعداد فوليكول (تخمك) براي انجامIUI چقدر است؟
  3 تا 4 فوليكول ( تخمك) بهترين شانس موفقيت را ايجاد خواهند كرد. بديهي است كه تعداد بيشتر فوليكول(تخمك) شانس حاملگي چند قلوئي را نيز زياد خواهند كرد.
  در مواقعي كه مشكل تعداد كم اسپرم وجود ندارد، آيا IUI همچنان موثر است؟
  IUI در مواقعي كه در دهانه رحمم اشكال در موكوس وجود دارد بهمراه درمان با كلوميفن روش موثري است. و همچنين IUI در صورتيكه با داروهاي تزريقي بكار رود بدون در نظر گرفتن مشكل تعداد كم اسپرم نيز روش موثري است. مي بايست به اين موضوع توجه كرد كه در حالت مقاربت و بطور طبيعي صرفا بهترين اسپرمها مي توانند از موكوس دهانه رحم رد شده و خود را به محل لقاح با تخمك برسانند اما در IUI تعداد خيلي بيشتري اسپرم را مي توان در محل لقاح قرار داد.

  حداقل چه تعدادي اسپرم براي IUI مورد نياز است؟
  هر چند حداقل حدود يك ميليون اسپرم (بعد از مرحله آماده سازي) براي IUI ضروري است اما اگر تعداد اسپرم از 8 تا 10 ميليون كمتر باشد كاهش قابل ملاحظه اي در ميزان موفقيت IUI رخ خواهد داد. بهر حال بنظر مي رسد حداقل تعداد اسپرم براي موثر بودن روش IUI بايستي حدود 5 ميليون باشد. موفقيتهاي خوبي با تعداد بين 20 تا 30 ميليون رخ ميدهد و تعداد اسپرم بالاي 50 ميليون مزيت بيشتري براي ميزان موفقيت بيشتر نخواهد بود.

  در صورت عدم نتيجه ، تا چند بار لازم است IUI را تكرار كنم؟
  اين به خود شما و به نوع داروهايي كه استفاده مي كنيد بستگي دارد. كسي ممكن است 3-4 IUI را با كلوميفن انجام دهد و سپس IUI را با داروهاي تزريقي نيز 3-4 بار انجام دهد. به هر حال اگر فردي بعد از 3-4 بار IUI به همراه داروهاي تزريقي و علي رغم اينكه تخمكهاي او رشد خوبي داشتند از IUI نتيجه نگرفت بايد براي او روشهاي پيچيده تري مانند IVF را انجام داد.

  آيا مي توان IUI را در منزل نيز انجام داد؟
  IUI را در منزل نمي توان بدون تجهيزات كافي انجام داد. در IUI لازم است اسپرم با استفاده از تجهيزات خاصي آماده ( شسته) شود. اگرچه مي توان اسپرم را بدون آماده سازي در داخل واژن و اطراف دهانه رحم قرار داد از نظر ميزان موفقيت با مقاربت طبيعي هيچ تفاوتي ندارد و اگر اسپرم آماده نشده ( شسته نشده) را مستقيم به رحم تزريق نمود بسيار خطرناك بوده و حتي ممكن است موجب مرگ شود.

  آيا بعد از IUI خونريزي طبيعي است؟
  هر چند معمولا رخ نمي دهد اما امكان پذير است مخصوصا در مواقعي كه پزشك مجبور است دهانه رحم را با تناكولوم ( نوعي پنس) نگه دارد. البته برخي زنان در هنگام آزاد سازي تخمك دچار مختصري خونريزي مي شوند كه ربطي به خود IUI ندارد.


  بله
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید
  بعد از گذشت 8 سال از بارداری اولم تصمیم به بارداری دوم دارم ولی به دلیل اینکه بعد از بارداری اول پرید های منظمی نداشتم و هر بار با قرص مرتب وبا قطع آن دوباره به حالت قبل بازگشته است ولی از خرداد ماه امسال مرتب و هر 38 روز پرید میشوم واز اول مهر ماه هم اقدام به بارداری کرده ام و جلوگیری نداشتم ولی در ماه اول باردار نشدم و با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی نتایج ذیل بدست آمد
  رحم به ابعاد 50*35*99 mm دارای اکوی پارانشیمال نرمال است ضخامت لایه اندومتریال 6 mm می باشد
  ضایعه فضاگیر در رحم ندارد
  ادنکسها رویت شد در جایگاه ادنکسها کیست رویت...

  جواب:
  احتمالأ در پیدا کردن روز تخمک گذاری مشکل دارید، از کیت تخمک گذاری استفاده کنید. و از روز 18 سیکل شروع کنید.
 • سئوال:
  باسلام وخسته نباشید
  من 28سالمه به مدت سه ماه اقذام به بارداری کردم در سومین سال از ازدواجم.در سه سال روش پیشگیری استفاده از کاندوم وبیشتر طبیعی بوده کلیه ازمایشات وسونو قبل ازاقدام سالم بوده همیشه پریدم به وقت بوده ولی حاملگی رخ نداده خواهشا راهنماییم کنید همین موضوع باعث استرس شدید شده

  جواب:
  نگران نباشید. تا یک سال ممکن است حاملگی صورت نگیرد و تا زمانیکه نتوانید بر استرس خود غلبه کنید در تخمک گذاری و سیکل تان اختلال ایجاد می شود.
 • سئوال:
  با سلام
  از اینکه جواب سوالم را دادید ازتون تشکر میکنم
  اگر امکان دارد باز هم راهنمائیم کنید
  با مراجعه به پزشک برای اطمینان از اینکه تخمک گذاری دارم یا نه برای روز های 19 و 26 از اولین روز پریدم دوباره سونوگرافی نوشته و در عین حال چون قصد بارداری دارم روزی یک عدد قرص اسید فولیک و روزی 2 عدد قرص ویتامین E تجویز کرده است

  آیا انجام سونوگرافی و استفاده از قرص ها درست است؟
  بله

  نیازی به آزمایش خون و انجام چکاب کامل دارم؟
  در صورت صلاحدید پزشکتان فعلأ خیر

  از کیت های تخمک گذار هر روز باید استفاده شود یا اینکه یک روز در میان؟!
  هر روز یک ساعت مشخص
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید مجدد
  میشه بگید چطور میتوان در دوقلو شدن جنین دخیل بود و احتمال آن را زیاد کرد؟
  وراثت و یا مصرف دارو تأثیری دارد؟
  هر دو نقش دارند.

  دوقلو بودن ارتباطی با چندمین بارداری ، سیستم بدن ، سن دارد؟
  خیر

  می توانید با مراکز ناباروری تماس بگیرید تا در صورت صلاحدید خودتان از روش های مصنوعی بارداری استفاده کنید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید من 20 سالمه 1 ساله که ازدواج کردم از اول پیشگیری نداشتم دکتر گفت تخمدانهات تنبل هستند ولی چون پری من همیشه منظم فقط فولیک اسید1 تجویز کرد الان من بعد از 3 ماه باردار شدم ایا امکان دارد که جنین سقط شود.

  جواب:
  به چه دلیل سقط شود؟؟؟؟
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید
  هفته گذشته 2 پیام برایتان ارسال کردم ولی نه چاپ و نه اینکه جوابی برایم ارسال گردید.
  دلیل این همه تأخیر را نمیدانم!!!!!!!
  پیشنهاد میکنم اگر سوالی قابل چاپ نیست جواب آن به ایمیل سوال کننده ارسال گردد
  هر سوالی که میشود بدون شک مهم بوده و فرد منتظر پاسخ به آن است تا آگاهی پیدا کند ولی با این همه تأخیر و بی جوابی هم سردرگمی ایجاد میشود و هم اینکه فرد درد خود را فراموش میکند.
  با تشکر از سایت مفیدتان

  جواب:
  مدت زمان پاسخ به سئوالات بین 2 تا 7 روز است.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید
  پیرو نوشته های قبلی ام برای دومین بار و تشخیص پزشک برای سونوگرافی در 19 روز پریدم رفتم و همه چیز نرمال بود و در تخمدان راستم فولیکول به اندازه 15/15 mm وجود داشت که در تخمدان چپم اندازه آن کوچکتر و حدود 8-7 mm بوده
  سوالم از شما این است که تا چه اندازه میتوانم به حاملگی در این ماه امیدوار باشم؟
  50%

  اندازه فولیکول ها مناسب با تعداد روزهای گذشته از اولین روز پریدم است (منظورم نرمال بودنشان است)؟!!
  کمی هنوز کوچک است

  لازم به ذکر است که پزشک برای روز 23 پریدم هم سونوگرافی برایم نوشته شده است.
 • سئوال:
  سلام
  من 42 سالم است 2 سال ازدواج کردم. ازمایشم>
  fsh 27
  1>amh
  71 estra
  lh 8
  من یک دوره افسردگی شدید داشتم.و پریود نامنظم با دوره طولانی و زیاد داشتم تا 1.5 سال پیش.با رازیانه و تخم کتان درست شد.چون داروهای دیگر به من نمیساخت و حالت تهوع شدید پیدا میکردم و هیچ تاثیری نداشت تا اینکه به سنتی رو اوردم.ایا شانسی برای بارداری هست با نتایج بالا.

  جواب:
  عدد دقیق AMH و روزی از سیکل که تست انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   من روز سوم پریودی رفتم.ازمایش نشان میدهدAMH کمتر از یک است ولی مقدارش را ننوشته.چون ایران انجام ندادم.اینجا دکترها زیاد ماهر نیستند.و میترسند دارو بدهند.دکترم جوابها را برایم پست کرد.و نوشت احتمال بارداری بسیار پایین تقریبن هیچ.و دلیل هم پروسه تولید تخمک متوقف شده.چون زخیره تمام شده.و وقتی تلفنی پرسیدم با هورمون و دارو چی.گفت نه.هورمون با این تست جواب نمیدهد.و لی هنگام تست با دوربین گفت 3-4 روز میشه که یک تخمک ازاد شده.و گفت یکی از تخمدانها کوچک شده از سن بالاست. و من بهش گفتم من چند سالی هست که تمایل جنسی ام را ازدست دادم پس از افسردگی ممکنه برای اون هم...

   جواب:
   احتمالش زیاد است کاشکی سن تان را هم می نوشتید.
 • سئوال:
  با سلام
  حدود 8ماه که برای بارداری اقدام کردیم ولی بی نتیجه بود سونوی رحمم در روز26دوره ام به شرح زیر بود
  سایز رحم طبیعی(85*38میلی متر)
  اکوی میومتریال طبیعی ویکنواخت است
  اندومتر ضخامت نرمال دارد(8میلی متر)
  تخمدان ها سایز حداقل نرمال را داشته و هیچ فولیکول فعالی درتخمدان ها دیده نشد
  مایع ازاددر کلدوساک خلفی مشاهده نشد

  ایا مشکلی دارم با توجه به اینکه سونو یک روز قبل از شرو پریودم بوده است؟

  جواب:
  بهتر است تمام آزمایشات و سونوی روز دوم و سیزدهم سیکل تان را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام
  من ۲۹ سالمه ۶ماهه ازدواج کردم از همون اول اقدام کردم.آمنوره اولیه هستم با قرص استروژن و دوفاستون پری میشم.
  آزمایشاتی که انجام دادم.fsh0.487/lh:0.876
  پرولاکتین:نرمال بوده
  استرادیول:۹۱
  Amh:1.2
  سنوگرافی انجام دادم.رحم سایز طبیعی
  تخمدان در سایز حداقل طبیعی.
  ولی من تو هیچکدوم از سیکلام فولیکول ندارم.
  خواهشا راهنمایی کنید؟؟بیماری من هایپوتالانیک هستش یا نارسایی تخمدان؟؟
  باید چیکار کنم؟؟

  جواب:
  آزمایشات فوق در چه روزی از سیکل تان انجام شده است.

  طول دوره سیکل تان؟

  ضخامت آندومتر تان چقدر است؟
 • سئوال:
  با سلام من مبتلا ب تنبلی هستم و ی ساله ک برا بارداری اقدام کردم پیش دکتر رفتم و بهم لترزول داده و دوتا امپول فوستیمون ک روز ۷ و ۹ باید برم بزنم ولی متاسفانه این ماه پریودم ۵ روز اول لکه بینی بعدش یکم بیشتر شد و الان سه روزه ب خونریزی افتادم میشه بهم بگین من کی برم امپولا رو بزنم ممنون

  جواب:
  روز اول خونریزی را روز اول حساب کنید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: