Loading...

مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV

تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیتال (ناحیه مقعد و آلت تناسلی) منتقل شوند.

مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV

مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV

تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیتال (ناحیه مقعد و آلت تناسلی) منتقل شوند. ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 کارسینوژنیک بوده و بعنوان ژنوتیپ های پرخطر[1] معرفی می شوند.

عامل 70% کانسر سرویکس ژنوتایپ های 16 و 18 هستند. 5 الی 10% عفونت های ناشی از ژنوتیپ های پرخطر HPV می تواند به ضایعات پره کانسریک تبدیل شوند، با این حال پیشرفت یک ضایعه تحت بالینی به عفونت بالینی سالیان سال طول می کشد. شایان ذکر است فاکتور مهم در ارتباط با کانسر مهاجم سرویکس[2]، عدم انجام غربالگری در تمام مدت عمر (در 50% موارد) و عدم انجام غربالگری طی 5 سال گذشته (در 10% موارد) می باشد. حساسیت پاپ اسمیر سنتی[3] در تشخیص کانسر سرویکس بین 30 تا 87% و ویژگی آن بین 86 تا 100% است. حساسیت پاپ اسمیر برپایه مایع[4] در تشخیص کانسر سرویکس بین 61 تا 95% و ویژگی آن بین 78 تا 82% است. ترکیب تست پاپ اسمیر و تستHPV باعث افزایش حساسیت تا 87 الی 100% و کاهش ویژگی تا 69 الی 95% (نسبت به روش پاپ اسمیر سنتی) می شود.

HPV 16 شایعترین عامل (حدود 50%) کارسینوم سلولهای پوششی سرویکس[5] و HPV18 شایعترین عامل (حدود 55%) آدنوکارسینوم سرویکس[6] هستند. HPV 16 با شیوع 32% و HPV 45 با شیوع 10% در رتبه های بعدی عوامل ایجاد آدنوکارسینوم سرویکس هستند. در 30-5 % موارد عفونت با چندین ژنوتیپ HPV مشاهده می شود.

 

ریسک ابتلا به CIN3 طی سه سال در ژنوتیپ های مختلف HPV متغییر بوده و به شرح زیر است:

- HPV 16: امکان ابتلا 1 به 4

- HPV 18: امکان ابتلا 1 به 9

- Other HR (High Risk) HPV Genotypes: امکان ابتلا 1 به 19

اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.

مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

- طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

- طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

- طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:

- استعمال دخانیات،

- استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،

- عفونت های همزمان با کلامیدیا،

- عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV،

- فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و

- وجود عفونت در همسر.

بعد از تشخیص عفونت و مشخص کردن منطقه آلوده با روش کولپوسکوپی، می توان با استفاده:

1- روش های دارویی:

درمانهای دارویی عبارتند از:

 

- Podofilox 0.5% Solution/gel

- Imiquimod 5% Cream

- Sinecatechins 15% Ointment

- کرایوتراپی (Liquid nitrogen/cryoprobe)، با تکرار هر 1-2 هفته

- رزین Podophyllin 10-25%

- تری کلرو استیک و یا بی کلرو استیک اسید 80-90%

مطالعات اخیر مشخص نموده که داروی ضد ویروسی Alferon N برای زگیل تناسلی و Lopinavir برای موارد LSIL و HSIL، که HPV مثبت اند نیز بطرز چشم گیری تاثیر گذارند.

2- استفاده از روش های Ablation (برداشتن محل ضایعه به روش تخریبی مثل لوپ سوزاننده[8] و یا فریزینگ[9])

 

3- و یا Excision (برداشت محل ضایعه بدون آسیب رساندن جدی به سلول ها مثل برداشت جراحی الکتریکی با استفاده از لوپ یا loop electrosurgical excision=LEE و یا Knife conization) سلولهای غیر طبیعی را برداشت و بدین ترتیب از تبدیل آنها به سلولهای سرطانی جلوگیری نمود.

 

excision و ablation به تنهایی ویا توأم، منجر به درمان موثر CIN خواهد شد. میزان کارآیی[10] این روش ها برای درمان CIN بین 90 تا 95% است و بیشتر شکست های درمانی ظرف 2 سال رخ می دهند (هر چند ممکن است سرطان تا 20 سال بعد از درمان بوجود آید).

روش های پیگیری زنانی که از نظر CIN درمان شده اند، طیف وسیعی را در بر می گیرد که می توان به سیتولوژی، تستHPV ، کولپوسکوپی به تنهایی و یا همراه با هم در فواصل 3 ماهه تا یک ساله اشاره کرد.

برای پیگیری بعد از درمان[11]، تست HPV در مقایسه با سیتولوژی از حساسیت بیشتر و ویژگی کمتری برخوردار است و می تواند در عود مجدد بیماری را سریعتر تشخیص دهد.

نتایج مطالعات مربوط به تاثیر درمان بر بارداری های آتی، متناقض اند، ولی اکثر آنها افزایش دو برابری ریسک زایمان زودرس[12] را نشان می دهند. با وجود اینکه این موضوع به اثبات نرسیده ولی ممکن است ناشی از نقص بافت بنیادی (استروما) سرویکس باشد و این ریسک با افزایش حجم و تعداد برش ها بیشتر می شود. با این حال مطالعات بسیاری نشان داده اند که این مسئله بیشتر در کشورهایی رخ می دهد که در مقایسه با آمریکا از لوپ های بزرگتر و برش های عمیق تری استفاده می کنند. در اینگونه مطالعات ارتباط محدود و متناقضی بین درمان های ablative با زایمان زودرس وجود دارد. البته زنان مبتلا به CIN در صورت عدم درمان، ممکن است با افزایش احتمال زایمان زودرس روبرو شوند. با این وجود از آنجائیکه عوارض بارداری ممکن است جبران ناپذیر باشند، باید فایده پنهان درمان و همچنین خطرات بارداری آتی با یکدیگر مقایسه گردند. در زنان جوان بین بیماری سرویکس و پایین بودن ریسک کانسر نرخ همبستگی بالایی گزارش شده است.high risk HPV :1

2: Invasive Cervical cancer

3: Conventional Pap Smear

4: Liquid-Based Pap Smear

Cervical Squamous Cell Carcinoma :5

Cervical Adenocarcinoma :6

7: Persistent infection or HPV persistence

8: Cautering

9: freezing or cryotherapy

10: efficacy

11: posttreatment follow-up

12: preterm deliveryنظرات

 

 • سئوال:
  سلام. همسرم به HPV مبتلا شده خودمم هم رفتم برا معاینه دکتر گفته خوشبختانه نگرفتم. بنده 32 سالمه آیا میتونم با این شرایط سن و اینکه متاهل هم هستم واکسن HPV رو بزنم ؟ آیا تاثیر در پیشگیری داره؟

  جواب:
  تنها منع مصرف واکسن HPV در دوران بارداری می باشد وگرنه در تمام شرایط حتی با وجود سرطان دهانه رحم هم توصیه به تجویز واکسن می شود.
 • سئوال:
  با سلام و عرض تشکر بابت مطالب سودمندتان.
  سال گذشته مبتلا بهhpv16شدم. امسال در شهرستان دوباره آزمایش دادم که گویا برای آزمایشگاه شما ارسال شد و خوشبختانه جواب منفی شد. نگرانی بنده این هست که آیا ممکن است به درستی نمونه گیری انجام نشده باشد با توجه به اینکه بنده درخواست پاپ به جهت ایتکه ماه گذشته داده بودم ندادم. 2آیا برای شوهرم هم آزمایش انجام می شود؟

  جواب:
  خیر اگر منفی شده است جای نگرانی ندارد. این روش به میزان سلولهای موجود در نمونه حساس بوده و اگر سلول به اندازه کافی در نمونه وجود نداشته باشد (در اثر گرفتن نمونه اشتباه) اصلاً جواب نداده و تکرار نمونه گیری را درخواست می کند. بهتر است ترشحات مجرای تناسلی شوهرتان نیز از نظر این ویروس چک شود.
 • سئوال:
  س: با عرض سلام. ایا تعیین ویروسhpvاز طریق ازمایش خون در ازمایشگاه نیلو انجام میشود؟
  ج: در صورت درخواست پزشک انجام می شود ولی فاقد ارزش است.

  س: 2برای تعیین ویروس در اقایان برای بنده که در اصفهان هستم کدام ازمایشگاه مراجعه کنم؟
  ج: فعلأ برای این تست در اصفهان نماینده ای نداریم.
 • سئوال:
  سلام و عرض تشکر.
  س: میخواستم بدانم برای اینکه تست hpvبدهم ایا باید مستقیما به ازمایشگاه نیلو بدون نوبت مراجعه کنم؟
  ج: بهتر است نسخه داشته باشید

  2،همسرم سال گذشته مبتلا به نوع 16و6بودند که امسال hpvتستشان منفی شد. با توجه به اینکه سال گذشته رابطه دهانی نیز داشتمد نگران هستند؟ایا نیاز به آزمایش دیگری هست. اگر امکان دارد متن سوالم را نگذارید. دعای خیر بنده و همسرم همیشه برای شما خواهد بود
  ج: نگران نباشید اگر تست تان منفی شده است نشانه پاک شدن ویروس بوده ولی بهتر است نتیجه پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تان خبری نیست.
 • سئوال:
  با عرض سلام. تشکر فراوان بابت پاسخ های دقیقتان
  بنده دو سال پیش به زگیل تناسلی 16و11مبتلا شدم. آن زمان رابطه اورال نیز داشتم. پس از دوسال تست اچ پی وی پی سی آر از واژن دادم و منفی بود. آیا این جواب نشاندهنده این است که ویروس در بدن نیست؟یا اینکه برای دهان باید آزمایش جداگانه ای بدهم؟این آزمایش چگونه و با چه هزینه ای هست؟ خواهشمندم سریعا پاسخ دهید. لطف میفرمائید.

  جواب:
  خیر همان کافی است، فقط برای اینکه اطمینان یابیم که به یک روش FDA approved این تست برایتان انجام شده است. روش انجام تست را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  من از انگلیس منچستر هستم از شما یک خواهش دارم ، من چند روزه پیش بیوپسی داشتم از زبانه لوزه و جواب التهاب با ریکتیو هاپرپلازی بود بدون هیچ شواهدی از بدخیمی ، سوال من این است ایا احتمال تغیر هاپرپلازی به سرطان هست یا خیر ، خیلی نگران هستم حتی از زندگی خسته شدم لطفا جوابم را بدی

  جواب:
  نگران نباشید احتمالش خیلی ضعیف هست.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشيد
  حدود يك ماه پيش اطراف بيضه ي همسرم زگيل هايي ظاهر شد با مراجعه به دكتر پوست فريز شدن و با دادن آزمايش hpv متوجه شديم كه اين ويروس در خون همسرم وجود نداره و منفيه. بعد من رفتم دكتر زنان و با آزمايش پاپ اسمير، متوجه شديم كه ژنوتيپ ٣٩ و ٧٣ در من وجود داره. ميخواستم ببينم داروي خاصي بايد بخورم؟ يا وامسن تاثيري تو از بين رفتنش خواهد داشت؟ و اينكه چند وقت ديگه بايد دوباره آزمايش بدم؟ براي بارداري ميتونم اقدام كنم يا نه؟ و اينكه احتمال نازايي در صورت ابتلا به اين دو ژنوتيپ چقدر هست. خواهش ميكنم جواب بديد. ممنون

  جواب:
  اگر جواب تست پاپ اسمیر تان خوب هست، یک سال بعد برای انجام مجدد تست Co-testing صبر کنید ولی اگر جواب پاپ اسمیرتان هم غیر طبیعی بود باید کولپوسکوپی انجام دهید.

  توجه به این نکته مهم است که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.
  مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:
  - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.
  - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.
  - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.
  طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.
  فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:
  - استعمال دخانیات،
  - استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،
  - عفونت های همزمان با کلامیدیا،
  - عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV،
  - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و
  - وجود عفونت در همسر.
  بعد از تشخیص عفونت و مشخص کردن منطقه آلوده با روش کولپوسکوپی، می توان با
 • سئوال:
  با سلام
  میخواستم بدونم که وقتی از یک نفر ویروس hpv میگیریم به این معنیه که اون فرد هم از کس دیگری گرفته؟
  یا به خودی خود در بدنش ب وجود آمده؟

  جواب:
  راههای انتقال در HPV:

  روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا).

  استفاده از کاندوم ریسک انتقال HPV را (تا 70%) کاهش می دهد، ولی از آنجائیکه نمی تواند بطور کامل پوست یا مخاط منطقه آلوده را پوشش دهد امکان انتقال را به صفر نمی رساند.

  هرچه تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن وی به HPV نیز بیشتر می شود.

  در موارد بسیار نادر امکان انتقال HPV از مادر به نوزاد (از طریق کانال زایمان) نیز وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه بر آنست که از روش سزارین استفاده شود (باعث ایجاد مشکلات تنفسی و یا ژنیتال شود)

  امروزه ثابت شده است که دخترانی که هیچگونه تماس جنسی نداشته اند هم در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV هستند.

  در دسامبر 2015 اولین گزارش از جداسازی ویروس HPV از آب استخر در رم ایتالیا گزارش شد.

  دوز بالایی از DNA ویروس روی نوک انگشت بیمارانی که جدیدأ مبتلا به عفونت ژنیتال HPV شده اند، تشخیص داده شده است.

  امروزه مشخص شده است که این ویروس، بسیار پایدار بوده و می تواند روی البسه و سطوح آلوده تا چند روز زنده بماند (افزایش آمار مبتلایان شاغل در آزمایشگاه و کلینیک های زنان و مامایی)

  HPV-DNA positivity has been reported in transvaginal ultrasound probes and colposcopes after routine disinfection.

  امکان انتقال ویروس از طریق تجهیزات پزشکی وجود دارد. بنابراین امروزه این ویروس جزو Nosocomial infection قرار گرفته است.

  بسیاری از مواد ضدعفونی کننده روتین قادر به خنثی سازی ویروس HPV نمی باشند.

  بطور کلی تمام ضدعفونی کننده ها با پایه الکل و گلوتارآلدئید روی این ویروس بی تاثیر بوده و باید از ترکیبات هایپوکلریت و یا پر استیک اسید استفاده نمود.
 • سئوال:
  سلام من به ويروس اچ پي وي 6 و 18 مبتلا هستم، اينجا مواردي رو خوندم که خداروشکر ويروس پرخطر هم رفع شده بوده،ميخواستم بدونم واقعا امکانش هست که نوع پرخطر هم برطرف بشه؟چون به من جوري گفتن که اين ويروس تا آخر عمرم باهام هست

  جواب:
  فعلآ شما كانديد كولپوسكوپی هستيد و اگر جوابتون خوب بود يك سال بعد مجدد پیگیری مي شويد تا ببينيم كه HPV تان منفي مي شود يا خير.

  سعي كنيد سيستم ايمني تان را تقويت كنيد.
 • سئوال:
  براي کولپوسکوپي بايد دستور پزشک داشته باشم؟ يا مراجعه کنم برام انجام ميشه؟

  جواب:
  دستور پزشک لازم است.
 • سئوال:
  ميشه بگين کولپوسکوپي چي هست؟

  جواب:
  كولپوسكوپي يك معاينه اختصاصي از سرويكس، واژن و وولو با استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ می‌باشد. در این روش، به دلیل اینکه سلول‌های دهانه رحم چندین برابر بزرگتر نشان داده می‌شوند، میزان تغییرات سلولی قابل مشاهده است. این معاینه ساده و بدون درد بوده و زمانی انجام مي‌شود كه پاپ اسمير تغييرات سلولي غير طبيعي را نشان دهد.

  colposcopy-1

  معاینه کولپوسکوپی به چه منظور انجام می‌گیرد؟

  کولپوسکوپی در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  براي زناني كه يك پاپ اسمير غير طبيعي داشته‌اند. پاپ اسمیر، آزمایشی ساده جهت غربالگری سرطان گردن رحم در مراحل اولیه، ردیابی انواع عفونت‌های ناشی از باکتری، قارچ و ویروس در نواحی گردن رحم و مهبل است که از طریق برداشتن نمونه از سلول‌های دهانه رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ، انجام می‌گیرد.
  زمانی که تعداد تست‌های غربالگری سرویکس کافی نباشد. این شرایط ممکن است به دلایلی همچون وجود مقدار زیادی خون و یا موکوس در اطراف سرویکس حین انجام تست‌های غربالگری و یا از بین رفتن سلول‌ها حین انجام تست رخ دهد.
  بررسی ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی
  تعيين ديسپلازي
  بررسي دردها و مشكلات واژن يا سرويكس مانند زگيل‌هاي تناسلي
  قبل از كولپوسكوپي
  به همراه داشتن نتيجه تست پاپ اسمير
  به تعويق انداختن زمان كولپوسكوپي تا بعد از عادت ماهيانه
  اجتناب از فعاليت جنسي و یا وارد كردن داروهاي اينتراواژينال و تامپون به داخل واژن از 24 ساعت قبل از معاينه
  مصرف ايبوبروفن يا استامينوفن يك ساعت قبل از كولپوسكوپي به منظور كاهش كرامپ
  داشتن پوشش آزاد و راحت در روز انجام معاينه
  حین كولپوسكوپي
  بعد از كولپوسكوپي
  درمان

  بعد از انجام بيوپسي، نمونه به آزمايشگاه فرستاده مي‌شود تا متخصص پاتولوژی آن را بررسي کند. سلول‌هاي غير طبیعی كه می‌تواند توسط متخصص مشاهده شود، Cervical Intra-epithelial Neoplasia (CIN) ناميده مي‌شود. اغلب CINهای نوع 1 بدون درمان به شرايط طبيعي خود باز مي‌گردند در حالي كه نوع 2 و 3 نياز به درمان دارند. بر اساس شدت عارضه، درمان به دنبال انجام كولپوسكوپي صورت می‌گیرد که روش‌های درمان شامل موارد زیر می‌باشد:

  Loop Diathermy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از حلقه حرارتی
  Cryotherapy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با منجمد كردن ناحيه سرويكس
  Laser Treatment: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از ليزر
 • سئوال:
  سلام در ازامايشگاه شما ازمايش دادم نوشته positive for type 31 ميخواستم بدونم تا چه اندازه خطر ناك است و ايا درمان قطعي مي شود

  جواب:
  اگر سیتولوژی (پاپ اسمیر) تان نرمال باشد یک سال بعد co-testing انجام شود. ولی اگر جواب سیتولوژی تان ASC-US و یا بدتر بود به یک متخصص گاینوانکولوژی مراجعه و کولپوسکوپی شوید.
 • سئوال:
  سلام.من اچ پی وی مثبت و نوع 16 داشتم و شبه قبل از انجام کولپوسکوپی،شیاف واژینال کلوژین استفاده کردم.الان توو سایتتون خوندم که 24 ساعت قبلش نباید چیزی استفاده میکردم.ایا باید الان دوباره کولپوسکوپی انجام بدم؟یا اشکالی نداره.جواب کولپوسکوپیم دچار ابهام نمیشه؟ممنونم ازتون

  جواب:
  نگران نباشید جوابتون که آماده شد برایم بنویسید.
 • سئوال:
  من و همسرم 34 سالمونه،دو ساله که جدا شدیم و الان دوباره به تفاهم رسیدیم و به خاطر بچمون تصمیم به شروع دوباره ی زندگی داریم.اما من به تازگی فهمیدم ویروس شماره 16 دارم.و نمیتونم بهش بگم .اصلا نمیدونم از،ایشون گرفتم یا از اون شخصی که باهاشون در ارتباط بودم توو مدت جداییمون.اصلا هم.نمیتونم الان به همسرم اعلام کنم.چون مسلما باعث مشکلات خونوادگی و از هم پاشیدگی مجدد زندگیمون میشه.راه حلی داره تا بدون در جریان گذاشتنش زندگیمونو شروع کنیم و ایشون مبتلا نشه یا اینکه حتما باید بگم؟که کلا منصرف شم از ازدواج مجدمون باهم.لطفا راهنماییم کنید.ممنوون

  جواب:
  ابتدا باید کولپوسکوپی شده و دقیق مشخص شود که آیا ضایعه قابل پیگیری دارید یا خیر.

  اگر تغذیه خوبی داشته باشید و سیگار و قرص ضد بارداری مصرف نکنید و اگر عفونت در ناحیه دهانه رحم دارید بدقت درمان کنید می توانید حداکثر تا 18 ماه این ویروس را از بدنتان پاک کنید.
 • سئوال:
  با سلام، جواب آزمايش HPV همسرم مثبت و High Risk اون از نوع 66 و Intermediate Risk اون از نوع 53 خواستم ببينم مشكل شون تا چه اندازه حاد است؟ آيا با واكسن و دارو بطور كامل مشكل شون برطرف ميشه و اينكه آيا مدت مشخصي براي درمان آن وجود داره؟ ممنون ميشم اگه راهنمايي بفرماييد.

  جواب:
  طبق آخرین ورژن گایدلاین ASCCP ، بیمار فوق بهتر است یک تست پاپ اسمیر بلافاصله انجام دهد. اگر پاپ اسمیر نرمال بود یک سال بعد co-testing انجام شود و بر مبنای جواب آن تصمیمات بعدی گرفته می شود.

  به مقاله نحوه پیگیری سیتولوژی منفی توأم با HPV مثبت بر مبنای آخرین دستورالعمل ASCCP
  که در همین سایت آمده است برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: