Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

بددهنی در کودکان

بطور کلی بهتر است مطالبی در مورد فحش دادن بهتر است بدانیم:
کودکان اغلب هنگامیکه بین 7 تا 11 ساله هستند، از گروه همسالان خود ناسزا گفتن را یاد می گیرند. گرچه ممکن است در کودکان پیش دبستانی نیز فحش دادن دیده شود، البته در صورتیکه خواهر یا برادرهای بزرگتر و

بددهنی در کودکان

چرا بعضی کودکان فحش میدهند؟

مادر: فرزند 3 ساله ي من مدتي است که حرف هاي بسيار بد مي زند و مدام از الفاظ و فحش هايي استفاده مي کند که بسيار ما را نگران کرده است
کارشناس: اخيراً چنين اتفاقي رخ داده يا قبلا هم همينطور بوده است؟


مادر: قبلا خيلي کم بوده اما اخيرا خيلي زياد از اين واژه ها استفاده مي کند
کارشناس: وقتی از او مي پرسيد در کجا ياد گرفته اي چه مي گويد؟


مادر: مي گويد در مهد کودک ياد گرفته ام .چون من و پدرش اصلا در منزل چنين حرف هايي نمي زنيم
کارشناس: بطور کلي بچه ها هر چيز جديدي را که ياد مي گيرند برايشان جذاب و جالب است و سعي مي کنند که ان را مدام تکرار کنند و حتي يک جورايي سعي مي کنند واکنش ديگران را ببينند يا اينکه کنجکاو مي شوند ببينند با انجام اين کار بعدا چه اتفاقي مي افتد.تکرار رفتار هاي بد بچه به واکنش شما بستگي دارد .برخي والدين طوري برخورد مي کنند که انگار تا حالا چنين حرف ها و رفتار هايي را در عمرشان نشنيده و نديده اند و کنترل رفتار خود را از دست مي دهند و بسيار عصباني مي شوند در حاليکه بچه ها با ديدن واکنش تند والدين برعکس بيشتر مشتاق مي شوند که آن حرف ها ي بد را تکرار کنند.

 

بطور کلی بهتر است مطالبی در مورد فحش دادن بهتر است بدانیم:

کودکان اغلب هنگامیکه بین 7 تا 11 ساله هستند، از گروه همسالان خود ناسزا گفتن را یاد می گیرند. گرچه ممکن است در کودکان پیش دبستانی نیز فحش دادن دیده شود، البته در صورتیکه خواهر یا برادرهای بزرگتر و یا حتی خود والدین در حرف های خود خیلی از فحش و ناسزا استفاده کنند. بیشتر افراد بزرگسال فحش دادن را رفتاری ناخوشایند می دانند، بخصوص در مدرسه. ولی برعکس در بین بچه های همسن و سال ناسزا گفتن ممکن است رفتاری کاملا قابل قبول و پذیرفتنی باشد. بعضی از کودکان برای نشان دادن تصویری خشن و پرخاشگرانه از خود، به فحش دادن روی می آورند. آنان به جای استفاده از خشونت به طور مستقیم، با ناسزا گفتن سایر کودکان را می ترسانند و وادار به فرمانبرداری از خود می کنند.
فحش دادن در خانه ممکن است برخاسته از انفجار خشم و عصبانیت باشد. ناسزا گفتن ممکن است شکلی از خشونت و بدرفتاری نسبت به خواهر یا برادر و به ندرت نسبت به والدین باشد. کودکان می توانند صدها بدوبیراه یاد بگیرند. والدین ممکن است بعضی از این ناسزاها را اهانت آمیز و زننده بدانند. در حالیکه بکار بردن بعضی دیگر از ناسزاها برای آنان مسئله ساز نیست و حتی خود آنان نیز ممکن است از آن جملات استفاده کنند. شما باید واقعا تصمیم بگیرید که استفاده از چه لغات، عبارات یا جملات ناپسندی در خانه مجاز و قابل قبول است و کدامیک نیست. رهنمودهایی که در زیر آمده به نحوی طرحریزی شده است که به کودکان کمک می کند عباراتی را یاد بگیرند که از لحاظ اجتماعی بیشتر قابل قبول هستند.


مادر: خوب ما چه کاري مي توانيم انجام دهيم؟
کارشناس : برخي والدين چون بچه ها در سنين پايين وقتي حرف بدي مي زنند خيلي بامزه بيان مي کنند، به خنده مي افتند و برايشان خيلي هم جذاب است که فرزندشان چنين کلماتي ادا کرده است در حاليکه اينها رفتار هاي غلطي است که باعث مي شود بچه آن را تکرار کند چون به هر ترتيب توجه والدين به ان جلب شده است چه مثبت باشد و چه منفي.
وقتي که والدين از قبل براي بعضي چيزها اماده باشند يکدفعه شوکه نمي شوند و کنترل خود را از دست نمي دهند .در اين مواقع بهترين رفتار اين است که ابتدا بي اعتنايي کنيم به حرف بدي که شنيده ايم و نه داد و بيداد راه بيندازيم و نه عصباني شويم و اگر باز هم تکرار کرد خيلي جدي به فرزندمان مي گوييم که ديگر دوست ندارم چنين کلمه اي را به کار ببري و نمي خواهم بشنوم.همه ي ادم ها در سنين مختلف چيز هاي متفاوتي ياد مي گيرند مهم اين است که ما به عنوان والدين بتوانيم رفتارهاي خود را در برابر آموزه هاي فرزندانمان کنترل کنيم و به او ياد دهيم که چطور رفتار و کلامش را کنترل کند .والدين بايد سعي کنند که خودشان الگوي مناسبي براي فرزندشان باشند و از همان سنين پايين فرزندشان بايد مراقب رفتارهاي خود باشند و در طرز صحبت کردن و بيان کلمات دقت داشته باشند حتي چيزهايي که شايد به نظر زشت و ناپسند نيايد را هم نبايد به کار ببرند مثل اينکه به بچه بگويند تو چقدر لوسي، بي مزه، بي ادب و امثالهم چرا که همه ي اينها مجوزي هستند که بچه شبيه اينها رفتار کند .


مادر: اگر اين اتفاق در جمع افتاد چه واکنشي مناسب است که انجام دهيم؟
کارشناس: در مورد بي ادبي بچه در جمع نکته ي کليدي اين است که او را به خاطر رفتارش در جلوي ديگران مورد سرزنش قرار ندهيد که خجالت زده شود و احساس کند که تحقير شده است .
بايد او را به کناري ببريد و خيلي جدي به او تذکر دهيد که در جمع و اين جور صحبت ها اصلا شايسته نيست و نبايد تکرار شود. بهتر است اگر در جمع به کسي فحش داده به بچه ياد دهيم که از او معذرت خواهي کند .


مادر :اگر فرزند من به هر نوعي که شده باز هم رفتارش را تکرار کرد و همچنان به ديگران فحش داد چه بايد بکنم؟ کارشناس: بايد به او توضيح دهيد که وقتي به کسي فحش مي دهد چه احساس بدي در او ايجاد مي کند و باعث دلخور شدن و ناراحتي ديگران مي شود .در ضمن به او بگوييد که من مي فهمم که تو در اين لحظه خيلي عصباني شدي چون اغلب بچه ها وقتي عصباني مي شوند فحش مي دهند ،اما بايد به او ياد دهيم که به جاي فحش دادن احساس ناراحتي اش را بيان کند .مثلا وقتي دوستش اسباب بازي اش را برداشت به جاي اينکه به او فحش بدهد بگويد "من از اينکه اسباب بازي ام را برداشتي ناراحتم لطفا ان را پس بده ".بچه بايد شيوه ي بيان احساسش را ياد بگيرد و شما مس توانيد از طريق بازي هايي که در منزل با او انجام مي دهيد اينها را به او بياموزيد.حتي مواقعي که با همسرتان جر و بحث مي کنيد به جاي اينکه از الفاظ زشت استفاده کنيد احساسات خود را بيان کنيد تا بچه از شما ياد بگيرد .شما مي توانيد در بازي هايي که با او مي کنيد نقش دوستش را داشته باشيد که حالا به زور يکي از اسباب بازي هايش را از او مي گيريد و در عين حال به او ياد مي دهيد که نبايد به شما فحش دهد بلکه احساسش را بيان کند .اگر اينکار را درست انجام داد حتماً تحسينش کنيد .
در ضمن خيلي مهم است که بدانيد از کجا ياد گرفته ، از تلويزيون يا کارتون خاصي را تماشا مي کند از دوستانش در مهد کودک يا بچه هاي فاميل ياد گفته.


مادر: يکي از دوستانش که بچه ي همسايه ي ما ست حرف بد زياد مي زند و قتي متوجه شدم ديگر اجازه ندادم که با او رفت و امد کند ايا اين کار درستي است؟
کارشناس :توجه داشته باشيد که ما نمي توانيم بچه ها را کاملا ايزوله کنيم و در يک محيط غير واقعي تربيت کنيم .چون حتي اگر شما بتوانيد بچه را در منزل کنترل کنيد در مهد کودک يا مدرسه نمي توانيد اين کار را انجام دهيد .بچه از طريق رسانه هاي مختلف ،کارتونها و سريال هايي که مي بيند چيزهايي را مي اموزد که در حيطه ي کنترل والدين نيست نکته ي مهم اين است که به بچه بفهمانيم و توضيح دهيم که ما هم اين فحش ها و حرف هاي بد را بلد هستيم اما به کار نمي بريم بايدبه او ياد دهيم که چگونه روي خودش کنترل داشته باشد و اگر با وجود تمام اين اموزش ها باز هم رفتار هاي بدش را ادامه داد مي توانيم از روش ديگري استفاده کنيم به اين ترتيب که يک سري پيامد هايي را براي فحش دادن هايش بگذاريم.براي مثال اگر فحش داد او را از چيزي محروم کنيد که دوستش دارد يا اينکه اگر فرزند شما 3 ساله است 3 دقيقه در مکاني که توجه پدر و مادر به او نباشد بايد بنشيند و در واقع براي مدتي از توجه انها محروم بماند اين را روش محروميت موقت گويند که خود بچه هم بايد نسبت به ان اگاه باشد که وقتي حرف بدي زد حتما محروميتي موقتي خواهد داشت اين روشها معمولا در مورد بچه هاي که فحش مي دهند جواب مي دهد .پس درابتدا بايد در مقابل فحش هايي که بچه مي دهد بي اعتنا باشيم و واکنش شديدي نشان ندهيم و اگر تکرار شد خيلي جدي به او تذکر مي دهيم که ديگر دوست ندارم چنين حرف هايي را بشنوم و بايد به او اموزش دهيم که چگونه احساسش را بيان کند موقعي که ناراحت و عصباني است در ضمن تمام رفتار ها و حرف هاي خوبش را هم مورد تشويق و تحسين قرار دهيم اگر اينها جواب تداد از روش محروميت موقت استفاده مي کنيم.
منبع:radiosalamat.ir

 

نکات کلیدی در مورد بددهنی:

 

بیش از حد به بددهنی و ناسزا گفتن توجه نشان ندهید
توجه بیش از حد به این رفتارها باعث می شود که کودک، به این اعمال زشت ترغیب شود. بیش از حد واکنش نشان ندهید. به کودکتان به طور خیلی جدی و با قدرت بگویید که اصلا دوست ندارید او چنین کلماتی را مناسب شخصیت او نیست به کار ببرد. به کلمه های بی ضرر بی اعتنایی کنید. البته به کارگیری کلمات زشت و ناسزا نباید نادیده انگاشته شود، چون بکار بردن آنها می تواند در خارج از منزل، برای کودک دردسر ایجاد کند.


جایگزین های مناسب را به کودک بیاموزید
برای کودکتان توضیح دهید که وقتی کسی به او ناسزا می گوید، در واقع فقط یک حرف ناجور شنیده و حرف نمی تواند به انسان آسیبی برساند. کودکتان را طوری آماده کنید که بتواند برخورد درستی داشته باشد. وقتی فحش می شنود، درست عمل کند و خودش هم به کسی فحش ندهد. در مورد فحش با کودکتان صحبت کنید. به کودکتان بگویید که فلان فحش دقیقا چه معنایی دارد و چرا نباید از ان استفاده کرد. همچنین، به او بگویید چرا آن عبارت خاص می تواند احساسات دیگران را جریحه دار کند. روش های جایگزین را به کودک بیاموزی. به کودکتان بیاموزید که چگونه به جای فحش دادن کسی، احساسش را نسبت به مخاطبش بیان کند. برای نمونه: به جای اینکه به زهرا بگویی بی شعور، براش توضیح بده که از دستش عصبانی هستی، چون جلوی دوستات تورو مسخره کرده. با کودک پنج یا شش ساله اتان نمایشی ترتیب دهید و در ضمن اجرای آن، به او بیاموزید که رفتار درستی داشته باشد و از فحش دادن بیزار شود. به کودک یاد دهید که به فحش های دیگران بی اعتنایی کند. اگر نمی تواند بی اعتنا باشد، به او یاد دهید چگونه به دوستانش نشان دهد که از فحش خوشش نمی آید. برای مثال: اگر فحش بدی دیگه باهات بازی نمی کنم. یا، محمد من واقعا از دستت عصبانی هستم، اسباب بازی منو بده و گرنه به مامانم میگم.


مطمئن شوید خودتان الگویی از فحش و ناسزا گفتن نیستید
از همان ابتدا به کودکتان نشان دهید که چه موقع هایی حرف ناجور زده و یا کلمه نامربوطی به کار برده است. در عین حال، از بدو تولد کودک، کلمه هایی را که به کار می برید، به دقت انتخاب کنید. اگر از لغات و عبارات زشت و زننده استفاده می کنید، نمی توانید از فرزند خود انتظار داشته باشید که فحش و ناسزا ندهد. از ناسزا گفتن بپرهیزید. به کودکتان برچسب (ننر) یا (خنگ) یا هر واژه دیگری از این قبیل نزنید. چون با این کار نه تنها یاد می گیرد که افراد دیگر را با چنین عنادینی صدا کند اگر از لغات و عبارات زشت و زننده استفاده می کنید، نمی توانید از فرزند خود انتظار داشته باشید که فحش و ناسزا ندهد. بلکه با تکرار این حالت، کودک باورش می شود ننر یا خنگ است.


هنگام صحبت کردن یا حتی بدو بیراه گفتن فقط از عباراتی استفاده کنید که در فهرست لغات مجاز شما هستند
همه والدین گاهی عصبانی و خشمگین می شوند. همه ما ممکن است تصادفا شی ای را بشکنیم، با چکش روی انگشت خود بزنیم. در این مواقع که بسیاری از والدین واژه زننده ای از دهانشان می پرد. البته هنگامیکه درد می کشیم، به سختی می توانیم نحوه صحبت کردن خود را در اختیار داشته باشیم، ولی اگر مجبورید فحش بدهید، در صورت امکان از واژه ای استفاده کنید که زشت و زننده نباشد.


مقررات را برای کودک شرح دهید
با کودک خود درباره فحش دادن در خانه صحبت کنید و نظر خود را در مورد این مشکل بیان کنید. (جیمز اصلا دوست ندارم این لغت را در خانه به زبان بیاوری. دیگر حق نداری از این لغت استفاده کنی). برای او توضیح دهید که می تواند از لغات دیگری که مجاز و قابل قبول هستند استفاده کند. (اگر مجبور هستی اینطوری صحبت کنی، می توانی بگویی…(به کودک لغات مجاز را بگویید) ولی از حالا به بعد حق نداری از این لغات استفاده کنی….(لغات ممنوع را به ترتیب برای او بگویید). یا اینکه به کودکتان بگویید اشکالی ندارد وقتی تنهاست از فحش استفاده کند، یا اینکه می¬تواند فحشش را در ذهنش بگوید.


انگیزه ای برای اطاعت کردن از مقررات ایجاد کنید
برای جلوگیری از فحش دادن کودک در خانه، از جدول رفتاری زیر که نشان داده شده است استفاده کنید. همانطور که می بینید برای هر روز از هفته باید یک ستون در نظر بگیرید. هرگاه کودک بدون ناسزا گفتن روزی را به پایان برساند، آخر شب می تواند به خاطر لیاقتی که از خود نشان داده یک امتیاز بدست آورد. در ضمن باید از کودک به خاطر اینکه در طول روز مودبانه صحبت کرده تشکر کنید و او را مورد تحسین قرار دهید و به او نشان دهید که بسیار خوب حرف زده و شما از رفتار او خوشتان می آید. هرگاه کودک توانست 7 امتیاز را در یک ردیف از جدول بدست آورد، جایزه ای به او بدهید. این جدول را در آشپزخانه بچسبانید و به تعداد کافی برای 3 تا 5 هفته از آن تهیه کنید.

 

جدولی برای جلوگیری از ناسزا گفتن
تاریخ: 20/6
روز: شنبه
امتیاز :

 

جمع امتیازات در پایان هفته: ….
برای هر روز که کودک فحش و ناسزا نمی دهد، امتیازی قائل شوید و در پایان هفته این امتیازات را جمع کنید. و او را تشویق کنید.

رفتار صحیح را برای کودک شرح دهید
به فرزند خود بگویید که چگونه می تواند مشکل خود را از راه قابل قبول تر و پسندیده تری حل کند. (اگر می خواهی چند صفحه کاغذ از خواهرت قرض کنی، مودبانه و دوستانه از او خواهش کن).


پیامد این کار ناپسند را برای کودک شرح دهید
به فرزند خود بگویید که امروز هیچ امتیازی به او نمی دهید. مجازات دیگری نیز برای او تعیین کنید، مانند پس گرفتن حقوق و امتیازاتی که برای او در نظر گرفته بودید. مثلا ندیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش، به ازای هر فحش کم کردن مقداری از پول تو جیبی، یا محروم کردن او به مدت 3 دقیقه.


به اعتراض های کودک توجه نکنید و در صورت لزوم مجازات ها را اعمال کنید
پس از شرح دادن پیامدها برای کودک، کافی است از او دور شوید و به اعتراض های او توجه نکنید. اگر این مسئله دوباره اتفاق افتاد، حتما همه این مراحل را یک بار دیگر تکرار کنید.

منبع: http://ravvan.comلطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: