Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

بارداری خارج رحمی

اگر تخمك لقاح يافته در هر جاي ديگري غير از داخل رحم جايگزين شود، بارداري نابجا يا خارج از رحم اتفاق مي افتد. حدود 50 درصد حاملگي ها به اينصورت پايان مي يابند. از نظر آماری‌ حدود ۱ از هر ۱۰۰ حاملگی‌ در خارج‌ از رحم‌ رخ‌ می‌دهد.

بارداری خارج رحمی

بارداري خارج رحمي چيست؟

اگر تخمك لقاح يافته در هر جاي ديگري غير از داخل رحم جايگزين شود، بارداري نابجا يا خارج از رحم اتفاق مي افتد. حدود 50 درصد حاملگي ها به اينصورت پايان مي يابند. از نظر آماری‌ حدود ۱ از هر ۱۰۰ حاملگی‌ در خارج‌ از رحم‌ رخ‌ می‌دهد.

در حالت عادي بعد از اينكه تخمك بارور مي شود به حركت خود كه از تخمدان شروع شده بود ادامه مي دهد تا از لوله به رحم برسد (این انتقال 5-4 روز طول می کشد) و بر روي ديواره حفره رحمي جايگزين شود و حدود 6 تا 7 روز بعد از لقاح در رحم لانه گزيني كند. اگر به دلايل مختلف مثل تنگي لوله هاي رحمي بر اثر چسبندگي ناشي از عفونت يا جراحي هاي شكمي اين حركت متوقف شود، تخم لقاح يافته ممكن است در محل تنگي لانه گزيني كرده و به رشد خود ادامه دهد. از آنجا كه اكثر بارداريهاي خارج رحمي در يكي از لوله هاي رحم رخ مي دهند آنرا بارداري لوله اي نيز مي نامند. با احتمال بسيار كم ممكن است بارداري خارج رحمي در محلهاي ديگري نيز ديده شود. ساير مكان هاي احتمالي جايگزيني عبارتند از : تخمدان، دهانه رحم و يا بخش هاي ديگر شكم، در موارد نادر همراه با يك بارداري رحمي يك تخم ديگر نيز در جايي خارج از رحم جايگزين مي شود؛ البته اين اتفاق در IVF كه تخمكها بطور مصنوعي لقاح يافته و به داخل رحم تزريق مي شوند ديده مي شود.

هيچ راهي براي جابجايي محل تخم و انتقال و كاشتن آن در رحم وجود ندارد بنابراين تنها راه درمان ختم حاملگي است. اگر بارداري خارج رحمي به موقع تشخيص داده نشود و مورد درمان قرار نگيرد، با رشد سلولي و بزرگ شدن جنين احتمال پارگي لوله هاي رحمي وجود دارد. اين واقعه با درد شديد و خونريزي همراه است و يك اورژانس پزشكي محسوب مي شود. متاسفانه در چنين حالتي آسيب جدي يا از دست دادن كامل لوله رحمي اتفاق مي افتد. در اين شرايط اگر درمان سريع مقدور نباشد خونريزي شديد داخلي حتي منجر به مرگ نيز خواهد شد.

چه عواملي مي تواند خطر بارداري خارج رحمي را افزايش دهد؟

بارداري خارج رحمي در هر خانم در دوره فعاليت جنسي ممكن است رخ دهد، اما بعضي شرايط احتمال وقوع آنرا افزايش مي دهد.

در 10 سال گذشته، تعداد بارداري هاي خارج رحمي تقريبا سه برابر شده است و اگر شما شرايط زير را داشته باشيد اين احتمال بالا مي رود:

 • بارداري بعد از بستن لوله ها (يك جراحي براي جلوگيري از باردراي دائم)
 • انجام هر نوع عمل جراحي در ناحيه لگن. بخصوص اگر بعد از بستن لوله هاي رحمي با انجام يك جراحي ديگر اقدام به باز كردن آنها كرده باشيد اين خطر بسيار زياد است. با اين حال بعد از جراحي هاي كيست تخمدان و فيبروم، برداشتن آپانديس، يا حتي سزارين قبلي اين احتمال بالا مي رود.
 • سابقه بارداري خارج رحمي
 • اگر مادر شما حين بارداري شما داروي دي اتيل استيل بسترول يا DES مصرف كرده باشد.
 • اگر در حين داشتن IUD باردار شده باشيد. معمولا IUD يك روش خوب جلوگيري از بارداري است و تا 99 درصد مانع از بارداري مي شود. نكته مهم اين است كه اثر جلوگيري آن در بارداري هاي داخل رحمي است. بنابراين وجود IUD باعث بارداري خارج رحمي نمي شود بلكه اگر قرار باشد بارداري خارج رحمي اتفاق بيافتد به احتمال كمتري از يك بارداري طبيعي مي تواند از آن جلوگيري كند.
 • آسيب ديدگي لوله ها ناشي از ابتلا به عفونتهايي كه مي توانند موجب التهاب و عفونت لگن يا PID شوند. بيماريهاي مقاربتي بخصوص عفونت با كلاميديا و بيماري سوزاك حتي اگر علائم واضحي براي شما نداشته باشند ممكن است سبب درگيري لوله ها شوند.
 • اگر قبلا تشخيص ناباروري براي شما داده شده و يا درمان شده ايد. از آنجا كه برخي از ناباروري ها به علت اختلال در لوله هاي رحم رخ مي دهند، در اينصورت شما نسبت به افراد عادي احتمال بيشتري براي بارداري خارج رحمي داريد.
 • احتمال وقوع بارداري خارج رحمي در خانمهاي مسن تر بيشتر است. برخي مطالعات نشان مي دهد كه كشيدن سيگار و استفاده مرتب از دوش واژينال نيز اين خطر را افزايش مي دهند.

با ديدن چه علائمي بايد به بارداري خارج رحمي شك كرد؟

علائم بارداري خارج رحمي معمولا در هفته هاي 6 و 7 حاملگي توسط خانمهاي باردار كشف مي شوند، اگر چه برخي نيز اين علائم را حدود هفته چهارم دارند. در گروهي نيز بارداري خارج رحمي تا قبل از اينكه سونوگرافي سه ماهه اول بارداري انجام شود تشخيص داده نمي شود.

علائم ممكن است از فردي به فرد ديگر تفاوت داشته باشد و اين بستگي به محل قرار گيري تخم نيز دارد. بهترين حالت اين است كه بارداري خارج رحمي در مراحل اوليه و با كمترين علائم تشخيص داده شود تا از خطر پارگي لوله و خونريزي شديد جلوگيري بعمل آيد. با اين حال گاهي علائمي واضحي وجود ندارد. در بارداري خارج رحمي معمولا تستهاي خانگي حاملگي مثبت نمي شوند، بنابراين اگر ظن قوي به حاملگي داريد و حتي بعد از تاخير در پريود تست شما مثبت نشده است بهتر است براي انجام بررسي به پزشك مراجعه كنيد.

اگر هر يك از علايم زير را بخصوص در 12 هفته اول بارداري مشاهده كرديد فورا با پزشك خود تماس بگيريد:

 • درد يا گرفتگي در ناحيه شكم يا لگن. معمولا درد ناگهاني، ثابت و شديد است اما ممكن است در اوائل بصورت گهگاه و متوسط باشد. ممكن است درد را فقط در يك سمت از شكم احساس كنيد و نيز مي تواند به قسمتهاي ديگر هم كشيده شود. احتمالا تهوع و استفراغ نيز به همراه دارد.
 • درد بخش تحتاني شكم به هنگام لمس يا زماني كه سرفه مي كنيد يا در حين حركات روده ها و اجابت مزاج.
 • خونريزي يا لكه بيني قهوه اي. ممكن است فكر كنيد كه پريود شده ايد بخصوص اگر انتظار بارداري نداشته باشيد. خونريزي ممكن است بصورت مداوم يا منقطع باشد.
 • درد شانه در يك سمت بخصوص وقتي كه دراز مي كشيد بدليل پاره شدن لوله و تحريك صفاق در ناحيه اي بين سينه و شكم رخ مي دهد. اين علامت براي اقدام در جهت درخواست درمان سريع پزشكي بسيار مهم است.
 • اگر لوله رحم پاره شود ممكن است ضعف، گيجي يا غش كردن بدليل از دست دادن خون و شوك نيز رخ دهد.

بارداري خارج رحمي چطور تشخيص داده مي شود؟

از آنجا كه امكان وجود بسياري از علايم فوق در يك بارداري طبيعي نيز هست، تشخيص بارداري خارج رحمي براي پزشك آسان نيست. بنابراين از روشهاي زير در تشخيص آن كمك گرفته مي شود:

آزمايش خون و اندازه گيري مقدار hCG در خون. در يك بارداري طبيعي مقدار گنادوتروپين جفتي انساني hCGبه سرعت افزايش مي يابد (طی 48 ساعت دو برابر می شود، یعنی اگر در بار اول عدد hCG 200 باشد بعد از 48 ساعت باید به بیشتر از 400 برسد) و اگر سطح hCG آن طور كه انتظار مي رود افزايش نيابد (کمتر از 66% طی 48 ساعت) و همینطور مدت زمان دو برابر شدن هورمون hCG به 10 روز می رسد، به وجود نوعي بارداري غير طبيعي مشكوك مي شويم. در صورت وجود بارداري خارج رحمي، ممكن است سطح hCG افزايش يابد ولي در سونوگرافي، هيچ نشانه اي مبني بر بارداري درون رحم ديده نمي شود.

معاينه داخلي از طريق واژن. احتمالا دهانه رحم بسيار دردناك بوده و ممكن است در معاينه توده اي در ناحيه لوله ها و خارج از رحم لمس شود.

سونوگرافي. سونوگرافي راه خوبي براي تشخيص بارداري خارج رحمي است. ممكن است با سونوگرافي بتوان بارداري لوله اي را درون لوله فالوپ مشاهده كرد. پزشك ممكن است بدليل پارگي لوله يا خونريزي، مقداري خون در حفره شكم ببينيد و يا توده اي در ناحيه لوله فالوپ يا تخمدان قابل مشاهده باشد.

ممكن است حتي با نجام آزمايشات فوق تشخيص قطعي امكانپذير نباشد. گاهي در سقط نيز علائمي مشابه ديده مي شود. بنابراين ممكن است پزشك فرد را تحت نظر بگيرد يا درخواست لاپاروسكوپي نمايد. با استفاده از لاپاروسكوپي، بهتر مي توان بارداري خارج رحمي را تشخيص داد. برش هاي بسيار كوچكي در ناحيه ناف و بخش تحتاني شكم ايجاد مي شود و پزشك داخل شكم و اعضاي لگني را با وسيله كوچكي به نام لاپاروسكوپ مشاهده مي كند. با اين روش مي توان محل بارداري خارج رحمي را پيدا نمود.

 • صفحه 1 از 2
 • 1
 • 2نظرات

 

 • این مسائل رابرای زوجهای جوان دردوران عقدحتی بعداز ازدواج به مشاوره بزارید
 • سئوال:
  سلام من 9شهریورپریودشدم ومعمولافاصله بین پریودهام ازروزاول پریودتاروزاول پریودبعدی30تا32روزاست من یکباردراردیبهشت سقط داشتم دوهفته ازعقب افتادن پریودم گذشته بوددکتراحتمال حاملگی خارج رحم داده بودولی من خودم فکرمیکنم بدلیل انفولانزای شدیدوسرفه های شدیدبوده انزمان تست بارداری خانگی دوخطی شدولی یک خط کمرنگ بود.این ماه یعنی باتقریبا6تا8روزدرتاخیرپریودم بیبی چک دوخطی شده ولی یک خطش کمرنگ است ایااحتمال حاملگی خارج رحم دارم؟

  جواب:
  دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام دهید اگر دومی بیش از 2 برابر اولی بود احتمال بارداری خارج رحمی خیلی ضعیف است.
 • سئوال:
  سلام
  من در هفته چهارم بارداری در اثر ضربه به شکم یه لخته کوچک شکلاتی رنگ دیدم
  خبلی می ترسم یعنی چی می تونه باشه
  تو رو خدا کمکم کنید فرداش رفتم سو نو اما هیچی تو رحمم نشون نداد
  کمکم کنید

  جواب:
  دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام دهید و جوابش را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  باسلام
  لطفا همینجا جوابمو بدین چون ایمیل ندارم

  من قرص کلومفین و استرو مارین خوردم این ماه و روز 14 قاعدگی رفتم سونو که 2تا فولیکول به ابعاد 17ونیم و 19 و نیم داشتم و دکتر 2تا امپول hcgبهم داد که همزمان بزنم من 7 روز دیگه موقع پریودیمه رفتم ازمایش خون دادم گفت منفی بتا عدد 2 بود ؟امکان داره حامله باشم؟
  اگه نه چرا من حامله نشدم؟

  جواب:
  سه روز مانده به تاریخ پریودتان مجدد تست را تکرار کنید. برای آزمایش زود اقدام کردید.
 • سئوال:
  سلام می خواستم بدونم اندازه فیبروم تا چند باشه لازم به جراحی پیدا می کنه؟

  جواب:
  بستگی به محل قرار گرفتن آن دارد. و همینطور اطلاعات کلینیکال بیمار دارد.
 • لیلیان خانمی
  جمعه 19 آبان 1391 - 21:08
  سئوال:
  با سلام من یک سالی هست ازدواج کردم حدودا سه ماه ونیمی هم جلوکیری داشتم رفتم دکتر سه دوره قرص کلومید بهم داد گفت از روز دوم پریودی شبی یک قرص بخور به مدت پنج شب ولی باردار نشدم از بعد از آخرین مصرف کلومید به مدت دو ماه عادت نشدم جواب آزمایش هم منفی بود بعد به یک دکتر دیگه مراجعه کردم گفت مصرف کلومید کم بوده شبی (یک عدد) به من قرص کلومفین دادو گفت از روز پنجم پریودی شبی دو قرص مصرف کن و یک هفته بعد ازپایان قرص به مدت ده شب یکی در میان نزدیکی وهشت روز بعد ارپایان قرص آمپول HCG را بزن این رژیم را چهار بار تکرارکن من یکبار فقط مصرف کردم آیا این رژیم صحیح میباشد...

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  سلام من باید برای بارداری از تخمک اهدایی استفاده کنم کسی بوده که در پژوهشکده رویان با این روش باردار شده باشه؟

  جواب:
  بهتر است از خود مرکز رویان سئوال کنید.
 • سئوال:
  سلام من یک ساله که ازدواج کردم و جلو گیری هم نمیکنم دیابت نوع یک هم دارم 20 سالم هست.تخمک هایم کوچکتر از حد نرمال است ایا انسولین روی تخمک هایم تاثیر دارد 75 کیلو وزنم هست اگر لاغر شوم و انسولینم قطع شود مشکل تخمدان هایم بر طرف میشود و برای بارداری مشکل نخواهم داشت؟

  جواب:
  با لاغر شدن دوز مصرفی انسولین تان کمتر شده (ولی قطع نباید بکنید) و بهتر است روز سوم سیکل تمام هورمونهایتان را بررسی کرده و ذخیره تخمک هم بررسی شود.
 • سئوال:
  سلام ، 20 آبان بیبی چکم بعد 7 روز تاخیر پریود مثبت شد البته با یک خط کمرنگ و یک خط پررنگ که همون روز آز بتا دادم عدد تیتر 412 شد ، ولی دکتر تکرار تست بتا رو تجویز نکرد گفت اگه درد زیر شکم یا خونریزی و لکه بینی نداشتی صبر کن شاید لقاح دیر اتفاق افتاده باشه ،6 آذر واسم سونو نوشت که من 1 آذر دچار لکه بینی قهوه ای شدم ، همون روز سونو واژینال انجام دادم ساک حاملگی دیده نشد و 2 کانون اکولوسنت 13 و 20 م در تخمدان راستم دیده شد ، البته 2 ساعت قبل سونو درد زیر شکم تقریبا زیاد با خونریزی کم داشتم در حین سونو هم خونریزی داشتم ، بعد انجام سونو آز بتا دادم تیترش 41.6 شد ،دوباره...

  جواب:
  از نظر سقط و حاملگی خارج رحمی مورد بررسی قرار گیرید.

  جواب:
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: