Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

سرطان بیضه

بيضه قسمتی از سيستم توليدمثل آقايان است. اين عضو در يک ساک پوستی به نام اسکروتوم قرار گرفته است و توسط يک کورد طناب مانند در پشت قاعده آلت تناسلی متصل است.بيضه ها هورمون مردانگی توليد می کنند که بيشترين و مهمترين آنها تستوسترون است...

سرطان بیضه

نکاتی در باره سرطان بیضه

 

سرطان چيست؟
رشد غير قابل کنترل سلولهای قسمتی از بدن سرطان ناميده می شود. رشد و تقسيم سلولهای طبيعی بر اساس يک نظم خاص صورت می پذيرد ولی سلولهای سرطانی اينگونه نيستند. البته سرطانها انواع مختلفی دارند ولی همه آنها در يک صفت مشترکند: رشد غير قابل کنترل.
انواع مختلف سرطانها رفتار بسيار متفاوتی دارند، مثلا سرطانهای ريه و پستان بيماريهای بسيار متفاوتی هستند، با سرعتهای مختلف رشد می کنند و پاسخهای متفاوتی به درمان ميدهند. به همين دليل هر نوع سرطان به درمان خاصی نياز دارد. گاهی سلولهای سرطانی از تومور اصلی جدا شده و از طريق خون يا سيستم لنفاوی در قسمتهای ديگر بدن پخش می شوند. اين سلولها ممکن است در مناطق جديدی جايگزين شوند و هسته اولیه يک تومور جديد را تشکیل دهند که به اين روند متاستاز گويند و سرطانی که به اين طريق ايجاد می شود سرطان متاستاتيک ناميده می شود که اين سرطان متاستاتيک به نام همان سرطان اوليه خوانده ميشود. مثلا اگر يک سرطان پروستات به استخوانها متاستاز دهد؛ اين سرطان ثانويه در استخوانها باز هم سرطان پروستات خوانده می شود. چون همان خصوصيات و رفتار سرطان اوليه را دارد.
يکی از درمان پذيرترين سرطانها سرطان بيضه است که با وجود شيوع کم به دليل وقوع آن در جوانان مهم جلوه می کند. اين سرطان يک يا هر دو بيضه آقايان را درگير می کند.

بيضه چيست؟
بيضه قسمتی از سيستم توليدمثل آقايان است. اين عضو در يک ساک پوستی به نام اسکروتوم قرار گرفته است و توسط يک کورد طناب مانند در پشت قاعده آلت تناسلی متصل است.بيضه ها هورمون مردانگی توليد می کنند که بيشترين و مهمترين آنها تستوسترون است؛ علاوه بر آن توليد اسپرم نيز به عهده اين ارگان است. سلولهای اسپرم از بيضه ها به لوله های کوچکی به نام وازدفران منتقل می شوند و سپس وارد اپيديديم می شود؛ در تمام طول مسير اسپرم درون مايعی به نام مايع منی (Semen) شناور است اين مايع توسط غدد پروستات و وزيکول سمينال توليد می شود. در طی انزال اين مايع از طريق لوله پيشابراه ( که از وسط آلت عبور می کند) به نوک آلت رسيده و از بدن خارج می گردد.
در بيضه چند نوع سلول وجود دارد که هر يک وظيفه خاصی دارند مثلا يک گروه هورمون توليد می کنند و گروه ديگر اسپرم. در هر نوع از اين سلولها ممکن است يک يا چند نوع سرطان بروز کند که درمان آنها متفاوت خواهد بود.


سه نوع سرطان اصلی و مهم بيضه عبارتند از:

۱- تومورهای سلولهای زايا(Germ cell) : : اين تومور شايعترين نوع سرطان بيضه است و از هر ۱۰ مورد سرطان بيضه ۹مورد آن از اين دسته اند. اين سرطان سلولهای توليد کننده اسپرم را درگير می کند و خود شامل دو گروه سرطان است سمينوما که معمولا در اواخر دهه ۳۰ تا اوايل دهه ۵۰ سالگی ديده می شود. گروه ديگر سرطان غير سمينومايی است که در سنين جوانتری ديده می شود و معمولا در فواصل سنين ۱۸تا ۴۰سالگی اتفاق می افتد.


۲- تومورهای استرومال که در سلولهای توليد کننده هورمون مردانگی و بافت همبند اطراف آن ديده می شود. اين تومورها معمولا خوش خيم هستند و به بيرون بيضه گسترش نمی يابند و با عمل جراحی کاملا برطرف می شوند.


۳- تومورهای بيضه ای ثانويه که ناشی از متاستاز تومورها به ساير نقاط بدن هستند. اين نوع تومورها معمولا در مردان بالای 50 سال دیده می شوند و شايعتر از تومورهای اوليه با منشا خود بيضه هستند. درمان معمول آنها برداشتن توسط جراحی و سپس راديوتراپی و شيمی درمانی است.
در پسربچه هايی که لوسمی حاد دارند گاهی سلولهای لوسمی می تواند به بيضه گسترش يابد وسرطان ايجاد نمايد. سرطان پروستات، ريه، پوست، کليه و ساير ارگانها نيز می تواند به بيضه گسترش يابد. اين سرطانها چون ناشی از گسترش تومورهای ديگر هستند معمولا پيش آگهی خوبی ندارند.


چه تعدادی از مردان به اين سرطان مبتلا می شوند؟
خطر ابتلا به اين سرطان ۱به ۳۰۰ است يعنی از هر ۳۰۰ مرد يک نفر به آن مبتلا می شود.


علت سرطان بيضه چيست؟
علت دقيق اکثر موارد سرطان بيضه مشخص نيست ولی تعدادی از عوامل خطر مستعد کننده ايجاد اين سرطان شناخته شده است.
وجود عوامل خطر معمولا شانس ابتلای فرد به اين بيماری را افزايش می دهد. سرطانهای مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند؛ بعضی از عوامل خطر مثل سيگار کشيدن قابل کنترل است ولی بعضی ديگر مانند سن و نژاد قابل تغيير نيستند. با اين وجود تاکيد می کنيم که داشتن يک و يا حتی چند عامل خطر به معنای اين نيست که فرد حتما مبتلا به سرطان خواهد شد، فقط شانس ابتلا به سرطان در وی افزايش می يابد و بهتر است در فواصل مناسب از نظر وجود سرطان مربوطه چک شود.
به هر حال شانس ابتلا به سرطان بيضه حتی در صورت وجود عوامل خطر آن اندک است.

عوامل خطر سرطان بيضه عبارتند از:

نهان بيضگی یا کریپتورکیدیسم: اين مشکل عامل خطر اصلی به حساب می آيد. قبل از تولد بيضه يک جنين پسر در شکم وی قرار دارد و درست قبل از تولد و يا ماههای اول بعد از تولد بيضه ها پايين آمده و درون اسکروتوم قرار می گيرد ولی تقريبا در ۳% از پسران بيضه ها پايين نمی آيد که به آن نهان بيضگی گويند و بايد در همان سنين کودکی نسبت به پايين آوردن آنها به وسيله جراحی اقدام کرد در غير اينصورت در بيضه باقيمانده در شکم شانس سرطان بيضه بسيار افزايش می يابد.


سابقه خانوادگی: اگر پدر، برادر و يا فرزند مردی مبتلا به سرطان بيضه شده باشد احتمال ابتلا به سرطان بيضه در وی بالاتر خواهد بود.


ايدز یا ابتلا به ویروسHIV : هيچ عفونت ديگری به جز اچ. آی. وی.( ويروس ايدز) شانس ابتلا به سرطان بيضه را افزايش نمی دهد.


نژاد و قوميت: اين سرطان در سفيدپوستان آمريکايی و اروپايی از آسيايی ها و آفريقايی ها بیِشتر است.


سايز بدن: محققان سوئدی به تازگی دريافته اند که اين سرطان در افرادی که به طور ژنتيکی اندامی کشيده و لاغر دارند بيشتر ديده می شود.

 • صفحه 1 از 2
 • 1
 • 2نظرات

 

 • سئوال:
  با سلا م این ازمایش اسپرم همسرم هستش ایا با تحرک امکان بارداری بصورت طبیعی وجود دارد دکتر زنانم که مرد بود همسرم رو معاینه وارکوسل کرد وگفت چون تعداد اسپرماش زیاده باعث کم تحرکیش شده و بهش قرص ا اس ا داده و ویتامین سی خیلی نگرانم همسرم پیش متخصص اورولوژی نمیاد 4ماه اقدام کردم ولی بی semen volume 2/15
  semenPH 7/55
  Progressive(a+b) 37 جلوی این خط قرمز زده abnormalاین یعنی چه ؟؟؟
  molti (a+B+C) 70/5

  Roundcel l 0/107


  color milky
  odor millet
  viscosity normal

  Agglutination ++++

  A rapid progressive 6
  B Slow progressive 31
  c non progessive 335

  d immtile 29/5

  sperm count(denstiy) 135/546ml
  wbc 0/655
  normal mor
  phology 45 نتیجه بوده ممون میشم راهنمایی کنید

  جواب:
  با توجه به تعداد خوب اسپرم این درصد از تحرک مشکل چندانی ندارد ولی توصیه می کنم با توجه به وجود آگلوتیناسیون به یک متخصص ارولوژی مراجعه کرده تا تحت صلاحدید ایشان یک داروی کورتونی هم استفاده کند.
 • سئوال:
  ممنونم از پاسختون
  ایا آگلوتیناسيون مشکلی در بارداری شدن ایجاد میکند یا خیر ؟

  جواب:
  بله جلوی تحرک اسپرم را می گیرد
 • سئوال:
  این از اسپرم رو من به چند متخصص زنان نشون دادم گفتند مشکلی نیست ایا با این تعداد و تحرک طبیعی باردار میشوم

  جواب:
  در صورت عدم درمان آگلوتیناسیون احتمال بارداری کم است.
 • سئوال:
  سلام من مونا 25 سالمه که قصد حاملگی ندارم تا چند مدت می تونم که این روند را ادامه دهم شما چه روشی برا جلوگیری پیشنهاد می کنید با تشکر از شما نیلو عزیز

  جواب:
  با یک پزشک زنان مشورت کنید.
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: