Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

پرسش‌های متداول در مورد یائسگی

یائسگی (menopause) چیست؟

یائسگی برهه‌ای طبیعی از زندگی زنان است که درآن قاعدگی متوقف می‌شود. معمولاً وقوع یائسگی هنگامی تأیید می‌گردد که یک زن 12ماه متوالی پریود نشده باشد (البته معمولاً یک‌سری آزمایش‌های تکمیلی نیز جهت تایید انجام می‌شوند).

پرسش‌های متداول در مورد یائسگی

پرسش‌های متداول در مورد یائسگی

 

یائسگی (menopause) چیست؟

یائسگی برهه‌ای طبیعی از زندگی زنان است که درآن قاعدگی متوقف می‌شود. معمولاً وقوع یائسگی هنگامی تأیید می‌گردد که یک زن 12ماه متوالی پریود نشده باشد (البته معمولاً یک‌سری آزمایش‌های تکمیلی نیز جهت تایید انجام می‌شوند). متوسط سن یائسگی (درآمریکا) 51سالگی می‌باشد؛ امّا ممکن است این امر در فاصله سنی40  تا 55سالگی نیز اتفاق افتد. درواقع با یائسگی زن قدرت باروری خود را از دست می دهد.

دوران نزدیکی به یائسگی چیست؟

سال‌های آخری که منتهی به یائسگی می‌شوند را دوران نزدیک به یائسگی می‌نامند. با نزدیک‌شدن به یائسگی تخمدان‌ها استروژن کمتری تولید می‌کننداز این رو، یکی‌از ابتدایی و شایع‌ترین علائم نزدیک‌شدن به یائسگی تغییر در نظم پریودهاست. (دراین دوران ممکن است بارها پریود متوقف و دوباره شروع شود).

در برهه‌ای از زمان تخمدان‌ها تولید کافی استروژن را متوقف می‌کنند، این همان موقعی است که پریود قطع می‌شود. بااین‌حال تایک‌سال بعدازپایان آخرین پریود، شانس باردارشدن کاملا صفر نخواهد بود.

 

علاوه بر سن، چه عوامل دیگری یائسگی را تسریع می‌کنند؟

درصورتی‌که تخمدان‌ها با جراحی برداشته شوند نیز یائسگی رخ خواهد داد. دراین مورد ممکن است علائم یائسگی حتی بسیار شدیدتر ظاهر شوند زیرا هورمون‌ها یکباره دچار افت می‌شوند. برداشتن رحم (هیسترکتومی) نیز باعث قطع پریود می‌شود ولی یائسگی را به‌دنبال ندارد(مگرآن‌که تخمدان‌ها نیز برداشته شده باشند.)

شایع‌ترین علامت یائسگی چیست؟

شایع‌ترین علامت یائسگی گُرگرفتگی است. حدوداً 75% زنان به این علامت دچار می‌شوند. گُرگرفتگی حالتی است که بالاتنه و صورت نگهان داغ شده و ممکن است با قرمزی پوست وتعریق فراوان همراه باشد.  هر حمله گُرگرفتگی چندثانیه تا چنددقیقه (یابیشتر) طول می‌کشد.

شاید به‌خاطر گُرگرفتگی نتوانید خوب بخوابید و چندین‌بار از خواب بیدار شوید. کمبودخواب بزرگ‌ترین مشکلی است که در زمان نزدیک‌شدن به یائسگی با آن مواجه خواهید شد. ممکن است این حالت بر خلق‌وخو، سلامتی و توانایی‌تان در انجام امور روزانه تأثیر نامطلوبی داشته باشد.

 

در دوران یائسگی ، واژن و دستگاه ادراری دستخوش چه تغییراتی می‌شوند؟

فقدان استروژن باعث ایجاد تغییراتی در واژن می‌شود: آستر واژن نازک و خشک‌شده و این حالت می‌تواند موجب ایجاد درد در موقع آمیزش گردد. هم‌چنین ممکن است واژن نسبت به کسب عفونت مستعد گردد که دراین‌صورت با سوزش و خارش همراه خواهد بود.

دستگاه ادراری نیز با افزایش سن تغییراتی پیدا می‌کند: پیشابراه (مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون می‌آورد) ممکن است خشک، متورم یا تحریک‌پذیر شود. بعضی زنان نیاز پیدا می‌کنند که بیشتر از سابق به دستشویی بروند. احتمال عفونت مثانه بعداز یائسگی افزایش می‌یابد.

تأثیر یائسگی براستخوان‌ها چیست؟

در یائسگی سرعت تجزیه استخوان‌ها افزایش می‌یابد. استتوپورز(پوکی‌استخوان) که ناشی ازاین تجزیه استخوانی است، با خطر بروز شکستگی‌هایی در زنان مسن همراه است. استخوان‌های کفل، مچ و ستون فقرات بیشترازبقیه استخوان‌ها تحت‌تأثیر یائسگی قرارمی‌گیرند.

تأثیر کاهش استروژن بر ریسک حملات قلبی و سکته چیست؟

قبل‌از یائسگی استروژن تولیدشده توسط تخمدان‌ها، از زنان در برابر حملات قلبی و سکته محافظت می‌کند. اما بعد از یائسگی، با کاهش استروژن قدری ازاین محافظت ازبین می‌رود ازاین رو، شانس حملات‌قلبی و سکته افزایش می‌یابد.

چه‌چیز باعث تغییرات احساسی در دوران یائسگی می‌شود؟

تغییر میزان هورمون‌ها ممکن است باعث شود تا احساس عصبانیت،  تحریک‌پذیری و یا خستگی شدید پیدا کنید. البته این علائم ممکن است در ارتباط با سایر نشانه‌های یائسگی مانند کسر خواب نیز باشند.

تأثیر یائسگی بر زندگی جنسی فرد چیست؟

بعضی از زنان در نزدیکی یائسگی و بعدازآن میل جنسی‌شان کاهش می‌یابد. کاهش هورمون‌ها ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود. به‌علاوه یائسگی بر توانایی زن در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) نیز تأثیر گذاشته و یا زمان رسیدن به آن را طولانی‌تر می‌کند.

 آیا برای کاهش علائم یائسگی داروهایی وجود دارند؟

بله- هورمون درمانی می‌تواند به کاهش علائم یائسگی کمک کند. دربعضی موارد، هورمون درمانی قبل از یائسگی شروع می‌شود. درصورت مصرف قرص‌های ضدبارداری، با شروع هورمون درمانی باید مصرف آن‌ها را قطع کنید.

در مورد زنانی که رحم‌شان برداشته نشده، معمولاً استروژن همراه با پروژستین داده می‌شود. این امر به کاهش ریسک سرطان آستررحم که درصورت مصرف استروژن تنها رخ می‌دهد، کمک می‌کند.

فواید هورمون درمانی چیست؟

استروژن برای درمان علامت اصلی یائسگی یعنی گُرگرفتگی به‌کارمی‌رود. هم‌چنین خشکی واژن را کم کرده می‌تواند به کاهش بعضی تغییراتی که موجب بروز مشکلات دستگاه ادراری می‌شوند،  نیز کمک کند. استروژن به کاهش ریسک سرطان روده بزرگ (کولون) نیز کمک می‌نماید.

خطرات هورمون درمانی چیست؟

همانند هر داروی دیگری، مصرف هورمون‌ها نیز خالی از خطر نیست.در زنانی که رحم دارند، استفاده از استروژن تنها ریسک سرطان آندومتر را افزایش می‌دهد. زیرا استروژن موجب رشد آستررحم می‌شود. استفاده از قرص‌های صرفاً دارای پروژستین همراه با استروژن به کاهش ریسک مشکلات ادراری کمک خواهد کرد.منتها عیب استفاده از پروژستین آن است که ظاهراً موجب افزیش ریسک سرطان پستان می‌شود. هم‌چنین زنان یائسه ممکن است با مصرف آن مجدداً دچار خونریزی شوند (هرچنداین حالت فقط مدت کوتاهی رخ خواهد داد).

چه داروهای دیگری برای یائسه‌ها موجودند؟

چنانچه زنی از هورمون درمانی استفاده نکند، گزینه‌های دیگری برای جلوگیری از تجزیه استخوان‌ها وجود دارند مثل biphoshonate ها و یا تنظیم‌کننده‌های انتخابی گیرنده استروژن (SERMS). دارویی به‌نام Calcitonin نیز تجزیه استخوانی را آهسته می‌کند (که ممکن است به‌صورت تزریقی یا به‌شکل اسپری بینی تجویز شود). بی‌فسفونات‌ها برای افزایش تراکم استخوان و کاهش ریسک شکستگی داده می‌شوند- هورمون پاراتیرویید نیز بدین‌منظور به‌کارمی‌رود.

یائسگی زودهنگام چیست؟

وقتی یائسگی قبل‌از40سالگی رخ دهد، یائسگی زودهنگام نامیده می‌شود. اقداماتی که باعث یائسگی زودهنگام می‌شوند عبارتنداز: شیمی‌درمانی یا اشعه‌درمانی در ناحیه لگن (که به تخمدان‌ها آسیب می‌رسانند) و برداشتن تخمدان‌ها.

گاهی یائسگی خودبه‌خود رخ می‌دهد و بعضی علل احتمالی آن عبارتنداز: وجود نقایص کروموزومی (مانند سندرم ترنر)، استعداد ژنتیکی (زنانی که سابقه یائسگی زودهنگام در خانواده‌شان وجود دارد، بیشتر احتمال دارد که زود یائسه شوند) و بیماری‌های خودایمنی (مثل بیماری تیرویید ، آرتریت روماتویید و لوپوس)

 چگونه دریابید که دچار یائسگی زودهنگام شده‌اید؟

دکتر با تهیه شرح‌حال (نظیر سوال در مورد وجود علائم یائسگی) و درخواست یک‌سری آزمایش (مثل تعیین FSH و HCG خون) این حالت را تشخیص می‌دهد.

برای بهبود سلامتی در دوران یائسگی چه توصیه‌هایی وجود دارد؟

 • خوب و متعادل غذا بخورید. فراموش نکنید افراد مسن‌تر به کالری کمتری نیاز دارند ولی باید از مواد مغذی متنوع استفاده کنند.

زنان بالای 50سال روزانه به 4/2میکروگرم ویتامین B12 و 5/1میلی‌گرم B6  نیاز دارند.

بعداز یائسگی نیاز به کلسیم جهت حفظ سلامتی استخوان‌ها بیشتر می‌شود. زنان 51ساله و مسن‌تر باید روزانه 1200میلی‌گرم کلسیم مصرف نمایند. ویتامین D نیز برای سلامتی استخوان‌ها ضروری است. زنان 51 تا 70 ساله باید روزانه IU 600 ویتامین D دریافت کنند. زنان 71سال به بالا روزانه به IU800 ویتامین D نیاز دارند.

زنانی که بعداز یائسگی به‌خاطر مصرف هورمون تراپی هنوز دچار خونریزی واژینال هستند، شاید به مصرف آهن نیز نیاز پیدا کنند.

 • از ورزش و فعالیت غافل نشوید. ورزش به سلامتی استخوان‌ها، قلب و بهبود خلق‌وخو کمک می‌کند. از پزشک در مورد ورزش‌های مناسب سؤال کنید.
 • استعمال سیگار را قطع کنید.
 • مشکلات زنانگی را جدّی بگیرید (مثل لکه‌بینی، بی‌اختیاری ادرار) و حتماً به پزشک مراجعه کنید.

مراجع:

www. acog.org

www. womenhealth.gov   


 • منبع: www. acog.org
 • تاریخ: یکشنبه 1 بهمن 1391 - 16:04
 • نویسنده: نیلو
 • بازدید: 142839
 • بخش: بیماران

نظرات

 

 • باعرض سلام وادب:بسیارسپاسگزار ازسایت به روزتان.من یک ماه استروژن وپروژسترون مصرف کرده ام.سه روز گذشته پریودنشده ام تاآزمایش هورمونی مجدد بدهم.تاچندروزبعدپریودصورت میگیرد؟باتشکر
 • باسلام خدمت مشاوران سایت نیلو:من 42سال دارم.مقدارlh=14وfsh=45درروزچهارم سیکل بود.آیا دچاریائسگی زود رس شده ام؟استروژن وپروژسترون باچه موادغذایی میتوانم دریافت کنم؟خواهشمندم راهنمایی فرماییدنگران این وضعیت هستم.باتشکراززحمات شما
 • با سلام و احترام، 30 ساله هستم،با AMH=0.3 , FSH=14.7 , LH=10.1 , Prolactin=16.7 که هر شب 1 قرص بروموکریپتین و هر صبح نصف قرص لووتیروکسین سدیم مصرف میکنم .
  پریودی مرتب و گر گرفتگی دارم، با مشاوره دکتر زنان متوجه شدم که در حال رسیدن به یائسگی زود هنگام هستم بسیار نگران و عصبی هستم . و نمی دانم در این مرحله باید چه اقدامی انجام دهم ؟
 • قابل ذکر است که متاهل هستم و شوهرم Azoospermia present می باشد و در نمونه TESE جواب Rarely بوده است .
  در مرکز درمان ناباروری که برای معالجه همسرم مراجعه نمودیم ،من متوجه یائسگی زود هنگامم شدم، که وارد سیکل درمانی ICSI شدم ، 2فولیکولی رشد و فولیکول اوولیت کرده بود، با این وجود عمل تخمک گیری انجام شد و در آزمایشگاه نیز تخمک بالغ نشد و سیکل کنسل شد.

  آیا پیشنهاد ادامه درمان را به ما میدهید ؟ یا داشتن فرزند خودمان را فراموش کنیم ؟
  دکتر متخصصم پیشنهاد جنین اعهدائی را نموده !
 • سلام
  ببخشید آیا استفاده از کاندوم برای تأخیر باعث میشه بارداری صورت نگیرد؟
  اگه منی خارج بشه احتمالش هست که لوله های رحم بسته باشند؟
  استفاده از آمپول هایی که برای روز14 پریودی جهت باردار شدن میدند ضرری ندارد؟
 • باعرض احترام
  ببخشید دارویی برای تنظیم هورمون های مردانه که در بدن یک خانم فعال میشه و باعث ایجاد موهای زائد میشه وجود دارد؟منظورم داروی گیاهی است؟
 • man 4/5 slae ezdevaj kardam 2 folikol bishtar nadaram dochare menopause shodam be nazare shoma darman dare
 • سلام 42سالمه از آذر 91 تا فروردین پریود نشدم البته استرس شدید کار و تحصیل را داشته و همچنان دارم بعداز دادن آزمایش نظر دکتر به یائسگی زودرس بود البته همه خانمهای خانواده در 50 و52 سالگی یائسه شده اند. ویتاگنوس و سوی منوپ.ز وکلسی بون مصرف میکنم بعداز مصرف فقط یکبار پریودشدم .ضمنا من مجردم ونگرانیم بیشتر بابت همین است نظر شما چیست راهنماییم کنید!چه باید کرد؟ چه موادغذایی باید مصرف شود تا سطح fshتنظیم وتعدیل شود؟ آیا برای بارداری در آینده مشکلی خواهم داشت؟ باسپاس
 • سلام سهیلا هستم 44 ساله 2ساله ازدواج کردم واز سال 87 دچار استرس ناگهانی شدم ودر سال 88 تغیرات هورمونی داشتم وپریودم چند بار قظع شدومجددا وصل شدتا آذر 91 به مدت 6 ماه فطع شد وبا قرص استروزن ومدروکسی پریود شدم دکتر تشخیص یایسگی زود رس داد و گفت برای بار داری فرصتی ندارم FSH=33ایا تخمک گذاری دیگه انجام نمیشه و امیدی نیست؟یا به خوردن دارو ادامه بدم وامیدوارباشم؟با تشکر
 • سلام29ساله هستم مشکل تنبلی تخمدان وذخیره تخمدان دارم ودر حال حاضرامکان انجام ivfندارم خواهش میکنم کمکم کنید
 • آيا بارژيم غذايي يا داروهاي گياهي ميتونيم به برگشت پريود بعد از يائسگي كمك كنيم ويا از عوارض اون بكاهيم(46 ساله)
 • باسلام 24ساله هستم و2سال است كه ازدواج كردم ابتدا حدود4ماه جلوكيري طبيعي داشتم وبعداقدام به بارداري كردم اماجواب ندادبه دكترمراجعه كردم وقرص هاي بارداري تجويزكردندامابامصرف انهاخونريزي كردم ودكترسونونوشتندومتوجه شدم كه كيست 6س دارم وبعدحدود3ماه قرص يازمصرف كردم امابازمتوجه شدم برولاكتين بالادارم قرص داستينكس خوردم والان خيلي بايين امده ميخواستم بدانم بااين وجودامكان باردارشدن رادارم درضمن وقتي برولاكتينم بالا بود بادادن mri متوجه دوغده كوجك2ميلي متري درسرم شدم والان باوجوداينكه برولاكتينم بايين امده امادكترم كفته قرص داستينكس...
 • سلام ، 33 ساله هستم ، از اول بلوغ مشکل نامنظمی پریود داشتم ، الانم دارم و شدیدتر بطوریکه بدون قرص یا آمپول تا 2 ماه پریود نمیشم ، صبر نکردم تا ببینم بدون دارو اصلا پریود میشم یا نه ، همین که 15 روز پریود عقب میافتاد فوری به دکتر مراجعه میکردم با دارو پریود میشدم . پریودهام کمه ولی 7 روز طول میکشه و رنگش هم تیره هست ، آبان 91 باردار شدم که توی هفته 7 از بین رفت . تا همین ماه گذشته بارها سونو دادم که اندازه رحم و تخمدان رو طبیعی نوشته بودند و همیشه با داروهای محرک چند فولیکول بالغ داشتم . آزمایشهای هورمونی که قبل و بعد ازدواج انجام دادم رو میزارم توی پست بعد...
 • تیرماه 88 زمانی که پریودم عقب افتاده بود این آزمایش رو دادم : fsh: 11.1 u/L , LH: 97.6 u/L , prolactin: 23 ng/ml
  که اون زمان چون مجرد بودم دکترم گفت نمیخواد دارو بخوری فقط واسم قرص ضدبارداری نوشت واسه تنظیم پریود
  دی ماه 88 : fsh: 7.9 u/L DHEA_SO4 :346 mg/dl
  این آزمایش رو وقتی دادم که یکی دوماه بود که قرص ضدبارداری نمیخوردم ، دکتر گفت که کمی تنبلی تخمدان داری وقتی میخوای باردار بشی باید قرص بخوری
  خرداد 91 : این آزمایشو یادمه که روز 8 پریود دادم و فکر میکنم که قرص ضد بارداری مصرف میکردم دقیق یادم نیست البته fsh : 8.8 m/l , LH: 12.6 m/l , prolactin :7.8 ng/m

  میخوام بدونم با توجه به نتیجه آزمایشها و...
 • نمیدونم چرا پستهام کامل نمیان .
  میخوام بدونم با توجه به موارد بالا چقدر امکان یائسگی زودرس هست؟؟؟ برای نتیجه آزمایش واقعی fsh چه مدت باید از زمان مصرف قرص ضدبارداری یا داروهای هورمونی بگذره ؟
  باتشکر
 • با سلام
  با توجه به نتیجه آزمایشم که روز سوم قاعدگی دادم
  Fsh 10.2
  Amh 1.56
  ایا من دچار تنبلی تخمدان و یا یاسگی زودرس هستم؟
  28 سالمه و 2 ساله ازدواج کردم. فعلا قصد بچه دار شدن نداریم.
  ممنون از وقت و توجه اتون
 • در ضمن پریودهام منظمه فقط 2 بار هر ماه به مدت 3روز لکه بینی خارج از روزهای قاعدگی داشتم.
 • Salam .madare man53saleshe va alan nazdik be yek mahe k khunrizish qaté nashode .doctor gofte az alaeme yaesegie va ampoole testestron barash tajviz karde 2ta k yekisho zade vali hich taesiri nadashte .akhiran madaram ehsase sarma mikone toro lhoda javab bedin chikar konam ?
 • با سلام من 44 سالم هست 6 شهریور بریود شده ام هرماه تقریبا یک هفته جلو میشودم این ماه هنوز بریود نشدهام 5 مهر ازمایش بارداری دادهام منفی بوده در ضمن داروهای گیاهی خوردهام اما هنوز خبری نیست البته خارش وسوزش وازن دارم گاهی حالت گرما دارم لطفا راهنمایی کنید
 • سلام ببخشید من در مورد پرولاکتین سوال داشتم اما متاسفانه در ان مبحث قسمت نظرات فعال نبود دختری هستم 25 ساله از وقتی یادم میاد همیشه قاععدگی هام بین 33 روز تا 35 روز بود. زندگی سخت وپراستذسی داشتم والدینم از هم جدا شدن ومجدد پدرم ازدواج کرد ازمایش برای نامنظمی پریودی دادم که همه چی نرمال بود از جمله تیرویید و ... فقط پرولاکتینم 42 بود که میزان طبیعی ان 1.2 تا29 بود از ازمایش خون هم به شدت میترسم دست خودم نیست ب محض انجام چشمام سیاهی میره وفشارم میوفته ازمایش نشون دکتر دادم اما جوابی برام ننوشت فقط قرس مدروکسی پروژسترون داد من چکار باید بکنم لازم برای...
 • سلام
  بسیار سپاسگزار از سایت به روزتان:

  مادر من 57 ساله که قرص HD مصرف میکرده و 1 ساله که دیگه استفاده نکرده و یائسته شده
  و الان 58 ساله هستن
  در ناحیه شکم، سینه ، کمر سوزش و خارش دارن
  ضمنا دیابت ، چربی ، فشار هم دارن و قرص مصرف میکنن
  میخواستم ببینم این سوزش و خارش به یائستگی ربط دارد یا نه؟
  و اگه ربط داره درمانش چیه؟
  لطفاراهنمایی کنید
 • سلام 2 سال پیش دیواره رحمم 17 بود کورتاز تشخیصی کردم و در این مدت 1 بار دیگه هم سونوگرافی داخلی انجام دادم دیواره رحمم 5 بود الان 1 سال دکتر نرفتم
  پریودم نامنظم شده ممکن دوباره دچار آندومتر شده باشم 47 سال دارم2دوره قبل پریدم 1 هفته جلو افتاد ولی الان 3 روز عقب انداختم لطفا راهنماییم کنید با تشکر
 • سئوال:
  سلام مادر من 47 سالشه رفته دکتر گفتن که داره یائسه میشه
  ولی زیر شکمش خیلی خارش داره خیلیم درد میکنه
  20 روزم هستش لکه بینی داره

  جواب:
  معمولاً پروسه تبدیل شدن یک خانم به فاز یائسگی چیزی حدود 2 الی 3 سال طول می کشد و بیمار علائم بسیار مختلفی دارد و به ان دوره پزه منوپوز می گویند.
 • مرسی
 • سلام من دوسال میشه پریود نشدم ازمایش دادمfsh 27-وLH 30میخواستم خواهش کنم راهنمایی کنید منو مشکل من چیه آیا یائسه شدم
 • با سلام ، من 56 ساله هستم مدت یکسال است که پریودم نامنظم شده از ماه رمضان پارسال گاهی فاصله اش دو ماه یا حتی سه ماه شد البته جدیدا ازدواج داشته و رابطه جنسی پس از مدتها و دوباره پریود شده ام ولی فاصله اش خیلی نزدیک حتی یک هفته بوده و دوباره بعد از یک هفته بعد آلودگی داخلی و لکه بینی دارم این در رابطه زناشویی من اثر بدی دارد لطفا بگویید چکار کنم
 • سلام. 49 سالمه. روزهای 9 و 14و 18 و 20 ام بعد از تاخیر پریودی از بی بی چک استفاده کردم ودر همه مواردمنفی بود.قبل از تاخیر پربودی هم رابطه داشتم دخول انجام شده ولی منی وارد نشده. در ضمن مدتی است دچار استرس بوده ام. امکان بارداری هست.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: