Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

دیابت بارداری

در بسياري از زنان در ابتداي دوران بارداري، آزمون‏هاي مربوط به قندخون، طبيعي هستند، اما در انتهاي دوران بارداري به سبب ظرفيت محدود ترشح انسولين، كمبود انسولين

دیابت بارداری

در بسياري از زنان در ابتداي دوران بارداري، آزمون‏هاي مربوط به قندخون، طبيعي هستند، اما در انتهاي دوران بارداري به سبب ظرفيت محدود ترشح انسولين و كمبود انسولين سبب می شود که قند خون افزایش یابد و این افزایش تا زمان وضع حمل طول مي‏كشد. اين وضعيت، تحت عنوان ديابت بارداري نام دارد. اگر چه بلافاصله پس از انجام وضع حمل، نتايج آزمون‏ها در اين افراد به حالت طبيعي باز مي‏گردد، اما در تعداد قابل توجهي از آنها در آينده، ديابت ايجاد خواهد شد، به طوري كه هرچه ديابت در دوران بارداري شديدتر باشد، احتمال آن بيمار پس از مدت كوتاهي متاقب زايمان دچار ديابت شود، بيشتر خواهد بود.

عوارض ديابت بارداري
1. عوارض مربوط به مادر: برخي عوارض مادري ديابت بارداري عبارتنداز:
• کاهش قند خون (هيپوگليسمي): كه اغلب در نيمة اول بارداري ايجاد مي‏شود.
• افزایش قند خون (هيپرگليسمي): هيپرگليسمي مادري، بيشتر در نيمه دوم بارداري ايجاد مي‏شود. زن باردار در هفته‏هاي 20 تا 30 داراي بيشترين نياز به انسولين است و در صورتي كه در انتهاي بارداري، نياز مادر به انسولين كاهش يابد، بايد به فكر نارسايي جفت بود. پس زا زايمان، نياز مادر به انسولين، سريعاً كاهش مي‏يابد. بيشتر مشكلات جنين، از هيپرگليسمي و بالا بودن گلوكز مادر ناشي مي‏شود.
• عفونت‏ها: در دوران بارداري به سبب تأثيرات ناشي از استروژن بر اتساع عروق خوني، افزايش جريان خون كليوي و فيلتراسيون گلومرولي و در نتجه افزايش فيلتراسيون گلوكز صورت مي‏گيرد. بنابراين، تمامي زنان باردار به طور طبيعي داراي گلوكوزوري هستند و زناني كه قندخون بالاتري دارند، قند ادرار نيز بالاتر خواهد بود. از طرفي، شل شدن عضلات دستگاه ادراري در طي دوران بارداري، سبب ريفلاكس ادرار به حالب و اتساع مجاري ادراري شده، شانس عفونت‏هاي ادراري را افزايش مي‏دهد. وجود گلوكز براي تغذيه باكتري‏ها و نيز احتباس ادراري، زنان باردار را در معرض خطر ابتلا به عفونت‏هاي ادراري افزايش مي‏دهد. وجود گلوكز براي تغذيه باكتري‏ها و نيز احتباس اداراي، زنان باردار را در معرض خطر ابتلا به عفونت‏هاي اداري قرار مي‏دهد. به طوري كه شيوع عفونت‏هاي ادراري در زنان باردار مبتلا به ديابت بالاتر است.
• افزایش فشار خون (هيپرتانسيون): در 20 درصد از بيماران مبتلا به ديابت، به دليل غيرطبيعي بودن عروق خوني، احتمال ايجاد هيپرتانسيون در انتهاي بارداري وجود دارد.
• پلي‏هيدرآمينوس: افزايش مايع آمينوتيك (بيش از cc 2000) در زنان مبتلا به ديابت بارداري (به ويژه در صورت عدم كنترل قندخون) بسيار شايع است.
2. عوارض جنبي ناشي از ديابت بارداري، عبارتنداز:
• سقط: در صورت عدم كنترل قندخون، به ويژه در سه ماهة اول بارداري، شيوع سقط افزايش مي‏يابد.
• ناهنجاری( آنومالي‏) هاي مادرزادي: احتمال بروز آنومالي‏هاي جنيني در مادران ديابتي، سه برابر بيشتر بوده و شايع‏ترين آنها، آنومالي‏هاي قلبي- عروقي و عصبي هستند. آژنزي‏ساكرال جزء آنومالي هاي بسيار نادر ولي شديد ناشي از ديابت مادر است. بيشترين شانس ايجاد اين آنومالي‏ها، در هفته‏هاي سوم تا ششم بارداري بوده و كنترل مناسب قندخون در اين زمان، مي‏تواند از بروز اين آنومالي‏ها جلوگيري كند.
• از ساير عوارض جنيني ديابت دوران بارداري مي‏توان به مواردي نظير ديسترس تنفسي، هيپوگليسمي نوزاد در چند ساعت اول زندگي، ماكروزومي، تروماهاي زمان تولد، هيپوكلسمي همراه با تتاني و تحريك پذيري نوزاد، هيپربيلي‏روبينمي و زردي نوزاد، افزايش مورتاليته پره‏ناتال و مرگ ناگهاني جنين اشاره كرد

 • صفحه 1 از 2
 • 1
 • 2نظرات

 

 • سئوال:
  با سلام
  من در هفته 28 بارداری هستم. ازمایش غربالگری دیابت دادم و جواب ازمایشم :FBS=86;GTT BS1=149:GTT BS2=97:GTT BS3=68
  GTT BS1 از 140 9تا بیشتر است .می خواستم لطف کنید ووضعیت ازمایشم را ودر صورتی که احتیاج به رژیم خاصی نیز هست برایم توضیح دهید.
  با تشکر

  جواب:
  نه فعلأ نیازی به رژیم خاصی ندارید ولی سعی کنید یک مقدار در مصرف مواد قندی رعایت کنید و سعی کنید وزنتان را زیاد افزایش ننماید.
 • سئوال:
  سلام نیلو جون.
  میخواستم ببینم مادرانی که دیابت بارداری دارن ولی قبل از اون مشکلی نداشتن . از کجا بفهمن تو ماههای اول آُسیبی به بچه خورده بخاطر این قضیه یا نه ؟ مرسی

  جواب:
  هفته چندم بارداری هستید و چند وقت است که دچار دیابت حاملگی شده اید و با چه چیزی درمان می شوید.
 • سئوال:
  من ماه 27 هستم و از هفته 26 فهمیدم که دیابت بارداری دارم . ناشتاها قند ندارم ولی یک ساعته هام بالاست بعد هم باز زود پایین میاد مخصوصا که ورزش میکنم. همه قند ها رو حذف کردم . وغذا هم سعی کردم مناسب باشه ولی نگران هفته های قبل هستم که خبر نداشتم وکلی شیرینی خوردم. من سونو ان تی دادم و مورفولوژِی و گفتن سالمه چند بار هم قلب بچه رو گوش دادن و گفتن سالمه ولی من همچنان به خاطرخوردن شیرینی ها زیاد هفه های قبل نگرانم.شنیدم روی قلب بچه تاثیر داره . پس چرا اینقدر دیر چک میکنن وقتی اینقدر مهمه ؟!

  جواب:
  اینقدر نگران نباش در تمامی پروتکل های کنترلی در هفته 28-26 قند خون کنترل می شود و از این زمان هم تقریبأ عوارض دیابت بارداری شروع می شود و قبل از آن خیلی اهمیت ندارد.
 • سئوال:
  سلام من هفته 27 هستم تست قند یه ساعته دادم ناشتا112 بود یه ساعت بعد196 بعد تست سه ساعته دادم با100گرم گلوکز ناشتا113 یه ساعت 228 دوساعت141 و سه ساعته119 که آزمایشگاه فقط یه ساعته رو بالا اعلام کرده خواستم نظر شما رو بدونم و اینکه تو این آزمایش قند نرمال ناشتا رو up to150 زده به نظرتون درسته؟ تو آزمایش قبلی سقف نرمال رو115 زده بود...

  جواب:
  نرمال قند خون ناشتا تا 100 می باشد، بنابر این هم قند خون ناشتایتان بالاست و هم قند بعد از خوردن گلوکز، بنابراین توصیه می کنم شدیدأ تحت رژیم قرار بگیرید.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 6 بارداری هستم.
  با توجه به اینکه مادرم دیابت نوع دو دارند دکترم برای من آزمایش FBS OGCT نوشته اند که انجام بدم میخواستم بدونم این آزمایش رو کی انجام بدم و بجز این آزمایش دیگری لازم هست؟ و اگه لازمه در چه زمانی...
  در مورد شما هر چه زودتر انجام شود بهتر است.

  قبل باراری قند من در چکاپ ها 80 و 83. و همین حدود بوده
  با تشکر
 • سئوال:
  من چاق هستم خیلی زیاد قدم 158 و وزنم 80 کیلو اگه حامله بشم همون اول دیابت میگیرم؟
  البته من اصلن از شیرینی جات استفاده نمیکنم و چاقیم به علت کم تحرکی از خوردن نیست چون از صبح تا ساعت 3 نشسته ام پشت میز

  جواب:
  امکانش زیادتر است. ولی به معنی اینکه حتمأ دیابت بگیرید نیست.
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: