Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

موارد افزایش AFP در بارداری (بروز شده)

افزایش AFP با آنومالی‌های ساختاری بدن ارتباط دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

موارد افزایش AFP در بارداری (بروز شده)

 

موارد افزایش AFP در بارداری

 

 

بروز شده در تاریخ: 96/09/25

افزایش AFP با آنومالی‌های ساختاری بدن (fetal structural anomalies) ارتباط دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

الف) اختلالات طناب عصبی یا NTDs

لوله عصبی قسمتی از جنین است که به مغز و طناب نخاعی، عقب جمجمه و قسمت های عقبی مهره ها تبدیل می شود. اگر تکامل جنین به طور طبیعی انجام نشود ممکن است کودک با نواقصی در بخش های مذکور به دنیا بیاید.

نواقص لوله عصبی چیست؟

دستگاه اعصاب مرکزی کودک، مانند صفحه مسطحی از سلول ها آغاز می شود که در حالی که کامل می شود به درون یک لوله وارد می شود. جلوی لوله که در حدود روز 23 از حیات جنین بسته می شود به مغز تبدیل می شود. انتهای دیگر لوله که در حدود روز 28 از حیات جنین بسته می شود به انتهای پایینی نخاع تبدیل می شود. در صورتی که به هر دلیلی هر یک از این دو انتها بسته نشود نقصی در لوله عصبی رخ می دهد.

1- نوع شایع آن اختلال طناب عصبی باز[open neural tube defects] است که در آن مغز و طناب نخاعی از طریق شکافی در جمجمه و یا مهره‌ها در معرض محیط بیرون قرار می‌گیرند و مثال‌های معروف آن اسپاینا بایفیدای باز[open spina bifida] (حفره ای در ستون فقرات)، یا میلومننگوسل،[myelomeningocele] آنانسفالی (فقدان جمجمه) و آنسفالوسل[encephalocele] (حفره ای در جمجمه) است که با افزایش AFP تشخیص داده می‌شوند. قدرت تشخیص AFP برای اسپاینا بایقیدای باز قدرت تشخیص 90% و برای آنانسفالی قدرت تشخیص 98% دارد.

موارد نادرتر اختلالات طناب عصبی نوع بستة آن[closed NTDs] است که در آن نقص‌های نخاعی توسط یک لایة پوست پوشانده شده و مثال‌های معروف آن عبارتند از: لیپومیلومننگوسل[lipomyelomeningocele]، لیپومننگوسل[lipomeningocele] و اختلالات نورولوژیک ناشی از دفرمیتی طناب نخاعی[tethered cord](که با اندازه گیری AFP تشخیص داده نمی‌شود).

ب) اختلالات دیوارة شکمی[2] همانند گاستروشیزی[3] (نوعی فتق دیوارة شکمی همراه با افزایش شدید AFP که بعد از تولد قابل درمان است) و اٌمفالوسل.[4]، اختلالات مادرزادی کلیه، آترزی مری و هر وضعیتی که باعث دیسترس (آزردن) شود مانند تهدید به سقط (threatened abortion) و مرگ جنینی (Fetal demise) شود

ج) تراتوما[5] (تومورهای با منشاء سلول‌های زایا)

د) سیستیک هایگروما.[6](اختلالات چند کانونی غدد لنفاوی)از هر هزار نوزادی که در ایالات متحده به دنیا می آیند یک نفر آن ها دچار نقص لوله عصبی می باشد. درصد وقوع این بیماری در انگلستان بیشتر و در ژاپن کمتر است. علت تفاوت درصدها در کشورهای گوناگون مشخص نمی باشد.

پیشگیری از نقص لوله عصبی

علل نواقص لوله عصبی نامشخص است، اما معلوم شده که اگر زن به مدت یک ماه قبل از بارداری و نیز در طول سه ماهه اول بارداری یک بار در روز مقدار کمی اسید فولیک مصرف نماید، احتمال ابتلای فرزندش به نواقص لوله عصبی کاهش می یابد. در اوایل بارداری، آزمایش های جنین، مانند آزمایش خون و سونوگرافی معمولا نقص لوله عصبی را مشخص می کند. اگر نقص شدید باشد و یا احتمال زنده ماندن کودک کم باشد، زوجین می توانند تصمیم به سقط جنین بگیرند. اگر شما یا پدر فرزندتان دارای سابقه خانوادگی از نقایص لوله عصبی هستید، یا قرص های ضد تشنج مصرف می کنید و یا مبتلا به دیابت هستید قبل از بارداری با پزشک خود در این باره مشورت نمایید. برخی از مطالعات نشان می دهد چاق بودن مادر خطر ابتلا به نواقص لوله عصبی را در نوزاد افزایش می دهد، پس بهتر است قبل از اقدام برای بارداری به وزن ایده آل برسید.

درمان نقص لوله عصبی

در نقص لوله عصبی خفیف گاهی ممکن است هیچ علایمی بروز ندهد و هیچ درمانی هم لازم نباشد. برای موارد شدیدتر درمان با جراحی لازم می باشد. مثلا در هیدروسفالی یا تجمع مایع در مغز (آب آوردن مغز) لوله را وارد مغز می کنند و مایع را خارج می سازند. با این وجود ممکن است کودک به طور دائمی معلول بماند. در این صورت برای کودک ورزش درمانی تجویز می شود و به او کمک خواهند کرد تا با وجود معلولیت، زندگی خود را ادامه دهد.

غربالگری اختلالات طناب عصبی

جهت غربالگری اختلالات طناب عصبی از اندازه گیری مارکر AFP برای سه ماهه دوم استفاده می شود. این مارکر در ابتدا توسط کیسه زرده (Yolk sac) و سپس توسط کبد سنتز شده و به مقدار کم توسط دستگاه گوارش جنین تولید می شود. در انتهای سه ماهه اول تقریبأ تمام AFP از کبد جنین تولید می شود. بالاترین سطح سرمی AFP در جنین بین هفته های 11 تا 13 هفتگی تشکیل شده است. این پروتئین از سد خونی - جفتی عبور کرده و وارد گردش خون مادر می شود، مقدار خیلی کمی هم وارد حفره آمنیوتیک می شود. سطح آن در خون مادر تا هفته 26 الی 32 هفتگی در حال افزایش بوده و تا 250 نانوگرم در لیتر می رسد. جنین مبتلا به اختلالات طناب عصبی باز باعث نشر مستقیم AFP به فضای آمنیوتیک شده و غلظت آن در مایع آمنیون افزایش می یابد. همینطور سطح آن در خون مادر افزایش می یابد. تست‌های غربالگری سه ماهة دوم حساسیت بالایی (حدود 80%) برای تشخیص این اختلالات دارند. اختلال طناب عصبی به دو شکل دیده می‌شود:

در حالت نرمال میزان AFP MoM کمتر از 2.5 است و هرگاه مقدارAFP MoM از 2.5 بیشتر شود، روند پیگیری آن به ترتیب ذیل است:

الف) انجام سونوگرافی دو و یا سه‌بٌعدی: برای تأیید سن جنین، تشخیص دوقلو بودن و یا آننسفالی انجام می شود. (1 درصد بارداریها به صورت حاملگی دوقلویی می باشد که 2/3 آن دی زیگوت بوده و و 1/3 آن منوزیگوت می باشد).

توجة 1: قدرت تشخیص AFP برای آننسفالی 88% و برای اسپاینا بایفیدای باز 79% است. این اختلالات معمولاً در سونوگرافی با رزولوشن بالا از هفتة 18 به بعد قابل تشخیص بوده، ولی فرم‌های شدید آننسفالی زودتر از 16 هفتگی نیز در سونوگرافی قابل تشخیص است.

توجة 2:AFP MoM بیش از 5 همراه با uE3 MoM کمتر از 0.3 احتمال آننسفالی را مطرح می سازد.

ب) تکرار اندازه‌گیری AFP: اندازه گیری AFP به فاصلة 10- 7 روز بعد از اولین اندازه‌گیری در مواردی که AFP MoM بین 3.5-2.5 و سن جنین کمتر از 19 هفته است. تکرار این تست به منظور اثبات روند رو به افزایش سطح AFP بر اثر اختلالات طناب عصبی باز است.

توجه: در موارد ذیل تکرار تست AFP ضرورتی ندارد:

1- سن جنین از 19 هفته بیشتر باشد.

2- نتیجة تست غربالگری از نظر سندرم داون، اسکرین مثبت باشد.

3- AFP MoM از 3.5 بیشتر باشد.

در 5/3٪ بارداری‌ها AFP MoM بیشتر از 2 است و در 50% موارد با تکرار این تست پس از یک هفته نتیجه طبیعی می‌شود و به بررسی بیشتر نیاز ندارد.

ج) مشاورة ژنتیک: به دلیل آنکه بسیاری از اختلالات ژنتیکی منجر به اختلالات طناب عصبی باز می‌شود مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آمنیوسنتز برای بررسی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و اندازه‌گیری AFP مایع آمنیون توصیه می شود. در صورت بالا بودن AFP در مایع آمنیون، اندازه‌گیری استیل کولین استراز (برای اثبات نشت AFP از طناب عصبی) توصیه می‌شود. در صورت مثبت شدن استیل کولین استراز مایع آمنیون حتی با وجود طبیعی بودن یافته‌های سونوگرافی، تشخیص اختلالات لولة عصبی مسجل می‌شود.

د) به دنبال طبیعی بودن نتایج آمنیوسنتز و رد دیگر عوامل مربوط به مادر (مثل تومورهای تخمدان، نژاد، سیگاری بودن، نسبت خونی با شوهر، منطقة جغرافیایی، کم‌خونی، جنس جنین)، جفت یا جنین، بالا بودن غیر قابل توضیح AFP با افزایش ریسک پیامدهای نامطلوب بارداری و اختلالات جفتی (مثل کوریوکانژیوما،[7] کوریوکارسینوما[8] و مرگ جنین) همراه است.

پیامدهای نامطلوب بارداری که در پی افزایش AFP دیده می‌شوند عبارتند از:

- پارگی زودرس کیسة آب[9]

- زایمان زودهنگام[10]

- درد زایمان زودهنگام (Premature labor)

- تولد با وزن کم[11]: در مطالعة دکتر کاتز[12] و همکارانش مشخص شد که افزایش AFP می‌تواند ریسک زایمان نوزاد کم‌وزن را 2 تا 4 برابر افزایش دهد که این مسأله به دلیل زایمان زودرس و یا محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) روی می‌دهد. در مطالعة دکتر هارلی[13]نیز مشخص شد که اگر افزایش AFP با سطح غیر طبیعی hCG (Mom>2.5 و یا MoM

- پره‌اکلامپسی

- IUGR

- دکولمان جفت:[14] AFP تا 10 برابر افزایش می‌یابد.

- مرده‌زایی

- IUFD

- کاهش مایع آمنیون[15]

- خونریزی وسیع هنگام زایمان[16]

- نارس بودن[17]

اتیولوژی افزایش AFP در این اختلالات این است که وجود هر گونه اختلال در عملکرد و یا ساختار جفت با ایجاد نقص در سد جفتی - خونی، سبب افزایش انتقال AFP از جنین به خون مادر شده و در نتیجه سطح AFP در خون مادر افزایش می یابد.

توجه 1: افزایش غیرقابل توضیح AFP به همراه یک یافتة غیر طبیعی در داپلر شریان رحمی[18] با افزایش ریسک ابتلاء به پره‌اکلامپسی، زایمان پیش از موعد، IUGR و IUFD همراه است.

توجة 2: در صورتی که سطح AFP MoM بین 2.5 تا 2.9 باشد، ریسک پیامدهای نامطلوب بارداری تا 19٪ افزایش می‌یابد و اگر به بیش از 5 برسد ریسک مزبور تا 70٪ افزایش می‌یابد.

توجة 3: حذف جنین در موارد چندقلویی[19]‌ می‌تواند باعث افزایش قابل ملاحظة سطح AFP (4 تا 9 برابر میزان نرمال) شود.

توجه 4: کاهش AFP (MoM[20](درشتی نوزاد) همراه است.

توجة 5: اگر افزایش AFP با گزارش جفت سرراهی[21] در سونوگرافی سه ماهة اول و یا دوم همراه باشد، احتمال افزایش وقوع اختلالات جدی جفت مثل پلاسنتا اکرتا،[22] پلاسنتا اینکرتا[23] و پلاسنتا پرکرتا[24] وجود دارد.

توجة 6: در موارد افزایش AFP بررسی پاتولوژی جفت از نظر کوریونیک ویلیتیس و ضایعات عروقی جفت توصیه می‌شود. زیرا این اختلالات سبب افزایش احتمال نشت AFP از گردش خون جنین به مادر می شود.

توجة 7: افزایشAFP، در مادرانی که مبتلا به اختلالات ترومبوفیلیایی هستند نیز دیده می‌شود.

توجة 8: افزایش AFP با افزایش ناخوشی[25] نوزادان نظیر آپگار پایین (نمرة 4 تا 6)، آسفیکسی[26] و نیاز جنین به مراقبت‌های ویژه (نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژة نوزادان) همراه است.

توجة 9: ارتباط بالایی بین افزایش سطح AFP و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد[27] مشاهده شده است.]19-14[

توجه 10: در جنین های دوقلویی قدرت تشخیص NTDs کاهش می یابد چرا که اگر یک جنین نرمال باشد، تولید پایین AFP در این جنین می تواند غلظت بالای AFP مترشحه از جنین دوم را بپوشاند و بنابراین بهتر است از Cut-off پایین تری برای بارداری های دوقلویی استفاده کنیم.

توجه 11: اندازه گیری MSAFP در زنان با BMI بیشتر و یا مساوی 40 مجاز نمی باشد.

توجه 12: طبق توصیه گایدلاین Perinatal Services BC Obstetric که در سال 2016 ارائه شده است، در زنانیکه دسترسی به یک آنومالی اسکن با کیفیت ندارند ، اندازه گیری MSAFP باید محدود شود ، بخاطر اینکه در مواردیکه ریسک اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی در منطقه پر خطر قرار می گیرد ، پیگیری آن توسط یک آنومالی اسکن با کیفیت امکانپذیر نبوده و فقط منجر به ایجاد استرس و نگرانی در مادر می شود.

 


[1] . fetal structural anomalies

[2] . ventral or abdominal wall defects

[3] . gastroschisis

[4] . omphalocele

[5] . teratoma

[6] . cystic hygroma

[7] . choriocangioma

[8] . choriocarcinoma

[9] . Preterm Rupture Of Membranes (= PROM)

[10] . preterm delivery or birth

[11] . low birth weight

[12] . Katz

[13] . Harley

[14] . abruption placenta

[15] . oligohydroamnious

[16] . antepartum bleeding

[17] . prematurity

[18] . uterine artery Doppler

[19] . transabdominal multifetal reduction

[20] . macrosomia

[21] . placenta previa

[22] . placenta accreta

[23] . placenta increta

[24] . placenta percreta

[25] . morbidity

[26] . asphyxia

[27] . sudden infant death syndromeنظرات

 

 • سئوال:
  سلام ببخشيد ميخواستم بپرسم جواب تست من چطوره؟
  afp:20.8iu/ml
  uE3:2.8ng/ml
  hcg:20228miu//ml
  inhibinA:188pg/ml
  risk of down: 1:18000
  risk of ntd: 1:5400
  down risk due to maternal age alone 1:1100

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر است.
 • در ادامه پيام قبلي
  not in the high risk category for trisomy 21
  not in the high risk category for SLOS
 • سئوال:
  سلام باعرض سلام وخسته نباشید .من جواب آمینیوسنتز گرفتم بمن گفتن سالمه اما آخر متن جواب برام کامنت گذاشتن میشه راهنماییم کنید

  جواب:
  متن کامنت را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید
  خانمم باردار (32 ساله) و 16 هفته و5 روز شون ، ما نسبت فامیلی با هم داریم .
  ازمایش غربالگیری داده جوابش به این صورت ، خیلی نگرانیم :
  AFP:23.7
  FREE ESTRIOL: 2.4
  CSREEN POSTIVE
  down syndrome 1:209
  age alone 1:667
  Equivalent Age Risk 38.1
  osb 1:40200
  Trisomy 18 <1:87600
  لطفا زودی جواب بدین

  جواب:
  با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده پرخطر است. باید یک تست تشخیصی انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید خواهش میکنم هر چه زودتر جواب ازمایش من را تفسیر کنید لازم به ذکر است که بنده دوقلو باردار بودم و متاسفانه یکی از جنین ها در هفته ده رشدش نتوقف شده و همان طور در دلم مانده و همچنین پروژسترون و انوکسان هپارین مصرف میکنم ایا جنین مرده بر afp و ntd تاثیر میگذارد
  Ms.afp level : 81.8. 2.95
  Ue3level : 9.33. 1.67
  Totalhcg level : 16985. 0.50
  Lnhibin.a level: 176.34. 0.88
  rick of down. Less than 1in 20000
  rick of ntd. : 1 in 35
  rick of pre.eclampsia. : 1 in 250
  comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone
  comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 1,400
  comment : not in the...

  جواب:
  مجددأ AFP را با محاسبه MoM با یک هفته اختلاف تکرار کن اگر جواب MoM آن 2.95 پایین تر شود نگران نباشید و فقط 2 بار در هفته 18 و 22 سونو کنید.
 • در ضمن ۲۵ ساله هستم و ۶۴ کیلو وزن دارم و ازمایش رو در ۱۵ هفته و ۶ روز انجام دادم و nt در دوازده هفته ۱/۳ بود تشکر
 • سلام طی سوال قبل اگر از ۲/۹۵ پایین تر نشود چکار کنم در ضمن جنین مرده تاثیر بر ntd ندارد؟
 • با عرض پوزش هجده روز از زمان انجام ازمایش گذشته بعد از هجده روز امکان تکرار ازمایش وجود دارد؟ تو رو خدا جواب بدین خیلی نگرانم
 • سئوال:
  سلام.هفته15بارداری ازمایش انجام دادم ,تنیجه به شرح زیر
  Afp75.33 mom3.01
  Ue3 2.8 mom1.27
  Hcg 32554 mom1.24
  Inhbin.a 156 mom0.75
  Secreeng result.scereen pozetive
  Risk of down1in20000
  Risk of ntd.1in15
  Comment.downs risk due to meternel
  Age alone is 1in770
  سونوی ntتوهفته11بارداری1.6بود که نرمال بود
  توروخزازودتر جوابمو بدین دارم دق میکنم خواهش میکنم

  جواب:
  ریسک تان برای اختلال طناب عصبی کمی بالاست و بهتر است در هفته 18 و 24 سونوگرافی دقیق انجام دهید.
 • سئوال:
  یک هفته قبل از ازمایش هفته بدی داشتم پر از استرس و نگرانی و دعوا و گریه,استامینوفن معمولی هم تقریبا تاروز ازمایش7تا8تادونه خورم,روز ازمایش سردردشدیدبودم 2تااستامینوفن معمولی خورده بودم,تالاسمی مینور هم هستم,ازاول حاملگی لک بینی هم داشتم که شیاف پروژسترون400استفاده میکردم تا به الان,دکترمیگفت جفت پایینه استراحت مطلق داشتم اینا دلیل ntdبدم نمیشه؟؟؟توروخداجواب بدین دارم از نگرانی میمیرم

  جواب:
  اینقدر نگران نباشید. سعی کنید آرام باشید و در سونوگرافی با فوکوس بیشتر بر روی دیستال ساکروم ببینیم که آیا مشکلی در دیستال ساکروم و یا دیواره شکم وجود دارد یا خیر.
 • ازاول بارداری اسیدفولیک5میل هم استفاده کردم بعلاوه اسپرین,چون بارداری دومم منجربه سقط شد,الان که بارداری سومم هست332سالمه وزنمم73کیلو,بچه اولم سالم سالمه خیلی هم باهوشه,خواهشا جواب بدین
 • ببخشید32سالمه
 • سلام,لیلاجان مرسی از دعاتون چون واقعامحتاجم بدعا,منم برای کوچولوی شماآرزوی سلامتی کامل دارم,اره عزیزم شوخی گفتم اصلاهیشکی جوابمونداد,بخدادیوونه شدم ازبس استرس دارم و گریه میکنم
 • با سلام جواب alpha pheto protein =47.3
  و جواب alpha pheto protein(amniotic fluid=21800

  در هفته هیجدهم به چه معنی است؟
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید خواهش میکنم هر چه زودتر جواب ازمایش من را تفسیر کنید ل
  Ms.afp level :100 IU/ML 3.23 MOM
  Ue3level :24NMOL/L. 1.18
  TOTAL HCG
  rick of down. Less than 1in 20000
  rick of ntd. : 1 in 35
  rick of pre.eclampsia. : 1 in 250
  comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone
  comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 1,400
  comment : not in the...

  جواب:
  مجددأ AFP را با محاسبه MoM با یک هفته اختلاف تکرار کن اگر جواب MoM آن 2.95 پایین تر شود نگران نباشید و فقط 2 بار در هفته 18 و 22 سونو کنید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید خواهش میکنم هر چه زودتر نتیجه جواب ازمایش من را بررسی کنید. من 30 سال دارم واین تست تریپل در هفته 16 انجام دادم باتشکر.

  Ms.afp level : 100/iuml 3.23mom
  Ue3level : 24 nmol/l 1.18 mom
  Totalhcg level : 41764 miu/ml
  rick of down. Less than 1in 20000
  rick of ntd. : 1 in 35
  rick of pre.eclampsia. : 1 in 35
  comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone
  comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 860
  comment : not in the high risk category for trisomy 18 risk<1in100
  Comment: not in the high risk category forslos risk <1in 100

  جواب:
  با قدرت اطمینان 67% ریسک تان در محدوده کم خطر هست و توصیه می کنم یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام منم همین شرایطو دارم.قفط ریسک ntd 1 of 19 چقدر خطر داره؟ ممنون

  Ms.afp level : 100/iuml 3.23mom
  Ue3level : 24 nmol/l 1.18 mom
  Totalhcg level : 41764 miu/ml
  rick of down. Less than 1in 20000
  rick of ntd. : 1 in 19
  rick of pre.eclampsia. : 1 in 35
  comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone
  comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 860
  comment : not in the high risk category for trisomy 18 risk<1in100
  Comment: not in the high risk category forslos risk <1in 100

  جواب:
  اگر سن بارداری تان زیر 19 هفته است مجدد تست AFP با محاسبه MoM را در همان آزمایشگاه انجام داده و اگر کمتر از 3.23 شد این افزایش مربوط به مادر بوده و نگران جنین نبوده و فقط در سونوگرافی جنین تاکید شود که انتهای دیستال ساکروم و دیواره گوارشی جنین بدقت چک شود.
 • سئوال:
  سلام Miu آزمایش بارداری من 5/62است راهنماییم کنید

  جواب:
  اگر منظورتان 62.5 است مثبت بوده و باردار هستید.
 • سئوال:
  بازم سلام. میخواستم بدونم سونو سه بعدی و آنومالی اسکن هم زمان در هفته 19 ایرادی نداره؟

  جواب:
  هر دو در یک مرحله انجام می شود.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید
  26 سالمه 20 هفته 4روزه باردارم سونوی.غربالگری وآزمایش مرحله اولم و سونوی سه بعدی 17هفتگی سالم بودن ولی در آزمایش مرحله دوم 17هفته و 6روز( ntd(Osb ریسکش 1به 20گزارش شده در20هفته و دوروز آمینیو سنتز شدم.هنوز جواب نیومده خیلی نگرانم.چند درصد احتمال داره بچم سالم باشه و دچار اسپینا بیفیدا نباشه؟؟؟؟تورو خدا زود جواب بدید

  جواب:
  نگران نباشید با احتمال 95% بچه مشکلی ندارد.
 • سئوال:
  پس چرا دکترا میگن ریسکش بالاست؟؟ همه زندگیمو نذر کردم.اجرتون.با امام حسین.

  جواب:
  به هر حال ریسک باید کمتر از 1% باشد که بگوئیم نرمال است و بالاتر از آن نیاز به بررسی بیشتر دارد که فقط خیالمون جمع بشه..
 • سئوال:
  سلام مجدد
  امروز از آزمایشگاه زنگ زدن گفتن تست 5تا فاکتور منفیه ازشون پرسیدم نقص لوله عصبی شاملش میشه گفتن نه میشه بفرمایین 5تا فاکتور کدوما هستن؟ آخه جواب غربالگری من فقط( ntd(osb
  ریسکش بالا بود که اینم میگن شاملش نمیشه ؟؟؟

  جواب:
  کرموزوم های 21، 18، 13، X و Y.
  از آزمایشگاه بخواهید که عدد AFP MoM را برایتان بنویسند و آن را به من اعلام کنید.
 • سئوال:
  Afp mom در غربالگری دوم در 18 هفتگی 2.95 گزارش شده بود
  خیلی ممنون که به موقع جواب میدید آدمو از نگرانی درمیارید.

  جواب:
  Afp mom در مایع آمنیون را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  امروز صبح زنک زدم.آزمایشگاه ولی کسی جواب سوالمو نداد فقط میگن خودمون زنگ.میزنیم پی گیری نکنید.afp mom چقد باید باشه؟؟

  جواب:
  اینقدر نگران نباشید باید زیر 2 باشد.
 • سئوال:
  با سلام من هفته پیش با مجوز پزشکی قانونی جنین در هفته 18 بارداری دفع کردم.جنین مبتلا به اسپینا بیفیدا باز بود.برای بارداری مجدد حدودا شش ماه دیگه باید چکار کنم.شش ماه دیگه 31 ساله خواهم بود.چقدر احتمال داره بارداری بعدی جنین همین مشکل داشته باشه.ازدواج ما فامیلی نبوده و بین اقوام موردی با اختلالات زنتیکی نداشته ایم.ایا پاتولوژی جنین که دو هفته در فرمالین بوده اطلاعاتی برای بارداری بعدی میدهد.

  جواب:
  نگران نباشید و با صلاحدید پزشکتان دوز بالایی اسید فولیک مصرف کنید.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید
  جواب سونو غربالگری در هفته 12 بصورت زیر است
  NT: 1.4mm
  NB: Normal
  جواب آزمایش غربالگری هم به شرح زیر می باشد:
  AFP:145.7 iu/ml 5.18MOM
  UE3: 1.2ng/ml 0.51MOM
  BETA HCG: 69200iu/l 1.61MOM
  INHIBIN A : 344pg/ml 1.52MOM
  سن مادر 35 سال وزن 56.5
  Down Syndrom 1:834
  Age alone 1:412
  Equivalent Age Risk 31.2
  OSB 1:5
  Trisomy18 1:11000
  OPEN SPINA BIFIDA Screen Positive
  بعد از اینکه جواب آزمایش را به دکتر نشان دادیم گفتند هفته 19 سونوگرافی سه بعدی بدهند
  اما دکتر دیگری گفتند ممکن است نیاز به سقط باشد و تا آن زمان دیر شود
  خیلی نگران هستم
  اگر سونوگرافی بگوید سالم است دیگر به آمینوسنتز نیازی نیست؟
  ممنون از شما

  جواب:
  ریسک اختلالات طناب عصبی تان بالاست، بهتر است هم آنومالی اسکن شوید و هم آمنیوسنتز به منظور اندازه گیری AFP در مایع آمنیون...
 • سئوال:
  سلام,خسته نباشید,من توهفته18و25سونوی سه بعدی انجام دادم سونوگراف گفت که هیچ مشکلی نداره و بچه سالمه اماهنوز نگرانم,پس چراntdمن اونقدبالابود,البته ایناپیرو سوالات قبلم که شماجواب دادین فقط سونو انجام بشه

  جواب:
  افزایش ریسک NTDs اگر ناشی از مشکلات عصبی و یا دیواره دستگاه گوارش جنین نباشد می تواند منشاء مادری داشته باشد و نیازمند پیگیری و مراقبت شدیدتر در دوران بارداری می باشد.
 • سئوال:
  با سلام لطفا ازمايش من رو تفسير كنيد با تشكر
  Ms-AFP:22.6iu/ml. 0.83mom
  UE3:1.4 ng/ml 0.77mom
  Total hCG:37.332 iu/ml. 1.00 mom
  Inhibin-A:263 pg/ml. 1.17 mom
  Risk of downs: 1 in 2,100(at term)
  Risk of trisomy 18:less than 1in 20,000(at term)
  Risk of NTD:1in 13,000
  Comment:downs risk due to maternal age alone is 1in740
  Comment:since a BPD was recorded anencephaly has been excluded and the risk of NTD given is for spina bifida alon
  (Down syndrom(cutoff) is 1:270

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
 • سئوال:
  باسلام
  لطفا نتیجه آزمایش رو برام بگید.ممنون
  Afp 38.40 ng/ml 1.02
  Ue3 0.78 ng/ml 1.04
  Hcg 51904.0 iu/l 1.79
  Inhibin 404.8 pg/ml 1.58
  Risk assessment (at term) cut off
  Down syndrome 1:5150 1:250
  Age alone 1:1560
  Equivalent age risk €15.0
  Osb : 1:21600 1:104 (2.46 moms) s
  Trisomy18 1:99000 1:100

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر هست و توصیه می کنم یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام من تست کواد مارکر انجام دادم در سونو سن بارداری ۱۵- ۱۶ هفته است و میزان NF =1.9 است,و شرح ازمایش به این صورت است Mom=1.24. . Inhibin A= 258.1
  Mom=2.30 Beta HCG=59503
  Mom=0.80 UE3= 0.397
  Mom=2.65 AFP= 59.40
  Down syndrom= 1:8690
  OSB=1:42
  Trisomy 18= 1:99000
  لطفا آزمایش من را تفسیر کنید ضمنا سن مادر ۳۴ سال و دومین بارداری است.

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک اش در منطقه کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام داده.
 • سئوال:
  سلام میشه جواب آزمایش منو تفسیر کنین
  Maternal AFp)Ecl) 46
  Multiple of median 1.4
  Ntds risk 1:1710
  متشکرم

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک تان برای اختلالات طناب عصبی در محدوده کم خطر است.
 • سئوال:
  با سلام جواب ازمايش من در ١٥ هفته و ٥ روزگي به اين مقدار بود لطفا بفرماييد نرمال هست يا خير خيلي نگرانم متشكرم
  AFP :44.02
  B.hcg : 28190.28
  Inh.a : 196.0
  Eu3 : 3.6

  جواب:
  ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید. این اعداد به تنهایی ارزشی ندارند.
 • سئوال:
  با سلام، طبق فرمایش شما آزمایش afp را در 15 هفته و 5 روز انجام دادم، سن 31 سال و وزن تقریبی 70، در جواب آزمایش:
  Afp 69.23
  گزارش شده و در زیر آزمایش نوشته شده نرمال برای 13 تا 17 هفتگی....
  در ضمن غربالگری سه ماهه اول خوب بود و ما نسبت فامیلی هم داریم، لطفا بفرمایید جواب که این آزمایشگاه به من داده کافی است،؟؟؟؟

  جواب:
  خیر از ازمایشگاه بخواهید که AFP MoM را برایتان گزارش کنند.
 • سئوال:
  در ادامه کامنت بالا واحد اعلام شده ng/ml می باشد، در ضمن اگر احتیاج به آزمایش مجدد باشد من به این آزمایشگاه دسترسی ندارم، آیا در آزمایشگاه دیگر می توانم تست مجدد afp انجام دهم؟؟؟؟ آیا آزمایشگاه دیگر می تواند با توجه به سن و وزن و نتیجه اعلام شده afp میزان Mom را تعیین کند؟؟؟؟
  ممنون میشم اگه سریعتر پاسخ بدین....

  جواب:
  بله به آزمایشگاه دیگر مراجعه کنید.
 • سئوال:
  سلام جواب ازمایش من رو میشه تفسیر کنید .
  afp..30iu/ml 1.22mom
  UE3...5.7nmol/l 1.32mom
  hcg...128.2kiu/l 3.26mom
  inhibin a...518pg/ml 2.96mom
  risk of down 1 in 2900
  risk of ntd 1 in 6700
  risk of pre-eclampsia 1 in 18

  جواب:
  با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و فقط توصیه می کنم یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
 • سلام در سنوي انامالي هفته هيجده من يك كانون اكوژن ٢.٣ م م در بطن چپ قلب ديده شد ولي بقيه موارد نرمال بود آيا با توجه به اينكه نتايج غربالگري هفته سيزده من ds:1:12000
  Trisomy18:1:20000
  Trisomy 13:1:20000 بوده آيا به نظر شما اين كانون اكوژن ميتونه مشكل ساز باشه؟
 • با سلام،
  من در هفته 16 بارداری میباشم ونتایج ازمایشاتم به صورت زیر میباشد:
  ntd risk: >1:50
  serum afp: 78 iu/ml
  aminotic fluid afp: 29/7
  aminotic fluid afp mom: 2.21
  corr.moms: 2.98 ( the mom have been corected acording to weight)
  ایا برای نتایص لوله عصبی جنین من مشکل دارد؟ چیکار باید کنم؟
 • سلام من در 17w 6 days آز afp رفتم که جوابش
  Result:91.38 ng/ml
  Mom;2.57
  فرداش سونو رفتم و همه چیز طبیعی بود
  3 روز بعدش یعنی 18w3days به صلاحدید پزشک دوباره سونو رفتم و سونوگراف ستون مهره هاشو کامل نشونم داد و گفتن مشکلی نداره و شواهدی از open ntd دیده نشد
  دوباره در. تاریخ 2 اسفند در 21w3days آز afp رفتم و الان که جوابو گرفتم نتایج
  Result;149.80ng/ml
  Mom;2.40
  بود میشه منو راهنمایی کنید از نگرانی نمیدونم چیکار کنم
  تفسیر شما چیه و آیا احتیاج به آمینوسنتز دارم؟
 • در ضمن جنین سینگل و دختره
 • سلام,فاطمه خانم منم زمانی که بارداربودم همین مشکل توازمایشم پیش اومد,دکترم فقط فرستادم براسونوسه بعدی,اونجاهم گفتن همه چی خوبه و مشکلی نداره بچه,واقعا هم شکرخدامشکل نداشت الان نی نیم 32روزه است و سالم سالمه,نگران نباش عزیزم,تازهmom من بالای 3بود
  • ممنون مریم جان مبارک باشه عزیزم خدا رو صدهزار بار شکر که نی نی تون سالمه خدا با پدر و مادر در صحت و سلامتی حفظش کنه
   امروز دوباره رفتم دکتر دکتر نتایجو دید اونم برام سونو آنومالی بررسی اسپینو بیفیدا و open ntd. نوشت رفتم و مث صحبت شما خداروشکر مشکلی نداشت امیدوارم این دوران بخوبی و سلامتی و بدون استرس طی بشه و دخمل منم با سلامتی بیاد تو بغلم
 • با تشکر از شما اگه میشه درمورد ان تی بالا راهنمایی کنید
 • Ds 1:250
  سلام من در هفته, 16 و 3 روز بارداری هستم و نتیجه ازمایشات غربالگری من فاکتور ntd: screen positive
  بوده شرح ازمایش ب صورت زیر هست
  Papp_a mom 1.34
  free-hcg mom 0.32
  afp mom 0.8
  ue3 mom 0.49

  Ds 1:250
  nts1:104

  t18/13:1:101
  slos:1:50
  hcg mom 0.52
  Inhibin a mom 0.75

  down syndrom :screen negative

  ntd:screen positive
  Trisomy 18/13: screen negative
  Slos:svreen negative

  Ds
 • سلام: لطفا آزمايش زير رو تفسير فرماييد.
  آزمايش غربالگری دوم
  سن مادر : 31 سال
  سن جنين : 18 هفته و 4 روز
  نتيجه آزمايش:
  AFP Median : 33.26 U/ml
  AFP CMOM : 5.52
  NTD risk 1:1 (Screen Positive)
 • سلام در هفته 15 آزمایش غربالگری ntdsمساوری 101بوده گفتن که باید مجدد تست بدم مشکلی هست یانه؟گفتن اگه زیر صدباشه خطرناکه چون لب مرزه باز باید آزمایش بدی
 • سلام. ۳۴سالمه و الان ۲۷هفته باردارم. ازمایش غربالگریم در هفته ۱۷ مثبت شده بود . با این مشخصات
  Ms-afp 220iu/ml 6.82mon
  Risk down. 1in 190
  Risk of trisomy. 1 in 1100
  Risk of ntd. Greater than 1 in 2
  Risk of pre eclampsia. Greater than 1 in 5
  زیرش کامنت گذاشته
  Down\'s risk due to maternal age alone is 1 in 410
  رفتم آزمایش cell free dna
  گفتن بچه سالمه . منتها afp نگرانم کرده ودر سنوی هفته. ۲۰ اینارو دکتر واسم مشخص کرد
  Gender. Vertex

  ممنون میشم راهنمایی کنید. مشکل لوله عصبی چیه؟؟؟ البته دکتر گفتن یک ماه دیگر بروم سنوی رنگی...
 • البته سنو های من هم سنو ان تی و هم سنو غربالگریم مشکلی نداشتن.
 • سلام 25 ساله هستم نتیجه آزمایش غربالی هفته 12 به شرح زیر است می خواستم ریسک آن را بدانم
  سونوگرافی: crl: 54mm و nt: 0.6 mm و nb:present
  آزمایش خون:
  Fbhcg:54 mom 1.16
  Papp_a:60‪0 mom 0.22
  Trisomy21: 1:892
  Trisomy18: 1:16957
  Trisomy13: <1:30000
 • سلام من سه قلو باردار بودم هفته 11 عمل ریداکشن انجام دادم و یکی رو از بین بردم الان دوقلو باردارم و هفته بیستم ازمایش غربالگری دومم
  Afp 365.7 mom5.23
  Hcg 32400 mom 0.77
  Ue3 3.3 mom 1.09
  Trisomy 21 is below-low risk
  Trisomy 18 is 1:10000-low risk
  Mom afp 5.23 high risk
  در تکرار ازمایش در هفته 18
  Afp 365.7 mom 3.75 -high risk
  لطفا راهنماییم کنید
 • باسلام
  من درهفته پانزدهم بارداری آزمایش مرحله دوم سلامت جنین را انجام دادم و در جواب afp را دوباره باید تکرار کنم
  جواب به شرح زیراست.خیلی نگرانم آیابرای جنینم مشکلی وجوددارد؟مقدارntds هم بالاست و دکتربه من گفته خطرسقط وجوددارد وبایدآمینیوسنتزانجام بدم.لطفاراهنماییم کنید.

  Estriol: 2.7
  Beta-HCG titraj: 55000(CLIA)
  Alfa-feto protein: 48(CLIA)

  T21 prior risk 1:899
  T18 prior 1:10088
  AFP: value 48, CMOM 2.18
  HCG: value 55000, CMOM 1.53
  UE3: value 2.7, CMOM 1.19

  Trisomy21: 1:8602 screen negative
  Trisomy18: <1:30000 screen negative
  SLOS: <1:30000 screen negative
  NTDs: 1:208 screen negative
  comments: Repeated measurement of AFP after a week recommendet.
 • باسلام
  من درهفته پانزدهم بارداری آزمایش مرحله دوم سلامت جنین را انجام دادم و در جواب afp را دوباره باید تکرار کنم
  جواب به شرح زیراست.خیلی نگرانم آیابرای جنینم مشکلی وجوددارد؟مقدارntds هم بالاست و دکتربه من گفته خطرسقط وجوددارد وبایدآمینیوسنتزانجام بدم.لطفاراهنماییم کنید.

  درضمن 30 ساله هستم
  Estriol: 2.7
  Beta-HCG titraj: 55000(CLIA)
  Alfa-feto protein: 48(CLIA)

  T21 prior risk 1:899
  T18 prior 1:10088
  AFP: value 48, CMOM 2.18
  HCG: value 55000, CMOM 1.53
  UE3: value 2.7, CMOM 1.1ج9

  Trisomy21: 1:8602 screen negative
  Trisomy18: <1:30000 screen negative
  SLOS: <1:30000 screen negative
  NTDs: 1:208 screen negative
  comments: Repeated measurement of AFP after a week recommendet.
 • سئوال:
  سلام.من هفته هجدهم بارداری غربالگری دوم رو انجام دادم جوابشو یه هفته بعد تحویل گرفتم. فقط ریسک afp mom،3.02 و ریسک ntds 1:21 محاسبه شده امروز یعنی تو هفته 20 و 6روز رفتم و آزمایشو تکرار کردم. اگه بازم خطر ریسک بالا باشه باتوجه به اینکه سن بارداریم رفته بالا مجوز سقط میدن؟ و آمنیوسنتز انجام میدن؟

  جواب:
  نگران نباشید اگر جواب دومی از اولی بالاتر بود دو الی سه بار باید سونو شوید و ناحیه دیستال ساکروم به دقت بررسی شود. ولی اگر دومی از اولی پایین تر بود این افزایش منشاء مادری داشته و جای نگرانی ندارد.
 • سلام.در آزمایش دومم که بعد از یک هفته تکرار کردم میزان afp پنجاه تا کمتر شده از 159 به 105 رسیده میشه راهنماییم کنید.ممنون
 • سلام غربالگری سه ماه دوم همراه با سکوینشیال در 15هفته و 6 روزلطفابرایم تفسیر کنید.و راهنمای لازم را بفرمایید.سن34/8 بارداری اول nt1.7 nb ok
  Prior risk
  T21 1:446
  T18 1:4984
  Calculated risk
  T21 1:26222
  T18< 1:30000
  Slos <1:30000
  NTDs 1:436
  Afp 48.4 u/ml 1.90
  Hcg 8.2 u/ml 0.26
  Ue3 3.8 ng/ml 1.44
  Inhibin 255 pg/ml 1.37
  Risk assessment
  Down syndrome~1:30000
  Age alone 1:456
  Trisomy 18>1:30000
 • سلام غربالگری سه ماه دوم همراه با سکوینشیال در 15هفته و 6 روزلطفابرایم تفسیر کنید.و راهنمایی لازم را بفرمایید.سن34/8 بارداری اول nt1.7 nb ok
  Prior risk
  T21 1:446
  T18 1:4984
  Calculated risk
  T21 1:26222
  T18< 1:30000
  Slos <1:30000
  NTDs 1:436
  Afp 48.4 u/ml 1.90
  Hcg 8.2 u/ml 0.26
  Ue3 3.8 ng/ml 1.44
  Inhibin 255 pg/ml 1.37
  Risk assessment
  Down syndrome~1:30000
  Age alone 1:456
  Trisomy 18>1:30000 ‏
 • سلام میشه لطفا جواب منو زود بدید مردم از استرس برا شما فرستادم ک زود از نگرانی در بیام شمام ک اصلا انگار از شانس من این صفحه رو نگاه نمیکنید.
 • فاطمه افشاری
  شنبه 8 خرداد 1395 - 14:57
  سئوال:
  سلام.من 40 هفته بارداریم رو کامل کردم وارد41هفته شدم ولی دردهای زایمانم شروع نشده با توجه به اینکه اولین سونوگرافیم تاریخ زایمانم رو 15/3/95 زده به نظرشما بمونم یا برم القای زایمان بگیرم؟تو چهل هفتگی سونوگرافی دادم سن بارداری رو زده 39هفته و یک روز وزن بچه 3680 گرم و AFL رو 73 mm زده..و بقیه موارد رو نرمال نوشته...یه سوال دیگه که داشتم حجم کیسه آبم مناسبه یا کم شده؟با تشکر


  جواب:
  جهت هر گونه سئوال و یا مشاوره با شماره تلفن 88661806 - 88202342 - 021 (مرکز مشاوره مامایی نیلو) تماس بگیرید.
 • سئوال:
  درود
  وقتتون بخیر
  ابجیه من هفته 14 بارداری ازمایش داده الانم هفته 14 هس
  AFP_ELC = 23.5
  up to 10 = normal
  جوابش شده 23.5
  گفته حداکثرش 10
  مشکلی داره؟
  باید دوباره ازمایش بده؟
  میشه راهنمایی کنین

  جواب:
  این عدد به تنهایی ارزشی ندارد و باید از آزمایشگاه بخواهید با توجه به سن جنین و وزن بیمار AFP MoM را محاسبه نماید.
 • سلام چرا دل بخواهی جواب سوالات کاربرانتونه میدید ب یکی جواب میدید ب یکی نمیدید یا شماره تلفن میزارید.نمیخواهید جپاب بدید چرا سایت میزاریدواقعا که.
 • هر کی نتیجه غربالگریشو گذاشته جوابشو دادید من که گذاشتم هیچ جوابی ندادید دیگم لازم نکرده جواب بدید بردم پیش دکترم جواب داد اینجا مردم میان ک زود جواب بگیرن از استرس در بیارن.
 • سلام من در بارداری قبلی جنین مبتلا به سپینا بیفیدا باز بود که هفته ۱۸ با سقط درمانی دفع شد.الان هفته ۶ بارداری ام.غیر از ازمایشاتی که قبلا دادم TRIPLE/QUAD/DOUBLE TEST/SONO NT باید چکارکنم.باید زرس یا امنیوسنتز انجام بدم؟ ممنون
 • سلام من در بارداری قبلی جنین مبتلا به سپینا بیفیدا باز بود که هفته ۱۸ با سقط درمانی دفع شد.الان هفته ۶ بارداری ام.غیر از ازمایشاتی که قبلا دادم TRIPLE/QUAD/DOUBLE TEST/SONO NT باید چکارکنم.باید CVS یا امنیوسنتز انجام بدم؟ ممنون
 • سئوال:
  سلام من در 17هفته و 3روزگی تست afpانجام دادم،قبل از آن تست آمینوسنتز را به دلیل اینکه ریسک غربالگری اولم زیاد بود را انجام دادم،جواب آنینوسنتز رو شفاهی بهم دادن که مشکلی وجود نداره و هنوز جواب کتبی رو نگرفتم،جواب تست afp=28 و momآن 0.68است،میشه برام بگین چرا afpاز حد مجاز پایینتره

  جواب:
  نگران نباشید جوابتان نرمال است.
 • سئوال:
  سلام و خسته نباشیدلطفا جواب از را مشاهده وبرایم تفسیرکنید
  Alpha Fetoprotein 18.1 IU/ml MOM:0.85
  NTDS 1:9741

  جواب:
  با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر برای اختلالات طناب عصبی هست. یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی بیشتر سافت مارکرهای اختلالات کروموزومی انجام دهید.
 • سلام من در هفته ۱۸ بارداری هستم afp من ۶۷/۶۳ شده و mom 1.58 شده . میشه برام تفسیر کنید . من ازمایش کاربوتایپ و امینو سنتز هم دادم که بجز مینور بودن جنین هیچ گونه مشکل دیگه نداشتن.
 • سئوال:
  سلام.لطفا جواب آزمایش رو مشاهده و برایم تفسیر کنید.آزمایش در 17 هفته و 4روز انجام شده.
  Nt:1.09mm 1.06 Mom 0.06
  Papp_a 1.93 Mom 1.01
  Free bhcg 56.00 Mom 1.77
  Ms_afp 33.2 Mom 0.94
  T_hcg 17.8Mom 0.95
  Ue3 2.50 Mom 0.96
  Inhibin_a 229.0 Mom 1.19
  Down syndrome :the risk down syndrome is less than the screening cut off.no follow up is indicated regarding this result.
  NTD:the maternal serum afp result is Not elevated for a pregnancy of this gestational age.the risk of an open neural tube defect is less than the screening cut off.
  Trisomy 18/13:these serum marker levels are not consistent with the pattern seen in trisomy 18 pregnancies. Maternal serum screening will detect approximately 60% of trisomy 18 pregnancies.
  Slos:screen negative for slos

  جواب:
  با قدرت تشخیص 95% در محدوده کم خطر باشد. یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام.دوستي دارم كه بارداري دومش رو طي ميكنه و جواب غربالگري دومش به اين صورته:
  Age at Term:35.3 years
  EDD:01/02/1396
  Gestation: Singelton
  IDDM: No
  Smoker: No
  Rh: No
  IVF:No
  Family History: Downs: N OSB: N
  Gestational Age: 14 week 2 days
  Weight 63.0 kg
  Screening Status: Initial Sample
  Para/ Gravida: 1 / 3
  اينم توضيحات آزمايش ايشون:
  AFP:23.90 IU/ml......MoM:0.98
  uE3:2.70 ng/ml........MoM:1.48
  BhCG:46783.0 IU/ml......MoM:1.00
  Inhibin A: 282.0 pg/ml
  و اينجور گفتن كه
  Open Spina Bifida:Uninterpretable
  دكترش دستور سونو تو هفته 18 بارداري رو دادن.
  به نظر شما آزمايشش چطوره؟
  ضمناً بچه اول ايشون سالمه و دختره و اين بار هم بچه دختره.
  سپاس از زحماتتون

  جواب:
  نگران نباشید با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر هست.یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
 • سلام من این ازمایشو هفته پانزدهم دادم جوابشم اینه
  Afp 93.50ng/ml mom:3.35
  Ue3. 2.62ng/ml mom:1.16
  Hcg 28800.0iu/l mom:1.54
  Inhibin-A 422.0pg/ml mom:1.97
  DS:1:50000
  Ntd: 1:5
  T18:1:99000
  Slos:1:965000
  میش بگید به ⁿمینو سنتز برای بالا بودن ntdنیاز دارم و اینکه گفتن در هفته های22به بالا باید سونو3بعدی بدم لطفا بگید به انومالی اسکن نیاز دارم من فیبروم. 15میلی هم دارم از قبل بارداری فولیک اسید هم مصرف کردم
 • لطف به سوالم جواب بدین من شهرستان هستم اینجا نه سونو ۳بعدی داره نه آمینو میخوام ببینم اگه احتیاج هست بیام تهران
 • سئوال:
  سلام.لطفا جواب آزمایش رو مشاهده و برایم تفسیر کنید.آزمایش در 15هفته و 3روز انجام شده.
  Nt:1.20mm 1.04 Mom 0.04
  Papp_a 17.94 mlU/L Mom 0.01
  Free bhcg 35.80IU/L Mom 1.15
  AFP 59.85IU/mL Mom 2.40
  hcg 65893.0IU/L Mom 1.63
  uE3 2.50 IU/L Mom 0.96
  Inhibin_A 209.2pg/ml Mom 0.92

  DS: 1:50000
  NTD: 1:100
  T18/13: 1:2440
  Slos: 1:616000
  NTD: Screen Positive
 • سن 35 سال و 3 ماه
 • سلام و خسته نباشین
  24 ساله هستم
  تو هفته 11 و 4 روز غربالگری اول رو دادم آزمایش و سونو عالی بودند
  در هفته16 آزمایش غربالگری دوم دادم
  و عدد ntd. بسیار بالا بود
  بعد از سونو گفتند ک جنین مرده
  بعد از سقط ، جنین رو برای اتوپسی دادم
  ک نتایجش شد
  گوشها پایین تر از حد معمول
  چانه عقب تر
  التهاب پشت گردن ک بابرش مایعی باقوام مغز دیده شد و به نظر پایه به ستون فقرات نخاع گردنی متصل بوده است ( میلوسل)
  بند ناف تک شریان
  فونتانل های قدامی و خلفی کوچکتر از حد طبیعی
  با توجه ب دولیکوسفالی فضای مغز. کمتر از حد طبیعی بودند.
  ریه ها در دوطرف کوچکتر از حد طبیعی ( ریه هیپو...
 • سلام خواهش میکنم پاسخ بدیدمن مدت فقظ یک هفته قرص دوفستون مصرف کردم هم زمان با آزمایش غربالگری دوم
  نتیجه نگران کننده است پزشک گفته بعداز سونو آنومالی هفته 18نتیجه معلومه آزمایشم با این نتایج:

  AFP 111.00ng/ml 3.38 mom
  hcg 20.00 IU/ml 0.62
  UE3 1.00 ng/ml 0.70
  INA 223.00pg/ml 0.85

  TRISOMY< 21:30000

  TRISOMY <18:,1:30000
  slos <1:30000
  NTDS :1:8
  SCREEN POSITIVE
 • ببخشید فراموش کردم GESTATIONAL AGE:16 W+2 D
  AGE AT TERM 30.5
  COMMENTS:If gestational age is confirmed,repeated measurement of afp(after 7 days).level II us for fetal anomaly,counseling and finally consideration for amniocentesis recommended!
  • سئوال:
   لطفا پاسخ بدید

   جواب:
   من سئوالی از شما پیدا نکردم. لطف کنید مجدد سئوالتان را تکرار کنید.
  • سئوال:
   لطفا پاسخ بدید البته من آزمایش رو تکرار کردم که نتیجه Maternal afp(ECl 93IU/mL
   18w+2D
   Weight 59
   Mom 2.13
   NTDS Risk1:236
   Final result low risk

   جواب:
   وقتی AFP MoM کاهش می یابد، نشان دهنده افزایش گذرا این پروتئین بوده و در نتیجه منشاء مادری داشته و فقط مراقب فشار خون و عفونت های ادراری می باشد.
 • سئوال:
  باسلام بنده 5ماهه دوقلو باردارم و این ازمایش رو در هفته 16ام انجام دادم،لطفا ازمایش من رو تفسیر کنید ممنون میشم منو از نگرانی در بیارید
  Maternal AFp)Ecl) 65
  Multiple of median 1.13
  Ntds risk 1:3549

  جواب:
  نگران نباشید ریسک تان با قدرت تشخیص 80% برای اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شکمی در محدوده کم خطر است.
 • سئوال:
  عرض سلام و خسته نباشید
  خانم بنده در سن ۲۳ سالگی در هفته ۱۸ بارداری هستن و در غربالگری دوم AFP=64.8 و mom=2.50 بوده که دکتر گفته AFP بالا هستش البته در غربالگری اول و سونو هفته ۱۶ همه چی عادی و خوب بوده و مشکلی نداشته آیا با این شرایط جنین خدای نکرده دچار مشکل هست؟ و باید دوباره چه آزمایشی انجام بشه تا خیالمون از سلامت جنین راحت بشه؟ در ضمن ازدواج فامیلی هم نمیباشد.
  با سپاس.

  جواب:
  یک سونوی دقیق دیگر هم در هفته 18 تا 20 انجام می دهید، اگر اون هم خوب باشد به احتمال 90% جنین تان مشکلی ندارد. برای اطمینان 100% باید آمنیوسنتز و سطح AFP مایع آمنیون اندازه گیری شود.
 • سئوال:
  سلام
  ازمايش ntدادم و مقدارش ٣/٨ بوده
  Nipt جواب نرمال و ريسك پايين
  AFPmom ميزان 0.88
  ايا نياز به امنيوسنتز دارم
  سن ٢١ ساله
  متشكر ميشوم پاسخ دهيدو

  جواب:
  طبق گایدلاین NT بالای 3 میلی متر کاندید آمنیوسنتز می باشند.
 • سئوال:
  سلام من در ۱۶ هفته ۴ روز غربالگری دوم رو انجام دادم میشه بگید چطوره؟
  T21: 1/1287
  T18: 1/14845
  Age :26
  Weight: 97
  afp: 2.05
  Hcg: 1.7
  Ue3: 0.93
  Ina: 1.90
  ولی تو نموداری که مربوط ب مسمویت بارداری هست تو محدوده قرمزه میخوام ببینم خطرناکه در صورتی که من هیچ کدوم از علائم مسمویت مثل فشار بالا یا ورم اینهارو ندارم
  خواهشا راهنمایی کنید؟؟

  جواب:
  با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
  برای مسمومیت بارداری هم فقط مراقبت های دوران بارداری را افزایش دهید. مواظب فشار خونتان و عفونت ادراری باشید و سعی کنید رژیم کم نمک و اضافه وزن هم پیدا نکنید.
 • مهدیه سادات
  دوشنبه 18 بهمن 1395 - 10:54
  سئوال:
  با سلام من غربالگری دومم رو در هفته 15 بارداری انجام دادم.تستafpدوبار تکرار کردن به فاصله 5 روز.خیلی زیاد نگران و ناراحتم.
  Afp value 129.7 mom afp 5.89
  Hcg 29.243 mom 0.85
  UEC value 1.9 mom 0.82
  TRISOMY 21:1:20768
  TRISOMY 18:<1:30000
  NTDs: 1:5

  جواب:
  دو بار آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 و 24 انجام دهید.
 • سئوال:
  عذر خواهی میکنم که دوباره میپرسم.خانم دکتر عزیز، اگه من سونوی 24 هفته انجام بدم و نشخص بشه جنین مشکل داره اجازه سقط آیا دارم؟ شنیدم تا 20 هفته اجازه سقط میدن.و سوال دیگه که آمینوسنتز برای من نیاز هست؟ آمینو سنتز کم خطرتره یا سونوی 4 بعد؟

  جواب:
  خیر بالای 19 هفته اجازه سقط داده نمی شود مگر اینکه اختلالی باشد که با حیات نوزاد منافات داشته باشد.
  آنومالی اسکن خطری ندارد.
 • سئوال:
  سلام.تو 16w&5dکواد مارکرم afp mom:2.87 بود.این مارکر رو تکرار کردم و در 18w&3d این مقدار به2.57کاهش یافته.سونوی چهار بعدی هم انجام دادم که سونوژیست گفت همه چی نرماله.ایا دوباره باید آزمایش بدم ؟چه آزمایشی؟

  جواب:
  توصیه می کنم یک سونوی دقیق دیگر هم در هفته 24 انجام دهید. مصرف نمک را محدود کنید، مواظب فشار خون و افزایش وزنتان هم باشید.
 • سئوال:
  با سلام
  من تست غربالگری سه ماهه اول و دوم را در نیلو انجام داده ام همین طور سونو هم به معتمد نیلو مراجعه کرده ام لطفا تفسیر نمایید مخصوصا احتمال سندروم داون چون من 35 ساله هستم و بارداری اول!
  سه ماهه اول در هفته 12W+1d:
  T21 Prior Risk: 1/377
  Calculated risk T21: 1/5700
  سه ماهه سوم در 15W+5d:
  T21 Prior Risk: 1/369
  Calculated risk T21: 1/927
  NTDS: 1/8134

  ممنون

  جواب:
  نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
  1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
  2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
 • سئوال:
  با سلام مجدد

  با توجه به اینکه من هفته 15w+5d تست دوم را انجام داده ام و نتیجه را بالا نوشته ام آیا ریسک همچنان بینابین میباشد ؟ چون تست Quadruple marker بوده مشکلی نسیت؟

  جواب:
  ببخشید ریسک بینابین در کواد مارکر بین 1:251 الی 1:800 می باشد.
 • سئوال:
  سلام و روز بخیر
  میخواستم اگه امکانش باشه نتیجه آزمایشم رو بدونم؛
  MS-AFP: 100 /3.43 MOM
  uE3 LEVEL: 0.242 / 0.49 MOM
  TOTAL hCG level : 66.669 / 1.98 MOM
  inhibin-A level : 480 / 2.27 MOM
  Nuchal measurement :1.1 mm/ 0.79 MOM
  PAPP-A LEVEL : 1.63 /0.50 MOM
  Free beta-hCG LEVEL: 130.2 /3.11 MOM
  FETALNASAL BONE: PRESENT
  Weight : 63 kg

  جواب:
  ريسك هاي محاسبه شده را برام بنويسيد به ظاهر ريسك اختلالات طناب عصبي بالا در آمده
 • سئوال:
  با سلام و ادب
  Screening result: screen positive
  Risk of Down\'s : 1 in 2400
  Risk of trisomy 18: less than 1 in 100000
  Risk of trisomy 13 :1 in 49000
  Risk of NTD: 1 in 4

  جواب:
  با قدرت تشخيص ٨٠٪ ريسك تان براي اختلالات طناب عصبي مثبت است و نيازمند يك سري كارهاي تشخيصي هستيد. سريعتر جوابتان را به پزشک تان نشان دهيد.
 • سئوال:
  با عرض سلام
  نتیجه آزمایش در 15 هفته و 6 روز بارداری :

  MS-AFP level: 44.98 iu/mL 1.62MoM

  قبلا سابقه ntd بالا داشتم که مجبور شدم سقط کنم.

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک اختلالات طناب عصبی نرمال بوده و یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید
  اگه ممکنه در مورد ازمایش من نظر بدید ممنون میشم
  32 ساله
  بارداری طبیعی تک قلو. با سابقه سقط خودبخودی سه ماه قبل از بارداری فعلی در هفته 9

  غربالگری دوم زمان 15 هفته و 5 روز
  AFP 27.3 ng/ml CMOM 0.89

  NTDS risk 1:6776

  T21 prior risk 1:673
  T18 prior risk 1:7528

  ازمایش سه ماهه اول 12 هفته و 1 روز
  fBhcg 68.37 ng/ml CMOM 1.39
  PAPP_A 10227 mU/l CMOM 2.73

  T21 prior risk 1:684
  T18 prior risk 1:7653
  T13 prior risk 1:18880

  NT=1.18mm
  CRL= 55.7 mm

  جواب:
  ریسک تریزومی ها را برایم یادداشت کنید.
 • سئوال:
  سلام..36 سالمه هفته 19
  گفتن همه چی نرماله فقط
  Afp:259 هست
  خطرناکه؟

  جواب:
  میزان AFP MoM چقدر است؟
 • سئوال:
  باسلام من درهفته ۱۹ بارداری هستم و نتیجه ناسال بن(طول استخوان بینی) جنین میلی متر ۸ گزارش شده این یعنی چی؟

  جواب:
  نرمال است.
 • سئوال:
  باسلام
  لظف میکنید آزمایش منو تفسیر کنید؟
  سن:31
  حاملگی باiui
  بارداری دوقلو که در سونو ان تی توقف رشد یک قل گزارش شد
  nt:1.5
  غربالگری کواد هفته 16
  inhibin a:mom3.50
  afp:mom2.12
  ue3:mom 0.82
  hcg:mom8.02
  down syndrome:screen negative
  osb:screen negative
  slos:screen negative
  trisomy13/18:screen negative
  only biochemistry risk for ds=1:104

  جواب:
  ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين مورد چک شود:

  - آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بيمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و يا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقيق Median MoM ماهانه).

  پس از چک اين آيتم جواب تست شما:

  با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است.

  - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهيد.


  فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

  براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد.

  بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد.

  https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4
 • سئوال:
  Afp:0.74
  UE3:0.62
  HcG:1.72
  Inhibin_A1.03
  کدمش نرمال نیس تفسیر لطفا

  جواب:
  ریسک نهایی تریزومی های محاسبه شده را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشين محبت ميكنين ازمايش منو تفسير كنين papp_a 12.90mlU/L Mom 0.59
  Free bhcg 13.30IU/L Mom 0.54
  AFP 12.20 IU/mL Mom 0.46
  hcg 3575200IU/L Mom 0.89
  uE3 1.90 IU/L Mom 0.93
  nhibin_A 355.0 pg/ml mom 1.55

  تو رو خدا زود جواب بدين ٣٥سالمه بارداري اولم هست

  جواب:
  این اعداد به تنهایی فاقد ارزش بوده و باید ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.
 • مونیکا اشرفیان
  جمعه 26 آبان 1396 - 11:53
  سئوال:
  تورو خدا آزمایشم وتفسیر کنید دارم دیونه میشم از استرس و نگرانی هفته 17بارداری هستم
  Afp :31.10 moms 0.84
  UE3: 0.84 moms 0.35
  Hcg:39397.0 moms 1.63
  Inhibin-A :172.0 moms 0.94
  Down syndrome :1.148
  Age alone :1.1020 Equivalent age risk :38.5

  جواب:
  ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود:

  ١- سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي NT را داشته باشد.
  براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد.

  بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد.

  https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

  ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بيمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و يا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقيق Median MoM ماهانه).

  پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما:

  با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

  1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

  2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید
  خواستم بدونم جواب آزمایش من چطور هست که دکتر دوباره گفته تا تکرار کنیم
  Free Beta HCG :19.4 Mom: 0.24
  PAPP-A: 3.9 Mom: 0.81
  CRL: 57.0 NB : Present
  NT : 1.70 1.48 Mom 0.55

  جواب:
  ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  باسلام
  غربالگري سه ماهه اول نتيجه خوبي نداشت كه بنا به دستور پزشك nipt انجام شد (نيلو) كه خدا رو شكر نتيجه خوب بود
  الان براي سه ماهه دوم فقط afp انجام شده كه نتيجه ٥٣ شده و ريسك ١:٥٠ نوشته
  سن همسرم ٣٤ آزمايش در هفته ١٦ ، ديابت نوع ٢
  تا مدتي قبل متفورمين مصرف مي كردند كه الان تبديل به انسولين شده
  فوليك اسيد١ مصرف مي كنند
  غير سيگاري
  در هفته هاي اول شياف سايكلوژست مصرف كردند به تعداد ٤٠ تا
  ممكنه مقدار ريسك رو شما هم تحليل كنيد
  و بفرماييد تكرار آزمايش صلاح هست يا خير

  جواب:
  یک مقاله ای در همین سایت در مورد موارد افزایش AFP در بارداری هست که آنرا مطالعه کنید.

  یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید.
 • سئوال:
  سلام دکتر،ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  CRL=71mm
  NT=2.30mmو MoM=1.69
  GA:13week
  PAPP_A=7.30 وMoM=2.04
  Free_BHCG=93.80و MoM=3.83
  Down syndrome=intermediate risk
  T13/18=low risk
  Age at term=28years
  Para=0و Gravida=2
  سال قبل یبار حاملگی خارج رحم داشت که خونریزی افتاد وسقط شد،خیلی ممنون

  جواب:
  ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود:

  ١- سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي NT را داشته باشد.
  براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد.

  بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد.

  https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

  ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بيمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و يا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقيق Median MoM ماهانه).

  پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما:

  با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

  1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

  2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: