Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیسیتک مجموعه‌ای از یک‌سری اختلالات است که در 20-2% زنان واقع در سن باروری دیده می‌شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

این بیماری مجموعه‌ای از یک‌سری اختلالات است که در 20-2% زنان واقع در سن باروری دیده می‌شود. به نظر می‌رسد مهم‌ترین اتیولوژی آن مقاومت به انسولين باشد که منجر به هايپرانسولينمی و در ادامه افزایش ترشح LH و تحریک تخمدان‌ برای توليد آندروژن بيشتر می‌شود. امروزه این اختلال جزء بیماری‌های ژنتیک محسوب می‌شود. همچنین در صورت وقوع بارداري، احتمال بروز سقط خودبخودی در این بیماران بالا است. یکی از ویژگی‌های اصلی این بیماران، ناباروری به علت عدم تخمک‌گذاری و افزایش فشار خون است. شواهد سونوگرافی تخمدان پلی‌کیستیک افزایش حجم تخمدان به بیش از ۹ میلی‌لیتر، وجود کیست‌های ۲-۸ میلی‌متری به تعداد ۱۰ عدد و یا بیشتر در هر تخمدان و افزایش دانسیتة استرومای رحم (هایپرپلازی آندومتر) است.

 

اختلالات متابولیکی از جمله افزایش سطح سرمی هورمون‌هایLH ، آندروژن‌ها (به‌‌ویژه تستوسترون، آندروستندیون، DHEA و DHEA-SO4)، اندکس آندروژن‌های آزاد[2] (نسبت تستوسترون آزاد به SHBG)، انسولین، نسبت LH/FSH، پرولاکتین و مقاومت به انسولین در این بیماری شایع است. در زنان چاق مبتلا به PCOS میزان SHBG و IGFBP-1 کاهش می‌یابد.

 

از آنجا که مقاومت به انسولین به عنوان یک فاکتور اصلی در پاتوژنز سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مطرح است، بنابراین مصرف متفورمین علاوه بر اثرات درمانی در ناباروري (کاهش LH و تستوسترون و افزایش SHBG)، در صورت تداوم استفاده در دوران بارداری نیز می‌تواند اثرات مفیدی بر روند بارداری و جلوگیری از سقط خود به خودی نیز داشته باشد.

 

زمانی که 2 نما از 3 نماي زير وجود داشته باشد تشخيصPCOS مطرح مي‌شود:

1) عدم تخمک‌‌گذاري يا تخمک‌گذاري نامرتب[3]

2) نشانه‌هاي باليني و يا بيوشيميايي هيپرآندرژونيسم (يعني هيرسوتيسم، آکنه، طاسي با نماي مردانه، افزايش آندروژن‌هاي سرم)

3) تخمدان‌هاي پلي‌سيستيک[1] . Poly Cystic Ovary Syndrome (=PCOS)

[2] . Free Androgen Index (= FAI)

[3] . oligo-ovulationنظرات

 

 • سئوال:
  سلام بر نیلو
  خسته نباشید. من بعد از 6 ماه اقدام باردار شدم و تا زمان بارداری هم هیچ کیستی نداشتم حتی دو ماه قبل از بارداری سونوگرافی گرفتم و هیچ خبری از کیست نبود ولی حالا که حدود هفته 9 هستم تو سونو یه کیست که حتی از خود بچه هم بزرگتر بود مشاهده شده اندازه بچه را بیست و سه و کیست را 24 داده اند من خیلی نگرانم آیا این مشکلی بوجود خواهد اورد ممنون میشم هر چه زودتر جواب منو بدید خیلیییییییی ممنون.

  جواب:
  بهتر است در سونوی هفته 13 - 11 مجدد کیست فوق مورد بررسی قرار گیرد. ولی بطور کلی جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  با سلام
  من حدود 5 ساله که ازدواج کردم و در 2 سال گذشته عادت ماهیانه نشده و مرتبا به کیست تخمدان یا همان PCOD مبتلا هستم طوری که در 2 سال گذشته به صورت مکرر مجبور به خوردن یک دوره 3 ماهه قرصهای ضد بارداری هستم بعد از مصرف یک دوره قرص تا دو-سه ماهی مشکلم رفع میشه و مجددا همین قضیه تکرار میشه
  اگه میشه راهنمائیم کنید
  ممنون

  جواب:
  هر گونه آزمایش یا سونوگرافی ها که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من خانمی 35 ساله هستم که از نوجوانی مشکل کیست تخمدان را داشتم و همیشه دچار تاخیرهای طولانی در قاعدگی هستم بعد از زایمانم (4 سال پیش) مشکلم تا حدودی برطرف شده بود که از 2 ماه گذشته دوباره دچار تاخیرهای گاها 3 هفته ای در قاعدگی شدم بعد از انجام آزمایش کامل هورمونی و سونوگرافی پزشک قرص سیپروترون کمپوند را برای یک دوره 6 ماه برای من تجویز کرد ولی من با مصرف این قرص دچار دردهای وحشتناکی در سینه هام میشم و به شدت عصبی می شم میشه لطفا راهنمایی ام کنید که می تونم داروی دیگه ای استفاده کنم بجز ضد بارداری؟ در ضمن من تصمیم به...

  جواب:
  سریعأ در مورد عوارض داروی فوق با پزشکتان مشورت کنید. ایشان در صلاحیت تغییر دارویتان می باشد
 • سئوال:
  هر دفعه برای من آزمایش ساده سونوی تخمدان نوشته شده و بعد از اون مصرف سیپروترون کامپوند که دکترم در آخرین مرتبه نظر به همان کیست و البته افزایش اندازه تخمدان دادند و این بار Hd مصرف میکنم.
  همینطور آزمایش چک آپ کامل هم داده ام که در دفعه اول مقدار ید بدنم کم بود و با مصرف قرص Levoyodotiroxine بعد از یک هفته به مقدار نرمال در اومد و من هم بعد از حدو 1 ماه مصرف ید رو قطع کردم

  جواب:
  داروی فوق داروی کم کاری تیروئید است و نه کمبود ید، توصیه می کنم فقط با دستور پزشکتان این دارو را قطع کنید چون فعالیت تخمدان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.
 • سئوال:
  سلام مدتي پيش براي پر مويي به پزشك مراجعه كردم و دكتر آزمايشي برام نوشت كه 17 هيدروكسي پروژسترون من رو ميسنجيد و اين هورمون بالا تر از حد طبيعي بود بعد سونو انجام دادم گفتن تخمدان پلي كيستيكه اما من هيچ كدوم از علايمشو به غير از پر مويي ندارم ممكنه تشخيص اشتباه با شه؟ چون من به جاي علايم پلي كيستيك احساس پري در شكم سيري زود رس و تهوع بعد از غذا و افزايش حجم و دفعات ادرار رو دارم ميترسم كانسر تخمدان باشه شما چي ميگين؟

  جواب:
  سونو و آزمایش 17- هیدروکسی پروژسترون شما نشانه تخمدان پلی کیستیک می باشد و تشخیص درست است.
 • سئوال:
  سلام من دختري 30 ساله هستم و مجرد من از ابتدا قاعدگي داراي پريود نامنظم بودم وبراي درمان بارها مراجعه كردم كه بعد از سونوگرافي مشخص شد مبتلا به تنبلي تخمدان هستم و پزشك برايم قرص ضدبارداري سيپروتون كامپاند تجويز كرد به مدت 3 سال اين قرص را مصرف كردم ولي بعد از اينكه قطع كردم فقط به مدت يك هفته پاك بودم ذوباره پريود ميشدم دوباره به يك پزشك ديگر مراجعه كردم كه گفت قرص ياسمين مصرف كن الان به مدت 10 ماه است آن را مصرف ميكنم تنها عوارضي كه برايم داشته اينكه دچار گرفتگي شديد عضلات شده ام خواهش دارم كه من بايد چيكار كنم ميترسم ازدواج كنم و دچار ناباروري شوم...

  جواب:
  تمام تست هایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   من فقط يكبارسونوگرافي انجام دادم كه مشخص شد تنبلي تخمدان دارم آزمايشات ديگه اي انجام ندادم

   جواب:
   بهتر است روز سوم قاعدگی تستهای FSH, Estradiol, AMH, Inhibin B, به همراه سونوگرافی برای بررسی وضعیت فولیکولهای تخمدان انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام. من در سن 22 سالگي مبتلا به اين سندروم شدم و كيست‌ها به قدري بزرگ شده بودند كه مجبور به انجام عمل فوري و برداشتن كسيت به همراه تخمدان آلوده شدم.
  بعد از آن سالانه سونوگرافي انجام مي‌دهم و با اين كه آن يكي تخمدان هم مستعد كيست هسف كيست‌ها بعد از هر پريود خودبخود برطرف مي‌شوند و پريودها منظم اما شديد هستند.
  مشكل اصلي‌ام بروز تمايلات مردانه، سردمزاجي شديد، زمخت شدن اندام و جوش و ... اما پزشك هيچ دارويي به من نمي‌دهد.
  به نظر شما آيا نبايد دارويي هورموني مصرف كنم؟‌نگران از دست دادن تمايلات زنانه ام هستم

  جواب:
  بهتر است توسط یک متخصص غدد ویزیت شوید.
  • سئوال:
   pcoهستم،پرمویی وپریود نامرتب،قبل ازدواج سیپروتون کامپاندوفیناسترایدوبعدش به دلیل لکه بینی مابین دودوره باآمپول پروژسترون پریود میشدم وگرنه حتی4ماه وبیشترهم عقب انداختم.متفورمین روزی3عددمصرف میکنم(7سال)دو سال اقدام به بارداری،اما نشد.آی یو آی هم بی نتیجه بود.از اقدام منصرف شویم؟فشارخون هم دارم.احتمال سقط (درصورت بارداری) بالاست؟
   متشکرم

   جواب:
   مقاله تخمدان پلی کیستیک را دقیق مطالعه کرده و در صورتی که بتوانید سطح انسولین را کاهش دهید و میزان تستوسترون و آندوژن ها نرمال شوند و مهمتر از همه وزنتان کاهش یابد احتمال بهبودی زیاد است.
  • سئوال:
   باسلام دختری 25 ساله هستم و ای نتیجه آزمایشمه
   fasting blood suger 76
   gttblood suger(1 hr ) 91
   gtt ------------- (2 hr) 88
   s.g.o.t (ast) 18
   s.g.o.t (alt) 13
   t.s.h 0.4
   f.s.h 6.0
   lh 3.9
   prolactin 16.2
   estradiol,serum 106
   حالا با توجه به این نتایج یک سال پیش دکتر به من داروی یاسمین رو تجویز کرد که من هنوز استفاده نکردم و گفت باید تا وقتی ازدوج میکنم از این دارو استفاده کنم قبل از اون از داروی سیپروترون استفاده میکردم و روزی یک عدد متفورمین و باز بعد از این موقع یه مدتی داروی اسپیرنولاکتون و مدروکسی پروزسترون رو استفاده میکردم که بعد از اون احساس کردم موهای زائد بدنم بیشتر شد که بعد این موضوع اسپیرنولاکتون رو تجویز کرد...

   جواب:
   در سونوگرافی آیا کیست های متعدد دیده شده است.
  • سئوال:
   سلام من می خواهم عضو مجله علمی پژوهشی شما شوم لطفا اطلاعات لازم را در اختیار من قرار دهید آدرس من کردستان دانشگاه علوم پزشکی دانشکده پرستاری و مامائی است.

   جواب:
   لطفأ آدرس پستی را دقیق بنویسید تا برایتان مجله ارسال شود.
  • سئوال:
   با سلام و تشکر
   من 29 ساله هستم و مجرد.مدتی بود که دردهای شکمی و لگنی داشتم و البته درد پریودم هم زیاد شده بود .تا اینکه نهایتا به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی نوشتن که جواب این هستش:

   اکوی پارانشیمال و ابعاد رحم(31*33*73) در حد طبیعی است.و در وضعیت anteverted قرار دارد و فاقد میوم می باشد.
   ضخامت آندومتر 9 میلیمتر (فاز ترشحی می باشد )
   ابعاد تخمدانها در حد طبیعی است و حاوی تعدادی کیست های محیطی متعدد کمتر از 5 میلیمتر
   بهمراه افزایش استروما مرکزی که مطرح کننده pcod دوطرفه است .
   داروهایی که برای من تجویز کردن 2 عدد متفورمین500 در روز به همراه یاسمین و اسپیرونولاکتون...

   جواب:
   روش درمان همین است.
  • سئوال:
   با سلام و خسته نباشيد.من دختري 22 ساله هستم
   از زمان شروع پريودم هميشه پريودم دير ميشد.و هر وقت قرص سيپترون كامپند روميخوردم تا 6 ماه پريود منظم داشتم و بعد از اون دوباره پريودام نا منظم بود .چند بار سونو دادم.يه بار گفتند كه يه كيست كوچيك دارم و بعد از مصرف 3 ماه قرص رفع شد . به نفع پلي كيستيك تشخيص داده نشد.اما بار دوم كه ازمايش دادم گفتم حجم تخمدانم بزرگ شده و به نفع پلي كيستيكه.مدت 6 ماه متفورمين مصرف كردم ولي دكترم گفتن تنها چاره كار من اينه كه لاغر شم و الان دارم براي لاغري تلاش ميكنم.و قرصامو خود به خود قطع كردم.با توجه به اين كه وقتي قرص مصرف مي كنم...

   جواب:
   بهترین درمان در زنانیکه پلی کیستیک می باشند کاهش وزن می باشد.
   • سئوال:
    احتمال داره من نا زا باشم؟

    جواب:
    قبلأ کامنتی برایم گذاشته اید؟؟؟؟
  • سئوال:
   با سلام
   من 3 سالو 4 ماه است ازدواج کرده ام قبل از ازدواجم پریود هایم خیلی منظم بود حتی سر یک ساعت خاص پریود میشدم بعد از ازدواجم برای جلوگیری به مدت 3 سال قرص سیپرترون کامپاند استفاده کردم آخرین بسته قرصم را 6چون قصد بارداری دارم6 اسفند خوردم 12 اسفند پریود شدم 17 اسفند پریودم تمام شد ولی تا امروز که 21 فروردین است پریود نشده ام مشکل چیست؟

   اختلال پریودی تا چند ماه بعد از قطع دارو طبیعی است

   در ضمن چون برای بارداری در حال اقدام هستم در سونو مشخص شد اندازه تخمدان ها بزرگتر از حد نرمال است و پلی کیستیک هم دارم آیا برای بارداری دچار مشکل میشم از چه دارویی استفاده کنم؟

   بهتر است تا چند ماه برای رفع عوارض قرص از باردار شدن بپرهیزید.
  • سئوال:
   سلام من ٨ سال كه اين بيماري را دارم و قرص ديان مصرف مي كردم٤ ماه كه با مصرف قرص هم بريود نشدم و مصرف قرص قطع كردم به مدت ٧ فقط متفورمين خوردم . دكتر برام امبول projestron ٤ نوشت قرار شد بعد از زدن ازمايشكاه شما بيام .ولي در عيد خودم بريود شدم و نتونستم ازمايشها را بدم.الان نميدونم بايد امبول ها را مجدد بزنم و بيام يا صبر كنم تا ماه اينده؟مرسي

   جواب:
   با پزشکتان مشورت کنید.
  • سئوال:
   باسلام. من خیلی سر در گم شدم لطفا جووابمو بدید...من با سونو گرافی متوجه کیستهای ریز البته کمتر از ده تا در تخمدانها شدم و دکاتر ها نظر مختلفی دادند 2 دکتر تشخیص پلی کیستیک دادند و دو تا نه. fsh /lhهم دادم که یکی حدود پ بود و اب اس اچ هم 3 بود... وزنم زیاد نیس اما مو هایی زیر چونه دارم . پریودهام همیشه تا دوسال پیش مرتب بود 28 روزه اما الان یه بار 29 روزه یه بار 32 روزه.. یا 31 روزه زیر 34 روزه شده بین 29 تا 34 در تغییره. یه بار ناخواسته باردار شدم که در هفته 6 سقط شد وقتی سونو انجام دادم دکتر گفت هیچ کیستی نمونده . الان میخام ببینم احتمال برگشت کیستها هست؟ چند پریود بعد...

   جواب:
   بهتر است مقاله ای که در همین زمینه در سایت ما وجود دارد را بدقت بخوانید و تمام تست های فوق به اضافه سونوگرافی را در روز سوم سیکل انجام دهید.
  • سئوال:
   باسلام..زنی 30 ساله هستم که حدود 7 سال پیش با سونوگرافی فهمیدم دچار pco هستم اخیرا سونوگرافی وجود میوم 4 سانتی نیز در دیواره رحم نشان داده است بنابر سفارش دکترم مبنی بر عدم مصرف هرگونه قرص ضد بارداری بدلیل وجود میوم ابتدا از متفورمین استفاده کردم که تخمک گذاری نداشتم سپس با استفاده از چند قرص مکمل متشکل از ویتامین E و کوآنزیم کیو 10و ال کارنیتین تخمک گذاری داشتم سوالم در رابطه با مصرف قرص ویتکس می باشد باتوجه به اینکه دچار میوم رحمی نیز می باشم آیا ممکنست این قرص اثر سوئی داشته باشد باتوجه به اینکه تا 1 سال آینده قصد بارداری ندارم...ممنون

   جواب:
   ویتکس یا فلفل کوهی که به پنج انگشت نیز معروف است دارای آثار محرک و طبیعی کننده عملکرد غده هیپوفیز به ویژه در ارتباط با میزان نسبی پروژسترون می باشد. ویتکس را می توان یک داروی آمفوتر دانست زیرا ظاهراً سبب ایجاد آثار متقابل و مخالف می شود ولی حقیقت این است که مصرف پنج انگشت یا فلفل کوهی به طبیعی شدن و ضع موجود می انجامد.

   اصطلاح آمفوتر یا خنثی، یک اصطلاح علم شیمی است و در شیمی به معنای ماده ای شیمیایی است که می تواند با اسیدها و باز ها به صورت یکسان واکنش نماید. این کلمه از یونانی ریشه گرفته و به معنای "بخشی از این و بخشی از آن" است. در زمینه آثار گیاهان، آمفوتر به معنای آن است که گیاه دارای آثار مخالف هم می باشد ولی در مجموع، نتایج به دست آمده به صورت اثر طبیعی کننده است. به عنوان مثال ،مشهوراست که فلفل کوهی دارای اثرات افزایند ه وکاهند ه میل جنسی است.درواقع،معمولا ً مصرف این گیاه سبب ظاهر شدن مناسب ترین تاثیرلازم برای طبیعی شدن عملکرد می شود بدون آنکه به زیاد یا کم بودن عملکرد توجه داشته باشد.درطب این خاصیت را به نام تعدیل کنندگی Modulationمی نامند.مهم ترین کاربرد درمانی پنج انگشت، قدرت طبیعی ساختن فعالیت هورمون های جنسی خانم ها است . به این جهت از فلفل کوهی در قاعدگی دردناک، نشانگان بیش از عادت ماهانه و سایر نابسامانی های مرتبط با عملکرد هورمون ها استفاده می شود. استفاده از این گیاه به ویژه در دوره یائسگی سودمند است. به همین ترتیب ، استفاده از این گیاه به بدن کمک می کند تا پس از قطع داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری، تعادل و توازن طبیعی خود را باز یابد(3)

   مکانیسم های اثر دقیق پنج انگشت و مواد مؤثر موجود در آن هنوز کاملاً مشخص نیست. نتایج پژوهش آزمایشگاهی حاکی از آن است که این گیاه با مکانیسم دوپامینرژیک بر بخش قدامی هیپوفیز تاثیر می کند(4). این تاثیر به کاهش آزاد شدن هورمون پرولاکتین منتهی می شود. این هورمون به نوبه خود سبب تشدید و تقویت رشد جسم زرد شده و هر نوع کمبود نسبی پروژسترون را اصلاح می کند. نکته مهم آن است که تاثیر فلفل کوهی بر میزان پروژسترون به صورت غیر مستقیم اعمال می شود زیرا به جای آنکه به طور غیر مستقیم سبب تحریک آزاد شدن پروژسترون گردد از راه پیچیده هومئوستاز غدد درون ریز اعمال اثر می کند. اما، تصور می شود این گیاه بیشتر بر محور هیپوفیز – هیپوتالاموس مؤثر است تا آنکه به طور مستقیم بر تخمدان ها تاثیر داشته باشد.

   پنج انگشت، نه تنها سبب آرام شدن نشانه های پیش از عادت ماهانه می گردد، بلکه همچنین با گذشت زمان، در واقع این نابسامانی را علاج می کند . نشانگان پیش از عادت ماهانه با میزان بالا و غیر طبیعی استروژن نیز در ارتباط است و ثابت شده است که مصرف فلفل کوهی به ویژه در مواردی مفید است که نشانه های پیش از عادت ماهانه با شروع قاعدگی از بین می روند. با مصرف این گیاه ، می توان به محض شروع چرخه بعدی قاعدگی ، پیدایش نتایج مثبت مطلوب را درک نمود ولی رسیدن به بهبودی دائمی ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

   استفاده از پنج انگشت در قاعدگی نامنظم، به ویژه وقتی با آندومتریوز مرتبط باشد نیز مؤثر است. افزون بر این، از آنجا که در یائسگی ، میزان تولید پروژسترون کاهش می یابد ، استفاده از این گیاه، بعضی از آن نشانه های نا مطلوب همراه این "تغییر" را کاهش می دهد. نتایج بعضی بررسی ها حاکی از آن است که مصرف فلفل کوهی در نوجوانان ،چه مرد وچه زن به کنترل آکنه کمک می کند(2).استفاده از این گیاه برای ثبات چرخه قاعدگی به دنبال قطع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری حاوی پروژسترون سودمند است.مصرف فلفل کوهی به رفع کیست های فیبروئید که در بافت ماهیچه صاف یا در مناطق زیر بافت لیفی ایجاد می شوند کمک می کند ولی در کیست های زیر مخاطی کمتر تاثیر دارد(3).در خانم هایی که در تلاش برای باردارشدن هستند،اسنفاده از فلفل کوهی به صورتی موثر سبب طبیعی شدن چرخه ی تخمک گذاری می شود. نتایج پژوهش های بالینی حاکی از آن است که 10روز پس از مصرف این گیاه ،اصلاح عدم تعادل آغاز می شود ولی برای آنکه تاثیر کامل حا صل شود،باید حداقل تا 3دوره یا بیشتر از این گیاه استفاده نمود.با بررسی های انجام شده،خاصیت ترشح شیر فلفل کوهی به اثبات رسیده است ولی تجزیه شیمیایی شیر مادر ،از نظر ترکیب دارای تغییر نبوده است(5).این نتیجه بسیار شگفتی برانگیز است زیرا مکانیسم پیشنهادی تاثیر فلفل کوهی به صورت کاهش آزاد شدن پرولاکتین است.به هرحال ،این مورد را می توان نمونه خوبی از چگونگی فعالیت واقعی یک گیاه دانست زیرا پیچیده ترازآن مسایلی است که در نتایج آزمون های اختصاصی آزمایشگاهی به دست می آید.
  • سئوال:
   سلام من 29 سالمه و 5 سال ازدواج کردم به روش طبیعی جلوگیری داشتم ،چون پلی کیستیک بودم دکتر بهم قرص دیدرو ژسترون داد که پریود مظم داشته باشم الان یک سال است که جلوگیر ندارم و باردار نشدم دکتر بهم قرص کلومیفن داد یک ماه مصرف کردم روز 14 پریود اندازه فولیکول در تخمدان راست 19 و چپ 17 میلیمتر بود روز 20 پریود سونو به من گفت یک کیست 4 سانتی در تخمدان چپ دارم الان چکار کنم باید برای درمان کیست معالجه شوم یا از بین می رود؟ایا قرص کلومیفن باعث تاخیر در پریود می شود؟

   جواب:
   باید درمان شوید.
  • سئوال:
   سلام و خسته نباشید.من 21 سالمه .2 ونیم ساله ازدواج کردم.و بچه هم ندارم.توی این مدت پریودهام منظم بودن.همشون دوره های 28 و 29 روزه بودن.ولی متاسفانه سال 90 فروردین ماه کیست تخمدان داشتم که خوشبختانه رفع شد.و دوباره در سال 90 اسفندماه متوجه شدم دوباره کیست تخمدانی دارم.
   سوال من اینه :

   وقتی پریودهای من طبیعی هستش چطور میشه تخمدانهام کیست ساز میشن؟؟
   در تخمدان پلی کیستیک ، علت تشکیل کیست عدم تخمک گذاری است که می تواند با سیکل طبیعی همراه باشد ولی تخمک گذاری صورت نگیرد.

   ایا کیست تخمدان در من سابقه شده ؟
   می تواند بشود ولی درمان می شود.

   اگه بخوام اقدام به بارداری کنم مشکلی پیش میاد؟؟
   اگر مانع تخمک گذاری شود بله می تواند سبب ناباروری شود.

   برای کیست دومم دکتر ازمایش خون و ادرار تجویز کرد و خدارو شکر مطلب مشکوکی نبود و دکتر گفت از عفونته.ایا این نوع عفونت در بارداری...
   بهتر است که درمان کامل شوید...
  • سئوال:
   سلام جواب تست pctمجدد من به اين صورت است چه روش درماني را توصيه ميكنيد
   Very active 0
   Moderatly active 30
   Pathologic motility 25
   ٪Nonmotile 45
   Fern test)
   (+)
   در ضمن من تخمدانهايم pcoهستن و ١سال هست كه سقط جنين ميگذرد ولي با مصرف متفورمين و لتروزل باز هم باردار نشدم

   جواب:
   نتیجه اسپرموگرام شوهرتان را بنویسید.
  • سئوال:
   Sperm analysis
   Semen analysis
   4 Abstience.
   Coll./test time 60min
   Volume. 3.6 ml
   Appearence Normal
   Liquifaction time Normal
   Viscosity. Normal
   Ph 7.7
   Wbc. Not seen
   Total sperm count. 105 mil/ml
   /
   Alive sperm count. 86 mil
   Progressive. 55%
   Normal morphology. 38
   47.3 ( Msc (motile sp .co
   30.6 Func sp .co )Fsc
   242 Total semen q.

   جواب:
   طبیعی است.
  • سئوال:
   با توجه به ٢ازمايش بالا پزشك به من پيشنهاد iuiداده ايا شما هم توصيه ميكنيد و به نظرتون با درمان دارويي مشكل حل نميشود

   جواب:
   احتمالأ در معاینه پزشکتان به این نتیجه رسیده است. بهتر است به توصیه ایشان عمل کنید.
  • سئوال:
   با سلام از توضیحات کاملتون در رابطه با ویتکس ممنونم...پس در واقع برای افراد pco مصرف ویتکس در طولانی مدت می تواند مفید باشد...سوال دیگری که داشتم در رابطه با طریقه مصرف این گیاه می باشد..آیا بایستی قبل از قاعدگی مصرف آن را قطع شود تا قاعدگی رخ دهد؟ یا در طی قاعدگی نیز می توان آن را مصرف کرد؟زمان مناسبی جهت شروع مصرف آن وجود دارد؟

   جواب:
   مصرف آن در نیمه ی دوم دوره ی چرخه ی ماهانه هر روز صبح به میزان 10 قطره در آب پیشنهاد می شود.
  • سئوال:
   با سلام زنی ۳۲ ساله هستم ۱۱ سال ازدواج کردم یکبار کورتاژ کردم در سه ماهگی و یکسال پیش سقط در ۶هفتگی داشتم پریود منظم دارم اضافه وزن دارم ولی در حال کم کردن وزن و ورزش هستم یکسالی است که جلوگیری ندارم ولی باردار نشدم تست تخمکذاری انجام دادم و هر ما lh مثلت بود از زیادی انجام دادم یکی دوبار هم کیست تخمدان داشتم که دیان مصرف کردم و برطرف شد پر مویی و سایر علایم pco رو ندارم در ضمن روز سوم دوره تست دادم که نتایجش رو می نویسم ایا من مشکل نازایی دارم ؟ ایا من pco هستم و در ضمن این ماه از شب ۵-۹ دوتا قرص کلومیفن خوردم
   Fsh : 5.34
   Lh:6.69
   Pro: 418.7
   Estrol:17.2
   Test:0.29
   Dhea:0.34.9
   Amh:6.5
   T3:122...

   جواب:
   سونو روز سوم سیکل تان چطور بوده است؟؟؟
  • سئوال:
   سلام من تنبلی تخمدان دارم و بدون قرص اصلا پریود نمیشم دکتر برام یپروترون نوشت سونو دادم ولی کیست نداشتم و چند دوره هم پروژسترون مصرف کردم.الان عقد هستم. میخواستم بدونم آیا بعد از عروسی باردار میشم یا خیر؟؟آیا من نازا هستم؟خیلی میترسم

   جواب:
   تمام سونو و آزمایشهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   با سلام یک سوال داشتم مصرف همزمان قرص متفورمین و قرص ضد بارداری اشکالی ایجاد نمی کنه و میشه همزمان استفادشون کرد یا نه؟ با تشکر

   جواب:
   بسته به نوع بیماریتان ، می تواند مصرف شود ولی بهتر است بازهم با متخصص زنانتان مشورت کنید.
  • سئوال:
   سلام. من23 سالمه. یک سال و نیمه ازدواج کردم. دو سه ماهی میشه که پریود هام نامنظم شدن. سونوگرافی که دادم معلوم شد در تخمدان راستم یک کیست ساده به طول 24 میلی متر دارم. من تا دوسال دیگه قصد بارداری ندارم. آیا این کیست برای من مشکلی بوجود نمیاره؟ خواهشا سریعتر بهم جواب بدید ممنونم

   جواب:
   تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   من مبتلا به تنبلی تخمدان هستم ودکتر یرای درمان مصرف کلومیفن برای بارداری تجویز کرده که بعداز مصرف دو دوره جواب نگرفتم ایا مصرف بیشتر این دارو باتوجه به اینکه باعث ایجاد کیست درمن شده ضروری است؟ ودرمان بهتری وجود ندارد؟

   جواب:
   هر گونه آزمایشها و سونو هایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام من 23 سالمه 8 ماه پیش کیست داشتم جواب آزمایش و سونو گرافی:
   رحم به ابعاد 79×35 میلیمترواکوی میومتر هموزن است اندومتر دو لایه ضخامت7 میلیمتر دارد.ومطابق با فاز سکرتوری است.درادنکس راست تصویر یک سیست با محتویات هتروزن به دیامتر 36*44*37 میلیمتر وحجم 42 سی سی که نمای آن با سیست اینتراهمورازیک مطابقت دارد.
   تخمدان چپ 35*12 میلیمتر.
   زمانی که کیست داشتم درد زیادی قسمت چپ احساس میکردم.2ماه یاسمین استفاده کردم در سونوی بعدی رحم بدون کیست بود:
   رحم در خط وسط و به ابعاد 78*33 میلیمترو اکوی میومتر هموزن است.اندو متر 2 لایه ضخامت3 میلیمترو نمای سونوگرافیک مطابف با فاز...

   جواب:
   نتیجه تمام آزمایشاتتان را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   حدود 5 6 ماه است که مشکلی ندارم ولی هنوز باردار نشدم شو هرم آزمایش اسپرموگرام داده :
   volume:2
   color: milky
   viscosity:gelatiny
   ph:7.9
   liquefaction:30
   sperm count:68(68000000)
   motility:60%
   fast 25%
   medium:20%
   slow15%
   non motility:40%
   normal:60%
   ab normal:40%
   w.b.c:2-3
   r.b.c:0-1
   ep.cell:0-1
   ازمایش خودم:
   hormone:
   beta hcg titer <2 mlu/ml men:<3
   women:<4
   menopausal:<13,(pregnancy(week
   23000-1500 5-4
   135300-2400 6-5
   161000-10500 7-6
   209000-18000 8-7
   219000-37500 9-8
   218000-42800 10-9
   218700-33700 11-10
   دکتر ها میگن مشکلی نداریم پس چراد توی ان 6 7 ماهی که کیست ندارم باردار نشدم قبل کیستم 1 دونه متفورمین خوردم شکو درد شدید شدم و بیهوشد شدم که از دزد شدید بود چرا اینطوری شدم؟ ایا ممکنه که کیستی که داشتم از اثرات...

   جواب:
   جواب شوهر شما مشکلی ندارد ولی در مورد خودتان فقط جواب تست حاملگی را نوشته اید و بقیه تست های هورمونی و سونوهایتان را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام تمام سونوهامو واستون فرستادم این هم ازمایش هورمون:
   hematology:
   w.b.c:8300 cu/mm 4000-10000 poly 62
   r.b.c 4.44 mil.cu/m 4.2-5.4 lymph 35
   hemoglobin 11.4 l g/dl 12-16 mono 2
   hematocrit 36.4 % 36-46 eos 1
   m.c.v 82 fl 76-96 total 100
   m.c.h 25.7 l pgr 26-32
   m.c.h.c 31.3 g/dl 26-36
   platelets 356000 cu/mm 150000-450000
   hormone:
   tsh 4.08 mu/l 0.3-5.2
   prolactin 23.42 ng/ml 5-35
   comment: *:rechecked h:high l:low
   لطفا" سونوهامو از کامنت قبلیم ببینین ممنونم از این که سریع جواب دادین.ایا تنبلی تخمدان دارم؟

   جواب:
   برای بررسی تنبلی تخمدان تست های FSH, Estradiol, Inhibin B , AMH را در روز سوم سیکل انجام دهید.
  • سئوال:
   ایا ممکنه متفورمین کیست بیاره؟من 1 دونه خوردم و شکم درد شدید شدم وبیهوش آیا ممکنه از عوارض اون باشه؟مورد دیگه این که من از وقتی که جلوگیری ندارم ترشهام زیاد شده دکتر هام میگن عفونت ندارم واسه چیه؟

   جواب:
   ممکن است کیست ایجاد کند. خیر

   بهتر است کشت از ترشحات واژن و سریکس انجام شود.
  • سئوال:
   اگه زخم دهانه ی رحم داشته باشیم باید چه دارویی استفاده کنیم؟ایا پمادم لازمه؟مرسی

   جواب:
   بستگی به عامل ایجاد زخم دارد.
  • سئوال:
   سلام توی جواب سونویی که انجام داده ام نوشته که یک کیست 20mm در کنار تخمدان راستم دارم که به سمت خارج تخمدان است واحتمالا کیست پارااووارین یا کیست فولیکولر است می خواستم بدانم این چه نوع کیستی است و ایا خطرناکه

   جواب:
   اگر پریودهایتان منظم است و تخمک گذاری انجام می شود مشکلی ندارد.
  • سئوال:
   اخرین سونوگرافی در تخمدان سمت چپ کیست هایی به ابعاد 28و30 داشتم واخرین ازمایش هرمون که دادم پارسال بوده که کاملا نرمال بوده ایا نیاز هست دوباره ازمایش هرمون بدم وایا لاپراسکوپی برای من که حدود یکسال باردار نشدم اخرین گزینه است؟ باتشکر از شما

   جواب:
   باید ببینید که آیا تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک برای شما گذاشته شده است یا خیر ، در صورتی که وجود دارد بهتر است ابتدا درمان دارویی انجام داده و در صورت عدم گرفتن جواب از روش های دیگر استفاده کنید.
  • سئوال:
   من زهره هستم براي شما قبلا كامنت گذاشتم كه كيست پارااووارين داشتم بايد بگم كه من هم پريودهاي نامنظمي دارم و هم تخمك گذاري ندارم و لتروزول هم مصرف كردم قبلا با مصرف كلوميفن هم كيست ايجاد شده بودالبته با مصرف كلوميفن تخمك گذاري داشتم اما باردار نشدم ميخواستم بدونم چرا اين قرصها باعث ايجاد كيست ميشه و راه حل چيه؟

   جواب:
   جزو عوارض نادر این قرصها است که با قطع ان بهبودی حاصل می شود.
  • سئوال:
   سلام ایا از نظر هورمون مشکل دارم؟
   hematology:
   w.b.c:8300 cu/mm 4000-10000 poly 62
   r.b.c 4.44 mil.cu/m 4.2-5.4 lymph 35
   hemoglobin 11.4 l g/dl 12-16 mono 2
   hematocrit 36.4 % 36-46 eos 1
   m.c.v 82 fl 76-96 total 100
   m.c.h 25.7 l pgr 26-32
   m.c.h.c 31.3 g/dl 26-36
   platelets 356000 cu/mm 150000-450000
   hormone:
   tsh 4.08 mu/l 0.3-5.2
   prolactin 23.42 ng/ml 5-35
   comment: *:rechecked h:high l:low

   جواب:
   هورمونهایتان در محدوده نرمال می باشد ولی کمی کم خونی دارید.
  • سئوال:
   سلام من 27 ساله هستم پنج سال ازدواج كردم يك دوره پريودم عقب افتاد وقي سونو رفتم نوشته داراي تخمدانها mildpolycystic هستم به نظرتون چقدر براي باردارشدنم خطرناك است. من يك دوره حدود يك سال و اندي قرص ال دي خورد و الان قطع كردم و قصد دارم يك سال ديگر باردار بشم به نظرتون بايد درمان داشته باشم يا نه؟ممنون

   جواب:
   در تخمدان پلی کیستیک اگر به همراه افزایش هورمونهای مردانه باشد بدلیل انکه موی زاید افزایش می یابد و تخمک گذاری مختل می شود باید درمان شوید.
  • سئوال:
   سلام
   من 1ماه اتیسترون مصرف کردم والان 3 روز بعد از قطع کردن هنوز پریود نشدم ممنون

   جواب:
   با متخصص زنانتان تماس بگیرید.
  • سئوال:
   salam
   man dar sene kam be bloogh residam
   va ghaedeghi ra az11 saleghi tajrobe karde am
   ke az haman ebteda dochare bi nazmi shod va moratab be takhir mi oftad
   dar 16 saleghi be donbale rizeshe mo ba olghooye mardane be pezeshk morajee krdim
   sono va azmayesh pco ra taid kard
   ba 1dore darman moshkel baraye chand mah hal shod va mojadadan barghasht
   darman haye motekhasese post ghodad va zanan ra ghozarande am
   alan dar 30 saleghi ba 1 farzande1sale dochar tasi kamel hastam va ghaedeghi am ham kamelan ghat shode
   bishtarin narahatiyam az tasist lotfan rahnemayi konid
   motshakeram

   جواب:
   باید مجدد توسط یک متخصص غدد تمام آزمایشات و سونوهایتان باید چک شده و ذخیره تخمک تان هم بررسی شود تا بتوان علت واقعی را پیدا کرد.
  • سئوال:
   سلام دختری 26 ساله ام. 1 سال است که بر طبق آزمایش DHEA-S 2.11 IU/ml Andrestenedione 6.0 ng/ml TSH 2.6 MIU/L Testostrone 53.5 ng/dl شروع به مصرف قرص اسپیرونولاکتون واز روز 5 پریود هم نصف قرص سیپروترون 50میلی گرم تا 10روز و نصف قرص اتینیل استرادیول 0.05 میلی گرم تا 21روز. قبل از مصرف دارو ها هم پریودم مرتب بود فقط بالا بودن هورمون مردانه و موی زاید داشتم. 1 سال بعد به دلیل یبوست اسپیرونولاکتون 100 روزی 1 عدد را قطع کردم. و به توصیه جراح پستان سیپروترون و اتینیل استرادیول را قطع کردم و این ماه پریود شدم مثل قبلا منظم بود ولی برای اولین بار تو زندگیم دوباره روز 13 دوره پریودم مجدد پریود شدم یعنی دو بار...

   جواب:
   توصیه می کنم که روز سوم سیکل FSH, Estradiol, Inhibin B و AMH به همراه سونوی تخمدان برای تعیین تعداد و سایز فولیکولها در روز سیزدهم سیکل انجام داده و نتیجه را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام . 32 سالمه . تقریبا همون اوایلی که پریود شدم 13یا 14 سالگی نا منظم بود و تو سن 18 سالگی موهای زائد فقط در قسمت چانه داشتم . سینه هام بعد بلوغ رشدی نداشتن و خیلی کوچیک هستن . 19 سالگی بر اساس سونو که پلی کیستیک تشخیص داده شد طبق دستور پزشک سیپروترون کامپوند خوردم تا 29 سالگی .همون سال تصمیم به بارداری گرفتم و رفتم دکتر سونو کرد و گفت همچنان پلی کیستیک هستی و بهم متفورمین داد و درست همون ماهی که سیپروترون نخوردم باردار شدم . دو سه ماه بعد زایمان سیپروترون رو شروع کردم تا الان . میترسم قطع کنم جوش بزنم ... چاق بشم ...و همچنان دو سه ماه پریود نشم ...لطفا راهنماییم...

   جواب:
   بهتر است توسط یک متخصص پوست مورد بررسی هورمونی قرار بگیرید.
  • سئوال:
   سلام

   چرا متخصص پوست ؟؟

   جواب:
   این اختلالات توسط متخصصین پوست بررسی و درمان می شود.
  • سئوال:
   ba salam ye soal dashtam man pco hastam metformin mikhoram va hamsaram ham harkate

   espermesh kame mitonam az test tokhmak estefadeh konam gavab migiram

   جواب:
   اگر تخمک گذاری دارید بله
  • سئوال:
   salam khaste nabashid
   man bardaram nemidoonestam vaseye inke period sham ham ampool zadam ham ghors masraf kardam yasmin,aya khatarnake?


   chi mishe?

   جواب:
   اگر تمام بررسی های سلامت جنین کامل انجام شود تا حدود زیادی مشخص می شود که آیا جنین مشکل دارد یا خیر (هر چند که بعید است اسیبی به جنین وارد شود)
  • سئوال:
   aya estefade az jele behdashti dar bardari tasiri dare?

   kolan estefade konim?

   جواب:
   اگر حاوی مواد اسپرمیدال نباشد مشکل ندارد ولی بهتر است استفاده نکنید.
  • سئوال:
   yeki ke az nazare sono va tamame azmayeshat saleme aya niaz be axe rangi dare?
   بستگی به جواب آزمایشات و سونوها و سابقه بارداری و سقط دارد.

   momkene moshkeli bashe ke sono va azmayesh neshoon nadan?
   بله

   doroste ke lebas va shalvaraye tang too khanooma moshkel ijad mikone vaseye bardari?
   بی تاثیر نیست


   mamnoon az vaghti ke mizarin mersi
  • سئوال:
   با سلام،دختري 25 ساله و مجرد هستم كه حدود 10سال است كه بيماري ديابت نوع 1دارم كه انسولين تزريق ميكنم وچند بار است كه پريودم نامنظم شده كه درسونوگرافي مشخص شد كه دچار pcoوانداره تخمدان بزرگ و چندين فوليكول وجود دارد كه لطفا من را دراين مورد راهنمايي فرماييد كه از چه داروهايي بايد استفاده كنم؟

   جواب:
   نوع دارو با توجه به کلینیک و آزمایشاتتان توسط متخصص زنان تعیین می شود.
   • سئوال:
    باسلام
    در مورد ترشح سینه قبل از ازدواج باید چه درمانی انجام داد
    در ضمن کیست سینه هم دارم
    ممنون

    جواب:
    بهتر است به یک متخصص زنان مراجعه کرده تا در صورت صلاحدید ایشان تست پرولاکتین برایتان انجام شود.
  • سئوال:
   سلام
   زنی 25ساله هستم . از نوجوانی دچارPCO بوده ام و تا وقتی LD یا یاسمسن میخوردم پریودم مرتب و به محض قطع کردن دوباره پریودم فواصل طولانی پیدا می کرد که این فاصله ها تصاعدی زیاد میشد
   1 ساله ازدواج کردم و 2 ماهه از هیچ روشی برای جلوگیری استفاده نمیکنیم
   رفتم دکتر آزمایش خون داد و به شوهرم اسپرموگرام. گفت تخمک گذاری نداری و یه سری آمپول منوگون زدم و قرص خوردم و نزدیکی...
   بعد از سونوگرافی واژینال گفت حامله نشدی اما دو تا فولیکول در یک تخمدان و یکی در تخمدان دیگر است که سایزش بد نیس و فردا با شوهرت بیا برای آیوآ که شوهرم موافقت نکرد.
   میخوام بدونم چکار کنم که...

   جواب:
   به توصیه پزشکتان عمل کنید.
  • سئوال:
   سلام من 20 سالمه پریود نا منظم داشتم رفتم دکتر سونو و ازمایش هورمون انجام دادم دکتر بهم قرص دوفاستون داد 6ماه مصرف کردم 2ماه قصد بارداری دارم رفتم دکتر بهم متفورمین داد بهم نساخت خارجی داد باز نساخت به نظر شما چیکار کنم؟من مشکل خاصی دارم؟شدید هم بچه میخوام!1سوال دیگه من هر ماه9 پریود میشم روز تخمک گزاری من کی میشه؟ ببخشید طولانی شد با تشکر از شما

   جواب:
   تمام آزمایشات و سونوهایی که انجام داده اید را برایم بنویسید.
   به احتمال زیاد روز 25 تا 26 هر ماه روز تخمک گذاری شما است ولی توصیه می کنم از کیت تخمک گذاری استفاده کنید.
  • سئوال:
   سلام من 30 سالمه و برای بارداری دوم چکاب کردم متوجه شدم که مبتلا به آندومتریوز هستم. به تشخیص پزشکم عمل جراحی کردم .الان 3 ماه از عملم میگذره و جواب ازمایشca125من 38هستش. پزشکم میگه برای بارداری باید از duphastonو آی وی اف-سی استفاده کنم.نظر شما چیه آیا بدون استفاده از این داروها امکان بارداری ندارم.

   جواب:
   به توصیه پزشکتان عمل کنید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید من23 سالمه قاعدگی نامنظم داشتم با دارو گیاهی منظم شد به مدت 1سال 2 باره 1 ماه در میون میشم این ماه یاسمین خوردم پریود شدم از روز 5 قاعدگی کلومیفن خوردم ولی تا 13 روز پاک نشئم 3 تا مفنامیک اسید خوردم و 1 اموکسیسیلین تا پاک شدم 6 روز لک نداشتم دوباره لک دیدم.
   چرا اینطوری شد؟امکان داره باردار باشم؟
   بهتر است یک تست بتا در خون انجام دهید.

   ان داروها اثر کلومیفن رو کم میکنه؟
   خیر

   میشه راهنمایم کنین با توجه به این که من وشوهرم هر دو سالم و فقط تنبلی تخمدان دارم 1 ساله که باردار نمیشم ممنون از وقت و حوصلتون.خسته نباشید
   تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   آیا امکانش هست کسی با داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک و پریود منظم اصلا تخمک گذاری نداشته باشد؟

   جواب:
   امکانش زیاد است. ولی به نتیجه آزمایشات هورمونی بستگی دارد.
  • سئوال:
   با سلام و خسته نباشید.من 25 ساله و 2 سال هست که ازدواج کردم.از ابتدای بلوغ تا به امروز قائدگی های منظمی داشته م.هیچ گونه موی زائد و ریزش موی مردانه ندارم.پرولاکتینم 200تا بالاست که با دارو رفع می شه ولی هر از گاهی برمی گرده.تیروئیدم کم کار بوده که به دارو نرمال هستم. دچار تخمدان پلی کیستیک هستم.2سال هست متفورمین مصرف می کنم و قصد بارداری ندارم و با کاندوم جلوگیری می کنم.یک بار یک زخم بسیار کوچک در دهانه رحم داشتم که پاپ اسمیرم نرمال بود و با پماد رفع شد.
   وزنم را برای کمک به درمانم با ورزش و رژیم از 95 به 58 رسانده ام و الان 9 ماه ست که ثابت نگه ش داشته ام.
   آیا...

   جواب:
   آیا؟؟؟
  • سئوال:
   سلام
   من هم سندرم تخمدان پلی کیستیک دارم والان در اقدام به بارداری هستم و تا به امروز از قرص نتیجه نگرفتم میخواستم بدونم ایا با لاپروسکپی و برداشتن کیست ها بیماری من خوب میشه و به بارداری کمک میکند یا نه ، ممنون میشم سوالم رو پاسخ دهید/و

   جواب:
   تمام سونوها و آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   ba salam man 29 salame va yek pesare 10 sale daram alan 3 mahe period nashodam va tebghe moayeneye pezeshkam hanooz pardeye bekaratam hast va ejazeye bardariye dovomo behem nemide alan 1 sale periodam khili namonazame va dar 1sal shayad 3 ya 4 bar period shodam aya azmayeshi tajviz mikonin baram?????ya ghoorsi ke boklhoram va priod sham ????va aya man ke pardeye bekarat daram mishe moayene sham ???

   جواب:
   مورد شما بسیار نادر است ولی توصیه می کنم آزمایش FSH, Estradiol, Inhibin B و AMH را در روز سوم پریود انجام دهید.
  • سئوال:
   Ba salam man 28 salame va motaahelam az18 salegi bedone (Estromarin va Medroxyprogesterone) va ya darohaye moshabeh adate mahane nadaram . doktor tashkhise tanbaliye tokhmdan mide,aya in bimari darman mishe ya inke hamishe bayad daro masraf konam va age intore daroye monaseb chiye

   جواب:
   تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام
   من 25ساله هستم 4ساله ازدواج کردم و2ساله قصد بارداری دارم
   حدودا یک ساله برام تشخیص تنبلی تخمدان یا همونpcodدادن
   من نه موی زاید دارم نه اضافه وزن دارم
   نه گرفتی صدانه ریزش مو نه قند بالا
   همیشه هم سیکلای مرتب26روزه داشتم
   تا به حال هیچ نوع کیستی نداشتم
   بعد از یکسال که قصد بارداری داشتم و نشد با سونو فهمیدن که pcodهستم عکس رنگی هم گرفتم که هیچ مشکلی نداشت
   تا قبل از این مشکل سونو انجام نداده بودم ولی همیشه کیت ال اچ روز12مثبت میشد بعد از سونو هم همیشه با قرص لتروزول یا کلومیفن 2تا 4تخمک بین اندازه های 17تا22داشتم وبازباردارنشدم2بار هم ای یو ای ناموفق...

   جواب:
   اگر تست های هورمونی در روز سوم سیکل انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   ba salam natijeye sonografiye sale 89 ro baraton minevisam
   Ecoye rahem tabiei
   Abade rahem dar hade tabiei 45*34*83
   Kenarehaye rahem saf va zayeie dar miyometr dide nashod
   Ecoye miyometr tabiei
   Andometr daraye zekhamate 10 mm
   Dar hardo tokhmdan folikolhaye kochak va motaaded bish az tedade tabiei ghabele royat ast
   Folikole bozorg va reside dar tokhmdanha dide nemishavad
   Maye dar klodosak ha dide nashod
   nazariye : tokhmdanhatye hayper folikoler
   natijeye azmayeshgahe pathobiology
   TSH 1.35
   LH 10.07
   FSH 5.11
   Prolactin 15.87
   Free Testestron 6.4

   جواب:
   سونوی فوق نشانه عدم رشد فولیکولی در نیمه اول سیکل قاعدگی می باشد و چون آزمایشات طبیعی است توصیه میکنم محددأ یه یک متخصص زنان مراجعه کنید و آزمایشات و سونو را تکرار کنید.
   سعی کنید هم در روز سوم سیکل این کارها انجام شود.
  • سئوال:
   salam khanom doktor khaste nabashid.ye soal dashtam:man22salame 1salo 10 mahe ke ezdvaj kardam va ta alanam pishgiri mikonam gasd daram7 mah bad pishgiri nakonam ta bardar
   besham vali be khater moshkeli ke gablan dashtam negaran bardarim to aiande hastamman az 12 salgi priodam shoro shod va na monazam bod be doktor godad morajea kardam goft poli kistik dari gors dad ba on gorsa priod monazam dashatm albate chag ham bodam chand sal badesh raftam motkhases zanan goft baiad lagar beshi charbi nmizare tokhmdanat faaliat konan va vaznam20 kilo kahesh dadam bada az kahesh vaznam priod monazam daram(masalan in mah 12 priod besham mah dige 19 hatman priod misham ba yek hafte tafavot) ,akhiran be motkhases jadid morajea kardam goft har forst monasb zod say kon pishgiri nakoni vali man chon danshjoam maja bach nadaalan alan negaran bardarim hastam ke ba vojod polikistiksm dar gozashte ehtemal nazaie ya dir hamele shodanam hastm mamnon
   m isham age rahnmaiem konaid

   جواب:
   لطفأ سئوالهایتان را به فارسی بنویسید.

   تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   با سلام و تشکر از کار بسیار مفیدی که شروع کردید انشا الله در حرکتتان پایدار بمانید و بر تجربیاتتان روز به روز افزوده شود .
   خانمی بیست و سه ساله هستم و سه سال هست که ازدواج کرده ام .ده ماه هست که دچار اضافه وزن تعریف نشده ا شدم که بیشتر د ر ناحیه میانی بدنم هست و نفخ شدیدی همواره در ناحیه شکم دارم ، تقریبا از زمانی که پریود شده ام همیشه در این دوران درد بسیار زیادی دارم حالت تهو ع کمر درد شدید و نفخ بسیار زیاد و تنها قرصی که تسکین دهنده درد هست بروفن است ، گاها در هر دوره مجبورم پنج عدد قرص را هر شش ساع یک بار مصرف کنم. چند روز قبل از شروع پریود و روز های...

   جواب:
   بهتر است که با یک متخصص زنان مشورت کنید تا در صورت لزوم عکس رنگی از رحم گرفته شده و موقعیت رحم مشخص شود.
  • سئوال:
   ببخشید سوال من و دریافت کرده اید؟ من منتظر جواب هر روز میام اینجا اما هیچ کامنتی نیست

   جواب:
   اگر جوابی دریافت نکردید مجدد کامنت بگذارید.
  • سئوال:
   سلام می خواستم بدونم آیا امکان نازایی وجود داره برام؟(با توجه به مطلبی که در قبل ذکر کردم)

   جواب:
   کامنت قبلی تان را پیدا نکردم. مجدد برایم کامنت بگذارید.
  • سئوال:
   در ضمن در ادامه سوال قبلم بگم که ماه پیش یه سونو واژینال انجام دادم که دکترم گفت مشکلی نداری حتی یه فولیکول 26 میلی در تخمدان راستم بود که رضایت بخش بود.در ضمن آزمایش اسپرم شوهرم هم هیچ مشکلی نداشته.به نظرتون با این اوضاع من چیکارکنم وقتی هیچ مشکلی نداریم پس چرا باردار نمیشم یعنی ممکنه این ماه با کلومفین که دکترم برام نوشته حامله بشم؟

   جواب:
   آزمایشات هورمونی که تاکنون انجام داده اید را کامل برایم بنویسید.
  • سئوال:
   با سلام ممنون که جواب دادید.خانم دکتر بنده تا به حال به جز آزمایشات تخمدان و لگن آزمایش هورمونی انجام ندادم یعنی تا به حال دکترم ازم نخواسته که آزمایشات هورمونی انجام بدم.حالا اگه شما میخوایید که انجام بدم بهم بگید چه جور آزمایشاتیه و چطوری باید انجام بدم میرم انجام میدم و نتیجه رو به شما میگم.ممنون

   جواب:
   با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان تست های هورمونی در روز سوم سیکل برایتان انجام شود. به همراه سونوی بررسی تعداد و سایز فولیکولی
  • سئوال:
   همونطور که گفتم تا حالا آزمایش هورمونی انجام ندادم ولی این آزمایشات اسپرم شوهرم و سونو واژینال خودمه که ماه پیش انجام دادم:

   semen volume (ml) 1.00 abnormal
   semen ph 7.20 normal
   sperm density (mill/ml) 31.01 normal
   motilesperms (%) 73.00 normal
   progressive sperms (%) 71.00 normal
   round cell(mill/ml) 0.49 normal
   wbc density (mill/ml) 0.41 normal
   normal morphology (%) 70.00 normal


   و اینم آزمایش حودم:

   رحم ابعاد تقريبي 36*86 ميلي متر و ضخامت اندومتر 14 ميلي متر دارد
   حدود و اکوپترن رحم طبيعي است و توده اي در رحم مشاهده نشد
   تخمدان ها نماي مولتي فوليکولار دارند
   تخمدان راست ابعاد تقريبي 42*47 ميلي متر و تخمدان چپ ابعاد تقريبي 21*28 میلی متر دارد
   کيست و توده در...

   جواب:
   ظاهرأ که تست شوهر شما و سونوی شما طبیعی است. بهتر است در صورت صلاحدید پزشکتان تست های هورمونی را در روز سوم سیکل انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام ممنون از راهنمایی های مفیدتون چشم من حتما به دکترم میگم.ولی یه مشکلی هست من 1 ماه و 15 روزه پریود نشدم تا الان 7 روز از تزریق آمپول پروژسترونم گذشته اما هنوز پریود نشدم بی حال و کسلم همش شکمم درد میکنه ممکنه حامله باشم یا اینکه منتظر بمونم که پریود بشم؟

   جواب:
   امکانش هست و بهتر است سریعتر یک تست بتا در خون انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام
   من 25 سالمه هنوز ازدواج نکردم چندین سال پیش به پزشک مراجعه کردم و پزشکم تشخیص داد که تخمدان پلی کیستیک دارم حدود 4 سال از قرص سیپروترون کامپاند استفاده کردم و بعد از اون کلا دیگه استفاده نکردم. و در مدتی که استفاده نمی کنم (حدودا 3 سال ) پریودم تقریبا منظم است البته بعضی مواقع تقریبا تاخیر یک هفته ای داره می خوام بدونم این تاخیر مشکلی برام پیش نمیاره؟ آیا نیاز هست دوباره من از سیپروترون استفاده کنم؟!!!!!!
   با تشکر

   جواب:
   بستگی به وضعیت هورمونی جدیدتان دارد بهتر است تحت صلاحدید یک متخصص زنان تست های هورمونی تان را در روز سوم سیکل تکرار کنید.
  • سئوال:
   با سلام من قبلا براتون پیام گذاشتم که با تزریق آمپول پروژسترون هنوز پریود نشدم الان 2 روزه که بالاخره بعد از 1 ماه و 17 روز پریود شدم.از فردا باید به خواست دکترم کلومفین تا 5 شب بخورم.اما حالا تصمیم گرفتم دیگه به بچه فکر نکنم چون به این نتیجه رسیدم که فقط بخاطره اضافه وزن زیادم هست که پریودام بهم ریخته و حامله نمیشم.میخوام دیگه هیچ دارویی مصرف نکنم و فقط رژیم یگیرم تا به وزن ایده الم برسم بعد بچه دار بشم به نظره شما کاره درستی میکنم؟من 21 سالمه با قد 164 و وزن 110کیلو

   جواب:
   از اولین راههای درمان تنظیم پریود ، رسیدن به وزن ایده آل است.
  • سئوال:
   سلام واحترام
   من 33 ساله هستم. پس از ازدواج متوجه کیست تخمدان شدم. مرتب دچار بی نظمی درقاعدگی بودم. حدود 3 سال پیش پس از لاپاراسکوپی وکوتر کردن بعضی از کیست ها بوسیله آی یو آی 2 قلوباردارشدم.اما درهفته 20 بدلیل عفونت ادراری دچارزایمان زودرس شدم. بعدازآن برای بهبود کیست ها قرص سیپروترون کامپاند را مصرف کردم.طول زمان استفاده ازقرص 20 ماه بوده. این ماه مصرف قرص را قطع کرده ام .با توجه به اینکه برای 6-7 ماه آینده عازم خارج ازکشورم میخواهم در آنجا باردار شوم.با توجه به سابقه پلی کیستیک چه اقداماتی راانجام دهم که نهایتا تا 1 سال آینده بتوانم باردارشوم.

   جواب:
   تحت صلاحدید پزشکتان داروهای کاهنده هورمونهای جنسی مردانه و تخمک گذاری را ادامه دهید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشيد من 23 سالنه و الان نامزد هستم من 20 مرداد پريود شدم و در روز هفتم پريوديم با ..... ولي من خيلي ميترسيدم كه باردار شده باشم از ترس اينكه باردار باشم 9 عدد قرص LD مصرف كردم دقيقا بعداز مصرف قرصها 4 شهريور پريود شدم بعداز اتمام پريوديم عمل نزديكي انجام داديم ولي مثل سريع بالا تا الان كه 20 شهريور هست پريود شدم خوايتم بدونم ايا اينها علايم بارداري هست يانه راستي زمان ... كه هم پرده بكارتم...

   جواب:
   امکان بارداری خیلی ضعیف است ولی توصیه می کنم به یک متخصص زنان مراجعه کنید.
  • سئوال:
   سلام لطفا به سوال من که حدود یک هفته پیش پرسیدم پاسخ دهید؟

   جواب:
   با پوزشش مجدد سئوالتان را مطرح کنید.
  • سئوال:
   من حدود دو سال است که ازدواج کرده ام و تقریبا یک سال است که قرص یاسمین مصرف میکنم هم به دلیل جلوگیری هم به دلیل اینکه پریود نامنظمی داشتم که پس از دو ماه مصرف قرص خوب شدم میخواستم بدونم که مصرف این قرص برای من که تا 3 سال دیگر قصد بچه دار شدن ندارم مشکلی ایجاد میکند یا خیر؟ با تشکر

   جواب:
   ترجیحأ تحت نظر یک متخصص زنان ابتدا بررسی هورمونی انجام داده تا مشکلی نداشته باشید و سپس به جلوگیری ادامه دهید.
  • سئوال:
   سلام. مجردم و 22 ساله. از روز اول پریودم فاصله بین پریودام زیاد بود ولی دکترا گفتن هیچ مشکلی نیستو تخمدانم مشکلی نداره و ویتامین بم دادن ولی همچنان پریودام نامنظم بود. ولی از پارسال صورت و روی شونه هام شروع کرد ب جوش زدن. توی سونو مشخص شد یکی از تخمدانهام چند تا کیست داره. 4 دوره سپرو ترون کامپاند مصرف کردم .اما قرصو ک قطع کردم5روزبعد از پریودم دوباره پریود شدم. و دوباره صورتم جوش زد در صورتی ک تو دوره مصرف قرص خوب شده بود. یه دکتر دیگه رفتم بهم گفت هر دو تا تخمدان کیست داره و pco خفیف داری و توی سال 7 یا 8 دوره قرصو بخور. در ضمن LH FSH هم تو آزمایش خون نرمال بود....
   در ضمن لاغر هستم . موی زاید هم ندارم

   جواب:
   بطور دقیق تمام آزمایشاتی که در روز سوم سیکل انجام داده اید و همینطور سونوی روز سوم و سیزدهیم سیکل را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   تو این دو تاریخی که گفتید من سونو انجام ندادم فقط من بعد از مصرف 4 دوره قرص و2 دوره به فاصله 5 روز پریود شدنم رفتم دکتر و از سونو این تشخیص دادن البته جواب سونو رو هم بهم ندادن

   جواب:
   تحت صلاحدید پزشکتان انجام دهید.
  • سئوال:
   27 ساله هستم و 6سال ازدواج کردم 2سال پیش برام تشخیص پلی کیستسک دادن چند کیست کمتر از 5 میلیمتر .برام سیپروترون تجویز کردند دوره 3ماهه مصرف کردم که بهم ریختگی پریود و جوش صورتم رو خوب کرد ولی متاسفانه بعد از یکماه که نمیخورم مجددا پریودم بهم میریزه و جوش می زنم مجبور شدم 2 باره مصرف کنم الان چند وقت هست که به پزشک مراجعه نکردم و به طور سرخود 4 ماهه سیپروترون مصرف میکنم اما به قرصهای میانی که میرسه کمی لک می بینم می خواستم ببینم مشکل چی هست ؟و ایا مصرف سیپروترون برای بچه دار شدنم در آینده مشکلی ایجاد می کنه؟ و باید تا کی همینطور قرص مصرف کنم چون وقتی مصرف...

   جواب:
   بهتر است با پزشکتان تماس بگیرید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید.
  • سئوال:
   8 ماه پيش بعلت پريودهاي (گاهي) نامنظم به دكتر مراجعه كردم و در سونوگرافي معلوم شد pco هستم.
   دكتر بهم متفورمين روزي 2 عدد و دوفاستون10 شبي 1 عدد باهم در روزهاي15 تا 25 قاعدگي تجويز كرد.
   بعد از 3 ماه سونوگرافي نشان داد كه تخمدانهام فعال شده بعد از گذشت چند ماه از اقدام بارداري هنوز نتيجه نگرفتم.در اين مدت پريودهام منظم بود.
   اين ماه به دستور پزشك متفورمين را قطع كردم و با گذشت 10 روز از قطع قرص دوفاستون پريود نشدم.آزمايش بارداري منفي بود.
   2عدد آمپول پروژسترون زدم اما 4 روز گذشته و پريود نشدم.
   علت اينكه باردار نيستم و پريودم بهم ريخته چه مي تواند باشد با توجه به...

   جواب:
   بطور معمول با شروع و یا قطع دارو های هورمونی اختلالات پریودی رخ می دهد که بعد از 3-2 ماه به حالت اول خودش بر می گردد.
  • سئوال:
   سلام.زنی هستم 25 ساله.6 سال است که ازدواج کرده ام.وقتی به سن بلوغ رسیدم از همان ابتدا خونریزی شدید داشتم و با مراجعه به پزشک قرص یا آمپولی برای قطع خونریزی برایم تجویز میکرد.بعد از 4 سال برای من قرص سیپروترون تجویز شد به دستور پزشک قرص یاسمین ،مارولون،دزوزپتیو هم مصرف کردم اما به دلیل عوارض ازار دهنده شان حدود 3 سال است بدون مشورت با پزشک سیپروترون کامپاند مصرف میکنم.تصمیم به بارداری دارم آیا بعد از مصرف 14 سال دارو میتوانم باردار میشوم؟

   جواب:
   هر تست و سونویی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   قبل از ازدواج سونو انجام دادم و رحمم اندازه طبیعی داشت و اندازه تخمدانهایم هم طبیعی بود و پزشک به من گفت که تنبلی تخمدان دارم و مشکل دیگری ندارم.البته کم کاری تیروئید داشتم که با مصرف دارو خوب شدم.چند ماه پیش هم باز آزمایش دادم و کم کاری تیروئید ندارم.الان هم زیر نظر پزشک در رژیم غذایی هستم و در حال کم کردن وزن هستم.

   جواب:
   سئوالتان در باره چیست؟؟؟؟
  • سئوال:
   برای باردار شدن با مصرف طولانی مدت قرص در گذشته مشکلی برایم پیش خواهد امد یا به راحتی باردار میشوم؟

   جواب:
   بستگی به نظر پزشکتان دارد ولی توصیه می شود بین 6 الی 12 ماه برای خارج شدن سمیت دارو از بدنتان بارداری صورت نگیرد.
  • سئوال:
   خسته نباشید.
   من مبتلا به این بیماری هستم و1 سال هست که دارو مصرف می کنم , فکرمی کردم این بیماری درمان می شه , اما این باردکتر به من گفت که این بیماری برگشت پذیره و این دارو ها رو تقریبا باید تا آخر عمرمصرف کنم! و فقط یاسمین بعد از هر 3ماه مصرف 1 دوره قطع می شه ودوباره شروع. من نگرانم و می خوام بدونم این داروها با توجه به این که هورمونی هم هستن,عوارض بدی ندارن؟ اون هم مصرف همیشگیشون؟

   جواب:
   هیچ داروئی بی عارضه نیست به هر حال باید به توصیه پزشکتان عمل کنید.
  • سئوال:
   سلام
   من 3سال است که ازدواج کرده ام و مبتلا به تنبلی تخمدان هستم. 4 دوره کلومیفین مصرف کردم که باردار نشدم. یک سال پیش دکترم گفت قرص متفرمین را مصرف کنم و من چون این قرص بهم نمی ساخت و اون موقع دانشجو بودم مصرف نکردم. دکتر گفت باید عکس رنگی بگیری و چون میترسیدم از دردش به تعویق افتاد حالا که پس از چند ماه مراجعه کردم دکتر گفت شما به جای عکس رنگی بهتر است عمل لاپروسکپی انجام بدی و گفتن قرص متفرمین لازم نیست مصرف کنی. کمی راهنمایی ام کنید. با انجام عمل لاپروسکپی احتمال بارداری ام چند درصد بارداری افزایش می یابد ؟ من قلا پریودم عقب می افتاد اما نهایتا تا یک...

   جواب:
   تمام نتایج تست های هورمونی و سونوگرافی تان را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   salam man 31 sal daram va bad az ezdevaj be man gofte shode pco hastam va tanha areze an nazaii va chaghi ast, man bad az 5 sal jologiri bad az avalin eghdam be bardary hamele shodam va dar doran bardari diyabet gereftam va bad raf shod,alan bad az 4 sal man avarezi mesle acne kist dar sine ke ba vitamin e raf nashod va chaghi movaje shodam darmanhaye hormoni mesle diyan va siproton kampand anjam dadam vali dobare acne mizanam va sono gerafi rooze 3 peryod anjam dadam hich kisti nadashtam va poli kistic ham naboodam, shoma che azmayeshi salah midoonid ke anjam daham ?

   جواب:
   در روز سوم سیکل تمام تست های هورمونی و آندروژنها را انجام دهید.
   • سئوال:
    salam ba sepas az pasokhgooi be soalam
    man mikhastam bedoonam che noe testi bayad bedam ba tavajo be inke man sono dadam va gofte pco nistam ,man ba tavajo be soalate digar karbaran ke pco boodan va nazaii, kist va moshgelate hormoni daran , ama man nadaram ,aya ba in tafasir man pco hastam?

    man kisti dar sine daram ke ba vitamin e rafe raf nemishavad va gah gahi dard daram?

    جواب:
    کلیه تست های هورمونی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
    • سئوال:
     salam ba tashakor az pasokhgoi shoma
     azmayesh va sono ra baraye shoma minevisam
     t4:7.8
     t3:7
     tsh:3.1
     lh:8.5
     fsh:7.8
     prolactin:7.8
     17oh-progestrone:0.60
     testestrone:1
     dhea_so4:243
     free testestron:0.3
     freet4:1
     fbs:106
     urea:21
     cretenine:0.7
     sayz rahem tabii
     gardan rahem faghed kist nabootian
     tokhmdan rast:10.2 cc chap:3.9cc
     zaye kistik dide nashod
     dar tokhmdan rast 6 ta 7 adad folikool dide shode ke bozorgtarin an 11.1mil ast
     dar chap 2 ta 3 adad folikool ke bozorgtarin an 6.5mil
     maye azad mokhtasar dar koldosak khalfi dide ke mitavanad be elat pid bashad

     lotfan agar niyaz be chekab ast befarmaiid?
     sepasgozaram

     جواب:
     ظاهرأ به جز سایز کوچک فولیکولها مشکل دیگری ندارید. توصیه می کنم تست های FSH، Estradiol و AMH را در روز سوم سیکل انجام دهید. و جوابش را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   aya metformin baraye afrade pco monaseb ast, man shenidam afrade bedoone moshgel ham az in daroo baraye laghary estefade mikonand. avareze in daroo chist?

   جواب:
   چند نکته‌ی مهم درباره‌ی مت‌فورمین
   اگر شخص دیابتیک بیماری کلیوی داشته یا در معرض کتواسیدوز دیابتیک باشد، نباید از مت‌فورمین استفاده کند. در صورت وجود بیماری کبدی یا سابقه‌ای از بیماری قلبی، پیش از مصرف مت‌فورمین باید پزشک معالج را در جریان قرار دهد.
   گاه بیمار هنگامی که از مت‌فورمین استفاده می‌کند، دچار اسیدوز لاکتیک می‌شود که بلافاصله در صورت مشاهده‌ی علایم آن باید دارو را قطع کرد. علایم اسیدوز لاکتیک شامل ضعف، افزایش خواب‌آلودگی، برادی‌کاردی، احساس سرما، درد عضلانی، درد اپی‌گاستر، احساس سبکی سر و از حال رفتن ناگهانی (غش) است.
   همچنین در مواردی که بیمار به‌علت انجام کارهای تشخیصی رادیولوژی(مانند IVF یا سی‌تی اسکن با کنتراست) احتیاج به تزریق وریدی مواد حاجب دارد، باید مت‌فورمین موقتاً قطع شود.
   همچنین گاه ممکن است مت‌فورمین سبب افت شدید قند خون (هیپوگلیسمی) شود. به‌همین خاطر همیشه یک منبع قند قابل دسترسی (مانند شیر یا آب پرتقال) باید در محل کار یا خانه وجود داشته باشد.
   مت‌فورمین یک داروی خوراکی ضد دیابت است که به‌تنهایی به‌هیچ‌وجه برای افراد مبتلا به دیابت نوع I (وابسته به انسولین) مناسب نیست. البته اخیراً تحقیقاتی مبنی بر این‌که استفاده‌ی همزمان از مت‌فورمین باعث کاهش دوز مصرف انسولین می‌شود، گزارش شده ولی این موضوع صددرصد ثابت نشده است. مت‌فورمین همچنین کاربردهای دیگری (به‌طور مثال در درمان نازایی) دارد.

   موارد احتیاط و منع مصرف
   در موارد نارسایی احتقانی قلب (CHF) احتمال بروز اسیدوز لاکتیک بیشتر است. همچنین افراد سالمند ریسک بالاتری برای ایجاد اسیدوز لاکتیک دارند و در این موارد تجویز مت‌فورمین باید با نهایت احتیاط انجام شود.
   احتمال واکنش‌های آلرژیک به مت‌فورمین وجود دارد.
   در موارد نارسایی کلیوی، کتواسیدوز دیابتیک، بیماری کبدی و سابقه‌ی بیماری قلبی استفاده از مت‌فورمین ممنوع است.
   مت‌فورمین در طبقه‌بندی FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده‌ی آمریکا) برای استفاده در زنان حامله جزو گروه B قرار دارد. در شیردهی نیز معتقدند که مت‌فورمین در شیر ترشح نمی‌شود اما هنوز بی‌خطر بودن آن برای نوزادان مادران شیرده ثابت نشده است.
   مت‌فورمین نباید برای کودکان زیر ۱۰ سال استفاده شود. همچنین نوع آهسته‌رهش آن نباید زیر ۱۷ سال استفاده شود.
   نکات مربوط به نحوه‌ی مصرف
   مصرف منظم مت‌فورمین در کنار سایر موارد شامل ورزش، رژیم غذایی مناسب و کنترل وزن می‌تواند بسیار موثر باشد. مت‌فورمین معمولاً همراه غذا استفاده می‌شود و بعضی از اشکال آن (نوع آهسته‌رهش یا XR) ممکن است فقط یک بار هنگام شام میل شود.
   نوع آهسته‌رهش نباید پیش از قورت دادن جویده یا گاز زده شود زیرا شکسته شدن قرص ممکن است منجر به رها شدن مقدار زیادی از دارو در یک زمان کوتاه شود و احتمال ایجاد هیپوگلیسمی را بالا ببرد.
   با استفاده از سنجش منظم قند، می‌توان به مقدار مطلوب مت‌فورمین و این‌که آیا این دارو به تنظیم قند خون کمک کرده است یا نه، پی برد. همچنین گاه لازم است در فواصل ویزیت بیمار، عملکرد کلیوی بیمار نیز با سنجش BUN و کراتینین مورد ارزیابی قرار گیرد.
   نکته: در موارد بیماری شدید، مصدومیت یا انجام جراحی ممکن است مقدار نیاز به مت‌فورمین متفاوت باشد. گاه در این موارد لازم است پزشک برای دوره‌ای مصرف مت‌فورمین را قطع و از موارد جایگزین استفاده کند که در این موارد بهترین جانشین، انسولین تزریقی است.
   هنگامی که یک وعده‌ی غذایی فراموش شود، هنگام ورزش شدید و نیز نوشیدن الکل باید دقت بیشتری انجام شود زیرا این موارد می‌توانند در همراهی با مصرف مت‌فورمین سبب تشدید هیپوگلیسی شوند.
   در موارد کاهش قند خون باید منابع غنی از قند شامل آب پرتقال، ژل گلوکز، آب‌نبات یا شیر در دسترس باشد. در موارد هیپوگلیسمی شدید که شخص قادر به خوردن و آشامیدن نیست، باید از تزریق عضلانی گلوکاگون یا تزریق گلوکز وریدی استفاده شود.
   در مواقعی که یک نوبت مت‌فورمین فراموش می‌شود، باید بلافاصله همراه با یک وعده‌ی غذایی سبک مصرف شود. در صورتی که به زمان وعده‌ی بعدی رسیده‌ایم، باید دوز قبلی را حذف کرد و هیچ‌گاه دوبرابر مصرف نشود.
   نکته: الکل قند خون را کاهش داده و ریسک اسیدوز لاکتیک را بالا می‌برد به‌همین خاطر باید از نوشیدن الکل در هنگام مصرف مت‌فورمین اجتناب شود.

   عوارض جانبی
   ۱- عوارض خطرناک: ایجاد اسیدوز لاکتیک، آلرژی (کهیر، سختی تنفس، ورم کردن لب و صورت و زبان و حلق که بسیار خطرناک است)، تب و لرز و علایم شبه آنفلوانزا و افزایش سریع وزن. در چنین مواردی باید سریعاً مت‌فورمین را قطع کرد.
   ۲- عوارض کم‌اهمیت‌ ولی شایع‌تر: سردرد، درد عضلانی، ضعف، تهوع خفیف، استفراغ و اسهال، نفخ و درد معده.

   تداخلات دارویی
   ۱- داروهایی که در صورت استفاده‌ی همزمان با مت‌فورمین می‌توانند باعث ازدیاد قند خون شوند شامل ایزونیازید، دیورتیک‌ها، استروئیدها، فنوتیازین‌ها، داروهای تیروئیدی، OCP (قرص‌های خوراکی پیشگیری از حاملگی)، داروهای ضد تشنج، قرص‌های لاغری و داروهای ضد آسم، سرماخوردگی و ضد آلرژی‌اند.
   ۲- داروهایی که می‌توانند باعث کاهش قند خون شوند شامل سولفونامیدها (مانند کوتریموکسازول)، MAOIs (مهارکننده‌های آنزیم منوآمین اکسیداز)، بتابلوکرها و پروبنسید هستند.
   ۳- داروهایی که ممکن است با مت‌فورمین واکنش ناخوشایند ایجاد کنند شامل فورزماید، نیفدیپین، تریامترن- H، آمیلوراید، پروکسامین آمید، کینیدین، دیگوکسین، سایمتیدین، رانیتیدین، مورفین و وانکومایسین هستند.
  • سئوال:
   با سلام و خسته نباشید یکبار پیامی را براتون گذاشتم ولی متأسفانه سوالم را در میان سوالهای مطرح شده پیدا نکردم
   در صورت امکان راهنمایی کنید که چطور میتونم سوالاتم را پرسیده و به جواب برسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   با تشکر

   جواب:
   اگر جواب سئوالتان را نیافتید مجدد در زیر یک مقاله کامنت بگذارید.
  • سئوال:
   با سلام
   25 روز قبل به متخصص مراجعه کردم و تشخیص تخمدان پلی کیستیک داد و متفورمین و داستینکس تجویز کرد.امروز بعد از 38 روز که از آخرین پریودم گذشته و پریود نشدم .رفتم دکتر و آزمایش bhcg داد به نظر شما با تخمدان پلی کیستیک و پروالکتین بالا احتمال حاملگی وجود داره؟
   بله، مکان بارداری ضعیف می شود ولی صفر نمی شود.

   اگه نه چرا دکتر آزمایش تشخیص حاملگی داد هر چند جواب منفی بود؟
   اولین قدم در پیگیری پریود عقب افتاده انجام تست بارداری می باشد.
  • سئوال:
   با سلام
   با داشتن تخمدان پلی کیستیک و پرولاکتین بالا و مصرف متفورمین و داستینکس بعد از گذشت 40 روز از آخرین پریودم هنوز پریود نشدم و در ضمن آزمایش خون بارداریم هم منفی بود.الان چکار باید بکنم؟

   جواب:
   سریعأ با پزشکتان تماس بگیرید.
  • سئوال:
   با سلام مجددا" کامنت را میفرستم.لطفا" تفسیرش را برایم کامل توضیح دهید چون بدون مشکل ولی باردار نشدیم البته کلا" 4 بار اقدام داشتیم.چون جنسیت برامون مهم بوده هر ماه فقط یه بار.

   volume:(ml)=2.50
   ph= 7.60
   count= 144.49
   motile=59.96 abnormal (more than 60)
   progressive= 55.14
   round cell= 0.25
   wbc dencity HPF= 0-1
   normal morphology= 70.00

   A) Rapid progresive= 18.82 %
   B) Slow progresive= 36.32
   C) Non progresive= 4.81
   D) Immotile= 40.04
   VCL= 21.28
   VSL= 9.91
   VAP= 14.17
   MAD= 20.91
   ALH=1.14
   BCF=3.08
   LIN=28.85
   WOB= 40.94
   STR=41.38

   جواب:
   مشکلی ندارد.
  • سئوال:
   دکترم ما ه پیش با سونو واژینال گفتند یه کیست 3.5 داری و در حال اقدام برای بارداری ، که گفتند شک دارم که جسم زرد میباشد یا کیست ؟که حالا این ماه باردار نشدم و پریود شدم،میخواستم بدونم این کیست چی بوده؟کیست تخمدان بوده یا کیست ...؟ و آیا مانع بارداری میشود یا خیر؟ضمن اینکه به من گفتند چون هنوز مایع آزاد در لگن داری (بعد از 10 روز از تخمک گذاری) شک داریم ،آیا لازم است این ماه بعد از پریودی و قبل از تخمک گذاری مجددا" سونو وايینال انجام شود یا خیر؟

   جواب:
   کلیه تست های هورمونی تان را برایم بنویسید.
   با تشکر از پاسختون
  • سئوال:
   W.B.C=5300
   R.B.C= 4.68
   hemogolobin=12.7
   hematocrit= 39.6.
   M.C.V = 84.6 fl
   M.C.H= 27.1 pg
   M.C.H.C= 32.1 %
   R.D.W= 12.5
   PLATELLETS= 252
   BLOOD:
   FBS= 94
   SEROLOGY:
   HBS.Ag -
   hiv(1+2)= -
   hormones:
   T4= 7.5 Micg/dl
   T3= 1.3 ng/ml
   T.S.H= 4.9 miu/i
   F.S.H= 5.8 miu/m
   L.H= 4.8 MIU/L
   PROLACTIN= 8.3 ng/ml
   fekr konam to dorane period bodam,yadam nist male chanmahe pishe

   جواب:
   تست های شما ظاهرأ مشکلی ندارد.
  • سئوال:
   salam khaste nabashid
   man zani laghar andamam. ba 33 sal sen.
   period haye monazam daram. vali 9 mahe k az tarighe sono famidam tokhmdane chapam kist dare. dr, tashkhis kiste dermooyid dade.
   va gofte mitunam bardar sham shayad dar heyn bardari az beyn bere/chon ba ghors zede bardary raf nashod./
   alanam 4 mahe eghdam be bardary mikonam vali bardar nashodam.hata nazme period ha beham nemikhore.
   aya ellat kiste? in kiste man hamoon polycystic e ?

   جواب:
   همه آزمایشات هورمونی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
   • سئوال:
    ba salam liste azmayeshat:

    Glucose (Fasting) 101
    Toxo IgG (ECL) 0.1
    Toxo IgM (ECL) Negative
    Listeria IgG (IF) 1/1000
    Rubella IgG. (EIA) 66.0
    Rubella IgM. (EIA) 0.05
    T3 (ECL) 1.3
    T4 (ECL) 9.1
    TSH (ECL) 5.69

    Color Yellow WBC /hpf 12-14 & rare clumps
    Appearance Clear RBC /hpf 6-8
    Blood (RBC) # (+) Epithelial Cells Few squamous
    Urobilinogen Negative Casts /lpf None
    Bilirubin Negative Crystals None
    Protein $ Negative Bacteria Mod.
    Nitrite Negative Mucus Sl. amount
    Ketones Negative
    Glucose Negative
    Reaction PH 6
    Specific Gravity 1.020
    Leukocytes # (++)

    CEA (ECL) 1.1
    CA 125 (ECL) 15.7

    جواب:
    کمی عفونت ادراری دارید که بهتر است تحت درمان قرار گیرید
    رنج نرمال لیستریا را هم برایم بنویسید.
    • سئوال:
     reference rang listeria: titer up to 1/100

     جواب:
     پس از نظر عفونت لیستریایی مثبت بوده و باید تا پایین آمدن آن برای بارداری اقدام نکنید.
   • سئوال:
    man bishtar mikhastam bedunam 1 kist
    iتخمدان‌هاي پلي‌سيستيک
    mitune bashe?
    ya hatman bayad chand ta kiste riz bashe?
    va ba jarahi kamelan khoob mishe?ya momkene 2bare ijad beshe?
    ba tashakor

    جواب:
    بیشتر از یک کیست ریز باید دیده شود.
    درمان دارویی دارد اگر جواب نداد جراحی
    بله امکان برگشت بیماری است.
    • سئوال:
     ba tashakor az pasokhe shoma
     inbar k nazde doktor visit va sono shodam be man ghord clomiphen dad baraye 3 mah.
     ba vojude inke midanad man kist 6cm daram, az avarez e in ghors ijade kiste, aya masrafe daroo baraye man moshkeli jadidy ijad nemikone?

     جواب:
     به هر حال باید برای رفع مشکل اصلی تان این دارو را استفاده کنید.
  • سئوال:
   باسلام.طریقه مصرف قرص ویتاگنوس برای تنبلی تخمدان چیست؟ایا باید در تمام روزها استفاده شود؟

   جواب:
   در هر نوبت40 قطره همراه با آب و يا دو قرص در روز
  • سئوال:
   من ویتاگنوس هم شروع کردم ویتاگنوس بهتره یا ویتکس که شما توضیح دادید؟
   بستگی به کلینیک و نظر پزشکتان دارد.

   در مورد پیاز در مانی نظرتون چیه شنیدم برا پلی کیستیک معجزه می کنه
   نمی دانم
  • سئوال:
   با سلام- من سال پیش تو سونو فهمیدم یه کیست ساده به ابعاد 5-6 سانت در تخمدان چپم دارم- آزمایش cA 125 هم منفی بود- کیست بدون سپتوم و اکوی داخلی هستش- سه ماه اچ دی خوردم - نه ابعادش تغییر کرد و نه دفع شد- بعد از آن پیش هر متخصصی رفتم گفتند مقاوم به دارو شده و باید عمل کنم- ولی من نرفتم برای عمل- پریودهای کاملاً منظم دارم و چه زمان پریود و چه در غیر ان زمان هیچ گونه دردی نداشتم در این یکسال- فقط بین تمام دکترهایی که رفتم نزد یک مامای با تجربه نیز رفتم که ایشان گفتند سریع اقدام به بارداری کن که وجود کیست مشکلی برایت ایجاد نمی کند- اما همسرم راضی به این کار نمی شود و...

   جواب:
   بهتر است زودتر برای بارداری اقدام کنید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشیدمن27سالمه و4ساله که ازدواج کردم تنبلی تخمدان وپریودهای خیلی نامنظمی دارم وتا حالاکیست نداشتم.قصد دارم بارداربشم5 روزه شروع کردم به خوردن قرص متفورمین.آیا همزمان با متفورمین میتونم ازقرص یاقطره ویتاگنوس استفاده کنم یانه؟لطفا راهنماییم کنید باتشکر.

   جواب:
   با پزشک زنان تان مشورت کنید.
  • سئوال:
   سلام پزشكم برا من ماهي ٢تا امپول hcgتجويز كردن ولي روز مصرف برام ننوشتن الان دسترسي به ايشون ندارم -روش درمان مصرف كلوميفن از روز ٥ و پروژسترون از ١٧پريود است لطفا زمان تزريق را به من بگوييد ممنون الان در روز ٩ دوره هستم

   جواب:
   اگر سیکل تان 28 روزه است روز سیزدهم.
  • سئوال:
   سلام من2دوره کلومیفن بالتروزول خوردم دوره دوم 4روز تاخیردربریودی داشتم 2روزم لکه بینی بی بی چک منفی بود چرا اینطوری شدم؟1سوال دیگه روز18 بریودی دچار خونریزی خفیفشدم دلیل چی بوده؟دکترم گفته امبول اچ سی جی رو 10و11و12بریودی بزنم باید ازروز لکه بینی حساب کنم؟

   جواب:
   بله باید از روز لکه بینی حساب کنید.
  ابزارها

  جستجو در سایت

   

  ورود به سایت

  نام کاربری:
  کلمه عبور: