Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی طبیعی

سيكل قاعدگي چيست ؟
خونريزي قاعدگي قسمتي از سيكل قاعدگي مي باشد.در يك سيكل قاعدگي بدن زنان تغييراتي مي كند تا هر ماه براي باردار شدن آمادگي داشته باشد.

تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی طبیعی

تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی طبیعی

 


سيكل قاعدگي چيست ؟

خونريزي قاعدگي قسمتي از سيكل قاعدگي مي باشد.در يك سيكل قاعدگي بدن زنان تغييراتي مي كند تا هر ماه براي باردار شدن آمادگي داشته باشد. يك سيكل قاعدگي از اولين روز خونريزي قاعدگي شروع مي شود. متوسط زمان يك سيكل قاعدگي نرمال 28 روز است. اما يك سيكل نرمال ممكن است از 23 تا 35 روز متفاوت باشد.

ارگانهاي دخيل در ايجاد يك سيكل قاعدگي عبارتد از : مغز، غده هيپوفيز، رحم و گردن رحم، تخمدانها و لوله هاي فالوپ و واژن. تغيير سطح هورمونهاي جنسي در بدن باعث ايجاد مراحل مختلف سيكل قاعدگي مي شود. دو هورمون اصلي مرتبط با قاعدگي كه توسط تخمدانها توليد مي شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمونهاي FSH و LH كه در هيپوفيز ساخته مي شوند نيز در اين امر سهيم هستند.

 

در يك سيكل قاعدگي چه اتفاقي مي افتد؟

در نيمه اول سيكل ميزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزايش سلولهاي رحمي مي شود. در پاسخ به هورمون FSH يك تخمك در داخل يكي از تخمدانها شروع به رشد مي كند. در حوالي روز 14 از يك سيكل 28 روزه در پاسخ به هورمون LH تخمك از تخمدان آزاد مي شود. اين مرحله تخمك گذاري ناميده مي شود.

در نيمه دوم سيكل تخمك وارد لوله فالوپ كه بين تخمدا ن و رحم قرار دارد مي شود در اين مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداري مي كند. اگر در اين مرحله تخمك توسط اسپرم بارور شود بارداري رخ خواهد داد. در غير اينصورت تخمك بعد از مدتي از بين مي رود. اگر بارداري رخ ندهد استروژن وپروژسترون كاهش مي يابند و لايه ضخيم رحم ريزش كرده و خونريزي قاعدگي يا عادت ماهيانه را ايجاد مي كند.

فولیکول همچنین تولید هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون را افزایش داده که این هورمونها سبب ضخیم تر شدن پوشش داخلی رحم می شود، این پوشش داخلی خود را آماده کرده تا تخمک بارور شده را بپذیرد و آن را تغذیه نماید، در صورت عدم لقاح، مقدار استروژن و پروژسترون کاهش یافته و پوشش داخلی رحم، کنده و ریزش می کند و خونریزی قاعدگی شروع می شود .
همزمان با رسیدن به حوالی یائسگی،‌ تخمدانها شروع به مقاومت در برابر هورمون FSH کرده و غده هیپوفیز بیشتر FSH تولید کرده تا سطح استروژن را بالا نگه دارد، این حالت سبب سیکل قاعدگی نامرتب شده و خونریزیهای سنگین و غیرقابل پیش بینی در طول پریودها رخ می دهد.
عدم وجود پریود در یک سال و سطح FSH بالای ۳۰ تا ۴۰ واحد نمایانگر یائسگی می باشد، با توجه به اینکه میزان FSH در حوالی یائسگی در حال بالا و پایین رفتن می باشد لذا تنها یک نتیجه آزمایش FSH برای تشخیص یائسگی کافی نمی باشد

زمانى که تخمک آزاد مى شود ميزان هورمون FSH کاهش مى يابد اما اگر تخمکى آزاد نشود ميزان اين هورمون همچنان بالا باقى مى ماند، احتمالا تلاش مى کند تا تخمدان را به اين آزاد سازى تخمک تحريک کند.
هورمون FSH در زنانى که دچار کاهش توانايى تخمدان مى شوند زياد مى شود، اين امر در زنان چهل ساله و همچنين زنان جوانى که ذخيره تخمدانشان کاهش يافته است نيز مشاهده مى شود. .

 

يك سيكل قاعدگي نرمال چه ويژگي دارد؟

سيكل قاعدگي يك خانم ممكن است در ماههاي مختلف كاملاً شبيه هم نباشد . از طرف ديگر سيكل هاي هر نفر با ديگري متفاوت است. خونريزيها ممكن است كم، متوسط و زياد باشد و نيز طول مدت آن مي تواند متفاوت باشد. اگرچه اكثر پريودها 3 تا 5 روز طول مي كشد اما بين 2 تا 7 روز نرمال است. در سالهاي اول شروع قاعدگي و در سنين نزديك به يائسگي سيكلها ممكن است كاملاً نامنظم باشند.

 

سيكل هاي قاعدگي از چه سني شروع مي شوند؟

سن متوسط شروع قاعدگي حدود 12 سالگي است. اما اين بدان معني نيست كه همه دختران در سن 12 سالگي قاعده مي شوند. يك دختر در فاصله سني 8 تا 16 سالگي ممكن است قاعده شود.

 

يك خانم تا چه زماني پريود مي شود ؟

زنان تا زمان يائسگي پريود مي شوند. سن متوسط يائسگي حدود 51 سالگي است. يائسگي يعني زن قادر به توليد تخمك نبوده و نمي تواند ديگر باردار شود.مانند قاعدگي سن شروع يائسگي هم مي تواند متفاوت باشد.

 

چه زماني بايد به پزشك مراجعه كرد ؟

در موارد زير بايد با پزشك خود مشورت كنيد:

 1. عدم شروع قاعدگي تا سن 16 سالگي
 2. متوقف شدن بي دليل عادات ماهيانه
 3. خونريزي بيش از 7 روز
 4. حجم زيادی از حد خونريزي
 5. در صورتي كه در فاصله بين پريودها خونريزي داشته باشيد
 6. درد شديد هنگام قاعدگي

 

چه مشكلاتي ممكن است زنان در مورد قاعدگي داشته باشند؟

زنان ممكن است مشكلات مختلفي با دوره هاي قاعدگي خود داشته باشند برخي از شايعترين آنها عبارتند از :

 1. آمنوره يا عدم وجود عادات ماهيانه: اين لغت زماني به كار مي رود كه يك دختر خانم تا 16 سالگي پريود نشده باشد ( آمنوره اوليه ) و يا اينكه عادات ماهيانه در خانمي كه قبلاً قاعدگي مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانويه ).علل اصلي آمنوره عبارتند از :بارداري ، شيردهي ، كاهش وزن شديد دراثر يك بيماري وخيم ، ورزش سنگين ، استرس و رژيم هاي غذايي سخت . اختلالات هورموني يا بيماريهاي دستگاه تناسلي نيز ممكن است عامل بيماري باشند.

 

 1. ديسمنوره يا قاعدگي دردناك : عبارتست از درد خفيف تا بسيار شديد در هنگام خونريزي ماهيانه . معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصي ندارد. هورموني به نام پروستاگلاندين عامل اين مشكل است. بعضي از انواع مسكنها مانند ايبو پروفن و مفناميك اسيد مي توانند درد را كاهش دهند. گاهي اوقات اين مشكل در اثر يك بيماري به نام آندومتريوز مي باشد .

 

 1. خونريزي غير طبيعي از رحم : خونريزي غير طبيعي رحم با خونريزي قاعدگي متفاوت است.اين مشكل ممكن است بصورت خونريزي بسيار حجيم ، خونريزي طولاني مدت ، پريودهاي بسيار نزديك به هم و يا خونريزي بين پريودها خود را نشان دهد. در اوايل سنين قاعدگي و حوالي يائسگي اين اختلالات شايعتر هستند. ديگر علل خونريزيهاي غير طبيعي رحم پوليپها ، فيبروم ها ، عفونتها و علل هورموني هستند.

الگوهای خونریزی غیر طبیعی رحمیAbnormal uterine bleeding (AUB)
1- هیپر منوره: تداوم خونریزی بیش از 7 روز به دلیل مسائلی مانند فیبروم یا میوم زیر مخاطی، آدنو میوز، عوارض حاملگی، تومورها و نامنظمی هورمونی


2- منوراژی: خونریزی قاعدگی بیش از 80 میلی لیتر (مانند دلایل هیپر منوره)


3- متروراژی: خونریزیهای نامنظم در فواصل سیکلهای قاعدگی (به دلایلی مانند لکه بینی در اواسط سیکل قاعدگی در اثر تخمک گذاری، مصرف استروژن، عفونت لایه داخلی رحم-اندومتریت-، پرکاری تیروئید، پولیپهای اندومتر، و سرطانهای دهانه رحم و اندومتر(در موارد بسیار نادر)

4- هیپو منوره: خونریزی قاعدگی خفیف و جزئی ومعمولا در حد لکه بینی( به دلایلی مانند مصرف قرصهای، تنگی دهانه رحم یا منفذ پرده بکارت، چسبندگیهای داخل رحمی یا سندرم آشرمن- چسبندگیهای داخل رحم به دنبال مشکلاتی مانند کورتاژهای خشن)


5- اولیگو منوره: طول مدت دوره قاعدگی بیش از 35 روز( به دلایلی مانند کاهش وزن شدید، کم کاری تیروئید، و.

6- پلی منوره: طول مدت دوره قاعدگی کمتر از 22 روز( به دلایلی مانند کم کاری تیروئید و خونریزی در اثرنامنظمی هورمونی)

7- منومتروراژی: سیکلهای قاعدگی نامنظم همراه با افزایش یا تغییرات طول مدت و مقدار خونریزی قاعدگی( به دلایلی مانند عوارض حاملگی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، و برخی بدخیمی ها)


8- خونریزی پس از نزدیکی: خونریزی در اثر نزدیکی یا در اثر معاینه ( به دلایلی مانند بیرون زدگی یا زخمهای مخاط دهانه رحم ، پولیپ،سرطان و یا عفونتهای دهانه رحم)


9- خونریزی پس از یائسگی: خونریزی پس از یک سال از قطع قاعدگی در فرد یائسه( به دلایلی مانند سرطان دهانه رحم و رحم، عفونتهای واژن و سرویکس، میومهای رحمی)

لازم به ذکر است که تشخیص هر کدام از این الگوها به بررسی پزشکی نیاز دارد. در ضمن بسیاری از دلایل ذکر شده، در تمام موارد مصداق پیدا نمی کند و پس از بررسیهای دقیق پزشکی ، تشخیص برای فرد گذاشته می شود. بنابراین توصیه می شود در صورت تکرار بی نظمی قاعدگی، به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 

خلاصه مراحل قاعدگي:

 

1- چرخه قاعدگي از روز نخست خونريزي آغاز ميگردد.

2- با كاهش سطح هورمونهاي استروژن و پروژسترون غشاء داخلي رحم در هم شكسته و همراه با جريان خون دفع ميگردد.

3- با افزايش ترشح F.S.H رشد يك تخمك در يك فوليكول تخمداني تحريك ميگردد. اين فوليكول تكامل يافته توليد استروژن ميكند.

4- با افزايش هورمون L.H به همراه هورمون F.S.H سبب تخمك گذاري ميگردند. در اين مرحله سطح هورمون استروژن در جريان خون افزايش اما سطح پروژسترون كاهش مي يابد. پس از تخمك گذاري اول (تخمك) از لوله فالوپ به سمت رحم حركت ميكند.

5- با كاهش هورمونهاي L.H وF.S.H فوليكول پاره شده (پس از رها سازي تخمك) تبديل به جسم زرد ميگردد. اين جسم زرد توليد پروژسترون ميكند.

6- در اين مرحله هورمون استروژن افزايش يافته و همراه با پروژسترون سبب ضخيم گشتن غشاء رحم ميگردند.

7- هرگاه تخمك بارور نگردد جسم زرد از ميان ميرود و ديگر پروژسترون توليد نميكند. بنابراين سطح هورمونهاي استرژن و پروژسترون در خون كاهش يافته و غشاء داخلي رحم ميريزد.

8- آغاز چرخه بعدي


چند نكته:

* دوره خونريزي 3 تا 7 روز به طول مي انجامد.
*روز نخست خونريزي، روز نخست چرخه قاعدگي محسوب ميگردد.

تعريف تخمك گذاري
به رها شدن يك تخمك بالغ از يك فوليكول تخمداني اطلاق ميگردد.

علايم فيزيكي تخمك گذاري

1- احساس درد و ناراحتي خفيف در ناحيه تحتاني شكم
2- افزايش اندك دماي بدن
3- افزايش ترشح موكوس در مهبل
4- افزايش ميل جنسي
5- حساس گشتن سينه ها

عوامل موثر بر زمان تخمك گذاري

1- استرس
2- بيماري
3- تغيير و تحولات ناگهاني در سبك زندگي

* معمولا روز تخمك گذاري 16-12 روز (متوسط 14 روز) پيش از آغاز قاعدگي بعدي ميباشد.

* هنگامي كه يك تخمك رها ميگردد 12 تا 24 ساعت فرصت دارد تا توسط اسپرم بارور گردد.

*براي جلوگيري از بارداري ميايست حداقل 5-4 روز قبل و 48-24 ساعت پس از تخمك گذاري از برقراري رابطه جنسي خودداري كرد. اين به اين خاطر است كه اسپرم قادر است 5-4 روز درون بدن زن زنده بماند.

* براي اطمينان بيشتر ميبايست از 6 روز قبل از تخمك گذاري و 3 روز پس از آن از برقراري رابطه جنسي خودداري كرد.نظرات

 

 • سئوال:

  momkene lotfan man ba niloo nevisandeye in mataleb be soorate mostaghim dar tamas basham
  lotfan be man mohabat konid va be emaile man shomare tamase eshono ya emaileshono bedid merc

  جواب:
  برایتان یک email فرستادم
 • سئوال:
  سلام .خسته نباشید .اینکه گفته میشو د پریدی ها دردناک موجب عدم باروری میشود درست است؟آیا واقعا این مسئله ربطی به بارداری دارد؟

  جواب:
  دیسمنوره اصطلاحی است که پزشکان برای انقباضات دردناک قاعدگی به کار می‌برند. شدت علایم این مشکل از یک فرد به فرد دیگر، متغیر است و حتی در یک خانم نیز ممکن است از یک قاعدگی به قاعدگی دیگر متفاوت باشد. با بالا رفتن سن و به دنیا آوردن بچه علایم این مشکل کمتر می‌شود.
  انواع دردهای قاعدگی
  درد قاعدگی ممکن است اولیه یا ثانویه باشد.
  نوع اولیه آن با اختلال جسمی همراه نیست و معمولا بعد از سه سال از شروع قاعدگی رخ می‌دهد.
  نوع ثانویه آن به علت یک بیماری زمینه‌ای مثل اندومتریوز یا فیبروئید رحم رخ می دهد.
  در دیسمنوره اولیه، شدت انقباضات دردناک رحم با افزایش سن کمتر شده و اغلب بعد از حاملگی ناپدید می‌شود.
  ولی در نوع ثانویه، کنترل انقباضات دردناک رحم، فقط با درمان بیماری زمینه‌ای امکان‌پذیر است. بنابراین در بعضی مواقع ممکن است در نوع ثانویه ناباروری ایجاد شود که با درمان بیماری زمینه ای ناباروری هم درمان می شود.
 • aya emkane bardari dar dokhtaran ba pardeye bekarat vojod darad?
 • سئوال:
  با سلام . من مدت 3 ماه لتروزول مصرف كردم . اما باردار نشدم . ولي از ماه بعد تا كنون كه 6 ماه مي گذره علايم پريود مثل درد پستان و قولنج در من از حدود ده روز قبل از شروع پريودم شروع مي شه . در سونوگرافي هم رحم و تخمدانها سالم نشان داده شد . علت چيست؟

  جواب:
  تمام آزمایش ها و سونو هایی که تا به حال انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سلام آز هورموني روز 3 و 21 پريودم دادم . نتيجه:
   TSH : 1/99
   LH : 3/91
   FSH DAY3 : 5/37
   LH/FSH RATIO : 0/73
   PROLACTIN LTH : 19/8
   PROGESTERONE : 11/11

   سونو رنگي : حدود استخوان هاي مشهود در كاويتي لگن نرمال مي باشد . دانسيته هاي اوپاك و تيپ كلسيفيه بصورت پاتولو‍‍ژيك در كاويتي لگن مشاهده نمي گردد . به علت ريفلاكس ماده حاجب كاويته رحم ضعيف ظاهر و لوله فالوپ رويت نشد .

   سونو روز سوم : رحم با ابعاد 65*35 MM و اكوي ميومتر CORSE مشهود است . اندومريال LINE نازك و خطي است . تخمدان ها با ابعاد و اكوي نرمال حاوي فوليكول هاي ريز 3-4 MM مي باشد . ادنكس ها فاقد ضايعه پاتولوژيك و كلدوساك خلفي فاقد مايع است.

   جواب:
   آزمایشات شما که مشکلی را نشان نمی دهد ولی احتمال چسبندگی لوله ها وجود دارد.
   • PROGESTERON DAY21 :11/11
   • سئوال:
    منفی بوده

    جواب:
    منظورتان این است که نرمال بوده، یعنی مقاومت انسولینی ندارید، هورمونهای آندروژن طبیعی است ؟؟؟؟

    پس نباید مشکل تخمک گذاری داشته باشید و سطح پروژسترون خونتان باید روز بیست و یکم بیشتر از 5 نانوگرم بر لیتر شود.
    • سئوال:
     خیلی ممنونم از لطفتون یعنی امیدی هست که بتونم باردار بشم میتونم مشکلی که دارم حل میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

     جواب:
     انشالله
 • سئوال:
  سلام میخواستم بدونم آیا کیست رحم هم وجود داره ؟
  خیر، احتمالأ منظور فیبروم رحم هست

  آیا این کیست به پریود نشدن مربوط هست؟
  خیر

  آیا دلیل باردار نشدن وجود این کیسته ؟
  خیر
  • سئوال:
   ممنونم.
   من الان 4 ساله ازدواج کردم ولی نتونستم باردار بشم پیش چندین دکتر هم رفتم ولی فایده ای نداشت همه میگفتن تنبلی تخمدان دارم ولی با دارو رفع نشد.تا اینکه یکی از دکتر های که تهران اومده بودم گفت چربی گرفته رحمت و گفت بایه عمل اون چربی رو برمیداریم آیا اون عمل کمکی به من میکنه ؟آیا دلیل پریود نشدن هم وجود این چربی که دکتر میگه ؟از هر نظر دیگه ای هم آزمایش دادم مشکلی نداشتم .من عاشق بچه ام آیا با این مشکلی که من دارم میتونم بچه دار بشم ؟

   جواب:
   تمام آزمایشات و سونوهایی که تا کنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سونوگرافی ترانس ابدومینال وترانس واژینال:
   رحم شکلو اندازه ی طبیعی دارد
   درسرویکس وکانال اندوسرویکال ضایعه فضاگیر رویت نگردید
   ابعاد رحم در برش میدساژیتال28*76وضخامت آندومتر7میلی متراست
   تخمدانهای تیپ P.C.O می باشند ابعاد تخمدان راست 27*46وچپ 29*40 میلیمتر میباشد
   بزرگترین فولیکولهای موجود رد تخمدان راست به قطر 6و در سمت چپ 7 میلی متر است
   آزمایشها:
   T.S.H:2.3
   Prolactin:16.2
   PH6.0
   exoocervical prelevment :24-22 spermatozoa with poor mobility &structure present
   و
   endocervical pre levment :22-20
   عکس هم از لوله های رحم گرفتم که درآن مشکلی نداشت و همه چی طبیعی بود اگه لازمه تا بنویسم

   جواب:
   تست های هورمونی شما در روز سوم نتیجه اش چیست؟
 • از محبت و توجه شما كمال تشكر رادارم . يك دنيا ممنون
 • سئوال:
  سلام من یه سوالی دارم که در قسمت سندرم تخمدان پلی کیستیک هم نوشتم جوابشم خوندم نتهی بعدا یه سوالی کردم که بهم جوابی داده نشده ممنم میشم اگه میتونین بهم کمک کنین: من روز 3 پریود رفتم سونو و اینو نوشتن تو برگه : تخمدانها دارای سایز نرمال هستند اما دارای غولیکولهای ریز. حالا میخام بدونم این فولیکولها همون کیستهها هستند یعنی pcoبودن منو نشون میده یا این فولیکولها در روز خاصی آزاد میشه و تخمک میشه؟ اگه اینجوریه من کی برم سونو که از وجود یا عدم وجود کیس مطمىن شم؟ منظورم همین pco بودنه که روز چند پریود برم سونو؟ که ببینم آیا pco هستم یا نه؟ پریودهام 30 روز 31 روزه...

  جواب:
  روز 13 یا 14 سیکل سونو انجام دهید.
 • سئوال:
  از اینکه جواب سوالمو دادیم بسیار ممنونم خیلی گیج شده بودم. یه سوال دیگر هم دارم من آزمایش توکسو و هپاتیت و سرخجه دادم برای آمادگی قبل از بارداری این شد نتیجه :
  rubella igg 47.51 در متد elisaکهبالای ده نوشته + مال منم بالای ده شده و کنار عدد نوشته H
  rubella igm 0.18 که تو رنج منفی قرار داره. toxo igg 1.75 و toxo igm 0.21 و Hbs Ag شده کمتر از 1.0
  که هم در متد elisa هست و در رنج منفی. اما اولی rubella igg + شده من یادم نمیاد که واکسنشو زدم یا نه؟ مامانم هم میگه فک کنم تو بچگی گرفتی اما مطمىن نیس الان من باید چکار کنم؟ نیاز به زدن واکسن یا مصرف داروی خاصی هست؟ چون میخوام برای بارداری اقدام کنم.. قبلا...

  جواب:
  در سال 85 در طرح کشوری تمام دختران و زنان بین 15 تا 35 سالگی این واکسن را مجدد زده اند. و مثبت بودن آن در شما نشانه آن است که بدنتان نسبت به این ویروس ایمن است.
 • سئوال:
  با سلام و ادب. من 28 سالمه و 4 سال است که ازدواج کرده ام. در ماههای اول با قرص جلوگیری میکردم. و بعد با کاندوم این کارو ادامه دادیم. ولی حدود یکسال و نیم پیش فقط برای یک دوره یکماهه، از سیپروترن کامپاند بهمراه استروژن 1.25 استفاده کردم که سریع قطعش کردم و بعدش دوباره با کاندوم جلوگیری رو ادامه دادیم. مشکلی که برای من پیش اومده اینه که از یکسال و نیم پیش تا به الان من همیشه دو سه روز قبل قاعدگیم، لکه بینی دارم. که خیلی خیلی مختصره و بعدش یکهو تبدیل به پریود میشه که این پروسه جمعا حدود 10 روز طول میکشه. میخواستم بپرسم که آیا راهی برای درمان لکه بینی های من وجود...

  جواب:
  باید توسط یک متخصص زنان ویزیت شوید تا احتمال اختلالات هورمونی و کم خونی بدقت بررسی شود.
 • سئوال:
  سلام.من 5 ماهی است که قاعدگیم در حد ؟؟؟ شده سونو داخل و خارج رحم و ازمایش هورمونی نرمال است.38 ساله
  چه نوع دیگر ازمایش احتیاج دارم.جه بررسی دیگه لازم هست؟لطفا راهنمایی کنید.

  جواب:
  تمام آزمایشات و سونوهایتان را بنویسید.
 • سئوال:
  سلام،من پریود های نامنظمی دارم.جوری که یهو دو ماه پریو د نمی شم،یا تو یک ماه دو بار پریود می شم.دکتر زیاد رفتم گفتن که طبیعی هیچ مشکلی نداری.می خواستم بدونم من اگه بخوام حامله بشم برام مشکل ساز می شه یا نه.با ید چی کار کنم.ممنون.

  جواب:
  تمام تست هایی و سونو هایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با سلام
  من 28 سال دارم w.b.c که گلبولهای سفید هست 3.4 هست که پایین تر از حد طبیعی هست می خواستم بدونم برای بارداری به مشکل بر نمی خورم.در ضمن در ازمایشم hypochromia که نمی دونم چی هست مثبت بود .لطفا راهنماییم کنید اگر مشکلی در بارداری ایجاد می کند چکار کنم؟
  ممنون از شما

  جواب:
  گاهی اوقات بدلیل وجود یک سری بیماریهای ویروسی می تواند سطح گلبولهای سفید کاهش یابد که توصیه می شود که یک ماه بعد مجدد تکرار کنید.
 • سئوال:
  در ضمن یادم رفت بگم من در تیر ماه 90 ( زونا) گرفتم که نشان داد دفاع بدنم پایین هست ازمایش دادم برای بارداری:
  toxo anti(igg) 2.1
  igm;0.3g
  rubeiia anti:(igg) 2.4
  igm:0.3
  cmv anti; igg:0.2
  igm:0.6
  لطفا راهنمایی کنید واکسنهایی که قبل از بارداری باید بزنم چی هست.
  ممنون

  جواب:
  تست rubeiia anti:(igg) 2.4 را با نرمال ازمایشگاه مقایسه کرده و اگر منفی بود باید واکسن سرخجه بزنید.
 • سئوال:
  سلام
  خیلی وقت هست حدود 3 سال که گلبولهای سفیدم کم هست سال 90 زونا گرفتم اول پایینتر بود 2.9 حالا 3.4 برای بارداری مشکل ایجاد می کند؟

  جواب:
  بهتر است یک مشاوره هماتولوژی با یک متخصص خونشناسی انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید .من پریود های نامنظمی دارم.طوریکه هر دو ماه یا سه ماه پریو د نمی شم . البته خواهر بنده هم مانند من است . و دکتر هم که رفتم به من گفتن مشکلی نیست ممکن است این مسئله ارثی باشد . متاسفانه بعلت پریود نشدن اکثرا زود رنج و تند خو می شوم این مسئله خیلی مرا اذیت می کند . باید چیکار کنم ..

  جواب:
  هر گونه آزمایش و سونویی که تاکنون کرده اید برایم بنویسید.
 • سئوال:
  باسلام من31ساله 13ساله ازدواج کردم نازایی دارم زایمان هم نداشتم به علت pcoوتنبلی تخمدان سال گذشته بعد از عمل لاپاراسکوپی وهیستروسکوپی سونو اندازه رحم را102نشان داده ودرزمان قاعدگی خونریزی شدید دارم طوری که با دارو بند میاد الان هم اندازه رحم 102است دکتر گفته مشکلی نیست وداروی لتروزول برام نوشته 1-ایا بزرگ شدن رحم واقعا مشکلی نیست؟ 2-من میخوام ماه اینده ivf انجام بدم ایا با این وضع جواب میده ؟

  جواب:
  تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  باسلام من دو بار باردار شدم اولی سقط خود بخود دومی پوچ وکورتاز شد (کلومیفن متفورمین بروموکتبین)2بارiuiشدم بی نتیجه واینکه تخمدانم اب اورد ودیگه ادامه ندادم تا19ماه قبل برای عمل لاپارا وهسترو به یزد رفتم بعد برای 3ماه کلومیفن داد همون مرحله اول به خونریزی شدیدافتادم سونو اندازه رحم را102نشان دادوبعد از اون تاحالا هرچه که پریود میشم خونریزیم زیاد وخیلی دیر قطع میشه اینماه دکتر رفتم دکتر گفت بزرگ بودن رحم مشکلی نیست لتروزول وامپول hmg داد الان ترس دارم مصرف کنم ایا مشکلی نیست؟ سونو های من مشکل ضعیف بودن فولیکولها را نشان میدن (روز 14بامصرف محرکها...

  جواب:
  آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید
  فیبرم رحم باچه دستگاه یا ازمیشی مشخص میشه وعلامتش چیه؟

  جواب:
  با سونوگرافی ، درد شکمی و اختلالات پریودی (گاهی)
 • زنی 28 ساله هستم مدت زیادی است نزدیکی ندارم از اول بلوغ تا حدود 6 ماه پیش که به ترکیه سفر کرده امپریود منظمی داشتم ولی بعداز مراجعت وسکونت در این کشور پریود من با نامنظمی مواجه شده به طوریکه مدت 3 ماه است پریود نمی شوم به دکتر مراجعه کرده ام ولی تمام سونوگرافی وآزمایش خون بنده نرمال بوده است برای اینکه پریود شوم قرص تجویز کرده اند ولی با مصرف این قرص بنده هنوز پریود نشده ام نمی دانم چکار کنم لطفا مرا راهنمایی کنید
 • ایا مصرف لوتیروکسین برای بزرگی تیرویید وتی اس اج بالا وتی 3 وتی 4نرمال می تواندبا تغییر دروضعیت هورمونی بدن باعث ایجادسرطان پستان یا کیست پستان شود دومورد درفامیل شاهدبوده ام یل نگرانم
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید هفت سال ازدواج کردم فقط دو سه ماه اوایل ازدواج جلوگیری با قرص داشتم پریودهایم کاملا منظم عکس رنگی و لاپارا انجام دادم باز هم سالم و مشکلی نداشتم شوهرم آزمایش داد سالم بود و هیچگونه مشکلی نداره از قرصهای مختلف و آمپولها استفاده کردم ولی تا حالا موفق به بارداری نشدم ولی نا گفته نماند من کم خونی دارم خواهش اگه راه حلی غیر از کاشت وجود داره بهم بگویید با تشکر

  جواب:
  تمام تست های و سونوهایی که تا کنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام 26 سالمه 6 ساله ازدواج کردم از زمان مجردی قاعدگی من نامنظم بوده وهست حتما باآمپول پرژسترون عادت میشم 1 سالم هست که جلوگیری ندارم ولی باردار نمیشم البته دارای پلی کیستیکم هستم

  جواب:
  تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید،من 28 ساله و مجردم و دارای قد 165 و وزن 69 کیلو می باشم و قاعدگی بدون درد و تقریباً منظم دارم ولی حدود سه ماهه که 3تا4 روز قبل و بعد از (دوره شش روزه )پریودم لکه بینی دارم و اخیراً موهای صورت و سینه و زیر چانه ام مانند موی مردانه زبر شده است و دچار پر مویی صورت نیز شده ام ( رشد موی صورت هفتگی و زبر) ، این موارد می تواند از علائم تخمدان پلی کیستیک یا دیگر بیماری های رحمی (زنان) باشد یا خیر؟
  با تشکر از راهنمایی های شما

  جواب:
  احتمالش وجود دارد و توصیه می کنم سریعتر با یک متخصص زنان مشورت کنید.
 • سئوال:
  salam
  man az dorane 2khtari sikl haye dardnak dashtam. pas az ezdevaj behtar shod vali baaz gahy aziyat mishodam ta vaghty ba sono famidam kist daram.az noe dermooyid (nimi solid nimi liquid)
  doktor goft mitunam bardar besham chon tokhmak ham dar sono ha salem bodan. sikl e monazam daram. 27/28 rooze. faghat moshkel ine k 2,3 rooz aval lake bini daram badesh khoonrizi.
  hala 3 mahe hamon rozhaye 10-16 sikl k ehtemale tokh,mak gozary ziyade nazdiki daram, vali bardar nashodam.
  aya ellatsh vojude kiste?

  جواب:
  تمام آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام و روز بخیر
  دختری 21 ساله هستم که مدت نزدیک به 6 ماه هست که سیکل قاعدگیم 1 ماه و نیمه شده یعنی تقریبا 42 روز یک بار !
  تقریبا توی این مدت هم ریزش شدید مو داشتم.
  می خواستم بدونم ریزش مو به این موضوع ارتباط داره یا خیر و اینکه این طولانی بودن سیکل من نیاز به پیگیری و آزمایش داره یا خیر ؟
  خیلی ممنون.

  جواب:
  بله ، باید از نظر اختلالات هورمونی و سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرید.
  • سئوال:
   سونوگرافی رحم و تخمدان:
   رحم دارای ابعاد و اکوی طبیعی است( ابعاد رحم 68×34×22)
   آندومتر دارای ضخامت 3.5 و اکوی طبیعی است و درون کاویته رحم ضایعه فضاگیر مشهود نیست.
   تخمدان ها بزرگتر از حد نرمال و حاوی فولیکهای ریز پریفرال هستند که مطرح کننده PCOD می باشد و درون آنها ضایعه کیستیک یا تومورال مشاهده نشد.
   RO: 40*34*27
   LO:38*34*22
   مایع آزاد در کولدوساک خلفی مشاهده نشد.

   جواب:
   مبتلا به تخمدان پلی کیستیک بوده و بهتر است کلیه تست های هورمونی در روز سوم سیکل را انجام داده
 • سئوال:
  ba salam liste azmayeshat:

  Glucose (Fasting) 101
  Toxo IgG (ECL) 0.1
  Toxo IgM (ECL) Negative
  Listeria IgG (IF) 1/1000
  Rubella IgG. (EIA) 66.0
  Rubella IgM. (EIA) 0.05
  T3 (ECL) 1.3
  T4 (ECL) 9.1
  TSH (ECL) 5.69

  Color Yellow WBC /hpf 12-14 & rare clumps
  Appearance Clear RBC /hpf 6-8
  Blood (RBC) # (+) Epithelial Cells Few squamous
  Urobilinogen Negative Casts /lpf None
  Bilirubin Negative Crystals None
  Protein $ Negative Bacteria Mod.
  Nitrite Negative Mucus Sl. amount
  Ketones Negative
  Glucose Negative
  Reaction PH 6
  Specific Gravity 1.020
  Leukocytes # (++)

  CEA (ECL) 1.1
  CA 125 (ECL) 15.7

  albate azmayesh Thyroid mojadad tekrar shod.
  motasefane monshy e doktor khodesh azmayeshato chek kard va be doktor neshon nadad!

  جواب:
  کمی عفونت ادراری داری و اگر TSH تان بعد از تکرار نرمال شد جای نگرانی وجود ندارد.
  • سئوال:
   zemne arze tashakor az shoma
   javabe teste mojadade thyroids:

   T4: 10.3
   T3: 0.9
   TSH: 3.1

   جواب:
   جوابتان که خوب است و نگران نباشید.
  • سئوال:
   ba tashakor faravan
   peyrove message haye ghabli, aya emkan dare k vojud ofoonat edrary ya vajani, baese jologiry az bardary shavad?

   جواب:
   عفونت واژن بله ولی در مورد عفونت ادراری خیر.
   • سئوال:
    merci
    ofoonate vajani faghat az rahe moayene pezeshk moshakhas mishe?
    ya ba azmayesh edrari?

    جواب:
    معاینه و کشت واژن
  • سئوال:
   ba salam
   mikhastam beporsam aya ekhtelalate hormony va dir barvary mitune dar natije asarate noise va parazit bashe?


   جواب:
   بله می تواند
  • سئوال:
   خسته نباشید. من الان 3 ماهه که پریود نشدم. البته از اردیبهشت قاعدگی من نا منظم شد، در تیر ماه 2 سری آمپول پروژسترون زدم به فاصله ی 7 روز، و بعد از 10 روز از تزریق سری دوم پریود شدم.
   بعد از اون از ابتدای شهریور تا به حال پریود نشدم، 15 روز پیش آزمایش خون دادم که جوابش به این صورت بود:
   TSH: 4.04
   LH : 1.4
   FSH: 6.53
   Beta Hsg
   دکتر برام دو تا آمپول پروژسترون نوشت که زدم. ولی با گذشت 10 روز باز هم پریود نشدم.
   2 روز پیش آزمایش مجدد دادم با این جوابها:

   LH: 0.64
   FSH: 2.60
   Prilactin: 3.6

   (چندین بار سونوگرافی هم کردم که مشکلی رو نشون نداده.)

   می شه گفت احتمالا مشکل عدم قاعدگی من چیه؟
   (قبلن...

   جواب:
   جواب سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را دقیق برایم بنویسید.
   • سئوال:
    آخرین سونوی من:

    Pelvis Sonography:

    Urinary Bladder shows normal wall thickness with normal mucosa. No evidence of bladder mass or stone.
    Uterus is normal in size and shows empty utrine cavity.
    No utrine mass.
    Both OVARIES are normal in size and shows no evidence of cystic or solid mass. free CUL-DE-SAC mass. Free CUL-DE-SAC noted.

    ضمن اینکه دکتر امروز با دیدن جواب آزمایشم برام ام آر آی نوشت، و هم چنین 20 عدد قرص مدروکسی پروژسترون.

    آیا جواب آزمایشهای من نشون دهنده ی مشکل هیپوفیزیه؟ دادن ام آر آی لازمه؟ چون پرولاکتین من که بالا نیست.

    من خیلی نگرانم. چون علتشو نمی دونم. آیا باید قرصها رو بخورم؟ ام آر آی لازمه؟

    جواب:
    چون مشکلی در سونوگرافی دیده نشده به احتمال زیاد دکتر برای پی بردن به علت بیماری نیاز به انجام کارهای بیشتری دیده است. به پزشکتان اعتماد کرده و به توصیه هایش عمل کنید.
  • سئوال:
   سلام من هفت ساله ازدواج کردم شوهرم سال 84 واریکوسل داشت عمل کرد تا یکسال تحت درمان بود ولی نتیجه ای نداد البته همش خوب شده فقط میگن حرکتش کنده دوبار آی یو آی کردم نشد و دو بار هم آی وی اف بازم نتیجه نداد.خود من هم هیچ مشکلی ندارم لاپراسکوپی یزد هم انجام دادم گفتن مشکلی نداره نمیدونم چرا آی وی اف جواب نمیده قبل آی وی اف سونو که انجام میدن میگن رحم آمادگیه خوبی داره لطفا راهنماییم کنید دیگه نمیدونم چیکار کنم البته ده تا جنین فریز شده هم دارم .مرسی.

   جواب:
   تمام آزمایشات و سونوهایی که انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام ضمن تشكر از شما يك سوال داشتم
   اگر واقعا تا 4 روز اسپرم زنده مي ماند پس چرا ميگن يك شب در ميان بايد نزديكي كنيد براي بارداري؟

   جواب:
   بدلیل زنده ماندن کمتر از 24 ساعته تخمک
  ابزارها

  جستجو در سایت

   

  ورود به سایت

  نام کاربری:
  کلمه عبور: