Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

سقط جنین

شايع‌ترين عارضه بارداري سقط جنين است. اين جمله يعني اين كه شايع‌ترين مشكل و خطري كه يك خانم باردار و جنين او را تهديد مي‌كند، سقط است.

سقط جنین

سقط جنین

 

شايع‌ترين عارضه بارداري سقط جنين است. اين جمله يعني اين كه شايع‌ترين مشكل و خطري كه يك خانم باردار و جنين او را تهديد مي‌كند، سقط است. آنچه در اين ميان نبايد فراموش كنيم اين نكته است كه علاوه بر تمام معضلات و مشكلات جسماني و فيزيكي، آسيب جدي روحي و رواني‌اي كه از دست دادن جنين بر مادر وارد مي‌سازد، غيرقابل جبران است. در اين مطلب سعي كرده‌ايم بيشتر با سقط آشنا شويم.

به خروج محصول بارداري، پيش از هفته بيستم بارداري سقط خود به خودي گفته مي‌شود. بيشتر موارد سقط در سه ماهه اول بارداري(12 هفته اول)‌ رخ مي‌دهند و شايع‌ترين علت نيز نقايص كروموزومي است. در واقع به طور طبيعي جنين‌هايي كه اختلالات شديد كروموزومي دارند در همان ابتدا تصفيه شده و مي‌ميرند. بنابراين در بسياري از موارد والدين بايد از اين اتفاق خوشحال شوند و در واقع طبق همان اعتقاد «حتما حكمتي در كار بوده است» شكرگزار خداوند باشند.

اصطلاح ديگري كه در اين زمينه مطرح است تهديد به سقط است. هر گونه خونريزي به صورت خفيف، شديد يا لكه‌بيني در نيمه اول بارداري از سوي مادر بايد جدي تلقي شود. اين علامت مي‌تواند نشانه در معرض خطر بودن جنين باشد. پس از بروز اين علامت مادر باردار بايد مورد معاينه پزشك قرار گيرد. اگر دهانه رحم كاملا بسته باشد و علائم ديگر خطر وجود نداشته باشد، واژه تهديد به سقط براي تشريح وضعيت جنين مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در اين حالت به مادر توصيه مي‌شود استراحت كند و از فعاليت‌هايي كه ممكن است براي ادامه حيات جنين خطرناك باشد، بپرهيزد. اين حالت تنها وضعيتي است كه مي‌تواند مانع سقط شود.

در مقابل وضعيت تهديد به سقط يك حالت ديگر هم قرار دارد كه سقط اجتناب‌ناپذير نام دارد. در سقط اجتناب‌ناپذير علاوه بر علامت‌ خونريزي واژينال، علائم خطر ديگري نظير پارگي كيسه آب، درد و باز شدن دهانه رحم نيز وجود دارد.
در اين حالت مرگ جنين حتمي است و اصرار براي حفظ جنين مي‌تواند با خطراتي نظير سقط عفونتي يا سپتيك، سقط ناكامل يا سقط فراموش شده همراه باشد كه جان مادر را نيز به خطر مي‌اندازند. بنابراين در وضعيت سقط اجتناب‌ناپذير، تخليه رحم از محصول بارداري به روشهاي دارويي يا جراحي نظير كورتاژ در مركز بيمارستاني انجام مي‌شود و پس از اطمينان از پايدار بودن وضعيت حياتي مادر مي‌توان وي را ترخيص كرد.

سقط ناكامل حالتي است كه قسمتي از جنين يا جفت خارج شده و قسمت‌هاي ديگر باقي مانده است. در اين حالت درد و خونريزي ادامه دارد. خونريزي مداوم مي‌تواند براي مادر خطرناك باشد. در اين حالت نيز بايد تخليه رحم در بيمارستان صورت بگيرد. سقط فراموش شده حالتي است كه جنين حيات خود را از دست داده است، ولي انقباض‌هاي رحمي صورت نگرفته و در نتيجه جنين و جفت در رحم مادر باقي مانده است. در اين حالت احتمال عفونت افزايش مي‌يابد و اين خطر جان مادر را تهديد مي‌كند. در اين حالت با توجه به صلاحديد پزشك پس از معاينه مادر و ارزيابي شرايط وي، مي‌توان منتظر آغاز انقباض‌هاي رحمي ماند يا تخليه رحم انجام داد.

سقط سپتيك يا عفوني يكي از خطرناك‌ترين وضعيت‌هاي سقط است. معمولا اين حالت پس از سقط ناكامل كه بي‌توجهي به آن شده است، سقط فراموش شده و اقدام به سقط در مراكز غيربهداشتي و زيرنظر افراد غيرمتخصص ديده مي‌شود. در اين حالت همراه با خونريزي واژينال، مادر دچار تب و درد شكمي مي‌شود و علائم عفونت مانند افزايش ضربان قلب، افزايش تعداد گلبول‌هاي سفيد و ... نيز ظاهر مي‌شوند.

در صورت وجود تب و درد شكمي بايد اقدامات لازم تشخيصي و درماني انجام شوند. اين اقدامات عبارتند از: تهيه نمونه و كشت از خون و سرويكس، تخليه رحم، آنتي بيوتيك تزريقي از راه وريد، پيشگيري از كزاز، تهيه عكس راديوگرافي در حالت‌هاي ايستاده و خوابيده از شكم، در صورت مشاهده علائمي دال بر پارگي رحم در راديوگرافي‌هاي انجام شده بايد جراحي شكم انجام گيرد.

در هر يك از حالات سقط در صورتي كه مادر داراي گروه خوني RH منفي و همسر وي داراي گروه خوني RH مثبت باشد، بايد تزريق آمپول روگام براي پيشگيري از حساس شدن مادر و بروز مشكل براي فرزندان بعدي انجام گيرد.

يك بار امتحان كافي است

اگر يك بار سابقه سقط داشته‌ايد، مي‌توانيد يك بار ديگر شانس خود را براي بارداري امتحان كنيد. البته بهتر است در زمان مناسبي كه پزشك به شما توصيه مي‌كند باردار شويد. اين زمان به سن و سال شما و همسرتان بستگي دارد. از يك سو تاخير موجب بهبود وضعيت روحي و تغذيه‌اي مادر مي‌شود، از سوي ديگر افزايش سن يكي از خطرات بروز سقط است. اگر سن شما و همسرتان بالا باشد، بهتر است زودتر براي بچه‌دار شدن مجدد امتحان كنيد، ولي اگر جوان‌تر هستيد مي‌توانيد اندكي صبر كنيد. به هر حال پس از گذشت چند ماه مادر توانايي بارداري مجدد را كسب مي‌نمايد. مهم اين است كه بيشتر از يك بار شانس مجدد را امتحان نكنيد و اگر 2بار سابقه سقط داشتيد بهتر است بررسي‌هاي لازم براي كشف علت سقط را آغاز نماييد. اصطلاح سقط مكرر به 3‌‌بار سقط پياپي اطلاق مي‌شود. علت‌هاي سقط مكرر مي‌تواند يكي از اين موارد باشد؛ نقايص ساختماني رحم، مشكلات هورموني، علل ژنتيكي، علل انعقادي، نارسايي سرويكس.

برخي از اين علت‌ها قابل برطرف شدن هستند. نقص ساختماني رحم شايع‌ترين علت سقط‌هاي مكرر است. در صورت وجود نقايصي نظير رحم شاخ‌دار، وجود توده‌هايي نظير فيبروم يا ليوميوم و ... ممكن است جراحي پيش از باردار شدن مفيد واقع شود. نارسايي سرويكس نيز به حالتي گفته مي‌شود كه دهانه رحم به اندازه كافي توانايي بسته ماندن در برابر جنين را ندارد و پيش از موعد باز مي‌شود، در اين حالت نيز مي‌توان با كمك سركلاژ (بستن دهانه رحم به روشي شبيه بخيه كردن)‌ به بارداري بعدي كمك كرد.

 • صفحه 1 از 2
 • 1
 • 2نظرات

 

 • سوال:
  من ۸ بهمن سقط داشتم (هفته‌ی ۹ بارداری) که البته نیازی به کورتاژ نبود. ۱۰ اسفند آزمایش دادم که تیتر anti cmv igG ۳۴ بود. می‌خواستم بدانم که آیا علت سقط همین ویروس بوده؟
  بعد از سقط دکتر گفت که بعد از ۲ پریود می‌توانم باردار شوم ولی من قبل از اولین پریود، دوباره باردار شدم. آیا خطری جنین را تهدید می کند؟
  • سئوال:
   سلام
   اگه کسی رحمش دو شاخ باشه البته نه شدید و باردار شه سقط در چه سنی سقط میشه؟ و آیا اصلا با توجه به اینکه دوشاخ بودنش جزییه هست دلیلی برای سقط محسوب میشه؟ و اینکه من در هفته 6 سقط داشتم و رحمم دوشاخه اما نه در حدی که مشکل ساز باشه دکترم گفت خیلی کمه. میخاستم ببینم میتونه از اون باشه؟ و اینکه با توجه به اینکه من قبلا مبتلا به تخمدان پلی کیستیک بودم الان برای بارداری بعدی چه آزمایشهاییی لازمه؟ با توجه به اینکه یه بار سقط داشته ام ممنونم .

   جواب:
   بستگی به درجه دو شاخ بودن رحم امکان سقط در هفته های مختلف وجود دارد ولی بعید است باعث سقط در هفته های پایین شود مگر اینکه لانه گزینی در راس دو شاخه شدن انجام شده باشد.
   بهتر است از نظر سقط های عفونی و ترومبوفیلیک چک شوید.
  • سئوال:
   با سلام معذرت میخام: این که نوشتین: از نظر سقط ترومبوفیلیک چک شود یعنی چی؟

   :
   ستگی به درجه دو شاخ بودن رحم امکان سقط در هفته های مختلف وجود دارد ولی بعید است باعث سقط در هفته های پایین شود مگر اینکه لانه گزینی در راس دو شاخه شدن انجام شده باشد.
   بهتر است از نظر سقط های عفونی و ترومبوفیلیک چک شوید.

   جواب:
   یک سری عواملی هستند که بدن را مستعد تشکیلی لخته در رگ می کند که اگر در جفت این لخته تشکیل شود باعث انفارکتوس جفت و در نتیجه سقط جنین می شود. بنابراین در مواردیکه سقط صورت می گیرد و هیچ فاکتور مشکل داری پیدا نشود این عوامل باید چک شوند.
  • سئوال:
   سلام . من یه سری آزمایش هورمونی انجام دادم شامل lh . fsh, tsh, estradiol , testosteron prolactin oh 17 perogesteron dhea -s
   اگه علاوه بر اینها آزمایشی لازمه هر نوع آزمایشی برای قبل بارداری بهم بگید ممنون میشم با توجه به اینکه یه سقط داشتم تو هفته 6
   ممنونم.

   جواب:
   بهتر است که شوهرتان هم یک آزمایش اسپرموگرام بدهد. جوابهای خودتان که خوب است و دیگر نگران آن مورد سقط نباشید.
  • سئوال:
   چون یه سری از دوستانم که قبلا سقط داشتن آزمایش آنتی فسفو لیپید انجام دادن آیا لازمه انجام بدم؟ و اینکه لازمه آسپرین 80 بخورم برای بارداری بعدی یا نیازی نیس ضرر داره اگه مصرف کنم؟

   جواب:
   زمانی این تست ها لازم است که بیشتر از دو بار سقط داشته باشید و معمولأ سقط های فوق ناشی از اختلالات کروموزومی می باشد که در 15% موارد دیده می شود و جالی نگرانی ندارد.
  • سئوال:
   متشکرم بابت راهنمایی تون خیلی ممنونم همسرم هم آزمایش اسپرم داد و این نتایج شه:
   macroscopy:

   volume 5 ml
   appearance M.O
   color G.W
   ph 7.5
   liquefaction 15 min

   microscopy :
   germ cell -
   leukocyte 0-1 mil / ml
   round cell 0-1 mil/ml
   rbc -
   agg;utination -
   sperm count 49.6 mil/ml

   motility :
   full 4 %
   sluggish 59 %
   low 10 %
   immotile 27 %


   morphology :
   head : pin hear 19
   macro 4.4
   micro 11.6
   double -
   ang 13
   long -
   round -


   neck: long -
   thick -
   cytopl 3


   tail : long -
   short -
   duplicate -

   این جواب آز اسپرم همسرمه . اون خط های تیره هم جلوی بعضی از اصطلاحات بود که منو اینجا درج کردم . .

   جواب:
   جوابش مشکلی ندارد.
  • سئوال:
   من آزمایش توکسو و هپاتیت و سرخجه دادم برای آمادگی قبل از بارداری این شد نتیجه :
   rubella igg 47.51 در متد elisaکهبالای ده نوشته + مال منم بالای ده شده و کنار عدد نوشته H
   rubella igm 0.18 که تو رنج منفی قرار داره. toxo igg 1.75 و toxo igm 0.21 و Hbs Ag شده کمتر از 1.0
   که هم در متد elisa هست و در رنج منفی. اما اولی rubella igg + شده من یادم نمیاد که واکسنشو زدم یا نه؟ مامانم هم میگه فک کنم تو بچگی گرفتی اما مطمىن نیس الان من باید چکار کنم؟ نیاز به زدن واکسن یا مصرف داروی خاصی هست؟ چون میخوام برای بارداری اقدام کنم.. قبلا هم هفته 6 سقط داشتم

   جواب:
   در سال 85 در طرح کشوری واکسیناسیون بر علیه سرخجه تمام دختران و زنان بین 15 تا 35 سال واکسینه شده اند.
  • سئوال:
   با سلام من 27 سالمه در اولین بارداری بعد از 3 سال در هفته 8 بارداری دکترم تشخیص ساک بدون جنین رو دادند در تاریخ 23/2 خونریزی شدید همراه با خروج تیکه هایی داشتم بعد از مراجعه به پزشک داروی متیل ارگنوین برام تجویز شد برای یک هفته دکتر گفت اگه سقط نشه باید کورتاز کنم ضمنا اندازه ساک 22mm بود تا به امروز هم که 1/3 هست دفع نشده به نظر شما صبر کنم یا برای کورتاز اقدام کنم ؟ امکان داره در بارداری بعدی هم این مشکل پیش بیاد ؟ لازمه آزمایش خاصی انجام بدم؟خیلی استرس دارم لطفا راهنماییم کنید.

   جواب:
   در صورت عدم دفع آن باید هر چه سریعتر برای کورتاژ اقدام کنید تا امکان عفونی شدن رحم نباشد.
  • سئوال:
   با سلام من حدود 6 ماه پیش با وجود تنبلی تخمدان باردار شدم و در هفته 4 بدون آگاهی از بارداری رادیو لوژی قفسه سینه انجام دادم وقرص کلردیاز پوکساید را در طول هفته مصرف کردم و چند قرص دیگر.و هفته 7 بارداری با سونو مشخص شد که قلب جنین نمیزند وکورتاژ کردم.میخواستم بدونم احتمال داره توقف رشد از اشعه و مصرف قرصها باشه؟حالا میخوام دوباره باردار شوم.مشکل ژنتیکی ندارم ممکنه ولی میترسم دوباره باردار شم تنبلی تخمدان رو هم درمان کردم و این ماه فولیکولم 21 میلی بود.ممکنه مشکل انعقاد خون داشته باشم؟واسه تشخیص چه آزمایشی بدم؟

   جواب:
   این آزمایشها زمانی انجام می شود که بیشتر از 2 بار سقط داشته باشید نگران نباشید و باردار شوید.
  • سئوال:
   من متاسفانه در بارداری اول در 5 ماهگی به علت تشخیص اسپینابیفدا و هیدروسفال در جنین توسط پزشکان مجبور به ختم بارداری شدم.لازم به ذکر است که من در سه ماهه اول حاملگی اسیدفولیک مصرف میکردم ولی متاسفانه قبل از بارداری مصرف نمیکردم.در حال حاضر جنین در حال بررسی توسط پزشکان می باشد تا علت دقیق این ناهنجاری اعلام شود .
   سوال های من این است :
   آیا ممکن است در حاملگی بعدی هم چنین اتقاقی بیفتد و جنین به این عارضه مبتلا شود؟
   1% احتمال اتفاق افتادن در بارداری بعدی وجود دارد.

   چگونه می توان تاحد ممکن از بروز این ناهنجاری در حاملگی بعدی جلوگیری شود؟
   مصرف اسید فولیک 3 ماه قبل از بارداری و عدم مصرف غذاهای فست فود

   چه مدت بعد از سقط می توان مجددا" اقدام به بارداری نمود؟و بهترین...
   3-6 ماه
  • سئوال:
   با تشکر فراران از پاسخ سریعتان
   با توجه به خواندن سوالهای دوستان عریر متوجه شدم که دوست عزیری درمورد آمپول رگام پرسیده بودند که دقیقا مشابه مورد من هست که Rh خون من مثبت و همسرم منفی است و با اینکه در لندن زندگی میکنم و پزشکان از گروه خون مطلع بودند هیچ آمپولی بعد از سقط که بصورت طبیعی بود به من تزریق نکردند آیا ممکن است این مسئله در باوری من تاثیر بگذارد و باعث شود دیگر هرگز باردار نشوم .خیلی نگرانم چون من به پزشکان کشور خودمان اعتقاد بیشتری دارم.
   برای اطمینان یک تست Indirect Coomb's بدهید اگر منفی بود جای نگرانی وجود ندارد.

   همچنین بهترین روش پیشگیری از بارداری طی این 3- 6 ماه چیست که بتوان بلافاصله بعد ار آن باردار شد؟
   طبیعی از طریق نزدیکی حفاظت شده در روزهای 8 تا 17 سیکل
   با...
  • سئوال:
   با سلام . من 28 سالمه . و در 10 هفتگی متوجه شدم که با این که رشد جنین نرمال بود ولی نبض نداشت . و دستور سقط دادن و من وقتی بیمارستان رفتم گفتن ساعت 2 اینجا باش . وقتی رفتم زود به من سرم زدن و بعد از گذشت 3 ساعت با این که پرستار گفت که جنین دفع شد منو به اتاق عمل بردن و کورتاژ کردن . الان بعد از 27 روز هی نگرانم که نکنه نباید کورتاژ میشدم وقتی جنین دفع شد . من خودمم دیدمش . حالا دوست دارم برای مادر شدن تمام سختیهاشو به جون بخرم . آیا کاری میتوان انجام داد که این مشکل تشکیل نشدن قلب دیگه اتفاق نیوفته . آیا وایرلس بودن فضای کاری و لوازم زندگی نقشی در این نقص دارد؟

   جواب:
   بهتر است 3 ماه قبل از بارداری اسید فولیک مصرف کنید. نگران نباشید هنوز اثر عوامل فوق اثبات نشده است.
  • سئوال:
   با سلامی دوباره و تشکر از سایت بسیار خوب و پاسخ سریعتان.
   هانگونه که در پست های قبلی توضیح دادم من مجبور به ختم بارداری در هفته 20 به علت ابتلا جنین به اسپینابیفدا و هیدروسفال شدم.بعد از سفط مدت 2 ماه است که دارم اسیدفولیک 5 میلی گرم روزانه استفاده میکنم و پزشکان بعد از بررسی کامل جنین هیچگونه دلیلی هم که باعث بوجود امدن این عارضه شود را اعلام نکردند.حال با گذشت 2 ماه از زمان سقط و مصرف اسید فولیک دکتر گفته است که میتوانم برای بارداری اقدام کنم.نظر شما در این مورد چیست؟به نظر شما بازهم صبر کنم یا اقدام کنم؟ممنون از راهنماییتون

   جواب:
   اگر از لحاظ روحی آمادگی دارید می توانید اقدام کنید.
  • سئوال:
   با سلام من سال گذشته در هفته 8 جنین مرده دررحم داشتم که بعد از استفاده از شیاف دربیمارستان جنین دفع شد وبعدش هم کورتاز شدم بعد از 1سال و4ماه هنوز باردار نشدم دکتر هم رفتم اماعکس رنگی نگرفتم ایا احتمال بسته شدن لوله ها بعد از کورتاز وجود دارد با اینکه من قبلا باردار شدم در حالی که مشکل پرولاکتین خیلی بالارا دارم

   جواب:
   پرولاکتین بالا جلوی تخمک گذاری را می گیرد و توصیه می کنم ابتدا آنرا درمان کنید. و سپس اگر باردار نشدید دقیقأ ساختار آناتومیک جنین بررسی شود.
  • سئوال:
   با سلام من در حال درمان هستم فقط میخوام بدونم که با وجود بارداری وکورتاژسال گذشته احتمال بسته شدن لو له ها وجود داره

   جواب:
   یا با اقدام به بارداری یا با گرفتن عکس رنگی از رحم و ضمائم آن مشخص می شود.
  • سئوال:
   با سلام
   میخواستم بدونم در سقط فراموش شده که متاسفانه جنین حیات خود را از دست می دهد آیا خود به خود دفع می شود؟
   در بیشتر مواقع خود به خود دفع می شود.

   و چطور میتوان تشخیص داد که مرگ جنین داخل رحم اتفاق افتاده است؟ آیا علائم خاصی نظیر خونریزی دارد یا خیر؟
   در اوائل علامت خاصی ندارد ولی بعد از مدتی لکه بینی دیده می شود.
  • سئوال:
   سلام و خسته نباشيد من 90/12/1 در 8 هفتگي كورتاژ كردم البته قبلش امپول و9 قرص ميزوپريستول است استفاده كردم و جنينم سقط نشد و مجبور به كورتاژ شدم و بعد از كورتاژ هم خونريزي خيلي كم داشتم حتي از پريود هم كمتر حدود 2 ساعت ومتيل ارگونومين هم برام تجويز كردن و گفتن استفاده كن الان بعد از كورتاژ من پريود نشدم و بعد از نزديكي لكه بيني گاها خون كم و درد دارم.ممكنه چسبندگي رحم گرفته باشم؟عوارض چسبندگي چيه؟ايا درمان داره؟

   جواب:
   بهتر است توسط یک متخصص زنان ویزیت شده و بررسی های هورمونی و آناتومیک لازم برایتان انجام شود.
  • با سلام من 38 سالم ودو دختر دارم آرزو دارم پسري هم براي كامل شدن خانواده ام داشته باشم خانم دكتري به من پيشنهاد كرد iui كنم مي خواهم بپرسم چقدر اين روش موفقيت آميز است و آيا در اهواز چنين پزشكاني وجود دارد كه اين روش را انجام دهند از راهنمايي شمابسيار متشكرم
  • سئوال:
   با سلام
   من در هفته های 13 و 16 توسط آزمایشگاه شما تست سه ماهه اول بارداری و سونو nt را انجام دادم که همه چی نرمال بود متاسفانه در هفته 20 جنین من بدون هیچ علتی سقط شد . ما جفت و جنین را برا یافتن علت سقط به آزمایشگاه پاتولوژی و جنین شناسی دادیم و جواب هر دو این بود که جنین مشکلی نداشته است چه از لحاظ ژنتیکی و چه از عفونت . بعد از گذشت 3 ماه پزشکم یک سری آزمایش نوشت که در آن نشان میداد که من مبتلا به ویروس سایتو مگالو بودم و الان آنتی بادی آن در بدنم وجود دارد . و در صدی ممکن است علت سقط مربوط به این ویروس باشد .سئوال من این است که آیا این تست در آزمایشهای حین...

   جواب:
   خیر تست CMV IgG, IgM به طور روتین در بارداری چک نمی شود. زمانی اقدام به بارداری کنید که حتمأ CMV IgM منفی شود.
  • سئوال:
   باسلام و خسته نباشید
   من خانم 25 ساله هستم و حدود 1 سال پیش بارداری خارج رحمی داشتم و لاپراسکوپی شدم و مجددا پس از 5 ماه یک سقط در هفته ی 5
   هم اکنون قصد بارداری دارم و یکسری آزمایش انجام دادم که ویتامین D کم بود حدود 5.97
   آیا این کمبود میتوتند باعث سقط شود ممنون از راهنماییتون

   جواب:
   خیر
  • سئوال:
   با سلام من بعد از سقط در هفته 6 یه سری آزمایش انجام دادم که به شرح زیر است میخواستم ببینم مشکلی دارم یا خیر
   cmv igG: 4.0 Iu/ml
   cmv igm <8.0 Au/ml
   anti cardiolipin igG 1.6 u/ml
   anti phospolipid iGg 1.2 u/ml
   anti phospholipid ihm 2.2 u/ml
   lupus anty coagulant 30 see
   anti cardiolipin ab igm 2.5 u/ml
   anti thyroglobulin 58.5 iu/ml
   ferritin 169.4 ng/ml
   anti thyroid perixidase 1.6 Iu/ml
   protein s 66 %
   protein c 121 %
   anti trombin 3 113 %
   serom hemocystein 12 micmol/l
   ایا ferretinزیاد نیست؟ من 32 سالمه و رنج این آزمایش به شرح زیر بود:
   femeles 10-120 (permenopause)
   menopause 10-180

   جواب:
   تست هایی که انجام داده اید مربوط به سقطهای ترومبوفیلیک و عفونی می باشد که با توجه به اینکه رنج نرمال را ننوشته اید به ظاهر مشکلی ندارند ولی اگر هرکدام غیر طبیعی بود برایم بنویسید.

   فریتین بالا زیاد جای نگرانی ندارد ولی اگر قرص آهن می خورید بهتر است مدتی نخورید.
  • khaste nabashid azizan
  • سئوال:
   سلام من 29 ساله هستم در اردیبهشت ماه امسال باردار شدم و در هفته 5 بارداری خودبه خودبا خونریزی سقط کردم .حالا بعد از 5 ماه میترسم دوباره بارداد بشم که نکنه بازم سقط بشه و برای بارداری سالم و مطمئن چه کاری باید انجام بدم ؟آزمایشی ؟دارویی؟...

   جواب:
   تمام آزمایشات مربوط به سقط های ترومبوفیلیک و عفونی را که انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید
   من در هفته 13 یک intramural فیبرویید 3,5 در 5,5 mm در دیواره قدامی جانبی چب داشتم الان ابتدای هفته 19 هستم ممکنه بفرمایید چقدر شانس سقط یا زایمان زودرس دارم
   با تشکر

   جواب:
   اگر در سونوی بعدی میزان بزرگ شدن فیبروم ها خیلی نباشد جای نگرانی ندارد.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید
   در سونوی هفته 13 فیبرویید 3,5 در 5,5 cm داشتم که اشتباها mm نوشته بودم و در سونوی هفته 20 سایزش 7,3 در 4 در 5,8 cm نوشته شده ممکنه بفرمایید چقدر شانس سقط یا زایمان زودرس دارم
   با تشکر از جواب قبلیتون

   جواب:
   احتمالش کم است ولی درد تان ممکن است زیاد شود.
  • سئوال:
   چند روز بعد از عمل آي يو آي ميتوان كار سنگين انجام داد

   جواب:
   بهتر است تا دو هفته که اولین تست بتا انجام می شود کار سنگین انجام ندهید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید.من 1 بار به علت رشد نکردن جنین در هفته 6 کورتاژ کرده و2 بار هم سقط خودبخودی در هفته 5و6 اتفاق افتاده میخواستم بدونم آزمایش ژنتیک علت رو نشون میده ؟و اگه مشکلی باشه امکان درمان هست و می تونم امیدوار باشم؟خواهش میکنم راهنماییم کنید.

   جواب:
   بله و بهتر است که با یک متخصص ژنتیک مشورت کنید.
  • سئوال:
   سلام ممنون از سایته خوبتون..خواهش میکنم جواب منو زود بدین دارم دق میکنم...من دختر باکره هستم 5 روزه ....درد شکم داشتم امروز ناشتا بیبی چک تست کردم جواب مثبته...دارم سکته میکنم..چه دارویی مصرف کنم واسه جلوگیری از رشد وسقط؟؟توروخدا راهنماییم کنید الان ممنون

   جواب:
   بهتر است با یک متخصص زنان مشورت کنید.
  • سئوال:
   سلام
   من یک سقط داشتم کورتاژ در تاریخ اذر 90 سال گذشته .این سونوها مربوط به بعد از سقط بوده.نتیجه ازمایشات مربوط به واریکوسل بوده سقط.
   قبل از بارداری هیچ مشکلی نداشتم.
   22/1/91
   uterine size is 36*32*66 mm with normal echopattern.
   endometrial thickess is 5 mm.
   right ovary size is 35*23 mm with follicles 5mm 6mm.
   left ovary size is 37*24 mm with follicles 5mm 6mm.
   no cystic lesion in ovaries are seen.
   no evidence of endometrial polyp or uterine myoma is identified.
   posterior culdesac is free.
   impression :small follicles in both ovaries
   enlarged ovaries<

   تاریخ سو نو روز 14 سیکل انجام دادم . این سونو امروز انجام دادم 8.4.1391
   uterine size is 35*31*66 mm with normal echopattern.
   endometrial thickness is 5 mm
   right ovary size is 32*20 mm with follicles 5 mm 6 mm.
   left overy size is 35*23 mm with...

   جواب:
   احتمال پلی کیستیک بودن تان زیاد است. تست های هورمونی تان را در روز سوم سیکل انجام داده و نتیجه اش را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام
   عوارض کورتاژ لطفا به من بگید؟؟؟؟؟؟؟
   ممنون

   جواب:

   عوارض کوتاه مدت:

   ۱. عفونت رحمی ناشی از کورتاژ:

   واژن محیطی آلوده و رحم استریل و مناسب برای رشد و فعالیت میکروب‌های واژن است. عفونت داخل رحم می‌تواند به لوله‌های رحمی خانم سرایت کرده و منجر به نازایی بعدی شود. البته اگر این عمل در بیمارستان‌های خوب کشور انجام شود این اتفاق به احتمال کمتری رخ می‌دهد، اما در نقاط محروم و دور دست عفونت ناشی از کورتاژ شایع‌تر است.

   ۲. پاره شدن رحم:

   دیواره رحم در دوران بارداری بسیار نازک می‌شود و اگر کورتاژ توسط شخصی بی‌تجربه و غیر ماهر و به صورت تهاجمی انجام شود، احتمال پارگی دیواره رحم وجود دارد که خود، خونریزی بسیار شدیدی را به دنبال دارد.

   ۳. آسیب به روده‌ها:

   گاهی ابزار کورتاژ ممکن است به روده‌ها آسیب بزند و اگر این پارگی روده‌ای تشخیص داده شود می‌توان آن را ترمیم کرد. در غیر این صورت سبب عفونت داخل شکمی، آبسه‌های لگنی و نازایی مي‌شود.

   عوارض دراز مدت:

   سندرم آشرمن تنها عارضه بلند مدت است كه عبارت است از چسبیدن ۲تا3 لایه داخلی رحم به یکدیگر است و سبب سقط، کاهش یا قطع خونریزی ماهانه در آینده و در نهايت نازایی قطعی می‌شود.
  • سئوال:
   سلام ممنونم بخاطر پاسخ گویی شما .

   الان متوجه شدم سونویی که برای شما فرستادم کامل نیومده بخاطر محدودیت کاراکتر .
   مجددا اونو گذاشتم ببینید لطفا نظرتون بگید
   تاریخ سو نو روز 14 سیکل انجام دادم . 8.4.1391

   uterine size is 35*31*66 mm with normal echopattern.
   endometrial thickness is 5 mm
   right ovary size is 32*20 mm with follicles 5 mm 6 mm.
   left overy size is 35*23 mm with folliclles 5 mm 6 mm.
   one follicle 9*10 mm.
   no cystic lesion in ovarise are seen.
   no evidence of endometrial polyp or uterine myoma is identified .
   posterior culdesac is free.

   دکتر سونو گراف گفتند که دوباره سونو در تاریخ 15 یا 16 بدم که بازم بعید میدونستن تخمک گذاری
   ممنونم

   جواب:
   به توصیه سونولوژیست عمل کنید.
  • سئوال:
   سلام ایا پیاده روی طولانی در ماه 4 بارداری ممکنه باعث سقط بشه؟

   جواب:
   خیر
  • سئوال:
   سلام.من در هفته 18 بارداری بعلت سندروم داون جنینم را به طور طبیعی انداختم والان 45 روز از زایمان من می گذره بعد از عمل زایمان من کورتاز نشدم چون سونو گرافی می گفت رحم پاک.در روز 40 به خونریزی شدید افتادم به دکتر مراجعه کردم وقتی دکتر سونو کرد گفت چیزی داخل رحم می بینم ولی بعلت خونریزی نمی تونم تشخیص بدم کهبقایای جفت هست یا خیر به من متیل ارگوین و مترونیدازول دادن که خونریزی کم و الان تقریبا قطع شده می خواستم یدونم امکانش هست بقایای جفت داخل رحم مانده و من برای اینکه بارداری دوم مبتلا به سندروم نشه باید برم مشاوره ژنتیک؟

   جواب:
   بعد از قطع کامل خونریزی مجدد سونو کنید.
   نیازی به مشاوره ژنتیک ندارید.
  • سئوال:
   سلام و عرض خسته نباشید
   من و خانومم به خاطر یه مشکل مجبور به سقط جنین شدیم حدود یک و نیم ماه بود که باردار بود تو سقط از آمپول و قرص استفاده شد
   حالا می خواستم ببینم برای اطمینان کامل از اینکه جنین کاملا سقط شده و دیگه جای نگرانی نداشته باشه باید چه آزمایشی رو انجام بده خانومم
   ممنون

   جواب:
   تست بتا را در خون انجام داده و اگر عددش زیر یک بود کاملأ جنین دفع شده است.
  • سئوال:
   با سلام خسته نباشید من 45 ساله هستم و یک بچه سالم دارم و در خملگی بعد بچه ها به خاطر سندروم دان در شکمم میمردند والان به طور ناخاسته باردار شدم وتست غربالگری مثبت بود ولی بعد از آزمایش آمینو سنتز گفتند که جنین سالم است آیا باز هم خطر سقط وجود دارد؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی نگرانم با تشکر

   جواب:
   اگر آمنیوسنتز نرمال هست جای نگرانی ندارد ولی مراقبت های دوران بارداری را بیشتر کنید.
  • سئوال:
   با سلام ببخشید منظورتان از مراقبت های بارداری یعنی باید تست های دیگری را هم انجام دهم با توجه به اینکه اکنون در هفته بیستم هستم و تاکنون حرکتی را از طرف جنین حس نکردم.

   جواب:
   خیر، منظور یک سری مراقبت های کلینیکی می باشد.
  • سئوال:
   با سلام به نظر شما سونو گرافی سه بعدی جنین لازم است؟

   جواب:
   اگر در سونوگرافی معمولی مشکلی دیده بشود بهتر است که سه بعدی نیز انجام شود.
  • سئوال:
   با سلام
   من در هفته ششم دومين بارداري ام دچار خونريزي شديد واحتمال زياد سقط شده ام،آيا راهي براي كاهش درد و سقط كامل وجود دارد؟ براي اطمينان سونو لازمه يا آزمايش خون؟ وكي؟
   در بارداري اول هم از ابتدأ لكه بيني داشتم كه با شياف سايلوژست و آمپول پرولوتون به سلامت فارغ شدم (با وجود كم كاري تيروييد و فيبروم ٥ سانت) حال سؤالم اينست سقط اينبار بخاطر عدم استفاده از شياف پروژسترون ميباشد يا فيبروم يا كم كاري تيروييد؟

   جواب:
   جهت هر گونه سئوال و یا مشاوره با شماره تلفن 88661806 - 88202342 - 021 (مرکز مشاوره مامایی نیلو) و یا وبسایت: niloocenter.com و niloucenter.com تماس حاصل فرمائید.
  • سئوال:
   سلام ایا پیاده روی به سقط ربطی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   جواب:
   اگر در سونوگرافی طول سرویکس نرمال باشد و موقعیت جفت هم خوب باشد خیر...
  • سئوال:
   باسلام من 20 ساله هفته 5 بارداری هستم. من و همسرم اصلا آمادگی بچه دار شدن را نداریم چون عقدیم.... در مدت 2روز حدود 2 گرم زعفران مصرف کردم اما نتیجه نگرفتم ... تو را خدا کمک کنید چطور باید جلوگیری کنم.؟؟؟

   جواب:
   بهتر است با یک ماما یا متخصص زنان مشورت کنید.
  • سئوال:
   سلام. من 27 سالمه و شش ماه پیش در ده هفتگی سقط داشتم.دلیل سقط تشکیل نشدن قلب بود. حالا پس از انجام آزمایشات عفونی مشخص شد آنتی بادی سرخجه و cmv دارم. دکترم گفت نیاز به مصرف هیچ دارویی نیست و میتوانی اقدام به بارداری کنی فقط به محط باردار شدن باید دارو مصرف کنی.خواستم ببینم ایا این تشخیص دکترم درست است یا نه؟

   rubella igg: 2/36 ...... >1/1 positive
   cmv ab igg : 72/3 ....... > 22 positive

   جواب:
   تست تان مشکلی ندارد.
  • سئوال:
   سلام من 25 سال دارم بچه اولم سندرم دان هست حالابعداز ٢سالونیم باردارشدم الان ١٠هفتم هست دیشب توخواب متوجه شدم لباس زیرم خیسه وبعد رفتم دست شوی حالانمیدونم ادرارم بوده یا کیسه آب پاره شده دکترم برام سونوگرافتی نوشته برای ٢ هفته دیگه nt حالااز کجا بدونم کیسه آب بوده یاادرار

   جواب:
   طبق صلاحدید پزشکتان یک تست AmniSure در ترشحات واژن انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام
   من در هفته ۱۴ بارداری هستم یک ماه پیش لکه بینی داشتم سونو انجام دادم گفتن هیچ مشکلی نیس من هنوز نمیدونم قلب بچه تشکیل شده یا نه چون اقدامی براش انجام ندادم پزشک گفت هنوز نمیشه فهمید قلب تشکیل شده یا نه میخاستم بدونم تشکیل نشدن قلب علایمی داره یا نه... ایا اگه قلب تشکیل نشه علایم بارداری از بین میره؟ من سونویی ک انجام دادم سونوی معمولی بود ایا لازمه سونوی سه بعدی انجام بدم چون هنوز برای لکه بینی ک داشتم نگرانم لکه بینی حدود پنج روز طول کشید

   جواب:
   نگران نباشید با صلاحدید پزشکتان یک سونوی معمولی برای چک ضربان قلب انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام..من در اویل هفته هفتم بارداری هستم..ولی چند روز پیش با درد شدیدی مواجه شدم ک بعد خارج شدن لخته ای زرد رنگ ومقداری خیلی خیلی کم خون و روز بعد کیسه ای بسیار کوچک نیز خارج شد ک درآن شی قرمز رنگ ونرمی وجود داشت..اما خونریزی نراشتم...اما حالا بعد از گذشت دو روز ب مدت چهار ساعت خونریزی کمی داشتم ک درآن لخته های بسیاز کوچک خون وجود داشت..ک ان بعد از چهار ساعت قطع شد..آیا سقط حاصل شده است..ایا امکان سقط جنین با خونریزی کم وجود دارد..ممنون میشم اگر جواب دهید..

   جواب:
   سریعاً تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام داده و یک سونو هم انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام
   27 ساله ام ،جواب بیبی چک مثبت بودسونو انجام دادم
   در ابتدای هفته هفتم(به حساب دکترم) ساختمان سیستیک به دیامتر 4میلیمتر در ضخامت آندومتر مشاهده شده که فالواپ از نظر ساک حاملگی توصیه میشود،آندومتر به ضخامت7میلیمتر،سایز و اکوی جداره رحم نرمالاست و سیست کوچکی به دیامتر27میلیمتر در ادنکس راست مشاهده شد و سونوگراف گفت هنوز حاملگی تایید نشده
   در سونوی ده روز بعد گفته شده ساک حاملگی با سن تقریبی5هفته و 1 روز،محتوی پولک ساک
   فتال پل ضربان دار قابل رویت نیست
   پولک ساک بزرگتر از نرمال(تهدید به سقط)
   یک سیست 28م م در اواری راست رویت شد.
   دکتر گفت به احتمال 80%...

   جواب:
   دو تا تست بتا تیتراژ با فاصله 48 ساعت انجام بده به اضافه میزان سطح پروژسترون خون...
  • سئوال:
   این آزمایش چی رو نشون میده؟
   جوابش چی باید باشه؟
   دیگه سونو انجام ندم؟

   جواب:
   به توصیه داده شده عمل کرده و جوابش را برایم بنویسید.
  • سامره طاهري
   جمعه 15 آبان 1394 - 17:38
   سئوال:
   با عرض سلام و خسته نباشيد ، من ٨ مهر ماه در ماه ٥ بارداري به دليل تشكيل نشدن بتن چپ قلب جنين ختم بارداري و سقط طبيعي با قرص سايتوتك داشتم آيا براي بارداري مجدد چه آزمايشهايي انجام بدم تا بارداري سالم داشته باشم و مشكلي پيش نياد؟ و اينكه بارداري دوم هم باز امكان تشكيل نشدن عضوي از قلب وجود داره؟ لطفا راهنماييم كنيد ممنون ميشم، مرسي

   جواب:
   با پزشکتان مشورت کنید و کاندید انجام یک سری تست های آزمایشگاهی هستید. بر مبنای این تستها بهتر می توانید در مورد بارداری بعدیتان قضاوت کنید.
  • سئوال:
   باسلام
   در چهل و سومین روز از بارداری (با توجه به تاریخ پریود) سونو انجام دادم بارداریمو تایید نکرد گفت زود اومدی
   ده روز بعد رفتم گفت 5هفته و 1روزه (دکتر گفته بود 7هفته و4روز)ولی قلبش دیده نشد
   ده روز بعدش دوباره سونو انجام دادم گفتن سن جنین5هفته و 4روزه و باید سقط بشه
   خواستم بپرسم خود بخود دفع میشه یا باید کورتاژ کنم
   نگرانم،راهنماییم کنید

   جواب:
   با استفاده از دارو هم سقط می شود.
  • سئوال:
   کدوم روش بهتره؟
   دارو

   به نظرتون دکترم رو عوض کنم؟
   خیر
  • سئوال:
   سلام
   ببخشید من چند روز پیش سوال پرسیدم
   ( در مورد تشکیل نشده قلب و جواب آزمایش اسپرم همسرم بود)
   اما هنوز جوابش رو برام نگذاشتین

   سوالم ثبت شده بود
   دوباره سوالم رو بذارم؟؟

   جواب:
   بله
  • سئوال:
   با سلام و وقت بخیر
   29 ساله هستم و 4 ماه پیش باردار شدم
   در هفته دهم چهت شنیدن صدای قلب به پزشک مراجعه کردم که متاسفانه صدای شنیده نشد و بعد از سونوگرافی واژینال مشخص شد که جنین شش هفته عمر کرده و قلب تشکیل نشده.
   طبق نظر دکتر با مصرف سایتوتک جنین خارج شد.
   البته حدود 50 روز خونریزی داشتم. هنوز هم پریود نشدم.
   ضمناً میوم هم دارم
   حالا چندتا سوال داشتم
   1- کی میتونم مجدد باردار بشم؟
   6 ماه بعد

   2- آیا بازم امکان داره قلب تشکیل نشه؟
   بله

   3- میوم هم موثره؟
   در ایجاد سقط بله ولی در عدم تشکیل قلب خیر

   4- این آزمایش اسپرم شوهرمه
   مشکلی داره؟
   volume 4.5
   ph 7.5
   liquefaction 30 min
   sperm count 12.5 mil/ml
   normal form 35%
   abnormal form 65%
   motility 1hrs 30%
   non motility 70%
   greade 1...

   یک مقدار حرکت و تعداد پایین است که با مراجعه به یک متخصص ارولوژی امکان درمان وجود دارد.
  • سئوال:
   ممنون از لطف و پاسخگوييتون
   علت تشكيل نشدن قلب چي مي تونه باشه؟
   نمونه جنين رو تو ظرف فرمالين به آزمايشگاه دادم اما چيزي مشخص نشد
   خيلي نگرانم كه دوباره قلب تشكيل نشه

   جواب:
   اینقدر نگران نباشید این یک موضوع کاملأ طبیعی است و خیلی اوقات پیش می آید ولی در بارداری بعدی مشکل برطرف می شود. بطور کلی تا سه بار سقط در هفته های زیر 8 هفتگی فاقد ارزش بوده و نیاز به پیگیری خاصی ندارد.
  • سئوال:
   با سلام خسته نباشی
   من ۲۰ سالمه ۹ هفته ای باردار بودم درهفته ۶ رفتم سونو گفتن جنین سالمه ،بعد ۸هفته رفتم برای قلب جنین گفتن جنین فراموش شده ،اصلا چیزی دیده نمیشه ،فقط ساک حاملگیه،گفتن بیا گوتاژ کنیم اما نزاشتم،اصلانم نه درد ،خونریزی،لکه بینی ......ندارم اصلا چیزی نمیدونم ،
   من خیلی نگرانم منو راهنمایی کنین،دکترم گفته اگه میخوای ۱،۲هفته صب کن ببینیم چی میشه.یعنی امکان درست شدنش هست؟؟؟؟

   جواب:
   خیر ولی امکان دفع اش وجود دارد.
  • سئوال:
   سلام تو هفته 5 بازداری با قرص سایتوتک سقط داشتم الان بعد از 2 هفته همچنان خونریزی دارم به صورتی که از اولین روز خونریزی شروع شد 3 الی 4 روز بعد کم شد در حده لکه و رفتم سونو که نتیجه ناحیه هتروژن به ابعاد 35*20 داخل کاویته رحم دیده شد و دوباره از روز بعد خونریزی شروع شد تا 2 الی 3 روز پیش ولی دوباره امروز خونریزی شروع شد .دلیلش چی میتونه باشه ؟امروز از روزی که سقط کردم 15 روز میگذره

   جواب:
   از عوارض دارو است و باید هرچه سریعتر با یک متخصص زنان مشورت کنید.
  • سئوال:
   با سلام من پارسال بارداری خارج رحم داشتم ولوله سمت چپم رو ازدست دادم، بعد ازشش ماه باردار شدم، درهفته سیزدم خونریزی کردم، ، بهم گفتن جفت پایین، استراحت کردم همه چی خوب بود جفت هم قدامی شد تااینکه درهفته بیست ودوم کیسه آب بچه پاره شد وزایمان کردم 1
   س: می خواستم بدونم چرا این اتفاق افتاد؟
   ج: عوامل زیادی مثل عفوت ادراری، عفونت واژینال، عفونت کیسه آمنیون و .... می تواند این مسئله را ایجاد کند که نیاز به پیگیری دارد.

   س 2: ربطی به بارداری خارج رحمم دارد؟
   ج: می تواند ارتباط داشته باشد اگر زمینه عفونت باقی مانده باشد.

   س: وآیا بارداری خارج رحم سقط حساب می شه؟
   ج: خیر

   س 3: و کی برای بارداری دوباره اقدام کنم؟ ممنون میشیم به من جواب بدید؟
   ج: 3-6 ماه بعد
  • سئوال:
   سلام وقت بخیر
   من در هفته ششم بارداری با قرص سایتوتک ۲۰۰میکروگرمی هر دوازده ساعت نصف قرص،سقط انجام دادم .الآن یک هفته ست دارو خوردم خونریزی متوسط دارم ولی حس میکنم چیزی داخل واژنم هست که هنوز خارج نشده چطور مطمئن بشم سقط کامل انجام شده

   جواب:
   یک تست بتا تیتر بدهید و با تیتر قبل از سقط تان مقایسه کنید.
  • سئوال:
   سلام.
   من 23ساله هستم.با همسر نسبت دور داریم.(همسر نوه دایی مادرم هستن)
   بارداری اولم در ابتدا خوب بود.قلب جنین تشکیل شده بود.125bpm.
   در هفته 11بارداری همراه ترشحاتم رگه های خونی مشاهده کردم. و سریعا به بیمارستان رفتم.بعد از سونو گفتن جنین در 8هفته رشدش متوقف شده. و کورتاژ کردم.
   میخواستم بدونم دلیل سقط چی بوده؟ممکنه در بارداریهای بعدی هم اتفاق بیفته؟

   جواب:
   نگران نباشید دلایل زیادی می تواند این عامل را ایجاد کند ولی از نظر پزشکی تا سه بار سقط نیاز به هیچگونه بررسی خاصی ندارد.
  • سئوال:
   سلام خانمی 36 ساله هستم 10ساله ازدواج کردم 6 سال پیش بدلیل بارداری ناخاسته دو بار به فاصله یکسال سقط عمدی با امپولی که ساخت هند بود داشتم که هردو بار در 8 هفتگی بوده دو ماه است که قصد بارداری دارم اما با توجه به سنم و دو بار سقط با امپول ایا میتوانم باردار شوم و بچه سالمی بدنیا بیاورم لطفا راهنمایی کنید . باسپاس

   جواب:
   به یک متخصص زنان مراجعه کنید که یک چک آپ کامل انجام دهید.
  • سئوال:
   ديروز صبح رابطه بدون پيشگيري داشتم ٤٠ روزه باردار بودم همون روز با قرص سقط انجام دادم و سقط كامل انجام شده ( اما براي چك كردن خارج شدن جفت سونوگرافي هم خواهم داد) خواستم بدونم امكان داره به هاطر ديروز قبل از سقط كه بدون پيشگيري رابطه داشتم حالا بعد از سقط به خاطر اون باردار بشم؟
   متشكر

   جواب:
   بعد از سقط 40 روز قبل اگر هنوز پریود نشده اید احتالش ضعیف است.
  • سئوال:
   سلام من ۳روز بچه یکو نیم ماه خودم با قرص سقط کردم چندتا لکه کوچک خون ازم خارج شد امروز خون ریزی نداشتم یعنی کامل سقط شده

   جواب:
   اگر قبل از سقط تست بتا انجام داده اید سریع یک تست بتا انجام داده و دو تا عدد را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام دوستان من۵۰روزپیش سقط داشتم چون بچم قلب نداشت هنوزخونریزی دارم دلیلش چی میتونه باشه؟

   جواب:
   ) سقط کامل و سقط ناقص :
   بر حسب میزان خروج جنین / جفت و پرده های جنینی سقط کامل و سقط ناقص را تعریف می کنیم .

   الف ) سقط کامل : معمولا قبل از هفته ۸ حاملگی رخ می دهد .جنین و پرده ها کاملا خارج می شوند .خونریزی بعد از خروج کامل محصولات بارداری به تدریج کم می شود .دردهای زیر دل بهبودی می یابند .در معاینه دهانه رحم ممکن است باز و یا بسته باشد نکته مهم این است که حتما باید از خروج کامل محصولات بارداری مطمئن شویم .
   ب ) سقط ناقص
   معمولا بعد از هفته ۱۰ بارداری رخ می دهد قسمتی از جفت یا پرده ها در رحم باقی می ماند و بقیه محصولات بارداری دفع می شود.خون ریزی شدید یا متوسط است ولی تا قبل از خروج کامل محصولات حاملگی ادامه دارد.در معاینه دهانه رحم باز است..بایستی به وسیله کورتاژ باقیمانده جفت و پرده ها را خارج نمود .
  • سئوال:
   سلام من 24سالمه 3ساله ازدواج كردم بعدازدوسال باامپول باردارشدم امااز5هفتگي به لكه بيني افتادم ك باشيافت خوب شدامابااتمام دارودوباره لكه بيني افتادم وبعدلخته خون ديدم دكترك مراجه كردم باانجام سونوواژينال گفتن ك ازپنج هفتگي رشدنكرده درصورتي ك من بين 7-8هفتگي بودم باداروسقط داشتم الان بعد15روزسونوانجام دادم باقي مانده يك سانتونيمي دارم چكاركنم ب دكترمراجعه كنم ياخودبخوددفع ميشه درضمن بدليل پولي كيستيك بودن تخمدان هام متفورمين مصرف ميكردم ك پزشكم گفت ديگه مصرف نكن الان ك سونوانجام دادم كيست هاي ريز 7ميلي دارم چكاركنم خواهش ميكنم ج بدين خيلي...

   جواب:
   سریع به پزشکتان مراجعه کنید.
  • سئوال:
   سلام من خانمی بیست سه ساله هستم که دوبار سقط داشتم بارداری دومم به کمک امپول بود هردوتا سقط به علت تشکیل نشدن قلب بود در بارداری دومم یه توده تخمدان سمت راست داشتم که بزرگ شد وبا عمل جراحی خارج شد .الان بعد از پنج ماه از کورتاژ وسه ماه ازعمل توده ام قصد بارداری دارم ایا اقدام کنم یا به پزشک مراجعه کنم .ایا احتمال تشکیل نشدن قلب وجود دارد .ایا تشکیل نشدن قلب به توده مربوط بود .گیج شدم نمیدونم چکار کنم

   جواب:
   معمولأ بررسی بیشتر زمانی انجام شود که سه سقط پشت سرهم داشته باشیم ولی بهتر است یک ویزیت زنان بشوید و تست های چک آپ قبل از بارداری برایتان انجام شود تا در صورت نیاز درمان های مورد نیاز برایتان انجام شود.
  • سئوال:
   با يلام هفته سيزده بارداري از ال ام پي هستم هفته شيش از سونو رفتم جنين شش هفته ضربان داشت دوروز لكه بيني قهوه اي ميشم و رفتم سونو گفتن ضربان نداره رشد در هفته شش متوقف شده پيش دونفرم رفتم دكتر بهم قرص مزوپروستول١٠٠تعداد بيس تا هر دو ساعت يكبار گفتن مصرف كنم قراره از فردا صب مصرف كنم بنظر شما مصرف كنم يا نه يا خود به خود دفع ميشه يا امكان داره هردو سونوگرافيست اشتباه كنن كمكم كنين

   جواب:
   خیر حتمأ مصرف کنید.
  • سئوال:
   سلام
   من 4هفته باردار بودم به خاطر عقد ناچار به سقط شدیم
   قرص مزوپروستل 2تا واژینالی و بعد 4 قرص هر نیم ساعت زیرزبانی
   بعد قرص سوم زیرزبانی دچار شکم درد شدید شدم بعد قرص 4 یکم فاصله افتاد
   بعد فقط شروع به خونریزی کردم که تا الان ادامه داره اما لخته ای یا جفتی بعد 16ساعت در کار نیست
   تا کی باید منتظر ماند؟ یا اصلا سقط انجام شده؟

   جواب:
   قبل از خوردن قرص تست بارداری انجام داده اید اگر بله، مجدد انجام دهید و ببینید که تیتر بتا در حال کاهش است و یا خیر
  • سئوال:
   ببخشید یکی هم اینکه همسر من 2تا ازمایش اسپرم داده بودن که جواب ازمایش در حد صفر بود اصلا تحرکی دیده نشده بود باید عمل جراحی میشدن ولی با این حال من حامله شدم!!
   علت چی میتونه باشه؟

   جواب:
   نتیجه کامل هر دو آزمایش را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید. لطفا کمکم کنید. من یه سال تحت نظر دکتر بودم. میگفت عفونت رحم داری بعد خسته شدم و دکترمو عوض کردم. ایشون میگن عفونت نداری و تنبلی تخمدان داری و همسرتم دوتا از گزینه های اسپرمش ضعییفه. من تا حالا اقدام به بارداری نکردم و همیشه جلوگیری کردم. اگه الان اقدام کنم بچم سقط میشه یا اصلا باردار نمیشم؟در ضمن شستشوی رحم میخوان انجام بدن. برام خوبه؟ motile sperms .59.37
   Progressive sperms 45.01
   اینارو گفته ضعییفن. از نظر شما هم ضعییفن؟. استرس دارم زود جوابمو بدین لطفا

   جواب:
   خیر این دو مورد نرمال هست.
  • سئوال:
   چند روز بعد از کورتاژ می شود توسط پزشک زنان معاینه شد ؟ خارش و گاهی درد زیر شکم دارم.
   من قرص اسید فولیک قبل از بارداری مصرف نکردم آیا میتونه دلیل از کار افتادن قلب بچه توی ده هفتگی باشه ؟

   جواب:
   هر چه زودتر ویزیت بشوید بهتر است. امکان ارتباط بین عدم مصرف اسید فولیک و ضربان قلب ضعیف هست.
  • سئوال:
   ممنون از پاسخ دهی سریعتون.
   میشه لیست آزمایشات قبل از بارداری رو بگین . البته من یک ماه پیش سقط داشتم به خاطر از کار افتادن قلب بچه در ده هفتگی. بسیار نگرانم میخام از هر نظر چک بشم .

   جواب:
   توصیه می کنم زیر نظر پزشکتان آزمایشات لازم و درخواستی توسط ایشان را انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام.
   من ۱۰ تا ۱۶ اقدام به بارداری کردم. در زمان تخمک گذاری.
   تمام علایم بارداری رو هم داشتم. مثل ضربان قلب بالای ۱۰۰. دمای بالا و .... زمان پریود ماهانه ۲۷ بود . آزمایش بتا در ۲۴ ماه دادم. ۷.۸ بود که دکتر گفت اگر پریود نشدی چند روز دیگه مجدد آزمایش بده. که ۶ روز به عقب افتاد. در ۱ ماه پریود شدم. با دردی شبیه پریود و به میزان پریود. اما بعد یک روز و نیم خیلی کم شد.
   یعنی من سقط داشتم؟

   جواب:
   احتمالش هست ولی کاشکی همان روزی که پریود شده بودید یک تست بتا در خون می دادید.
  • سئوال:
   سلام. ممنون از پاسخ.
   یعنی این پریود بوده یا خونریزی؟ چون الان که روز سومه ، ادامه داره اما کم شده.
   من الان نمیدونم این پریوده یا خونریزی؟ به نظر شما با این حجم خونریزی مثل پریود آزمایش بتا بدم. یا دیگه فایده ای نداره ؟

   جواب:
   به احتمال زیاد سقط هست و بهتر است سریعتر بتای خونتان چک شود.
  • سئوال:
   سلام همسرم هشت سال پیش واریکوسل گرید ۳ عمل کرده ، آزمایش اسپرموگرامی که جدیدا انجام داده اینطور بوده،
   Sperm count .......52.5
   Abnormal forms ........85
   Normal morphology ...........15%

   Gread I non motile.................20%
   Gread II fair motility ................20%
   Gread III good motility..............25%
   Gread IV full motility...............35%
   میشه لطف کنید برام تفسیرش کنید خیلی نگرانم.

   جواب:
   این اسپرموگرام نرمال هست.
  • سئوال:
   سلام 24 ساله هستم 4 ساله ازدواج کردم یک سال تصمیم به بارداری گرفتم . که بعد باردار شدم ولی در ماه 2 سقط داشتم .دوباره بعد از 6 ماه اقدام کرم ولی بعد از گذشت چند ماه اتفاقی نیافتاد . که متوجه شدیم همسرم وارکوسل دارد بعد از عمل 4ماه گذشته ولی باز هم اتفاقی نیافتاده . ازمایشات خودم و سونو واژینال ام خوب بود /قبل از عمل اسپرم شوهرم 12میلیون بود . باید چکار کنم. درضمن من همیشه موقعه ی تخمک گزاری نزدیکی دارم چون به دلیل در ناحیه ی شکم متوجه می شوم.

   جواب:
   تمام سونو ها و آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بفرستید.
  • سئوال:
   سلام مرسی و ممنون از پاسختون . خیلی خوشحال شدم از اینکه آزمایش نرماله.
   راستش به یه دکتر زنان نشون دادم انقدر منو ترسوند حتی حرف از عمل دوباره زد. البته همسرم هفته آینده نویت داره پیش اورولوژیست ولی خیلی ترسیده بودم. یعنی خیالم راحت باشه ؟؟

   جواب:
   نگران نباشید.
  • سئوال:
   سلام . ببخشید من آزمایش اسپرموگرام شوهرم رو براتون فرستادم .شما و ارولوژیستی که مراجعه کردیم نظرتون این بود که آزمایش نرماله. ولی سونوگرافی معمولی واریکوسل گرید ۳ و گردید ۲ را در هر دو بیضه را نشان داد. به نظر شما ما الان چه کنیم ؟

   جواب:
   من جواب سونوگرافی شوهرتان را با این ID پیدا نکردم، لطف کنید مجدد برایم بفرستید. با این گرید واریکوسل باید ابتدا تحرک و بعد کانت و در نهایت مورفولوژی اسپرم مشکل پیدا می کند.
  • سئوال:
   باسلام خسته نباشید. ببخشید من با نامزدم رابطه داشتم الان یک ماه نیست باردارم میخواهم سقط کنم ایا خون ریزی شدید. خواهم داشت؟به طوری که خانواده متوجه شوند؟کمکم کنید. خواهش میکنم

   جواب:
   خیر
  • سئوال:
   سلام . این آزمایش اسپرموگرام همسرم است
   Sperm count .......52.5
   Abnormal forms ........85
   Normal morphology ...........15%

   Gread I non motile.................20%
   Gread II fair motility ................20%
   Gread III good motility..............25%
   Gread IV full motility...............35%
   با این آزمایش شما و اورولوژیست نظرتون این بود که این آزمایش نرمال است و عمل لازم ندارند ولی سونوگرافی واریکوسل گرید ۳ و ۲ را در هر دو بیضه نشان داد. به نظر
   الان چه کنیم؟

   جواب:
   اسپرموگرام الانش که خوب هست ولی با توجه به جواب سونوگرافی بهتر است ابتدا تحت کنترل دارویی قرار بگیرید و طی فواصل 3 ماهه اسپرموگرام چک شود اگر بدتر شد تحت عمل قرار گیرد.
  • مهدیه سادات
   جمعه 22 بهمن 1395 - 18:26
   سئوال:
   .هفته 15 بارداری
   Afp value 129.7 mom afp 5.89
   Hcg 29.243 mom 0.85
   UEC value 1.9 mom 0.82
   TRISOMY 21:1:20768
   TRISOMY 18:<1:30000
   NTDs: 1:5
   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.من متاسفانه دو روز پیش سقط داشتم.که هفته بارداری شانزدهمم بود اما سونو گرافی سن جنینم 13 هفته و 5 روز اعلام کرد.یعنی جنینم تقریبا 20 روز مرده بود توی شکمم.اما من اصلا هیچ درد و خونریزی نداشتم تا چهارشنبه که لخته خون دیدم و پزشک مراجعه کردم البته تست خون غربالگری دومم در هفته پانزدهم خیلی بد بود.سوالم ااینه که آیا جنینم مشکل ژنتیک( کروموزوم)داشته؟ .نمیخوام سر بچه دوم هم سقط داشته باشم.چه علتی داشته ک جنینم مرده اما من بعد از 20 روز...

   جواب:
   به احتمال زیاد افزایش AFP بدلیل مرگ جنین بوده است، بهتر است یک مشاروه دقیق ژنتیک انجام دهید و بررسی های لازم از جهت سقط های عفونی، ترومبوتیک و کروموزومی برایتان انجام شود.
  • سئوال:
   سلام،من یه دختر۷ ساله دارم،امسال هم دوبارداری داشتم،که هردوخودبه خودسقط شدند،دربارداری آخرم زیر نظرپزشک بودم همه آزمایشات خودم وهمسرم خوب ونرمال بود،فولیکول هم ۱۹ بود،باوجود این درهفته ۶ بارداری به لکه بینی افتادم وبلافاصله سونو دادم که درسونو جنین سالم وضربان قلبش هم منظم،ساک هم تشکیل شده بود،وبعداز اینکه از سونو برگشتم به فاصله چندساعت با درد شدید وخونریری سقط شد
   به نظرشما مشکل من چی میتونه باشه
   قبل از سقط من دوروز پشت سرهم نزدیکی داشتم
   این میتونه دلیل سقط باشه؟
   چطور میشه جنین سالم درعرض چندساعت سقط بشه؟
   من میتونم امید به بارداری خوب...

   جواب:
   نگران نباشید، تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید خانمی متولد ۱۳۶۲ هستم سال ۹۱ ازدواج کردم و مرداد سال ۹۵ اقدام به بارداری کردم و روش جلوگیری قرص بوده، بعد از سونو وارزینال مشخص شد فولیکول ۱۳ دارم بعد از چند ماه خوردن گلوکوفاژ و از روز ۴ پریود ۴ تا قرص اومید بلخره سایز فولیکول ماه بعد ۱۳ و بعد ۱۴ و بعد ۲۰ و بعد ۲۲ و زدن آمپولهای آزاد سازی تخمک تاریخ ۱۵ دی پریود و طب معمول ۱۳ بهمن پریود نشدم بعد از آزمایش بتا تاریخ ۲۱ بهمن ۶۸ به پزشک مراجعه کردم و بعد از سونو وارژینال ساک بارداری دیده میشد ولی نزدیک به دهانه رحم و ریز، تاریخ ۲۴ بهمن ۱۴۸ و استفاده از شیاف پروژسترون به علت لکه بینی از ۲۴...

   جواب:
   خوب الان چطورید؟ سطح بتا چه تغییری کرده؟ سونو مجدد کرده اید؟
  • سئوال:
   با سلام در تکمیل سوال فبلی باید عرض کنم من ۱۵ دی پریود شدم و ۱۰ دی ماه خارش و سوزش ادرار داشتم که مثل دوره های گذشته که عفونت میگرفتم و دکتر ۶ تا جنتومایسین مینوشت ۶ عدد زدم امکان تاثیر گذاری آمپول برای بتا پایین هست؟

   جواب:
   خیر، تاثیری ندارد.
  • سئوال:
   سلام
   من چند روز پيش دقيقاً تو تاريخى كه بايد پريود ميشدم پريود شدم، ولى خونريزيم كم و قهوه اى بود، فقط هم در حد چند ساعت و خيلى كم بوز، فرداش قطع شد و فقط لكه داشتم كه اونم برطرف شد، چند روز قبل و بعد خونريزى، كمر درد داشتمو دارم، احتمال باردارى هست؟
   چون عقد هستم شرايط باردارى رو ندارم واسه سقط چيكار كنم اگه جواب آزمايش مثبت شد؟
   دكتر خوب سمت فاطمى يا سيدخندان ميشه بهم معرفى كنيد

   جواب:
   نگران نباشید سریع یک تست بتا در خون انجام دهید تا اول ببینیم مثبت است یا خیر
  • سئوال:
   سلام
   تاریخ اولین روز آخرین پریودم 29 آذر بوده از 30 اسفند لکه بینی داشتم رفتم سونو گفت بچه تو هفته پنجمه در حالیکه باید 9 هفته میبودم با تجویز دکتر شبش با قرص سایتوتک سقط کردم البته بعداز 6 ساعت درد و خونریزی
   صبح همون روز سونوی واژینال دادم که توش نوشته
   ضخامت اندومتر 10.5mm و سایز 12در17 در کاویته اندومتر از بقایای بارداری میباشد و اینگه مایع آزاد در لگن رویت نشد
   در ضمن 28 سالمه واین بارداری دومم بود و ناخواسته بود
   سوالم اینه که باید واسه این مقدار باید کورتاژ شم یا با قرص دفع میشه؟
   بعد اینکه تا کی خونریزی م طبیعیه؟
   و اینکه کی دوباره باید برم سونو تا...

   جواب:
   احتمال دفع خود به خودی زیاد است ولی بهتر است با یک متخصص زنان مشورت کنید.
   درد های شکمی ممکن است تا یک روز ادامه پیدا کنید. اگر درد و خونریزی چند روز تا دو هفته همچنان ادامه یافت لازم است با پزشک مشورت کنید. دو هفته تا یک ماه بعد از عمل سقط جنین نزدیکی نداشته باشید. حدودا یک ماه تا شش هفته پس از سقط، عادت ماهیانه شروع می شود. برای اقدام به بارداری مجدد لازم است شش ماه به بدن فرصت بازسازی داده شود و سپس اقدام کنید. خانم هایی که یک بار سقط در سابقه بارداری داشته اند لازم است تا پیش از بارداری مجدد همه آزمایشات قبل از بارداری را انجام دهند و با نظر پزشک برای بارداری مجدد اقدام کنند.
  • سئوال:
   سلام من هفته ۶ بارداری ۳تا آمپول پروستادین بفاصله ۲ساعت زدم بعد از آمپول سوم خونریزی داشتم اما ن زیاد الان بعد از ۴روز خونریزیم شبیه ب پریودیم شده در صورتی ک شنیدم برای سقط خونریزی باید زیاد باشه میخواستم بدونم باتوجه ب اینکه بعد از ۱سال و نیم که ازدواج کردم هنوز احساس میکنم پرده بکارتم وجود داره چون از نوع ارتجاعی بود آیا جنین سقط شده‌؟احتمال سقط نشدنش هست؟
   اگر سقط نشده باشه احتمال داره ناقص بدنیا بیاد؟ خیلی میترسم

   جواب:
   اگر قبل از تزریق پروستادین تست بتا انجام داده اید سریع تست بتا را چک کنید و اگر کاهش یافته بود (بیش از 50%) به احتمال زیاد سقط شده است و سپس یک هفته بعد با سونوگرافی پیگیری شود.
  • سئوال:
   ممنون از پاسخگویی تون.خیر تست بتا انجام ندادم.بیبی چک زدم.میخواستم بدونم خونریزی تا چند روز عادیه؟من الان ۱هفته هست از خونریزیم و زدن آمپولم میگذره.اما هنوز دل و کمرم درد داره گاهی اوقات و خونریزیم قطع نشده.با وجود خونریزی میتونم سونو برم؟

   جواب:
   بله سونو انجام دهید و دو تا بتا به فاصله 72 ساعت انجام دهید و عددشان را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   با سلام
   من ١٩سالمه و در هفته ٦ بارداري با قرص سايتوتكت سقط داشتم
   ٩روز از تاريخ سقط ميگذره و من همچنان خونريزي دارم و گاهي درد شكم و كمر شديدي دارم
   حتي خونريزي ام بصورت لخته است (گاهي)
   اين حالت طبيعيه؟من هنوز سونو انجام ندادم و از سقط كامل اطمينان ندارم
   و سوال بعدي :در آينده امكان اين وجود داره كه داشتن سقط با آزمايشو سونو و....مشخص شود؟
   خيلي نگرانم ممنون ميشم زود جواب بدين

   جواب:
   به فاصله ٤٨ ساعت دو تا تست بتا بدهيد اگر کاهش یافت، نشانه آن است که سقط صورت گرفته ولی به احتمال زیاد بتدریج صورت می گیرد که با سونو پیگیری شود.
   • سئوال:
    سقط با لوله هورمونی که وارد جفت میکنن رو توضیح بدین چجوریه و چه خطری داره آیا جنس لوله ها تو بازار استانداردند؟
    برای جنین 6 هفته ای خطر نداره غیر درد و خونریزیش؟ممنون

    جواب:
    لوله هورموني ، منظورتان شياف مژوپروسترول است؟؟؟؟؟؟؟
    • سئوال:
     باسلام
     طاعاتتون قبول. من 36سالمه،6ساله ازدواج کردم.برای بارداری زیر نظر پزشک بودم تا اینکه 3ساله پیش درحالی که ناامید شده بودم و 6 ماه بود دارو مصرف نمیکردم باردار شدم،اما با وجود شیاف پروژسترون سقط کردم(یک ماهه) 4ماهه پیش آی یو آی کردم اما...
     2ماهه دارو مصرف نمیکنم،این ماه 7روزه عقب انداختم،آزمایش خون دادم خداروشکر تست بتا مثبت شده اما جواب تیتر فردا میاد.
     امروز 8مین روز هست از صبح افتادم به لکه بینی، الآن تبدیل شده به خونریزی البته میزانش خیلی کمه، البته دلدرد شدید دارم،آیا اینا علائم سقط هست؟ توروخدا کمکم کنید. باید چیکار کنم؟
     خواهش میکنم زودتر...

     جواب:
     نگران نباشید سریع با پزشکتان تماس بگیرید.
    • سئوال:
     سلام
     من سابقه سقط مکرر دارم که در هر سه مورد قبل هفته ششم به صورت طبیعی و کامل دفع میشد .ازمایشات بررسی علل سقط را انجام ندادم.فروردین امسال بعد سه سال و نیم از اخرین سقط باردار شدم .که با توجه به سابقه سقط های قبلی دکترم امپول انوکسپارین و شیاف پروژسترون و قرص ا اس ا و متفورمین هگزال تجویز کرد .
     هفته ششم قلب رویت شد.پایان هفته نهم سونو گفت که در هفت هفته و دو روز رشد متوقف شده.الان دو هفته از توقف رشد میگذره و هیچ علایمی از سقط ندارم..
     با توجه به عوارض کورتاژ اصلا دوست ندارم این راه را برم .به نظرتون راهی که کمترین عارضه و بیشترین موفقیت در دفع کامل جتین...

     جواب:
     با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت لزوم از میزوپروستول استفاده شود.
    • سئوال:
     سلام خسته نباشید 15اردیبهشت پریود شدم وچند روز پیش ازمایش حاملگی دادم و مثبت بود بتا200بود قرص سایتوتک مصرف کردم چون هنوز عقدم و موقعیتشو نداشتم حالا میخوام بفهمم سقط شده یا نه چطور متوجه شم و اینکه کی ازمایش خون بدم ک ببینم مثبته یا منفی چون گفتن که تا2هفته هم ممکنه مثلت باشه به دلیل هورمون های خون دکتر گفت زیر 5هفته تو سونو چیزی مشخص نمیشه درسته؟؟؟

     جواب:
     الان به خونریزی افتاده اید. سریع سطح بتای خون را چک کنید باید 24 ساعت بعد از سقط موفق سطح بتا به زیر 50 % میزان قبل از سقط برسد.
    • سئوال:
     اره به خون ریزی افتادم ولی روز دوم دیگه قطع شد و گاهی فقط لکه بینی دارم ولی دوباره سطح بتای خونم رو چک نکردم یعنی دوباره ازمایش خون بدم؟؟
     میخواستم ببینم تو سونو چیزی معلوم میشه؟؟

     جواب:
     بهتر است سریعتر دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت چک کنید و عددهاش را برایم بنویسید.
    • سئوال:
     سلام من امروز رفتم سونو انجام دادم و گفت که هفته5بارداری هستی و یک ساک خالی حاملگی دیده میشه حالا بنظر شما چی شده دوبارع قرص مصرف کنم؟؟؟

     جواب:
     دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام دهید، اگر دومی بیشتر از دو برابر اولی شد تا هفته 6 صبر کرده و یک سونوی واژینال دیگر انجام دهید.
    • سئوال:
     با سلام ، من 5 روز پیش با تشخیص چندین پزشک و مجوزپزشک قانونی در هفته 20 به علت تریزومی 18 مجبور به سقط شدم جنین رو برای آزمایش اتوپسی به آزمایشگاهی بردیم اما دکتر متخصص ژنتیک گفت این آزمایش فایده نداره و به اندازه یه سونوگرافی هم بهمون نتیجه نمیده و فقط توصیه کرد یه آزمایش ژنتیک خودمو همسرم بدیم...از لحاظ روحی حالم خیلی بده ...اما بطور کلی آدم منطقیی هستم واسه همین میخوام از همین الان تا 6 ماه آینده اطلاعاتمو کامل کنم...بنظرتون حرف دکتر ژنتیک درست بود؟ آیا آزمایشی که خودمو همسرم میدیم میتونه در مورد بارداری بعدی بهمون اطلاعاتی بده؟ در ضمن خواهر شوهرم...

     جواب:
     چون علت سقط مشخص بوده نیاز به انجام تست های ژنتیکی روی جنین نبودید و بهتر است خود زن و شوهر تست کاریوتایپ انجام دهند.
    • سئوال:
     سلام خسته نباشيد
     من ٢٢سالمه و حاملگي اولم هستش من هفته هفت رفتم دكترسونو گفتن هماتوم دارم قلبش هم ١٨٠بود دكتر سونوگفت مشكلي نيس نگران نباش هفته يازده بودم دوتا لكه كوچيكه قرمز داشتم سونو داخلي شدم گفتن استراحت كن و شياف پروژسترون دادن من خارجيش گيرم نيومد ايراني استفاده ميكنم و فرداش خوب شد الان هفته سيزده و پنج روزم. اول هفته سيزده لكه بيني نسبتا زيادي به رنگ قهوه اي داشتم تا الان هرروز هنگام اجابت مزاج داشتم تا اينكه ديشبم تو خواب خونريزي به رنگ قرمز تيره داشتم و لباس زيرم كامل خوني شده بودرفتم زايشگاه بيمارستان گفتن كه برو اگه تو يك ساعت...

     جواب:
     با پزشکتان تماس بگیرید و در صورت صلاحدید ایشان سونوگرافی انجام دهید.
    • سئوال:
     11اردیبهشت امسال با انجام سونوگرافی متوجه شدم 6 هفتس باردارم که از هفته بعدش شروع به انجام سقط کردم.سرخود دو قرص میزوپروستول مصرف کردم نشد،بعد3تا آمپول زدم اونم نشد رفتم دکتر6تا میزوپروستول نوشت یکی زیرزبانی دوتا از واژن ازهر12ساعت که اینبار اثر کرد و خونریزی شدید داشتم 10بار سونو رفتم دکتره گفت جنین سقط شده اما برای اطمینان ازاینکه چیزی داخل نمانده باشه یکبار هم واسه اون سونو برم،اما من کوتاهی کردم و آخری رو نرفتم
     سوالم اینه که احتمال اینکه چیزی داخل مونده باشه هست؟؟اگه مونده باشه علایمش چیه؟؟
     باتشکر

     جواب:
     بعد از اون پریود شده اید؟ اگر شده اید دیگر جای نگرانی وجود ندارد.
    • سئوال:
     بله مرتب پریود میشم،ممنون از پاسختون
     سوال بعدیم اینه که،با آزمایش یا معاینه پزشک احتمال تشخیص سقط وجودداره؟؟؟؟
     خیر

     مثلا بعداز چندسال یا چند مدت بعدمشخص میشه؟؟
     قبل از اولین پریود و بعد از آن دیگر قابل تشخیص نیست.
    • سئوال:
     سلام من خانمم از یک ماه پیش دچار خونریزی شدید شده،میخوام بدونم چطور میشه بفهمم سقط داشته یا مشکل دیگه ایی داره،ممنون میشم جواب بدین

     جواب:
     تست بارداری قبلأ انجام داده بودید، سونوگرافی چطور؟؟؟
    • سئوال:
     تست بارداری نه ولی الان سونوگرافی گرفتیم متخصص گفته avm مشهوده،الان میخوام بدونم این ناهنجاری عروقی و این خونریزی بخاطر سقطه یا میتونه دلیل دیگه ایی داشته باشه؟

     جواب:
     سریع یک تست بتا در خون را انجام دهید.
    • سئوال:
     ممنون میشم اگه بگین چجوری میتونیم
     1)مطمئن شیم که این خونریزی بخاطر سقط احتمالیه یا دلیل دیگه ایی میتونه داشته باشه؟
     ج: ابتدا تست بتا انجام دهید.

     2)نهایتاً الان چجوری این خونریزی رو متوقف کنیم؟چون خیلی داره اذیت میشه و کم خونیش داره حاد میشه.
     ج: به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

     بازم ممنون
    • سئوال:
     سلام خسته نباشید. من دو روز پیش سقط داشتم. رفتم سنو گفت بقایا به اندازه 39×18 داخل رحم مشاهده میشه. رفتم بیمارستان دکتر گفت باید کورتاژ کنی. من چون بارداری اولم بود ترسیدم نکنه برای حاملگی بعدی دچار مشکل بشم یا خطر داشته باشه. واسه همین خواستم بهم قرص بده. برام قرص ال دی 2 عدد روزانه تا ده روز و قرص میتل ارگونوین روزانه هر 8ساعت یک عدد(روزی 3 عدد) تجویزکرد. میخواستم بدونم آیا با این قرصها بقایا دفع میشه؟ از کورتاژ به خاطر عوارضش می ترسم. و اینکه قرص ال دی دوتاش رو با هم بخورم یا با فاصله؟ ممنون میشم به یوالاتم جواب بدید

     جواب:
     لطفأ با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.
    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
    ابزارها

    جستجو در سایت

     

    ورود به سایت

    نام کاربری:
    کلمه عبور: