Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

تغییرات مایع آمنیون (مایع درون کیسه جنین) در دوران بارداری

مایع آمنیوتیک ماده ای است که جنین رادر کیسه جنین احاطه کرده است.

تغییرات مایع آمنیون (مایع درون کیسه جنین) در دوران بارداری

تغییرات مایع آمنیون

 

کیسه ومایع آمنیوتیک محیطی سیال ومناسب برای جنین است

 

مایع آمنیوتیک چیست؟

مایع آمنیوتیک ماده ای است که جنین رادر کیسه جنین احاطه کرده است .

در نیمه اول بارداری مایع آمنیوتیک دارای خصوصیات مایع خارج سلولی جنین است ودر نیمه دوم بارداری تکامل عملکرد کلیوی وتکامل مورفولوژیک پوست وغشاهای مخاطی را منعکس می کند .

 

وظایــف مایع آمنیوتیک :

1- به عنوان یک ضربه گیر جنین را در مقابل صدمات وبند ناف را در مقابل تحت فشار قرار گرفتن (در نتیجه اختلال در اکسیژن رسانی به جنین )محافظت می کند .

2- جنین ورحم را از عفونت محافظت می کند .

3- به عنوان یک منبع پشتیبان کوتاه مدت از مایعات ومواد غذایی عمل می کند .

4- به جنین برای تنفس وتحرک کمک می کند .

5- به تکامل مناسب سیستم های گوارشی , اسکلتی – عضلانی وتنفسی جنین کمک می کند .

6- تامین وحفظ درجه حرارت ثابت برای جنین

 

مایع آمنیوتیک در کجــــا تولید می شود؟

در طی شانزده هفته اول حاملگی جفت ,غشاهای آمنیوتیک , بند ناف وپوست جنین همگی مایعی تولید می کنند که همزمان با رشد جنین کیسه آمنیوتیک را پر می کند وبه تدریج مقدارش افزوده می شود تا در هفته 31-36 به هزار میلی لیتر رسیده واز آن زمان به بعد مقدارش به تدریج کم می شود.در حوالی ترم مایع آمنیوتیک شفاف ولیمویی رنگ با PH 7.1 - 7.3 است این مایع فعال بوده وروزانه حدود هزار میلی لیتر وارد کیسه آمنیوتیک وبه همان میزان خارج می شود وتشکیل ادرار را می دهد .

 

اندازه گیری مــــــایع آمنیوتیک :

به دو روش انجام می شود.

1- maximum vertical pocket (MVP) :

بیشترین قطر قدامی – خلفی بزرگترین کیسه عادی از اندام جنین یا بند ناف اندازه گیری می شود که مقدار طبیعی آن 2الی 8 سانتی متر است .

2- amuiotic fluide index (AFI) :

در این روش رحم به چهار قسمت مساوی تقسیم می شود که در هر یک از آنها قطر قدامی – خلفی بزرگترین کیسه اندازه گیری می شود. اعداد حاصل با هم جمع شده ومقدار طبیعی آن 5الی 24 سانتی متر است .

 

پلی هیدرآمنـــــیوس :

پلی هیدرآمنیوس عبارت است از تجمع مایع آمنوتیک بیش از 2000 میلی لیتر وAFI بیشتر از 24 سانتی متر وبیشتر در سه ماه سوم حاملگی ووجود mvp بیش تر از 8سانتی متر است .

شیوع : هیدرآمنیوس در حدود 1% حاملگی ها را شامل می شود .تشخیص معمولا به طور کلینیکی حدس زده می شود و بوسیله آزمایش سونوگرافیک تایید می شود .

 

دلایل افزایش بیش از حـــــــد مایع :

1- دیـــــــــــــــــابـــــــت مـــــــــادر

2- ماکروزومی یا حاملگی چندقلویی

3- ناهنجـــــــــاری های جنـــــــــینی

 

عـــــــوارض وخطـــــــــرات :

- اتساع زیاد رحم وپارگی پرده ها

- زایمان زودرس وخونریزی پس از زایمان

- افزایش فشار داخل شکمی

- کاهش ظرفیت تنفسی

- انسداد گوارشی یا ادراری وافزایش ریسک عفونت ادراری

- مرگ ومیر پری ناتال بین 15 الی 30 % به علت نواقص همراه با زایمان ,اختلالات کروموزومی , پارگی زودرس پرده ها و حوادث بند ناف .

 

تــــــشخیص :

بزرگ شدن رحم به همراه اشکال در لمس اجزا کوچک جنین وشنیدن صدای قلب معمولا اولین یافته بالینی هیدرآمنیوس است .در موارد شدید دیواره رحم آنقدر سفت است که لمس هیچ قسمتی از جنین مقدور نیست .از سونوگرافی ورادیوگرافی می توان در تشخیص کمک گرفت .

 

درمـــــــــان :

در حدود 50 %موارد به خصوص در موارد خفیف مشکل خودبخود حل می شود چنانچه تنگی نفس یا درد شکم وجود دارد یا حرکت کردن مشکل می باشد بستری کردن بیمار ضروری است.

استراحت مطلق وتسکین بیمار تا حدودی وضعیت را تحمل پذیر می کند ولی به ندرت روی مایع تاثیر می گذارد در صورتی که مایع خیلی زیاد باشد ویاسبب ناراحتی زیادی شود پزشک ممکن است بااستفاده از روشی به نام آمنیوسنتز درمانی مقداری از مایع را خارج کند

 

الیگوهیــــــدرآمنیــــــوس :

در موارد نادر ,حجم مایع آمنیونی بسیار پایین تر از حد طبیعی است وگاهی اوقات تنها به چند میلی لیتر محدود می گردد. در الیگوهیدرآمنیوس اندکس مایع آمنیونی کمتر یا مساوی 5سانتی متر است . به طور کلی الیگوهیدروآمنیوس در اوایل حامگی کمتر ایجاد می شود ومعمولا پیش آگهی بدی دارد

Gagnon وهمکارانش در سال 2002 دریافتند که نارسایی مزمن شدید جفتی ,سبب کاهش درحجم مایع آمنیونی می شود بدون این که کاهشی در تولید جنینی ایجاد گردد .

 

شروع زود هنگام الیگوهیدرآمنیوس :

الیگوهیدرآمنیوس تقریبا همیشه با انسداد دستگاه ادراری جنین یا آژنزی کلیوی جنینی مشاهده می شود , بنابر این آنوری تقریبا نقش اتیولوژیک در چنین موارد ی دارد . تراوش مزمن مایع از شکافهای موجود در پرده ها حجم مایع آمنیونی را به شدت کاهش می دهد.

 

پیــــش آگـــــــهی :

پیامد جنینی در موارد شروع زود هنگام الیگوهیدرآمنیوس بد است وبا وجود 50% مرگ ومیر همراه است .از سوی دیگر چسبندگی های بین آمنیون واندام های جنین ممکن است منجر به ناهنجاری های شدید شود .

وقتی که میزان مایع آمنیونی ناچیز است هیپوپلازی ریوی شایع است .

 

الیگوهیدرآمنیوس در اواخر حاملگی :

حجم مایع آمنیونی به طور طبیعی بعد از هفته35 کاهش می یابد .اداره کردن الیگو هیدروآمنیوس در اواخر حاملگی بستگی به وضیعت کلینیکی دارد .در یک حاملگی عارضه دار شده با الیگوهیدرآمنیوس ومحدودیت رشد جنینی به دلیل عوارض همراه ,مراقبت دقیق جنینی مهم است وزایمان به دلایل مادری وجنینی توصیه می شود .

 

عــــوارض :

- فشرده شدن بند ناف حین لیبر

- اندکس 5 سانتی متر یا کمتر همواره با افزایش 5 برابر میزان زایمان سزارین همراه است .

- افزایش 50 % افت متغیر صدای قلب در طی لیبر

- خطر دفع مکونیوم غلیظ

 

درمـــــــان :

شامل آمنیوانفوزیون محلول کریستالوئید جهت جایگزینی مایع کاهش یافته است .نظرات

 

 • سئوال:
  من در هفته نوزده بارداري هستم و بارداري دوم من است اما تكان هاي جنين را اصلا احساس نمي كنم آيا مشكلي وجود دارد.

  جواب:
  نگران نباشید اگر وزن خودتان بالا باشد دیرتر متوجه حرکات جنین می شوید.
 • سئوال:
  من گروه خونیم o منفی و شوهرم a مثبت میباشد که بعد از کورتاژ در هفته 15 به علت کاهش مایع امونیوتیک به من یک چهارم امپول رگام تزریق کردند ایا به نظر شما همین مقدار برای من کافی بوده ؟ یا خیر ؟تو رو خدا زود جوابم رو بدهید از استرس دارم میمیرم اخه من وباره قصد بارداری دارم

  جواب:
  یک تست Indirect Coomb's انجام داده و اگر منفی بود نگران نباشید.
 • سئوال:
  چرا پس سوال منو تایید نکردید ؟؟؟؟؟؟؟؟
  امیدوار بودم حداقل اینجااا پاسخی بگیرم

  جواب:
  لطفأ مجدد سئوالتتان را تکرار کنید.
 • نسترن محمودی
  پنجشنبه 20 مهر 1391 - 09:38
  سئوال:
  سلام . من آزمایش آمینو سنتز دادم . می خوام بدونم این موضوع روی مقدار یا موارد دیگر این مایع در آینده تاثیر میگذارد ؟
  خیر

  2- در جواب آزمایش کاریوتایپ سالم بوده . این جواب قطعی و کودکم مشکلی نخواهد داشت؟
  از نظر اختلالات کروموزومی مشکلی نخواهد داشت ولی از نظر اختلالات ژنتیکی و متابولیکی این آزمایش چیزی نمی گوید و باید بعد از تولد بچه پیگیری شود.
 • سئوال:
  سلام مایع کیسه اب در یکی از قلها در اواخر ماه ششم 40 میلی بیشتر است ایا خیلی خطر داره

  جواب:
  نتیجه تستهای غربالگری و سونویتان را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با عرض سلام و خسته نباشید,
  من هفته 29بارداری هستم و وزن جنین 1340,و کیسه آب 12cm,
  آیا حجم مایع دور جنین کم هستش جناب دکتر؟
  ممنونم

  جواب:
  خیر نرمال است.
 • سئوال:
  سلام درهفته ۱۶بخاطر سندروم داون آمینوسنتز انجام داده ام جنین سالم +۴۶xx,9qh کاریوتای‌پ روی کروموزم ۹بافلش علامت گذاری کرده نوشته افزایش هتروکروماتین در یکی از بازوهای بلند کروموزم ۹ این مسئله منو خیلی نگران کرده آیا جنین درآینده مشکل ژنتیکی خواهد داشت الان درهفته ۲۳ هستم وحرکت جنین عالی\'لطفا راهنمایی کنید

  جواب:
  لطفأ سئوالتان را در سایت Genome.niloulab.com مطرح نمائید.
 • سئوال:
  سلام 27سالمه 4تاسقط مکرر داشتم واین پنجمی ازماه4 دکترگفتاب دورجنین8شده 2هفته بعد6شد هپارین زدم وبعدازسرم درمانی و خوردن مایعات زیاد شد11تا اول ماه 9 که کیسه اب پاره شد ودربیمارستان بااینکه درتمام 9ماه بچه به پا بود زایمان طبیعی کردم ودکتر گفت بچه مدفوع کرده ومرده وزنشم تو ماه اخر700 گرم بود لطفا راهنمایی کنیید

  جواب:
  کلیه تست های مربوط به پانل سقط های ترومبوفیلیک، ایمنولوژیک و عفونی را برایم بنویسید. همینطور نتیجه تست های غربالگری سه ماهه اول و دوم جنین فوت شده را هم برایم بنویس.
 • سئوال:
  سلام من هیچ یک ازاین تستهایی که شما گفتید را انجام ندادم من وهمسرم پسردایی ودخترعمه هستیم اول آزمایش ژنتیک هم دادیم سالم بود اولین بارداری در2ماهگی قلبش تشکیل نشده دومی 19هفته بودکه به علت میکروسفالی ختم حاملگی شدم سومی وچهارمی هم قلب نداشت وپنجمی یکی ازدکترا گفت احتمال توکسو است که از4ماه قبل حاملگی درمان راشروع کردم تا اخرحاملگی بعدازباردارشدن پنجمی درماه4 بارداری سونوگفت ابدورجنین 8شده و کمه هردوهفته کمترمیشدتارسیدبه5که دکترهپارین دادوداپلررنگی اب دورجنین11شدداپلر هم گفت خونرسانی کمه تاماه9که کیسه اب پاره شدوبچه مرده بدنیا اومد توروخدا...

  جواب:
  توصیه می کنم با صلاحدید پزشکتان تست های فوق را انجام داده و نتیجه اش را برایم بنویسید. همینطور جواب اسپرموگرام شوهرتان را به ما بدهید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: