Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

بانک خون بند ناف

تحقيقات و سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع جهاني در زمينه سلول‌هاي بنيادي و سرعت چشمگير در پيشرفت‌هاي حاصل در درمان بيماري‌هاي لاعلاج از يك سو و پيشرفت‌هاي كشورمان ...

بانک خون بند ناف

بانک خون بند ناف

 

تحقيقات و سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع جهاني در زمينه سلول‌هاي بنيادي و سرعت چشمگير در پيشرفت‌هاي حاصل در درمان بيماري‌هاي لاعلاج از يك سو و پيشرفت‌هاي كشورمان در زمينه دستيابي به فناوري سلول‌هاي بنيادي و كاربرد آن در طب از سوي ديگر ضرورت ايجاد كانوني منسجم جهت برنامه‌ريزي براي كاربردي شدن استفاده از سلول‌هاي بنيادي (Cell Therapy) را محسوس‌تر ساخته است.
نخستين بانك خون بندناف دنيا در سال 1992 و درايالات متحده آمريكا به بهره‌برداري رسيد و تا به امروز در حدود 27 بانك خصوصي و 23 بانك عمومي در آمريكا مشغول به كار هستند. اين تعداد بانك كه ظرفيت ذخيره سازي آنها چيزي حدود 6 ميليون نمونه است سالانه نزديك به دويست هزار نمونه جديد از نوزادان تازه متولد شده را دريافت مي‌كنند.
بانك خون بندناف رويان به عنوان نخستين و تنها مركز جداسازي و ذخيره‌سازي سلول‌هاي بنيادي در ايران در سال 1383 به همت محققان پژوهشكده رويان جهاددانشگاهي تاسيس شد اين مركز تخصصي با بهره‌گيري از پيشرفته‌ترين ابزار و وسايل تخصصي براي جداسازي، انجماد و نگهداري سلول‌هاي بنيادي خون بندناف نوزادان در چهارچوب استانداردهاي جهاني همت مي‌گمارد در حال حاضر بانك خون بندناف رويان به صورت خصوصي فعاليت مي‌كند اما به گفته دكتر حميد گورابي رئيس پژوهشكده رويان در 4 ماه آينده بخش عمومي اين مركز راه اندازي خواهد شد.

گزارش ذيل به معرفي ماهيت، كاركرد و مزاياي استفاده از سلول‌هاي خون بندناف، نحوه عضويت و چگونگي بهره‌مندي از امكانات بانك خون بندناف رويان مي پردازد.
خون بندناف خوني است كه پس از تولد در بندناف باقي مي‌ماند و همراه آن به دور انداخته مي‌شود. اين خون علاوه بر سلول‌هاي خوني منبعي غني از سلول‌هاي بنيادي خون ساز است. ويژگي مهم سلول هاي خوني بندناف عدم تكامل سلول‌هاي خوني از جمله لنفوسيت‌هاي آن است كه در نتيجه احتمال رد پيوندهاي انجام شده با اين نوع سلول‌ها در مقايسه با پيوندهاي مغز استخوان بسيار كمتر خواهد بود. مطالعات آزمايشگاهي نشان داده‌اند كه سلول‌هاي بنيادي خونساز توانايي تمايز به ساير سلول‌ها را نيز دارند كه مي‌توانند افق جديدي را براي درمان بيماري ها در آينده‌اي نه چندان دور ترسيم كنند.
بررسي آمار منتشر شده نشان مي‌دهد كه هر ساله حدود 30000 بيمار قابليت درمان با پيوند سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان، قابل درمان هستند. حدود 75 درصد اين بيماران قادر به يافتن يك داوطلب مناسب براي اهداء خون مغز استخوان نيستند. از سوي ديگر جستجوي مراكز ثبت اهداكنندگان مغز استخوان زمان بسياري به خود اختصاص مي‌دهد. در صورتي كه ذخيره خون بندناف در زمان كوتاه‌تري انجام مي‌شود و تعداد اهداكننده آن نيز بيشتر است. بنابراين در بيماران مبتلا به لوسمي حاد، كم خوني‌ها و نقايس ايمني كه فرصت كوتاهي براي درمان دارند استفاده از خون بندناف جايگزين مناسبي جهت دستيابي به درمان موثر محسوب مي‌شود.
بيماريهايي مانند اختلالات سلول‌هاي بنيادي:كم‌خوني آپلاستيك، كم‌خوني فانكوني و هموگلوبينوري حمله‌اي شبانه (PNH) ، لوسمي‌هاي حاد: ACL,AML و لوسمي تمايز نيافته حاد، لوسمي هاي مزمن : CML ،بيماري‌هاي نقص در توليد لنفوسيت‌ها: لنفوم غيرهوچكين و لنفوم هوچكين ، ناهنجاري‌هاي ارثي گلبول‌هاي قرمز : بتا – تالاسمي ماژور و كم خوني سلول داسي شكل، اختلالات سيستم ايمني مادرزادي: سندرم كاستمن، نقص چسبندگي لكوسيتي و سندرم دي جرج ، نقص ارثي پلاكتي: ترومبوسيتوپني مادرزادي ، اختلالات پلاسماسل: مولتي پل ميلوما، لوسمي پلاسماسل، بيماري‌هاي ارثي: سندرم لش نيهان، هيپوپلازي غضروف و بيماري‌هاي آلزايمر، ديابت، پاركينسون، صدمات نخاعي، سكته‌هاي قلبي و مغزي، بيماري‌هاي كبدي و ديستروفي عضلاني قابل درمان از طريق سلول‌هاي خون بندناف هستند.

مزاياي استفاده از خون بندناف
مغز استخوان و بندناف هردو واجد سلول‌هاي بنيادي خونسازند كه به بازسازي مجدد سيستم خوني و نيز سيستم ايمني بدن كمك مي‌كنند. مطالعات نشان داده است مغز استخوان داراي بالاترين درصد از سلول‌هاي بنيادي خونساز (3-1 درصد) وخون بندناف داراي 1-6/0 درصد سلول‌هاي پيش‌ساز خوني و بنيادي خونساز است. در خون محيطي نيز كمتر از 2/0 درصد سلول‌هاي بنيادي خونساز شناسايي شده است.
مزاياي استفاده از خون بندناف در مقايسه با مغز استخوان به اين شرح است:
1- ميزان واكنش‌هاي رد پيوند عليه ميزبان (GVHD) در گيرندگان خون بندناف نسبت به خون مغز استخوان كمتر است. GVHD واكنش جدي و گاه مرگبار به دنبال پيوند مغز استخوان است كه در اين حالت سلول‌هاي ايمني فرد دهنده پيوند، به بدن ميزبان حمله مي‌كند و آسيب به بخش‌هايي از بدن ميزبان را موجب مي‌شود.
2- حضور سلول‌هاي اوليه و نابالغ سيستم ايمني در خون بندناف سبب كاهش رد ايمنولوژيك پيوند نسبت به مغز استخوان مي‌شود. به طوري كه رد پيوند شديد در حدود 60 درصد از پيوندهاي مغز استخوان و در 10 درصد از پيوندهاي خون بندناف ديده شده است .
3- با استفاده از خون بندناف، امكان انجام پيوند موفق با تشابه كمتر HLA بين دهنده و گيرنده نسبت به خون مغز استخوان بيشتر است لذا تعداد زيادي گيرنده را دربرخواهد گرفت.
4- اهداء خون بندناف خطري براي اهداكننده آن (جنين و مادر) به دنبال ندارد.
5- جمع‌آوري خون بندناف نسبت به مغز استخوان ساده‌تر و آسان تر صورت مي‌گيرد. به اين ترتيب كه پس از تولد نوزاد، بندناف و جفت جدا و خون آن توسط كيسه و يا سرنگ جمع‌آوري مي‌شود. طي اين فرآيند به مادر و فرزند آسيبي وارد نمي‌شود. علاوه بر آن كه اين كار كاملاً بدون درد انجام مي‌شود.
اين در حالي است كه جمع‌آوري خون مغز استخوان نيازمند روش‌هاي جراحي است و معمولاً تحت بيهوشي صورت مي‌گيرد و مي‌تواند همراه با درد براي دهنده باشد.
6- ميزان ابتلا به عفونت‌هاي ويروسي فرد دهنده از جمله سايتومگالو ويروس در خون بندناف كمتر از خون مغز استخوان است (در پيوندهاي مغز استخوان شيوع اين ويروس 60-40 درصد و در پيوندهاي خون بندناف 10 درصد گزارش شده است).
7- سلول‌هاي بنيادي و پيش‌سازي خون بندناف نسبت به مغز استخوان قدرت تكثير بيشتري دارند.
8- به علت آن كه روزانه تعداد بسياري نوزاد متولد مي‌شود، لذا تعداد زيادي واحد خوني در دسترس بوده كه اين امر استفاده از آنها را آسان مي‌سازد.
9- مطالعات نشان داده‌اند كه سلول‌هاي بنيادي بندناف سلول‌هاي خوني بيشتري نسبت به مغز استخوان توليد مي‌كنند. (سلول‌هاي خون بندناف 10 برابر سلول بيشتر توليد مي‌كنند و بنابراين با تعداد كم سلول نيز مي‌توان پيوند موفقي داشت).

 • صفحه 1 از 2
 • 1
 • 2


 • تاریخ: یکشنبه 15 آبان 1390 - 15:50
 • نویسنده: نیلو
 • بازدید: 24163
 • بخش: زایمان

نظرات

 

 • سئوال:
  سلام.فقط 15 سال؟

  بعد 15 سال چکارش میکنن؟اگه یه بچه ای تو 20 سالگی دچار مشکلی بشه چی؟

  برای دست و پای کوتاهتر از حد نرمال هم میشه کاری کرد؟

  جواب:
  بهتر است با بانک خون بند ناف رویان تماس بگیرید که تا چند سال می توانند سلولها را نگهداری کنند.
 • سئوال:
  با سلام، من در كيش زندگي ميكنم و در ماه سوم بارداري هستم. با توجه به اينكه فرزند من در دي ماه به دنيا ميآد و با داشتن يك بچه مدرسه اي ، امكان زايمان در شهر ديگه اي برام وجود نداره ، ميخواستم بدونم چطوري ميتونيم از خدمات اون مركز بهره مند بشيم. ضمنا در مورد هزينه هم لطفا توضيح بديد و يا شماره تلفن بانك خون بند ناف رويان رو برام بنويسيد. با تشكر از وقت گذاشتنتون.

  جواب:
  اکنون هفته چندم هستید و آیا سونوی NT را انجام داده اید یا خیر؟
  از 118 تهران بگیرید
 • سئوال:
  الان وسط هفته ١٢ هستم. نه. سونوي nt انجام ندادم. توي كيش امكانش نيست. فردا ميخوام برم دكتر كه اگه پرواز برام مشكلي نداره بيام تهران و انجامش بدم. آيا خون بند ناف به سونوي فوق وابسته است؟

  جواب:
  خیر
 • سئوال:
  با سلام و احترام من در جزيره كيش زندگي مي كنم والان توي وسطهاي ماه ششم هستم يعني هفته 24 هستم مي خواستم از امكانات اين مركز استفاده كنم اما براي زايمان امكانش نيست كه در شهرستان باشم و بايستي حتماً در كيش بچم را بدنيا بيارم و تمام آزمايشاتم را انجام دادم ازجمله ان تي و غربالگيري و ... همه آزمايشاتم سالم و سالم هستن . سوال من اين است آيا امكانش است بدون حضور در آن مركز يعني غير حضوري تشكيل پرونده داد ؟ و آيا من در جزيره هستم مي توانم از امكانات اين اين مركز استفاده كنم چون مي خواهم در جزيره بچم را به دنيا بيارم .

  جواب:
  نتیجه کامل تست های غربالگری تان را برایم بنویسید.

  منظورتان از استفاده از امکانات آزمایشگاه ما در چه زمینه ای است؟؟؟؟
 • سئوال:
  با سلام
  نتيجه تست غربالگيري را توي پرونده پزشكي بيمارستان گذاشتند فقط اينو مي دونم كه دكتر آزمايشگاه و دكتر زنان خودم گفتند خدا رو شكر كه نتيجه آزمايشاتت خيلي خوبه و جاي هيچ گونه نگراني نيست . اما اگر لازم باشه ميرم يك كپي مي گيرم و براتون مي نويسم .
  منظورم از امكاناتش اينه كه مي خواهم از بند ناف خون بچم كه آذر ماه به دنيا مياد استفاده كنم .
  در ضمن من چگونه مي توانم هم در جزيره بچم را به دنيا بيارم و هم بند ناف بچم را به تهران بفرستم در اين مورد راهنمايي بفرمائيد ممنون مي شم

  جواب:
  با شماره های ذیل مربوط به بانک خون بند ناف رویان تماس بگیرید.
  021-27233500 و 2-27633700-021
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: