Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)

تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیتال (ناحیه مقعد و آلت تناسلی) منتقل شوند.

مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)

مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV


بروز شده در تاریخ:96/09/11

تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیتال (ناحیه مقعد و آلت تناسلی) منتقل شوند. ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 کارسینوژنیک بوده و بعنوان ژنوتیپ های پرخطر[1] معرفی می شوند.

عامل 70% کانسر سرویکس ژنوتایپ های 16 و 18 هستند. 5 الی 10% عفونت های ناشی از ژنوتیپ های پرخطر HPV می تواند به ضایعات پره کانسریک تبدیل شوند، با این حال پیشرفت یک ضایعه تحت بالینی به عفونت بالینی سالیان سال طول می کشد. شایان ذکر است فاکتور مهم در ارتباط با کانسر مهاجم سرویکس[2]، عدم انجام غربالگری در تمام مدت عمر (در 50% موارد) و عدم انجام غربالگری طی 5 سال گذشته (در 10% موارد) می باشد. حساسیت پاپ اسمیر سنتی[3] در تشخیص کانسر سرویکس بین 30 تا 87% و ویژگی آن بین 86 تا 100% است. حساسیت پاپ اسمیر برپایه مایع[4] در تشخیص کانسر سرویکس بین 61 تا 95% و ویژگی آن بین 78 تا 82% است. ترکیب تست پاپ اسمیر و تستHPV باعث افزایش حساسیت تا 87 الی 100% و کاهش ویژگی تا 69 الی 95% (نسبت به روش پاپ اسمیر سنتی) می شود.

HPV 16 شایعترین عامل (حدود 50%) کارسینوم سلولهای پوششی سرویکس[5] و HPV18 شایعترین عامل (حدود 55%) آدنوکارسینوم سرویکس[6] هستند. HPV 16 با شیوع 32% و HPV 45 با شیوع 10% در رتبه های بعدی عوامل ایجاد آدنوکارسینوم سرویکس هستند. در 30-5 % موارد عفونت با چندین ژنوتیپ HPV مشاهده می شود.

 

ریسک ابتلا به CIN3 طی سه سال در ژنوتیپ های مختلف HPV متغییر بوده و به شرح زیر است:

- HPV 16: امکان ابتلا 1 به 4

- HPV 18: امکان ابتلا 1 به 9

- Other HR (High Risk) HPV Genotypes: امکان ابتلا 1 به 19

اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.

مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

- طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

- طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

- طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:

- استعمال دخانیات،

- استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،

- عفونت های همزمان با کلامیدیا،

- عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV،

- فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و

تبصره: امروزه مشخص شده است که غذاهای غنی از فولات یا ویتامین  B9 (که بهتر است با فرم سنتتیک آن یعنی اسید فولیک افتراق اش دهیم) رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد. این نکته در مورد مصرف اسیدفولیک بصورت سنتتیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است.

بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود.

- وجود عفونت در همسر.

بعد از تشخیص عفونت و مشخص کردن منطقه آلوده با روش کولپوسکوپی، می توان با استفاده:

1- روش های دارویی:

درمانهای دارویی عبارتند از:

 

- Podofilox 0.5% Solution/gel

- Imiquimod 5% Cream

- Sinecatechins 15% Ointment

- کرایوتراپی (Liquid nitrogen/cryoprobe)، با تکرار هر 1-2 هفته

- رزین Podophyllin 10-25%

- تری کلرو استیک و یا بی کلرو استیک اسید 80-90%

مطالعات اخیر مشخص نموده که داروی ضد ویروسی Alferon N برای زگیل تناسلی و Lopinavir برای موارد LSIL و HSIL، که HPV مثبت اند نیز بطرز چشم گیری تاثیر گذارند.

2- استفاده از روش های Ablation (برداشتن محل ضایعه به روش تخریبی مثل لوپ سوزاننده[8] و یا فریزینگ[9])

 

3- و یا Excision (برداشت محل ضایعه بدون آسیب رساندن جدی به سلول ها مثل برداشت جراحی الکتریکی با استفاده از لوپ یا loop electrosurgical excision=LEE و یا Knife conization) سلولهای غیر طبیعی را برداشت و بدین ترتیب از تبدیل آنها به سلولهای سرطانی جلوگیری نمود.

 

excision و ablation به تنهایی ویا توأم، منجر به درمان موثر CIN خواهد شد. میزان کارآیی[10] این روش ها برای درمان CIN بین 90 تا 95% است و بیشتر شکست های درمانی ظرف 2 سال رخ می دهند (هر چند ممکن است سرطان تا 20 سال بعد از درمان بوجود آید).

روش های پیگیری زنانی که از نظر CIN درمان شده اند، طیف وسیعی را در بر می گیرد که می توان به سیتولوژی، تستHPV ، کولپوسکوپی به تنهایی و یا همراه با هم در فواصل 3 ماهه تا یک ساله اشاره کرد.

برای پیگیری بعد از درمان[11]، تست HPV در مقایسه با سیتولوژی از حساسیت بیشتر و ویژگی کمتری برخوردار است و می تواند در عود مجدد بیماری را سریعتر تشخیص دهد.

نتایج مطالعات مربوط به تاثیر درمان بر بارداری های آتی، متناقض اند، ولی اکثر آنها افزایش دو برابری ریسک زایمان زودرس[12] را نشان می دهند. با وجود اینکه این موضوع به اثبات نرسیده ولی ممکن است ناشی از نقص بافت بنیادی (استروما) سرویکس باشد و این ریسک با افزایش حجم و تعداد برش ها بیشتر می شود. با این حال مطالعات بسیاری نشان داده اند که این مسئله بیشتر در کشورهایی رخ می دهد که در مقایسه با آمریکا از لوپ های بزرگتر و برش های عمیق تری استفاده می کنند. در اینگونه مطالعات ارتباط محدود و متناقضی بین درمان های ablative با زایمان زودرس وجود دارد. البته زنان مبتلا به CIN در صورت عدم درمان، ممکن است با افزایش احتمال زایمان زودرس روبرو شوند. با این وجود از آنجائیکه عوارض بارداری ممکن است جبران ناپذیر باشند، باید فایده پنهان درمان و همچنین خطرات بارداری آتی با یکدیگر مقایسه گردند. در زنان جوان بین بیماری سرویکس و پایین بودن ریسک کانسر نرخ همبستگی بالایی گزارش شده است.high risk HPV :1

2: Invasive Cervical cancer

3: Conventional Pap Smear

4: Liquid-Based Pap Smear

Cervical Squamous Cell Carcinoma :5

Cervical Adenocarcinoma :6

7: Persistent infection or HPV persistence

8: Cautering

9: freezing or cryotherapy

10: efficacy

11: posttreatment follow-up

12: preterm deliveryنظرات

 

 • سئوال:
  سلام. همسرم به HPV مبتلا شده خودمم هم رفتم برا معاینه دکتر گفته خوشبختانه نگرفتم. بنده 32 سالمه آیا میتونم با این شرایط سن و اینکه متاهل هم هستم واکسن HPV رو بزنم ؟ آیا تاثیر در پیشگیری داره؟

  جواب:
  تنها منع مصرف واکسن HPV در دوران بارداری می باشد وگرنه در تمام شرایط حتی با وجود سرطان دهانه رحم هم توصیه به تجویز واکسن می شود.
 • سئوال:
  با سلام و عرض تشکر بابت مطالب سودمندتان.
  سال گذشته مبتلا بهhpv16شدم. امسال در شهرستان دوباره آزمایش دادم که گویا برای آزمایشگاه شما ارسال شد و خوشبختانه جواب منفی شد. نگرانی بنده این هست که آیا ممکن است به درستی نمونه گیری انجام نشده باشد با توجه به اینکه بنده درخواست پاپ به جهت ایتکه ماه گذشته داده بودم ندادم. 2آیا برای شوهرم هم آزمایش انجام می شود؟

  جواب:
  خیر اگر منفی شده است جای نگرانی ندارد. این روش به میزان سلولهای موجود در نمونه حساس بوده و اگر سلول به اندازه کافی در نمونه وجود نداشته باشد (در اثر گرفتن نمونه اشتباه) اصلاً جواب نداده و تکرار نمونه گیری را درخواست می کند. بهتر است ترشحات مجرای تناسلی شوهرتان نیز از نظر این ویروس چک شود.
 • سئوال:
  س: با عرض سلام. ایا تعیین ویروسhpvاز طریق ازمایش خون در ازمایشگاه نیلو انجام میشود؟
  ج: در صورت درخواست پزشک انجام می شود ولی فاقد ارزش است.

  س: 2برای تعیین ویروس در اقایان برای بنده که در اصفهان هستم کدام ازمایشگاه مراجعه کنم؟
  ج: فعلأ برای این تست در اصفهان نماینده ای نداریم.
 • سئوال:
  سلام و عرض تشکر.
  س: میخواستم بدانم برای اینکه تست hpvبدهم ایا باید مستقیما به ازمایشگاه نیلو بدون نوبت مراجعه کنم؟
  ج: بهتر است نسخه داشته باشید

  2،همسرم سال گذشته مبتلا به نوع 16و6بودند که امسال hpvتستشان منفی شد. با توجه به اینکه سال گذشته رابطه دهانی نیز داشتمد نگران هستند؟ایا نیاز به آزمایش دیگری هست. اگر امکان دارد متن سوالم را نگذارید. دعای خیر بنده و همسرم همیشه برای شما خواهد بود
  ج: نگران نباشید اگر تست تان منفی شده است نشانه پاک شدن ویروس بوده ولی بهتر است نتیجه پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تان خبری نیست.
 • سئوال:
  با عرض سلام. تشکر فراوان بابت پاسخ های دقیقتان
  بنده دو سال پیش به زگیل تناسلی 16و11مبتلا شدم. آن زمان رابطه اورال نیز داشتم. پس از دوسال تست اچ پی وی پی سی آر از واژن دادم و منفی بود. آیا این جواب نشاندهنده این است که ویروس در بدن نیست؟یا اینکه برای دهان باید آزمایش جداگانه ای بدهم؟این آزمایش چگونه و با چه هزینه ای هست؟ خواهشمندم سریعا پاسخ دهید. لطف میفرمائید.

  جواب:
  خیر همان کافی است، فقط برای اینکه اطمینان یابیم که به یک روش FDA approved این تست برایتان انجام شده است. روش انجام تست را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  من از انگلیس منچستر هستم از شما یک خواهش دارم ، من چند روزه پیش بیوپسی داشتم از زبانه لوزه و جواب التهاب با ریکتیو هاپرپلازی بود بدون هیچ شواهدی از بدخیمی ، سوال من این است ایا احتمال تغیر هاپرپلازی به سرطان هست یا خیر ، خیلی نگران هستم حتی از زندگی خسته شدم لطفا جوابم را بدی

  جواب:
  نگران نباشید احتمالش خیلی ضعیف هست.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشيد
  حدود يك ماه پيش اطراف بيضه ي همسرم زگيل هايي ظاهر شد با مراجعه به دكتر پوست فريز شدن و با دادن آزمايش hpv متوجه شديم كه اين ويروس در خون همسرم وجود نداره و منفيه. بعد من رفتم دكتر زنان و با آزمايش پاپ اسمير، متوجه شديم كه ژنوتيپ ٣٩ و ٧٣ در من وجود داره. ميخواستم ببينم داروي خاصي بايد بخورم؟ يا وامسن تاثيري تو از بين رفتنش خواهد داشت؟ و اينكه چند وقت ديگه بايد دوباره آزمايش بدم؟ براي بارداري ميتونم اقدام كنم يا نه؟ و اينكه احتمال نازايي در صورت ابتلا به اين دو ژنوتيپ چقدر هست. خواهش ميكنم جواب بديد. ممنون

  جواب:
  اگر جواب تست پاپ اسمیر تان خوب هست، یک سال بعد برای انجام مجدد تست Co-testing صبر کنید ولی اگر جواب پاپ اسمیرتان هم غیر طبیعی بود باید کولپوسکوپی انجام دهید.

  توجه به این نکته مهم است که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.
  مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:
  - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.
  - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.
  - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.
  طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.
  فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:
  - استعمال دخانیات،
  - استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،
  - عفونت های همزمان با کلامیدیا،
  - عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV،
  - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و
  - وجود عفونت در همسر.
  بعد از تشخیص عفونت و مشخص کردن منطقه آلوده با روش کولپوسکوپی، می توان با
 • سئوال:
  با سلام
  میخواستم بدونم که وقتی از یک نفر ویروس hpv میگیریم به این معنیه که اون فرد هم از کس دیگری گرفته؟
  یا به خودی خود در بدنش ب وجود آمده؟

  جواب:
  راههای انتقال در HPV:

  روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا).

  استفاده از کاندوم ریسک انتقال HPV را (تا 70%) کاهش می دهد، ولی از آنجائیکه نمی تواند بطور کامل پوست یا مخاط منطقه آلوده را پوشش دهد امکان انتقال را به صفر نمی رساند.

  هرچه تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن وی به HPV نیز بیشتر می شود.

  در موارد بسیار نادر امکان انتقال HPV از مادر به نوزاد (از طریق کانال زایمان) نیز وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه بر آنست که از روش سزارین استفاده شود (باعث ایجاد مشکلات تنفسی و یا ژنیتال شود)

  امروزه ثابت شده است که دخترانی که هیچگونه تماس جنسی نداشته اند هم در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV هستند.

  در دسامبر 2015 اولین گزارش از جداسازی ویروس HPV از آب استخر در رم ایتالیا گزارش شد.

  دوز بالایی از DNA ویروس روی نوک انگشت بیمارانی که جدیدأ مبتلا به عفونت ژنیتال HPV شده اند، تشخیص داده شده است.

  امروزه مشخص شده است که این ویروس، بسیار پایدار بوده و می تواند روی البسه و سطوح آلوده تا چند روز زنده بماند (افزایش آمار مبتلایان شاغل در آزمایشگاه و کلینیک های زنان و مامایی)

  HPV-DNA positivity has been reported in transvaginal ultrasound probes and colposcopes after routine disinfection.

  امکان انتقال ویروس از طریق تجهیزات پزشکی وجود دارد. بنابراین امروزه این ویروس جزو Nosocomial infection قرار گرفته است.

  بسیاری از مواد ضدعفونی کننده روتین قادر به خنثی سازی ویروس HPV نمی باشند.

  بطور کلی تمام ضدعفونی کننده ها با پایه الکل و گلوتارآلدئید روی این ویروس بی تاثیر بوده و باید از ترکیبات هایپوکلریت و یا پر استیک اسید استفاده نمود.
 • سئوال:
  سلام من به ويروس اچ پي وي 6 و 18 مبتلا هستم، اينجا مواردي رو خوندم که خداروشکر ويروس پرخطر هم رفع شده بوده،ميخواستم بدونم واقعا امکانش هست که نوع پرخطر هم برطرف بشه؟چون به من جوري گفتن که اين ويروس تا آخر عمرم باهام هست

  جواب:
  فعلآ شما كانديد كولپوسكوپی هستيد و اگر جوابتون خوب بود يك سال بعد مجدد پیگیری مي شويد تا ببينيم كه HPV تان منفي مي شود يا خير.

  سعي كنيد سيستم ايمني تان را تقويت كنيد.
 • سئوال:
  براي کولپوسکوپي بايد دستور پزشک داشته باشم؟ يا مراجعه کنم برام انجام ميشه؟

  جواب:
  دستور پزشک لازم است.
 • سئوال:
  ميشه بگين کولپوسکوپي چي هست؟

  جواب:
  كولپوسكوپي يك معاينه اختصاصي از سرويكس، واژن و وولو با استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ می‌باشد. در این روش، به دلیل اینکه سلول‌های دهانه رحم چندین برابر بزرگتر نشان داده می‌شوند، میزان تغییرات سلولی قابل مشاهده است. این معاینه ساده و بدون درد بوده و زمانی انجام مي‌شود كه پاپ اسمير تغييرات سلولي غير طبيعي را نشان دهد.

  colposcopy-1

  معاینه کولپوسکوپی به چه منظور انجام می‌گیرد؟

  کولپوسکوپی در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  براي زناني كه يك پاپ اسمير غير طبيعي داشته‌اند. پاپ اسمیر، آزمایشی ساده جهت غربالگری سرطان گردن رحم در مراحل اولیه، ردیابی انواع عفونت‌های ناشی از باکتری، قارچ و ویروس در نواحی گردن رحم و مهبل است که از طریق برداشتن نمونه از سلول‌های دهانه رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ، انجام می‌گیرد.
  زمانی که تعداد تست‌های غربالگری سرویکس کافی نباشد. این شرایط ممکن است به دلایلی همچون وجود مقدار زیادی خون و یا موکوس در اطراف سرویکس حین انجام تست‌های غربالگری و یا از بین رفتن سلول‌ها حین انجام تست رخ دهد.
  بررسی ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی
  تعيين ديسپلازي
  بررسي دردها و مشكلات واژن يا سرويكس مانند زگيل‌هاي تناسلي
  قبل از كولپوسكوپي
  به همراه داشتن نتيجه تست پاپ اسمير
  به تعويق انداختن زمان كولپوسكوپي تا بعد از عادت ماهيانه
  اجتناب از فعاليت جنسي و یا وارد كردن داروهاي اينتراواژينال و تامپون به داخل واژن از 24 ساعت قبل از معاينه
  مصرف ايبوبروفن يا استامينوفن يك ساعت قبل از كولپوسكوپي به منظور كاهش كرامپ
  داشتن پوشش آزاد و راحت در روز انجام معاينه
  حین كولپوسكوپي
  بعد از كولپوسكوپي
  درمان

  بعد از انجام بيوپسي، نمونه به آزمايشگاه فرستاده مي‌شود تا متخصص پاتولوژی آن را بررسي کند. سلول‌هاي غير طبیعی كه می‌تواند توسط متخصص مشاهده شود، Cervical Intra-epithelial Neoplasia (CIN) ناميده مي‌شود. اغلب CINهای نوع 1 بدون درمان به شرايط طبيعي خود باز مي‌گردند در حالي كه نوع 2 و 3 نياز به درمان دارند. بر اساس شدت عارضه، درمان به دنبال انجام كولپوسكوپي صورت می‌گیرد که روش‌های درمان شامل موارد زیر می‌باشد:

  Loop Diathermy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از حلقه حرارتی
  Cryotherapy: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با منجمد كردن ناحيه سرويكس
  Laser Treatment: از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از ليزر
 • سئوال:
  سلام در ازامايشگاه شما ازمايش دادم نوشته positive for type 31 ميخواستم بدونم تا چه اندازه خطر ناك است و ايا درمان قطعي مي شود

  جواب:
  اگر سیتولوژی (پاپ اسمیر) تان نرمال باشد یک سال بعد co-testing انجام شود. ولی اگر جواب سیتولوژی تان ASC-US و یا بدتر بود به یک متخصص گاینوانکولوژی مراجعه و کولپوسکوپی شوید.
 • سئوال:
  سلام.من اچ پی وی مثبت و نوع 16 داشتم و شبه قبل از انجام کولپوسکوپی،شیاف واژینال کلوژین استفاده کردم.الان توو سایتتون خوندم که 24 ساعت قبلش نباید چیزی استفاده میکردم.ایا باید الان دوباره کولپوسکوپی انجام بدم؟یا اشکالی نداره.جواب کولپوسکوپیم دچار ابهام نمیشه؟ممنونم ازتون

  جواب:
  نگران نباشید جوابتون که آماده شد برایم بنویسید.
 • سئوال:
  من و همسرم 34 سالمونه،دو ساله که جدا شدیم و الان دوباره به تفاهم رسیدیم و به خاطر بچمون تصمیم به شروع دوباره ی زندگی داریم.اما من به تازگی فهمیدم ویروس شماره 16 دارم.و نمیتونم بهش بگم .اصلا نمیدونم از،ایشون گرفتم یا از اون شخصی که باهاشون در ارتباط بودم توو مدت جداییمون.اصلا هم.نمیتونم الان به همسرم اعلام کنم.چون مسلما باعث مشکلات خونوادگی و از هم پاشیدگی مجدد زندگیمون میشه.راه حلی داره تا بدون در جریان گذاشتنش زندگیمونو شروع کنیم و ایشون مبتلا نشه یا اینکه حتما باید بگم؟که کلا منصرف شم از ازدواج مجدمون باهم.لطفا راهنماییم کنید.ممنوون

  جواب:
  ابتدا باید کولپوسکوپی شده و دقیق مشخص شود که آیا ضایعه قابل پیگیری دارید یا خیر.

  اگر تغذیه خوبی داشته باشید و سیگار و قرص ضد بارداری مصرف نکنید و اگر عفونت در ناحیه دهانه رحم دارید بدقت درمان کنید می توانید حداکثر تا 18 ماه این ویروس را از بدنتان پاک کنید.
 • سئوال:
  با سلام، جواب آزمايش HPV همسرم مثبت و High Risk اون از نوع 66 و Intermediate Risk اون از نوع 53 خواستم ببينم مشكل شون تا چه اندازه حاد است؟ آيا با واكسن و دارو بطور كامل مشكل شون برطرف ميشه و اينكه آيا مدت مشخصي براي درمان آن وجود داره؟ ممنون ميشم اگه راهنمايي بفرماييد.

  جواب:
  طبق آخرین ورژن گایدلاین ASCCP ، بیمار فوق بهتر است یک تست پاپ اسمیر بلافاصله انجام دهد. اگر پاپ اسمیر نرمال بود یک سال بعد co-testing انجام شود و بر مبنای جواب آن تصمیمات بعدی گرفته می شود.

  به مقاله نحوه پیگیری سیتولوژی منفی توأم با HPV مثبت بر مبنای آخرین دستورالعمل ASCCP
  که در همین سایت آمده است برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید.
 • سئوال:
  سلام عرض ادب
  من حدودا دو ماه پيش به صورت اتفاقی متوجه پرزهایی قرینه شکل تو ناحیه دهانه واژن شدم
  به دکتر جباری مراجعه کردم و تشخیصشون وستیبولار پاپیلوماتوز بود
  بعد از اون جهت اطمینان به دکتر کیوان مراجعه کردم و بازهم تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز به من دادن
  با سماجت خودم دکتر نجم ابادی منو ارجاع دادن ازمایشگاه ارمین برای تست پی سی ار
  با توجه به اینکه دختر بودم ی تیکه نمونه از همون پرز ها با تیغ برداشتن
  جواب ازمایش هاي ریسک ١٦ و ٥٣،٥٤شد
  جواب رو بردم دکتر جباری و گفتن احتمال خطای ازمایش هست و نظرشون همچنان به این بود که زگیل نیست
  بعد از اون من پیش...

  جواب:
  یعنی تست HPV بر روی خود نمونه انجام شده است؟ و سه نوع ژنوتیپ مثبت شده است؟؟؟
 • سئوال:
  ضمنا آزمایش اج پی وی به روش مالتی پلکس پی سی آر اند ریورس لاین بلات هیبریدیزایشن اسی نوشته شده، خانمم دو ماه از بارداریشون گذشته و من از نگرانی در آستانه خودکشی هستم
  تاکید میکنم نمیدونم این عفونت از کجا اومده، التماس میکنم کمکم کنید
  محل انجام آزمایش شیراز آزمایشگاه دانشبد بوده
  البته ابتدا با من تماس گرفتند گفتند ما تو نمونه جیزی پیدا نکردیم بهمین خاطر مجدد با نمونه بیشتر آزمایش را انجام میدیم

  جواب:
  اینقدر نگران نباشید. من دقیق نفهمیدم که جواب شما برای HPV آخرش به کجا رسید.

  بر فرض هم که مثبت باشد به راحتی با تقویت سیستم ایمنی و خوردن پروتئین و چای سبز می توانند سریعتر از بدن پاکش نمائید.
 • سئوال:
  مدیون شما هستم که جواب دادین.
  جواب آزمایش را hpvمثبت با تایپ16 پرخطراعلام کردن، نمونه را به اصرار خودم برداشتن، تکه ای از پوست را که برجستگی ریزی روش بود جدا کرده و به آزمایشگاه فرستادن،، ولی من درکل مورد ارتباط جنسی یا بهداشتی برای گرفتن این عفونت نداشتم و همیشه وسواس داشتم،تنهاموردمشکوک تماس دست با آلت بطورمتقابل با پسر ،اون هم باپوشیدن کاندم فقط یک دفعه 13سال پیش بوده، ضمنا اصل اون برجستگی های شبیه اسکین تگ که توسط پزشک لیزر شد حتی قبل از این تماس و بدون هیچ دلیلی بوجود اومده بودن حدود 16سال پیش،،، الان نمیدونم چرا عفونتی اگه بوده چرارفع نشده؟ از...

  جواب:
  اولأ امروزه بحث های زیادی در مورد انتقال این ویروس از طریق تماس غیرجنسی هم مطرح است که البته با توجه به اینکه درصد کمی را تشکیل می دهد ولی به هر حال وجود دارد، نظیر:
  این احتمال مطرح است که HPV از یک
  دوره نهفته غیرقابل تشخیص (Non-detectable dormant state)
  برخوردار بوده که می تواند سالیان بعد مجدداً فعال شود.

  latent infection (as infection dormant in the basal cells not readily detectable by diagnostic assays, but reversible)
  این مسئله می تواند توضیحی برای وجود HPV در زنانی باشد که سالیان طولانی فقط یک شریک جنسی داشته اند.
  در این دوره امکان انتقال HPV هم وجود دارد.

  روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا).

  استفاده از کاندوم ریسک انتقال HPV را (تا 70%) کاهش می دهد، ولی از آنجائیکه نمی تواند بطور کامل پوست یا مخاط منطقه آلوده را پوشش دهد امکان انتقال را به صفر نمی رساند.

  هرچه تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن وی به HPV نیز بیشتر می شود.

  در موارد بسیار نادر امکان انتقال HPV از مادر به نوزاد (از طریق کانال زایمان) نیز وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه بر آنست که از روش سزارین استفاده شود.

  امروزه ثابت شده است که دخترانی که هیچگونه تماس جنسی نداشته اند هم در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV هستند.

  در دسامبر 2015 اولین گزارش از جداسازی ویروس HPV از آب استخر در رم ایتالیا گزارش شد.

  دوز بالایی از DNA ویروس روی نوک انگشت بیمارانی که جدیدأ مبتلا به عفونت ژنیتال HPV شده اند، تشخیص داده شده است.

  امروزه مشخص شده است که این ویروس، بسیار پایدار بوده و می تواند روی البسه و سطوح آلوده تا چند روز زنده بماند (افزایش آمار مبتلایان شاغل در آزمایشگاه و کلینیک های زنان و مامایی)

  امکان انتقال ویروس از طریق تجهیزات پزشکی وجود دارد. بنابراین امروزه این ویروس جزو Nosocomial infection قرار گرفته است.

  بسیاری از مواد ضدعفونی کننده روتین قادر به خنثی سازی ویروس HPV نمی باشند.

  بطور کلی تمام ضدعفونی کننده ها با پایه الکل و گلوتارآلدئید روی این ویروس بی تاثیر بوده و باید از ترکیبات هایپوکلریت و یا پر استیک اسید استفاده نمود.

  بنابراین ممکن است راههای دیگری هم باشد که ما هنوز نمی دانیم.

  بنابراین درگیری ذهنی که چطور مبتلا شده اید هیچ کمکی به درمان شما نمی کند.

  الان باید سعی کنید در فاصله یک سال از زمان انجام آزمایش اول این تست را منفی کنید، از جمله :

  تقویت سیستم ایمنی با مصرف ترکیبات پروتئینی و چای سبز

  عدم استعمال دخانیات (بخصوص قلیان)

  کاهش تماس جنسی و استفاده از کاندوم در هنگام سکس

  انجام تمرینات ورزشی منظم برای تقویت سیستم ایمنی و کاهش استرس
 • سئوال:
  ضمن آرزوی تندرستی برای شما و تشکر از اینکه وقت ارزشمندتان را برای آگاهی بخشی به جامعه میگزارین، اگه در مورد نگرانی من از بابت همسرم هم بگید چکار کنم یک دنیا ممنون میشم، دو بار پاپ اسمیر دادن که آخریش 2سال پیش بوده و هر دو نرمال، از اون به بعد گرفتاری های آی وی اف و... اجازه نداد کاری انجام بدن، الان هم دو ماهه باردار هستن، آیا ممکنه ایشون ویروس رو نگرفته باشن یا پاک شده باشه؟ میشه پاپ اسمیر و تست تا بعد از زایمان 8،،9ماه دیگه انجام بشه ؟ البته خدا رو شکر ایشون هیچوقت ضایعه مشکوک به زگیل پیدا نکردن، و اینکه تستی که برای خودم انجام شده و در سوال اولم روش...

  جواب:
  بله بعد از زایمان بدنبال پیگیری تست پاپ اسمیر و HPV باشید.
 • سئوال:
  سلام مجدد
  من مبتلا به ويروس hpv16 هستم و Cin11 داشتم كه عمل leepانجام دادم آيا اميدي هست كه اين ويروس از بين بره؟ممنون

  جواب:
  بله ، ولی باید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید.
 • سئوال:
  سلام و عرض ادب
  واقعا از زحمات مسئولین نیلو تشکر میکنم چون هرزمان مشگلی داشتم صبورانه و صمیمانه یاریم کردند.
  بنده سه سال پیش ازمایش اچ پی وی دادم که متاسفانه سوش 16 بود. یکسال بعد آزمایش من از شهرستان به آزمایشگاه شما فرستاده شد و منفی بود. سال اول که آزمایشم مثبت شد کولپوسکوپی شدم که تغئیرات کوئلوستیک خفیف گزارش شد و دکتر گفت فقط 6ماه یکبار پاپ بده..من همچنان پس از منفی شدن آزمایش باز هم پاپ لیکوئید را انجام دادهام. حال سوال من این هست...
  الان 38سال دارم و قصد بارداری دارم آیا امکان برقراری رابطه بدون کاندوم دارم؟؟ترسم از این هست که نکنه دوباره مبتلا...

  جواب:
  بهتر است برای رفع نگرانی واکسن بزنید. و بهترین واکسن گارداسیل نه گانه است.
 • سئوال:
  سلام خدمت پزشگان محترم نیلو

  در اصفهان هیچ آزمایشگاهی برای انجام pcr برای ویروس اچ.پی .وی برای آقایان وجودندارد اما گفته اند برای آقایان از ادرار هم میشود نمونه برای این ویروس گرفت .آیا درست است ؟

  جواب:
  به آزمایشگاه سینا اصفهان مراجعه نموده و از ترشحات مجرا (Urethra) نمونه برداری انجام شود.
 • سئوال:
  سلام با عرض خسته نباشيد
  به تازگي همسرم تست hpv داده و جواب مشخص كرده كه داراي ژنوتيپ هاي ١٦ و ١٨ مي باشد،قبلاً فريز انجام داده،الان ولي زيگيل ندارند در ناحيه تناسلي،با وجود اينكه ما با هم ارتباط داشتيم ايا من هم دارم؟
  بله، امکانش هست که شما هم داشته باشید.

  و اين كه خانمم چه مدت طول ميكشه كه كاملاً خوب بشن و علايم ديگه ظاهر نشوند?
  در 95% موارد طی 12 الی 18 ماه پس از ورود ویروس به بدن از بدن پاک می شود.

  وهمچنين ما ارتباط دهاني و مقعدي داشتيم يه توضيح كامل بدين،تشكر منتظر جواب هستم
  توصیه می کنم هر دویتان واکسن بزنید.
 • سئوال:
  سلام و عرض ادب
  من آزمایش hpv انجام دادم و نتیجش مثبت شده و نوع های 31 و 6 و70 را تشخیص دادند.جوابش را پیش یک متخصص بیماری های عفونی بردم و ایشون گفتند اصلا نگران نباشم و قابل انتقال به همسرت نیست اما اطمینان نکردم و چند روز بعد پیش یک متخصص دیگه رفتم اما ایشوم کاملا متغیر نظر دادن و گفتند قابل انتقال هست و احتمال اینکه همسرتون به سرطان دهانه رحم مبتلا بشه هست.لطفا منو راهنمایی کنید که جواب آزمایشم چطور هست و چه باید بکنم.مشکلم خودم نیست بلکه تمام نگرانیم اینه که همسرم را آلوده کنم و ضمنا یک ماه دیگه عقدم هست.و حسابی بهم ریختم

  جواب:
  فقط نوع 31 کمی جای نگرانی دارد و تا زمانیکه منفی نشده است (با تقویت سیستم ایمنی زودتر پاک می شود)، امکان انتقال وجود دارد.
 • سئوال:
  سلام.
  آیا به غیر از نمونه برداری از خود زگیل راه دیگری هم هست برای تشخیص این ویروس در بدن؟؟؟

  جواب:
  اگر منظور درمان زگیل است ما نیازی به دانستن ژنوتیپ این ویروس نداریم. ولی اگر ریسک کانسر ناشی از high risk HPV مدنظر است ، تست ترشحات دهانه رحم و واژن از زنان و تست ترشحات مجرا در آقایان.
 • سئوال:
  سلام وقت بخیر.بنده با مشاهده ضاعده هایی در نواحی تناسلی به پزشک پوست مراجعه کردم ایشون زگیل تشخیص دادن و فریز کردن و گاهی بصورت ضاعده های ریز عود میکنن و با اسید خودم میسوزنم ولی این روند رشد ادامه داره.تنها پزشک برای من تست hpv نوشتن و نوع اون مشخص نشده.جواب تست مثبت بوده.لطفا راهنمایی بفرمایید به چه متخصصی مراجعه کنم‌و چه آزمایشی برای من بنویسن ک بتونم نوع این ویروس رو تشخیص و درمانو شروع کنم.بیشتر نگران خانمم هستم ایشونم نتیجه آزمایششون مثبت بوده.سپاس از محبت شما

  جواب:
  جواب دقیق آزمایش و ژنوتیپ مثبت گزارش شده و همینطور نوع نمونه گیری را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام وقت بخیر من خرداد ماه تست پاپ ادم و متوجه ویروس 16-39-45 شدم و تغییرات سلولی ب دجه پایین داشتم و کولپوسکوپی انجام شد و cin1 گزارش شد . الان 2 ماه هست که قارچ شیتاکه میخورم و مجدد بعد از 6 ماه پاپ دادم میخواتم ببینم واقعاالان چه اقدامی برای بهبودی میتونم انجام بدم دکتر میگه فعلا باد صبر کنی شاید تغییرات به حالت عادی برگرده اما من نگران هستم بد تر بشه لطفا کمکم کنید

  جواب:
  یک سال بعد از انجام کولپوسکوپی تان یک تست co-test انجام دهید. سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید (با مصرف چای سبز و ترکیبات غنی از فولات.

  امروزه مشخص شده است که غذاهای غنی از فولات یا ویتامین B9 (که بهتر است با فرم سنتتیک آن یعنی اسید فولیک افتراق اش دهیم) رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد. این نکته در مورد مصرف اسیدفولیک بصورت سنتتیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است.

  بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود.
 • سئوال:
  سلام من تست hpv دادم و توي جوابش برام نوشته result : positive for one or more hpv probably high risk genotype ( s (
  و يه سري توضيحات ديگه پايين داده انواع شماره هاي اچ پي وي رو نوشته high risk و low risk
  و اخرين جمله بعد از شماره ها نوشته in the case of not typeable or negative . The reason could be either low virus copy number in the sample or genotype other
  than what mentioned in earlier
  لطفا كمكم كنيد و بگيد جواب ازمايشم چيه

  جواب:
  نحوه گزارش نشان دهنده آن است که روش فوق FDA approved نیست. نگران نباشید.
 • سئوال:
  ولي اچ پي وي دارم درسته ؟ ننوشته كدوم نوعش رو

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  سلام
  میخواستم بدونم این دوره هایی که واسه پاکسازی ویروس مشخص کردین شامل مردها هم میشه؟

  جواب:
  در مردان سریعتر رخ می دهد.
 • سئوال:
  سلام. من حدود 6 7 سال پیش متوجه یک زایده زگیل مانند درست در دهانه واژنم شدم. متخصص زنان رفتم برام فریز کرد. کمی بعدش متوجه دوتا زایده زگیل مانند انتهای زبانم(سمت راست) شدم متخصص پوست رفتم و فریز کردم بعدش تا الان متوجه زایده دیگه ای نشدم ولی بعد از اون مرتب تست پاپ اسمیر انجام میدم و همیشه هم منفی بوده.
  آیا تست پاپ اسمیر از تست HPV جدا هست؟
  بله

  توی آزمایش پاپ اسمیر من هیچ وقت HPV یا نوعش رو نزده. سوال دیگه ام اینه به جز تغذیه درست آیا ورزش هم به تقویت سیستم ایمنی کمک میکنه؟
  بله

  خیلی ممنونم که جواب میدین و ما رو از نگرانی درمیارین.
 • سئوال:
  سلام. روی همون نمونه ای که برای آزمایش پاپ اسمیر گرفته میشه نمیشه تست hpv رو انجام داد؟ یعنی خودم باید درخواست بدم؟
  اگر نمونه بصورت Liquid Base باشد بله می توان انجام داد.

  یک مقاله ای توی سایتتون هست که زگیل با پاپیلوما فرق داره. آیا اصلا ممکنه مورد من زگیل نبوده و پاپیلوما بوده؟
  پاپیلوما با معاینه کلینیکی تشخیص داده می شود.

  من روی زبانم هم داشتم دوتا. پاپیلوما روی زبان هم ایجاد میشه؟
  خیلی بندرت

  ممنون میشم همه سوالاتم رو جواب بدین
 • سئوال:
  با سلام.
  و خسته نباشید.من مرد هستم ۲۵ ساله حودا چهار ماه پیش متوجه سه عدد زیگیل روی آلت خودم شدم که با مراجعه به دکتر بهم محلول پدوفیلین ۲۵ درصد دادند.وقتی زدم بعد از چند بار رفتند اما بعدش ماهی یک دوتا میزنه.پزشکم میگه این ویروس کلا از بین هیچ وقت نمیره.ولی الان توی سایت شما خوندم که تا هشت ماه و یا دوسال از بین میره.واقعا نمیدونم چیکار کنم.میخوام ازدواج کنم موندم چیکار کنم .ممنون از پاسخ دهی شما

  جواب:
  بستگی به قدرت سیستم ایمنی تان دارد. در مردان سریعتر از زنان این ویروس ها پاک می شوند.
  توصیه به زدن واکسن می کنم.
 • سئوال:
  سلام ممنون كه جواب سئوال هامون ميديد
  واقعا اين ويروس ممكنه يك روز از بدن خارج بشه؟
  بله

  بعضي از دكتر ها ميگن هيچوقت اين ويروس دفع نميشه؟
  بستگی به سیستم ایمنی تان دارد و فقط در 5 الی 10% افراد این ویروس بیشتر از 18 ماه در بدن باقی می ماند.
  ممنون
 • سئوال:
  سلام.. مممنونم از محببتون که سوالات را جواب میدین ؟
  من به اعتقاد پزشکم مبتلا به زگیل تناسلی هستم. پاپ اسمیر و hpv دادم. به نظر شما در چه صورتی نیاز به کلپوسکوپی هست؟ من خیلی نگرانم.

  یک سوال دیگه هم داشتم برای اینکه متوجه بشن داخل واژن هم زده چه اقداماتی باید انجام گیرد؟ سپاسگزارم

  جواب:
  جوابتان که آماده شد برایم بنویسید.

  بطور کلی در موارد ذیل طبق گایدلاین ASCCP بیمار کاندید کولپوسکوپی می شود:


  - جواب سیتولوژی آنها LSIL و یا وضعیتی شدیدتر گزارش شده باشد (صرف نظر از جواب HPV)،
  - اینکه تست HPV شان (HPV 16 و HPV 18) مثبت شده بود (صرف نظر از جواب سیتولوژی)،
  - سیتولوژی ASC-US و با هر ژنوتیپ مثبت HPV
 • سئوال:
  سلام و عرض ادب ، ممنون‌از پاسخگوییتون
  عذر میخوام میخواستم‌ بدونم‌ واکسن گارداسیل ۹گانه را از کجا میتوان تهییه کرد ؟ خواهشمند پاسخ هستم

  جواب:
  از کشورهای اروپایی و امارات
 • سئوال:
  سلام
  روز بخیر
  من پارسال اسفند ماه آزمایش پاپسمیر انجام دادم
  ویروس اچ پی وی مثبت بودتایپ ۱۶ بعد از اون کلپوسکوپی رو انجام دادم
  وقتی پزشک جواب رو دید یه نفس عمیق کشید گفت خدار و شکر گفتم یعنی چی خانم دکتر گفتند خیالم و راحت کردی
  خیالت راحت باشه
  اصلا به من توضیح ندادن که چی به چیه ؟
  پرسیدم میتونم رابطه داشته باشم گفتن آره موردی نیست
  واکسن هم به موقع در ۳ نوبت زدم
  همسرم ولی واکسن نزده
  آنقدر گنگ که حد نداره
  ۱ ماه پیش پاپسمیر دادم گفتند همه چی آکیه مشکلی نیست فقط یه اوفونت جزئی داری
  من نمیدونم الان خوب شدم ؟ نشدم ؟
  بعضی وقتا انقدر هیچی نمیدونم...

  جواب:
  قسمت Diagnosis در نتیجه کولپوسکوپی و نتیجه پاپ اسمیر جدیدتان را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام ...مرسی بابت جواب دادنتون ...من ٢٩ سالمه دوماهه پیش بالای فرجم چند دونه زگیل زد ک رفتم متخصص زنان گفتن ک زگیله بیا واست فریز کنم حالا خودم شروع کردم ب درمان با سرکه ک داره جواب میده ...حالا چنتا سئوال داشتم اول اینکه میگن زیر ٣٠ سال لازم نیس تایپشو مشخص کنم این درسته؟؟
  بله

  دوم این ویروس تا کی میتونه در بدن من بمونه؟؟؟
  بین 8 تا 18 ماه در 95% افراد پاک می شود.

  سوم از چ فرص ویتامینی استفاده کنم؟؟
  بیشتر سعی کنید تغذیه خوب داشته باشید و چای سبز هم موثر است.
 • سئوال:
  سلام روز بخير و ارزوي سلامتي برأي همه دوستان من حدودا چهار ماه پيش با يه خانومي رابطه داشتم و الان متوجه شدم ك اون خانم زگيل تناسلي داشته اون زمان والانم بعد أر چهار ماه هيچ نشونه اي تو من نيست ميخواستم ببينم امكانش هست ك منتقل نشده باشه و اينكه مبتونم رابطه داشته باشم

  جواب:
  از آنجائیکه وجود high risk HPV در آقایان معمولأ بدون علامت بوده و از آنجائیکه همزمانی وجود low risk HPV (بصورت زگیل تناسلی) و high risk HHPV در یک خانم زیاد است بهتر است برای اطمینان خاطر ابتدا یک Urethral Discharge for HPV انجام داده و در صورت منفی شدن نگرانی تان برطرف شود.
  • سئوال:
   اين ازمايشUrethral Discharge for HPV رو كجا ميتونم انجام بدم ساكن كرج هستم؟
   به روش Cobas HPV فکر نمی کنم در کرج قابل انجام باشد.

   و ميخواستم بگم ك حدودا سه ماه ك فهميدم تمام چيزايي ك باعث تقويت سيستم ايمني بدن مصرف كردم منتظر شدم علائمي نشون بده اما تا الان علائمي نديدم امكانش هست اصلا نگرفته باشم؟
   احتمال نگرفتن شما خیلی زیاد است.
 • سئوال:
  سلام.وقت بخیر.من کمتر از یک ماهه عقد کردم و الان متوجه شدم که همسرم ۱۰ سال پیش زگیل تناسلی داشتن. و بعد از درمان عود دوباره نداشتن.میخواستم بپرسم ایا ایشون هنوز ناقل hpvهستن و ایا لازمه من آزمایش بدم ؟رابطه ما در حد سکس دهانی بوده تا حالا

  جواب:
  احتمال ناقل بودن بیماری ضعیف است.
 • سئوال:
  با سلام. ممنون واسه وقت گذاشتنتون.
  خانم من رفته آزمايش زاده و جواب آزمايش نشون داده ايشون hpv 16 دارن. اين بيمارى چه قدر خطرناك هست. با توجه به اين كه سن ايشان ٢٤ سال هست خيلى خيلى نگران است. درمان اين بيمارى چه جورى؟ آيا من هم بايد برم آزمايش بدم؟ آيا من هم مبتلا به hpv 16 هستم؟ سيستم ايمنى ايشان ضعيف هست. چه جورى بايد سيستم ايمنى رو قوى كنيم. همه جا ميگن هيچ درمانى وجود نداره و تا آخر عمر تو بدن مى مونه. ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيم

  جواب:
  اینقدر نگران نباشید، یک مقاله در زمینه درمان HPV در بخش برای بیماران است ، آنرا بخوانید.

  با تقویت سیستم ایمنی تان (مثل استفاده از سبزیجات غنی از فولات و چای سبز و ...) این ویروس از بدنتان پاک می شود.

  واکسن را هم تجویز می کنم.
 • سئوال:
  سلام دکتر
  وقت به خیر

  من مبتلا به تایپ 16/53/66 هستم
  نتیجه تست از ترشحات واژن بوده
  با توجه به اینکه ویرجینم و 34 سال سن دارم
  امکان الوده بودن دهانه رحم در من هست؟
  ابتدا باید کولپوسکوپی شوید ،

  از متخصصین نظرات متفاوتی شنیدم و برام جای سواله که با توجه به های ریسک بودن پاپ برای من نیاز هست یا خیر؟
  خیر ، مستقیم کاندید کولپوسکوپی هستید.

  اقای دکتر تشخیص در این بیماری افتراقیه برای کسی که ضایعه نداره و دختر هست؟
  کولپوسکوپی حداقل از چهار ناحیه در دهانه رحم

  ایا من با شریک خودم میتونم ازدواج کنم . یا به صلاح هست دخول انجام نگیره تا زمان برطرف شدن؟
  هر چی تماس جنسی کمتر باشد سریعتر بهبود می یابید.

  های ریسک در اقایون چقدر خطرناکه . امکان سرطان الت چقدر هست؟
  50-60% در صورت باقی ماندن ویروس بیش از 2 سال

  داروی Lopinavir که برای درمان ایدز هست . چقدر تو اچ پی وی تاثیر...
  بعضی از مقالات به موثر بودن ان اظهار می کنند ولی هنور مراحل کارآیی بالینی خودش را پاس نکرده..
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: