Loading...

سونوی NT (بروز شده)

نوکال ترانس‌لوسنسی یاNT، شاخصی از میزان مایع جمع شده در زیر پوست ناحیة گردن جنین است.

سونوی NT (بروز شده)

 

سونوی (NT (Nuchal Translucency

بروز شده: 94/2/29

نوکال ترانس‌لوسنسی:[1] NT، شاخصی از میزان مایع جمع شده در زیر پوست ناحیة گردن جنین است. به عبارت دیگر حداکثر ضخامت منطقة شفاف بین پوست و بافت نرم پوشانندة مهره‌های گردن را NT می گویند. در 95٪ موارد برای اندازه‌گیری NT می‌توان از روش ترانس ابدومینال[2] استفاده کرد و فقط در مورد زنان چاق باید از روش ترانس واژینال[3] استفاده شود. از آنجا که در غربالگری سه ماهه اول مارکر NT بیشترین تأثیر را در محاسبة ریسک دارد، از این رو بسیار مهم است که این اندازه‌گیری به همراه اندازه‌گیری CRL[4] توسط سونولوژیست مجرب و با پروتکل یکسان انجام شود تا ریسکی صحیح به دست آید.

برای اطمینان از صحت اندازه گیری NT، ضمیمه کردن عکس استاندارد NT به گزارش سونوگرافی ضروری است. عکس استاندارد NT باید شامل چهار ویژگی زیر باشد:

1- در محدوده CRL قابل قبول تهیه شده باشد. اگر معیار اندازه گیری NT بازه زمانی سن جنین یا Gestational Age باشد CRL قابل قبول برای اندازه‌گیری NT در ایران 81- 39 میلی‌متر و در سایر کشورها 84- 45 میلی‌متر می شود.

(توصیه می شود که محدوده 45 تا 84 میلی متر معیار بهتری برای اندازه گیری NT نسبت به معیار سن جنین می باشد).

2- تصویری که برای اندازه‌گیری NT مورد استفاده قرار می‌گیرد باید شامل نمای نیمرخ[5] از جنین بوده، بطوریکه تیغه بینی و نوک آن دیده شود و بزرگ‌نمایی آن به حدی باشد که فقط قسمت بالای سینه و سر در تصویر دیده شود.

3- در هنگام تهیه عکس گردن جنین باید در حالت نوترال[6] قرار داشته باشد. اگر سر جنین بیش از حد رو به جلو خم شده باشد[7] می‌تواند تا 0.4 میلی‌متر کاهش کاذب، و اگر بیش از حد به سمت عقب خم شده باشد[8] تا 0.6 میلی‌متر افزایش کاذب در اندازه‌گیری NT ایجاد کند.

4- محل قرار گرفتن کالیپرها (نشانگر) برای مشخص کردن محدودة NT در عکس باید به صورت داخل به داخل[9] باشد.

توجة 1: در هنگام اندازه‌گیری NT باید دقت کرد تا پوست جنین با غشاء آمنیون اشتباه گرفته نشود، زیرا هر دو دارای ساختاری غشایی و نازک هستند. به این منظور باید در هنگام اندازه‌گیری NT منتظر حرکت خودبه‌خودی جنین بود تا پوست از غشاء آمنیون دور شود و یا به طور مصنوعی با درخواست از مادر برای سرفه کردن و یا زدن چند ضربه به شکم وی موجب حرکت جنین و دور شدن پوست از غشاء آمنیون شد.

توجة 2: در 10- 5٪ موارد بند ناف به دور گردن می‌پیچد که در این حالت بایدNT در قسمت بالا و پایین بند ناف اندازه‌گیری و میانگین این دو عدد گزارش شود.

توجة 3: طبق توصیة آخرین راهنمای BCPGSP[10] کانادا، مجوز انجام سونوی NT سونولوژیست‌ها باید هر سال تمدید شود و یکی از معیارهای تمدید این مجوز، انجام حداقل تعداد مشخصی سونوی NT در سال است.

NTدر اختلالات کروموزومی نظیر سندرم داون و سندرم ترنر افزایش می یابد. بیشترین افزایش NT در سندرم ترنر (45,XO که معمولاً کروموزوم Xپدری به جنین منتقل نشده و شیوع 1 به 4000 دارد) دیده می‌شود به طوری که مقدار NT تا 8 میلی‌متر بیشتر از مدین جنین‌های نرمال افزایش می‌یابد، حال آن‌که در تریزومی‌های 21، 18 و 13 حداکثر افزایش NT تا 5/2 میلی‌متر بیشتر از مدین جنین‌های نرمال است.

بعد از سندرم ترنر دومين عامل افزايش NT سندرم داون است. 

به طور طبیعی میزان NT با افزایش سن جنین افزایش می‌یابد. بر اساس گزارش مطالعات مختلف مدین NT با CRL حدود 39 میلی‌متر، 2.1 میلی‌متر و با CRL حدود 81 میلی‌متر، 2.5 میلی‌متر است. اعداد کمتر از 1.5 میلی متر هم به ندرت در جنین های ایرانی مشاهده می شود.

 

افزایش NT در سایر اختلالات

NT افزایش یافته گذشته از این که یک ابزار موثر غربالگری مشکلات کروموزومی است، می‌تواند نشانگر احتمال بالاتر سقط، مرگ جنین و تعداد زیادی از مالفورماسیون‌های (بد شكلي هاي) مادرزادی و مشکلات ژنتیکی باشد.

در جنین‌های نرمال از نظر کروموزمی شیوع مرگ جنین با افزایش NT، به طور تصاعدی بالا می‌رود. اکثریت جنین‌هایی که از بین می‌روند کمتر از 20 هفته هستند و NT افزایش یافته در آنها به سرعت تبدیل به هیدروپس شدید می‌شود.

65% موارد NT بالاي 6.5 ميلي متر با اختلالات كروموزومي در ارتباط اند و ميزان مرگ و مير در اين موارد ١٩٪ است.

شیوع اختلالات ماژور جنینی در جنین‌های نرمال از نظر کروموزومی با افزایش
NT به سرعت بالا می رود و در NT بیشتر یا مساوی mm5/6 به 45% می‌رسد، شیوع مالفورماسیون‌های زیر در NT افزایش یافته تفاوت معنی‌داری با جمعیت کلی نشان می‌دهد
.

 

1- اختلالات قلبی و اختلالات شریان‌های بزرگ (از هر 33 جنینی که NT آنها بین 2.2 تا 2.8 میلی‌متر است، یک جنین به اختلالات قلبی - عروقی مبتلا است. زمانی که NT بیشتر از 5.3 میلی‌متر باشد این احتمال تا 1 به 16 افزایش می‌یابد).

2- فتق دیافراگماتیک

3- فتق نافي يا اگزومفالوس

4- Body stalk anomaly و يا آنومالي ساختاري بدن

3- نارسایی ریوی

4- دیسپلازی اسکلتی[11]، در واقع NT بازتابی از تجمع مایع در لنف پشت گردن بوده که با حرکت جنین تخلیه آن به خوبی صورت می گیرد در حالیکه در جنین های که مبتلا به مشکلات تحرکی می باشند این تخلیه به خوبی صورت نگرفته و در نتیجه سبب افزایش NT می شود.

5- عفونت‌های مادرزادی

6- طیف وسیعی از سندرم‌های ژنتیکی (به ویژه آنهایی که سبب کاهش تحرک جنین می‌شوند). مثل سندرم SLOS، هايپرپلازی مادرزادي نوزاد، سندرم نونان، Spiral Muscular Atrophy = SMA، سندرم Di George.

7- اختلالات متابولیکی و هماتولوژیک

8- دو درصد جنین‌های نرمال بدون داشتن هیچ‌گونه مشکل خاصی NT بالا دارند.


هتروژنیسیتی این اختلالات نشان می‌دهد که مکانیسم‌های منجر به افزایش NT متعددند. مکانیسم‌های پیشنهاد شده تاکنون عبارتند از:

1- اختلالات عملکرد قلب که در ناهنجاری‌های قلب و عروق بزرگ مشاهده می‌شود.

2- احتباس خون وریدی در سر و گردن

3- تغییر ترکیب ماتریکس خارج سلولی

4- عدم درناژ لنفاتیک به خاطر نمو غیرعادی یا تأخیری سیستم لنفاتیک یا اختلال در تحرک جنین

5- آنمی یا هیپوپروتئینمی جنین

6- عفونت‌های مادرزادی

اهمیت بالینی این یافته‌ها و تئوری‌ها در این است که NT افزایش یافته امروزه یک اندیکاسیون اکوکاردیوگرافی فوق تخصصی جنین محسوب می‌گردد و این اندیکاسیون در کنار اندیکاسیون‌های دیگری چون دیابت شیرین مادر در حاملگی و سابقه بیماری مادرزادی قلبی در مادر یا در فرزند قبلی قرار می‌گیرد. مسئله بسیار مهم دیگر در NT افزایش یافته همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد انجام یک سونوگرافی ژنتیک دقیق برای کشف سایر آنومالی‌های ساختمانی یا سندرم‌های ژنتیکی است.

 

در خانم‌های بارداری که در سه ماهه اول حاملگی جهت غربالگری مشکلات کروموزومی مراجعه می‌کنند، NT افزایش یافته می‌تواند نشانگر مشکلات کروموزومی، مالفورماسیون‌های جنینی و نتایج نامطلوب حاملگی باشد.

با این حال باید والدین را مطلع کرد که در NT بین 95 تا 99 پرسنتایل احتمال تولد نوزاد سالم بیش از 90% است.

اکثر اختلالات مربوط به NT بالا را می‌توان با انجام نمونه‌برداری از پرزهای جفتی و سونوگرافی ژنتیک در وقت مناسب تشخیص داد و در صورتی‌که هیچکدام از این مشکلات وجود نداشته باشد به جنین سالم اجازه بقا داد.
 

[1] . Nuchal Translucency (= NT)

[2] . transabdominal

[3] . transvaginal

[4] . Crown-Rump Length (= CRL)

[5] . mid-sagital

[6] . neutral

[7] . flexed position

[8] . hyperextended position

[9] . inner to inner

[10] . BC Prenatal Genetic Screening Program (=BCPGSP)

[11] . skeletal dysplasiaنظرات

 

 • سئوال:
  سلام و وقتتون بخیر جواب سونوی nt من در هفته ۱۲+۳روز مقدار۴.۵ بود به سفارش دکترم تست آمینوسنتز انجام دادم, حدود ۱ماه بعد جواب تست آماده شد, تعدادکرموزومها نرمال و ۴۶عدد بود, دکتر گفت جواب تست خوبه و برای هفته ۱۸برام اکو قلب نوشته, اما دکتر آزمایشگاه بهم پیشنهاد داد برای اینکه عدد ntبالا بوده بهتر تست cvscgh انجام بدم, سوالم اینه که این تست تکمیلی چقدر لازمه ؟ ممکنه جنینم مشکلی داشته باشه؟

  جواب:
  لطفأ سئوال خود را در سایت آزمایشگاه ژنوم genome.niloulab.com مطرح نمایئد.
 • سئوال:
  Salam man 21salmae mikhastam inaro baram tafsir konid kheyli negaranam Nt:3 crl:55 T21 prior risk:1:1508 T21:1:130 screen positive FBHCG:14.00 pApp:2640 azmayesh mal azmayeshgah shoma sat vali be sono etemad nadaram akhe roye ax sono zade NT:2.20

  جواب:
  با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده پرخطر بوده و توصیه می کنم یا یک تست کواد مارکر در هفته 15 انجام داده و ریسک پروتکل سکئونشیال را برایتان گزارش شود و بر مبنای آن تصمیم بگیریم که آیا نیازی به انجام تست تشخیصی داریم یا خیر و یا اینکه مستقیمأ برای انجام تست های تشخیصی مراجعه کنید.
  عدد NT خیلی مهم است و این دو عدد خیلی با هم تفاوت دارد سریع با مرکز سونوگرافی تماس بگیر و ببین کدام عدد رو تائید می کند.
 • سئوال:
  Tasmim gereftam amenio anjam bedam age mishe ye Markaz khob baraye inkar toye Tehran behem moarefi konin va javabesh key miyad emkanesh hast ke zoodtar Javab bedan

  جواب:
  با آزمایشگاه تماس بگیرید و بخواهید به بخش ژنتیک وصل تان کنند.
 • سئوال:
  سلام، من امروز جواب ان تی رو گرفتم نوشته ریسک کم ولی در مورد بتا نگرانم کرده لطف میکنید تفسیر کنید برام
  free beta hcg: 17.91,,,,0.496MOM
  PAPP-A:: 3.401,,,,,, 1.068MOM
  ,,,,,NB: PRESENT,,,,GA: 12W4D,,,,,, NT:2.2MM,,,,FHR: 171BPM,,,,,,
  DOWN SYNDROM: 1:3966
  EDWARD:1:18057
  PATAU:1:13165

  جواب:
  با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر است و فقط توصیه می کنم یک AFP با محاسبه MoM برای رد اختلالات طناب عصبی در هفته 15 انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام، مرسی از سرعت پاسخ دهی شما.AFPچی هست؟

   جواب:


   آلفافتوپروتئين (AFP):
   آلفافتوپروتئين يك انكوفتال پروتئين مشابه با آلبومين است كه ابتدا در كيسة زرده و سپس در كبد جنين سنتز مي‌شود. مقداري از آلفافتو-پروتئين سنتز شده از طريق جفت وارد گردش خون مادر مي‌گردد. ميزان اين ماده تا اواخر سه ‌ماهة دوم بارداري افزايش مي‌يابد و پس از آن رو به كاهش گذاشته، جاي خود را به آلبومين مي‌دهد.
 • سئوال:
  سلام من 33سالمه لطفا تست غربالگری سه ماهه اول منو تفسیر کنید ممنون
  papp_a 19.40mg/l 1.10
  freebhcg 11.4ng/ml 0.43
  nt 1.8mm 1.47
  nb present
  down syndrome 1:31 100
  age alone 1:491
  equivalent age risk <15.0
  trisomy 18?13

  جواب:
  یکبار دیگر ریسک ها را دقیق برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام
  من 28 سالمه و الان هفته يازدهم بارداري هستم ميتونم براي سونو گرافي ان تي آخر هفته سيزدهم اقدام کنم تا جنسيت بچم همون موقع مشخص بشه؟

  جواب:
  خیر چون تعیین دقیق جنسیت در هفته 16 به بالا امکان پذیر است.
 • سئوال:
  باسلام و وقت بخیر
  26 ساله هستم و بارداری دوم سونوی ان تی من :
  crl: 63mm معادل 12 هفته و 5 روز
  n t : 2.43mm
  nb دیده شده .
  طول سرویکس : 38mm
  لطفا من را راهنمایی کنید و از نگرانی در بیام

  جواب:
  ریسک ترکیبی تریزومی ها را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   با سلام لطفا تفسیر بفرمائید :
   و مریضی احتمالی که جنین دارد را ذکر فرمائید با تشکر خیلی فراوان :
   nt : 2.5
   استخوان nasal قابل رویت است
   free beta HCG : 18
   PAPP-A : 20.7
   طول سرویکس در حدود 30 میلیمتر
   C.R.L : 65
   B.P.D : 22
   جنین 12-13 هفته می باشد .

   جواب:
   ریسک تریزومی های محاسبه شده را برایم بنویسید.
  • سئوال:
   سلام لطفا تفسیر بفرمائید و خواهشاً مریضی احتمالی جنین را بفرمائید با تشکر
   PAPP-A : 20.70 mom 0.80
   free b-hcg : 18.00 mom 0.96
   nt : 2.50 mom 1.97
   nb : present
   down syndrome 1:924
   age alone 1:669
   equivalent age risk 30.4
   trisomy 18/13 1:14300
   طول سرویکس 30 میلیمتر
   CRL : 65
   BPD : 22
   جنین 12-13 هفته می باشد
   ضربان قلبی با ریت 149 بار در دقیقه
   با تشکر فراوان
   لطفا سریع جواب بدهید و اقدامی که باید انجام بدهیم چیست ؟

   جواب:
   با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و توصیه می کنم یا یک تست کواد مارکر در هفته 15 انجام داده و ریسک پروتکل سکئونشیال را برایتان گزارش شود و بر مبنای آن تصمیم بگیریم که آیا نیازی به انجام تست تشخیصی داریم یا خیر.
  • سلام خسته نباشين مرسي كه جوابدهيتون ادمو از نكراني درمياره.من معمولا تو نت واسه سوالاي بارداريم ميام اينجا.
  • سئوال:
   سلام،من 27سالمه، سن بارداریم بر اساس CRL 13هفته و 3روز گفته شده، این نرماله؟ :CRL=72mm NT:0.9mm

   جواب:
   سونویتان نرمال است.
  • سئوال:
   سلام گفته بودید ریسک محاسبه تریزومی رو بفرستید
   TrISOMY 21: 1: 8711
   TRISOMY 18 : < 1:30000
   SLOS: < 1 :30000
   NTDS : 1: 2533
   تو رو خدا زودتر جواب بدید ممنون.

   جواب:
   با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر می باشد. نگران نباشید و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
  • سئوال:
   باسلام
   فرموده بودید ریسک ترکیبی تریزومی ها رو شرح بدم :
   trisomy21 1:2218
   trisomy18 1:21429
   trisomy13 1:28943

   جواب:
   با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر است و توصیه می کنم یک AFP با محاسبه MoM برای رد اختلالات طناب عصبی در هفته 15 انجام دهید.
  • سئوال:
   سلام
   من 31 سالمه و الان توی هفته ی 12 بارداری ام . تاریخ اولین روز آخرین پریودم 19 بهمن 94 بوده . امروز یعنی 11 اردیبهشت برای آزمایش ژنتیک رفتم ،آزمایش خون رو انجام دادم اما موقع سونو دکتر سونوگرافی گفت که جنین کوچیکه و یک هفته ی دیگه بیا. سوالم اینه که کوچیک بودن جنین یعنی چی ؟ یعنی مشکلی داره ؟
   سوال دیگه اینکه الان که آزمایش خون و سونو همزمان نمیشن مشکلی برای جواب قطعی ایجاد نمیکنه ؟

   جواب:
   نگران نباشید، سونویتان را تکرار کنید و بعد از دریافت گزارش جوابتان بطور کامل برایم بنویسید تا دقیق شما را راهنمایی کنم. خیر
  • سئوال:
   سلام بنده امروز سونو ntانجام دادم و جوابش ب شرح زیر است:
   پرزانتاسیون ترانسورس میباشد.
   ضربان قلب ۱۵۴b/mمیباشد.
   پلاسنتا آنتریور و نرمال میباشد.
   میزان آب آمنیوتیک در حدطبیعی است.
   سن بارداری با معیارC.R.L:61mmوAC:61mmو BPD:18mmو FL:8mmمعادل ۱۲wkمیباشد.
   EFW:62gr
   طول سرویکس نرمال و برابر ۳۷میلیمترمیباشد.
   اینترنال اوس بسته است.
   NBمشاهده شد و ضخامت (N.T(1/2mmدر حد طبیعی است.
   اندام های فوقانی و تحتانی جنین مشاهده میشوند.
   میخواستم بدون جوابش چگونه است ممنون

   جواب:
   سونویتان نرمال است.
  • سئوال:
   سلام خسته نباشید لطفا جوابشو تفسیر کنیدscreening result :screen negativeوrisk of down\'s:1in2\'300و,down\'s risk due to maternal age alone is 1in1\'500وtrisomy18risk :less than 1in20,000at termوtrisomy 13risk :1in1,900at term وthis test does not screen for neural tube defects وnt:2.4و fetal nasal bone:present وتوهفته 11و4 روز وcrl:47mm

   جواب:
   با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر است.
   • سئوال:
    با سلام و عرض احترام
    31 سال سنم هست و در آزمایشگاه نرگس اهواز در هفته 12 آزمایش NT دادم و نتیجه HIGH RISK بود .لطفا جواب رو برام تفسیر کنید و احتمال ریسک چه اندازه است.

    First Trimester Ultrasound
    Fetal heart activity : visualised
    Fetal Heart rate : 166bpm
    Crown-rump length (CRL) : 54.8 mm
    Nuchal translucency (NT) : 1.8 mm
    Placenta : Pos mid

    Maternal Serum Biochemistry
    Free B-hcg 76.1 IU/l equivalent to1.869 MoM
    PAPP-A 1.320 IU/l equivalent to 0.506 MoM

    Risks / Counselling
    Trisomy 21 1: 504 1: 269 HIGH/R
    Trisomy 18 1: 1176 <1: 20000
    Trisomy 13 1: 3705 <1: 20000

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و توصیه می کنم یک تست کواد مارکر در هفته 15 انجام داده و با سه ماهه اول ریسک اش ترکیب شده و پروتکل سکئونشیال برایش گزارش شده و در آنجا ببینیم که آیا نیاز به انجام تستهای تشخیصی دارد یا خیر. و یا زودتر اگر بخواهید خیالتان راحت شود می توانید تست NIPT را انجام داده و جوابش را برایم بنویسید.
   • سئوال:
    سلام
    سونوی من ۲.۶۳ زدن
    تو ازمایشتات هم زدن
    papp-a 1.9
    free B-hcg 0.65
    nt 2.00
    nb مشاهده شده
    down syndrome 1:2120
    age alone 1:471
    trisomy18\\13 1:11600
    احتیاج به امینوسنتز هست یا نه؟
    یا باید ازمایشات سه ماه دوم رو انجام بدم؟
    جواب بدید ممنون میشم.

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در گروه کم خطر بوده و باید آزمایش AFP با محاسبه MoM برای رد اختلالات طناب عصبی و دیواره شکمی در هفته 15 و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید..
   • سئوال:
    سلام..میشه این سونو رو تحلیل کنید ممنونم.
    Crl:47 سن بارداری 11هفته و 4روز
    Nt=1.1mm
    ضربان منظم با 165mb
    جفت پوستریور و لاو لایننیگ

    جواب:
    سونویتان خوب است فقط کمی جفت پایین است که در این هفته ها خیلی مهم نیست و بهتر است در هفته 18 تا 20 دوباره چک شود.
   • سئوال:
    سلام میشه بگین سونوی من نرماله یا نه؟ Nt=1.3 nb=2.4 crl=75 fhr=171

    جواب:
    بله
   • سئوال:
    با سلام و تشکر از پاسخگویی به موقعتون
    لطفا این نتیجه غربالگری رو تحلیل بفرمایید
    T21 1 :5428
    T18<1:30000
    T13<1:30000
    Fbhcg 89 correctmom 2.6
    Papp-a 2724 correct mom 0.94

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسکتان در محدوده کم خطر است ولی توصیه می کنم یک کواد مارکر در هفته 15 انجام داده و ریسک پروتکل سکوئنشیال برایتان گزارش شود. یک آنومالی اسکن هم در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
   • سئوال:
    سلام . این آزمایش خون خانونم که تازه گرفتم واسه nt هنوز پیش دکتر نبردیم تا نشون بدیم با سونوش تطبیق بده خواستم ببینم نرمال هستن .
    FBHCG 1 72.4 IU/L Accepted

    PAPPA 5 4.546 IU/L Accepted

    منتظرم جواب شما هستم .
    با تشکر فراوان

    جواب:
    این دو جواب به تنهایی فاقد ارزش می باشد.
   • سئوال:
    سلام ببخشید من و خانومم خیلی نگران هستیم چون به خاطر بیماری من نتونستیم ازمایش غربالگری رو انجام بدیم ولی سونو توی ۱۳هفته و پنج روز به این شرح بود crl:78mmوnt:1/3mmهستش در ضمن بعداز مراجعه به پزشک ایشون برای خانومم سونوی نوکفولد وچنتا ازمایش دیگه ای نوشتن که گفتن باید بین هفته ۱۶الی۱۸انجام بشه ترو خدا ما رو از نگرانی در بیاریداعصابم ریخته به هم با این بیماری کلیه خودم
    در ضمن من ۲۶سال سن دارم و همسرم۲۳
    با تشکر

    جواب:
    اینقدر نگران نباشید، سونوی NT که نرمال است آزمایش کواد مارکر را در هفته 16 انجام داده و ریسک اش را برایم بنویسد.
   • سئوال:
    سلام این سونو غربالگری منو میشه تفسیر کنید
    من 11 هفته و 5 روز
    Crl 50
    nt 0.9
    trisomy 21 1.738 1.3689
    Trisomy 18 1. 1678 1.5086
    trisomy 13 1.5297 <1.20000

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسکتان در محدوده کم خطر است ولی توصیه می کنم یک AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی انجام داده. یک آنومالی اسکن هم در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
   • سئوال:
    ممنون از پاسختون.
    اگر ریسک در محدوده کم خطر است علت پیشتهاد کواد مارکر واسکن آنومالی چیست؟
    با تشکر

    جواب:
    قدرت تشخیص در مرحله اول 85% است که با انجام تست کواد مارکر قدرت تشخیص به 95% می رسد. آنومالی اسکن هم برای بررسی اختلالات ساختاری و بعضی از اختلالات کروموزومی مورد استفاده قرار می گیرد.
   • سئوال:
    چون دیدم برای برخی دیگه از دوستان این مطلب رو پیشنهاد ندادین یکم فکرم مشغول شده.
    ببخشید fbhcg 2.6 بالا نیست؟؟؟

    جواب:
    من هم به همین دلیل درخواست انجام کواد مارکر را در هفته 15 به جای AFP با محاسبه MoM را دادم. ولی به هر حال چون جوابتان در محدوده کم خطر است فقط یک مقدار احتیاط بیشتر می کنیم تا خیالمان جمع شود.
   • سئوال:
    ببخشید از سوالات متعددی که میپرسم
    احتمال اینکه جواب کوادمارکر خوب باشد چقدر است؟

    جواب:
    تا نتیجه تان مشخص نشود هیچ احتمالی نمی توان مطرح نمود.
   • سئوال:
    با سلام این جواب آزمایش nt در 12 هفتگی همسرم خواهشا نظرتونو بگید .
    سن 24 سال . وزن 58 کیلو .
    Fetal heart activity visualised
    Crl 67.2 mm
    Nt 2.50 mm
    Placenta ant mid
    Free hcg 72.40 IU/I 1.734 MoM
    PAPA 4.546 IU/I 1.112 MoM
    Adjusted risk t21 : 1:1567 t18:1:40600 t13:1:63841
    Background risk t21. 1.1002 t18. 1.2486 t13 .1.7788

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسکتان در محدوده کم خطر است ولی توصیه می کنم یک AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی انجام داده. یک آنومالی اسکن هم در هفته 18 تا 20 انجام دهید.
   • سئوال:
    با سلام و تشکر از سایت فعالتون
    آیا اگر محرز شود که جنینی دارای اختلالات ژنتیکی و کروموزومی(سندرم داون و ...) هست مجوز سقط در ماهای بالا مثلا 5 یا 6 نیز صادر میگردد یا خیر(پس از دمیده شدن روح)

    جواب:
    خیر، تا 19 هفته و 2 روز مجوز سقط صادر می شود.
   • سئوال:
    با سلام.
    آیا این گفته صحیح است که: در مادرانی که دارای کمبود وزن هستند میزان فاکتورهای fbhcg یا papp در آزمایش غربالگری کمی بیشتر نشان داده میشود؟؟؟
    با تشکر

    جواب:
    بله ولی در هنگام تعیین ریسک اثر وزن مادر در نتیجه این تست ها اصلاح می شود.
   • سئوال:
    با عرض سلام و تشکر از زحمات شما
    ممنون میشم در رابطه با جواب ازمایش NT بنده راهنمایی بفرمایید
    GA:12W4D
    NT:2.0mm
    NB:Present
    FHR:169mm
    1.695 )(free-BHCG (47.50 IU/I
    PAPP-A (2.479IU/I)(1.295MOM)
    سن :35 سال
    adjusted risk for down syndrome(t21) 1:2532
    adjusted risk for edward syndrome(t18) 1:14012
    adjusted risk for patau syndrome(t13) <1:2000

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک AFP با محاسبه MoM برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره شکم و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری بدن جنین انجام دهید.
   • سئوال:
    سلام امروز جواب سونو سه ماهه اول را گرفتم خیلی نگرانم دکترم پیشنهاد آمینوسنتز داده واقعا نمی دونم میزان ریسک چقدر هست
    FHR =162
    CRL=66.1
    NT=2.94
    DUCTUS VENOSUS=0.89
    FREEB-HCG=40005 (1.499)
    PAPPA-A=2.124 (0.786)
    چی کار کنم ؟ خیلی بده؟ بچم سالم نیست؟

    جواب:
    نگران نباشید ولی ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.
   • سئوال:
    باسلام من در هفته سی وپنج سونو انجام دادم آیا سونوگرافی من نرمال است باتشکر
    position:breach
    Heart beat :ok
    Amniotick fluid : normal volume
    Activity :ok
    Bpd: 84mm
    F.l:66mm
    weight : 2300 - 2350gr
    Sex:male

    جواب:
    بله
   • سئوال:
    سلام.من28ساله و بارداری اولمه.خیلی ممنون میشم جواب ازمایش غربالگری منو بهم بفرمایید.
    free-BHCG:110.30IU/U 3.426MOM
    PAPP-A (4.735IU/I)(1.205MOM
    GA13w2d
    NT:2.2
    NB:present
    FHR:160bmp
    Tricuspid Doppler:Normal
    Ductus Venosus:1.12
    interpretation
    adjusted riskfor down syndromt21:1:12953 low risk

    adjusted riskfor edward syndrom t18 1:20000 low risk

    adjusted riskfor patau syndrom t13 1.20000
    low risk


    من این غربالگری رو نسل امید رفتم.دکترم گفت بتا و nt بالا هستش.و گفت احتمالا شتباه کرده باشن چون سونوگرافی جنین رو کاملا سالم نشون میده.

    من خیلی خیلی نگران هستم.
    واقعا ازتون ممنون میشم جوابمو بدید.چون مدتی رو باید صبر کنم تا ئر ازمایشگاه نیلو ازمایش بدم و نتیجش حاضر بشه.

    جواب:
    با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر می باشد. یک تست AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری و بررسی سافت مارکرهای اختلالات کروموزومی انجام دهید.
   • سئوال:
    باسلام آیا سونوگرافی من طبیعی است لطفا من رو راهنمایی کنید در هفته 35 انجام دادم و همچنین جدول استاندارد اندازه جنین را از کجا بدست اورم
    Position : breach
    Heart beat :ok
    Activity :ok
    Amniotick fluid : normal volume
    B.p.d : 84mm
    f.l : 66mm
    HC:322 mm
    Sex:male
    weight : 2300 - 2350gr

    جواب:
    به آدرس ذیل مراجعه کنید.

    http://www.himama.ir/pregnancy/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%D9%8A-%D9%87%D8%A7%D8%8C-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%8A%D8%B4-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%88%D8%A7%D9%83%D8%B3%D9%86-%D9%87%D8%A7/%D9%85%D8%B9%D9%8A%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D9%86%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%D9%8A-%D8%AC%D9%86%D9%8A%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%85.html
   • سئوال:
    با سلام امکانش هست این آزمایش را تفسیر کنید :

    http://s9.picofile.com/file/8267666518/Az.jpg


    با تشکر از شما

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
    1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
    2- قابل قبول: انجام تست کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال یا ترکیبی و در آنجا تصمیم بگیریم که می خواهیم یک کار تشخیصی انجام دهیم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
   • سئوال:
    ببخشید خانم دکتر در رابطه با جوابی که فرمودید :

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
    1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
    2- قابل قبول: انجام تست کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال یا ترکیبی و در آنجا تصمیم بگیریم که می خواهیم یک کار تشخیصی انجام دهیم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

    -- آیا خطری جنین را تهدید میکند؟؟؟؟ لطفا واضح و روشن بفرمائید و ما را از نگرانی بیرون بیاورید.
    با تشکر فراوان

    جواب:
    منظور از ریسک خطر بینابین یعنی آنکه نیاز به انجام تست های بیشتری داریم که خیالمان راحت بشود.
   • سئوال:
    سلام فاصله زمانی سونوس NT و آزمایش خون چقدر میتونه باشه؟ پنج شنبه برم سونو و شنبه آزمایش خون مشکلی نیست؟

    جواب:
    خیر
   • سئوال:
    لطفا سونو و ازمایش من رو تفسیر کنید خیلی نگرانم
    سونو روز 11هفته و 4روز و ازمایش فردا انجام شده
    crl 54mm nt 2mm nb present
    pappa 5.80 mom 2.87
    free b hcg 19.10 mom 0.46
    تو جواب نوشته down syndrome
    ;screen negative
    trisomy 18/13 screen negative
    سن خودم 31 سال

    جواب:
    با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر هست. یک AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی و دیواره شکمی و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی بیشتر سافت مارکرهای اختلالات کروموزومی انجام دهید.
   • سئوال:
    با سلام عدد NT من 2/4 میخواستم بدونم جنین مشکلی داره

    جواب:
    ریسک تریزومی ها به همراه سن جنین و سن مادر را برایم بنویسید.
   • سئوال:
    سلام امروز جواب سونو سه ماهه اول را گرفتم خیلی نگرانم دکترم پیشنهاد آمینوسنتز داده واقعا نمی دونم میزان ریسک چقدر هست
    FHR =162
    CRL=66.1
    NT=2.94
    DUCTUS VENOSUS=0.89
    FREEB-HCG=40005 (1.499)
    PAPPA-A=2.124 (0.786)
    سلام مجدد مرسي از پاسخگويي
    Trisomy 21: 1:273. Adjust risk 1:1425
    Trisomy18: 1:674. Adjust risk 1:13485
    Tisomy13: 1:2113 Adjust risk <1:20000
    در ضمن ديروز آزمايش nifty هم دادم ولي ١٤ روز ديگه جواب ميدن. به نظرتون ميزان ريسكم بالاست؟

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
    1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
    2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

    چرا جواب تست NIPT (همان NIFTY) اینقدر طول می کشد از آزمایشگاه بپریسید که اگر برای ما فرستادند، 3 الی 4 روزه آماده می شود.
   • سئوال:
    لطفا سونو و ازمایش من رو تفسیر کنید
    crl 62mm nt 2.9mm
    FREEB-HCG=40.38
    FREEB-HCG( doe )=0.180
    PAPPA-A=4.920
    PAPPA-A( doe )=0.469
    سن جنین 3+12 سن مادر34 فرزند اول کاملا سالم
    Adjusted risk t21 nt : 1:18
    biochemistry 1:2455

    جواب:
    با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده پرخطر هست و کاندید انجام تست های تشخیصی هستید.
   • سئوال:
    باسلام.جواب سونو.وازمایش غربالگری رو براتون میفرستم لطفا راهنماییم کنیدGA=12,3 -NT=1وNbرویت شد
    Pappa=0.87
    Free b-hCG=57.90
    Risk down syndrome =1:7
    Risk trisomy 18/13 =1:192
    Ds age =1:53 ,final risk 1:95
    T18/13 :prior 1:372 ,final risk 1:6120
    بااین نتایج امنیوسنتز تاچه حد میتونه نرمال باشه درضمن من42سالمه ودومین بارداریم هست

    جواب:
    احتمال مشکل دار بودن جنین حدود 14% است ولی بهتر است منتظر جواب آمنیوسنتز شویدو
   • سئوال:
    سلام و خسته نباشید من 21 سالمه ازمایش غربارگریو انجام دادم همه نرمال بود فقط nt 3.9بود یعنی بیشتر از نرمال به دکترم نشون دادم گفت احتمال سندرم خیلی بیشتره گفت برم ازمایش امینو سنتز بدم حالا از استرس نمیدونم چکار کنم به شوهرمم درباره این موضوع چیزی نگفتم میخواستم شما کمکم کنین

    جواب:
    با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده پرخطر هست و کاندید انجام تست های تشخیصی هستید و بهتر است آنرا انجام دهید.
   • سئوال:
    با سلام . من روز جمعه در اصفهان آزمایش خون غربال گری را انجام دادم ولی آزمایشگاه اعلام کرد روز شنبه نمونه را برای شما(آز نیلو) ارسال می نماید . آیا این تاخیر می تواند تاثیر سو در جواب و دقت ان بگذارد؟

    جواب:
    نگران نباشید در شرایط زنجیره سرد به آزمایشگاه منتقل می شود.
   • سئوال:
    سلام.
    ایا سونو nt و ازمایش خون nt رو حتما باید در یک روز انجام انجام داد؟ ترتیب و فاصله های ان چگونه است؟
    با تشکر

    جواب:
    ترجیح آن است که در یک روز انجام شود ولی تا یک هفته اختلاف در صحت آزمایش تداخل ایجاد نمی کند.
   • سئوال:
    با سلام جواب سونوی من به شرح زیره
    Crl :48
    Fl:5
    Bpd:15
    Nt:2.5
    سن خودم 17.7
    سن جنین 11.6
    دکتر واسه ازمایش dnaفرستاد جوابش low riskاومد
    بی زحمت راهنماییم کنید خیلی استرس دارم

    جواب:
    با قدرت تشخیص 99% برای اختلالات کروموزومی شایع جای نگرانی وجود ندارد.
   • سئوال:
    با سلام من هفته ۱۲ بارداری هستم و عدد ان تی ۳.۲ بود خیلی نگرنم ایا ممکن جنین مشکل کروموزومی داشته باشه. سن خودمم ۳۱
    ممنون

    جواب:
    خیر نگران نباشید ولی بهتر است یک تست تشخیصی انجام دهید تا خیالتان راحت شود.
   • سئوال:
    سلام
    من ديروز براتون سوالم فرستادم ولى متاسفانه جوابى نديدم
    Age 34.9
    T21 Prior Risk: 1:385
    T18 Prior Risk: 1:4286
    T13 Prior Risk 1:11166
    11W+6D
    FBHCG 0.58
    PAPP-A 0.74
    NT 0.99
    NB Present
    CALCULATED RISKS (at term
    TRISOMY21 1:15738
    TRISOMY18 <1:30000
    TRISOMY13 <1:30000
    كادر روبروش نوشته
    low risk
    ممنون ميشم جوابمو بديد.

    جواب:
    با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر هست. یک AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی و دیواره شکمی و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
   • سئوال:
    با سلام و خسته نباشيد لطف كنيد جواب آزمايش رو تفسير فرماييد؛ با سپاس فراوان
    سن:٣٧
    باردارى اول
    سن جنين: ١٣ هفته و ٣ روز
    Fhr:161bpm
    Crl:73.2mm
    Nt:1.7mm
    Placentra:posterior high
    T21: 1:701
    T18: 1:1275
    T13: 1:12341
    سونوگرافى با توجه به ان تى پيشنهاد انجام تست cell free DNA را داده است.

    جواب:
    با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
    1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
    2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
   • سئوال:
    سلام خسته نباشید.لطفا مرا راهنمایی کنید.ممنون
    ۳۲ ساله هستم .در غربال گری سه ماهه اول سن جنین ۱۲ هفته و دو روز . crl:57.63mm
    Fhr:167bpm
    Nt:2.5mm

    جواب:
    لطف کنید همراه با جواب مارکرهای بیوشیمیایی و ریسک تریزومی ها جوابتان را برایم بفرستید.
   • سئوال:
    سلام من 30 سالمه بارداری اولمه من سونوی NTDs انجام دادم خوشبختانه مشکلی نداشت اما میخوام بدونم سلامت جنین چقد قطعیه و دوم اینکه این جمله رو برام تفسیرکنید.
    در بررسی کالرداپلر بندناف تصویر دوشریان و یک ورید مشاهده میشود.
    باتشکر

    جواب:
    فقط با یک سونو حدود 60 الی 70 درصد
    کالر داپلر نرمال هست.
    • سئوال:
     سلام خواهش میکنم به سوالم زود جواب بدین دارم دق میکنم.
     Fetal heart rate : 183
     Nt : 4.0 mm
     Tris 21 : 1: 905
     Tris18 : 1:2019
     Tris 13: 1: 6383
     بیستو پنج سالمه بارداری اولمه . سن جنین یازده هفته و دو روز. با توجه به پرخطر بودن جواب فقط میخوام با صراحت این رو بگین چند درصد احتمال خوب بودن جنین وجود داره. دو هفته دیگه آمینوسنتز دارم و میخوام خودم رو برای هر خبری آماده کنم. ممنونم :(

     جواب:
     به هر حال شما کاندید تست های تشخیصی هستید و تا تست های تان آماده شود عدد دقیقی نمی توان ذکر نمود.
    • سئوال:
     سلام. ممنون از وقتی که میذارین. من هفته ۱۲ بارداری تست غربالگری رو انجام دادم. شرحش به این صورته : Nuchal measurement: 1.8mm 1.39 MOM
     PAPP-A level: 2.6 miu/ml 0.96MOM
     Free b hcg level: 10.6 0.32 MOM
     Risk of dow: less than 1 in 20000
     Risk of trisomy 18: less than 1 in 20000
     Risk of trisomy 13: 1 in 7500


     بعد از اون یه آزمایش دیگه توو هفته ۱۵ انجام دادم که جوابش اینه:
     A- feto protein: 39.1
     MoM: 1.74
     میخواستم بدونم جواب آزمایشای من چطوریه؟
     بهم‌گفتن MoM یکم بالا و پایینه من نمیدونم چطوریه میشه یکم توضیح بدید واسم. خیلی خیلی ازتون ممنونم.

     جواب:
     نگران نباشید ریسک تان با قدرت تشخیص 85% برای اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شکمی و همینطور برای سندرم داون در محدوده کم خطر است.
    • سئوال:
     سلام
     لطفا آزمایش من رو تفسیر کنید.
     احتمال ابتلا به سندروم داون چقدر میباشد؟ آیا نیاز به انجام سقط هست؟
     NT=1.4
     DOWN SYNDROM=1:10
     AGE ALONE:1:203
     EQUIVALENT AGE RISK:50.0
     36100:OSB 1
     TRISOMY18 1:955
     Beta HCG 46368 ng/ml
     estriol 0.98 ng/ml
     AFP 24 IU/ml
     Inhibin-A 273 pg/ml
     تست در هفته 14 و روز 4 انجام شد.
     سن 37 سال وزن70 و قد 158 اولین بارداری.
     مرسی از راهنماییتون

     جواب:
     با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     با سلام وخسته نباشید لطفا تفسیر کنید ممنون
     BFT=40 FFL=27 AC=128 HC=150
     حدود۱۸هفتگی
     NFT=5.3
     کیست به سایز۴×۳ و۵×۴میلی درشبکه کوروئید بطن طرفی چپ وراست مغز مشهود است
     درضمن آمینو سنتز انجام دادیم و نرمال وسالم بود سن مادر ۲۶ میباشد

     جواب:
     با توجه به نرمال بودن آمنیوسنتز یک سونو 3 الی 4 هفته دیگر انجام داده تا ببینیم این کیست در حال تحلیل هست یا خیر. ولی بطور کلی جای نگرانی وجود ندارد.
    • سئوال:
     سلام - نظر شما راجع به سونوی NTمن چیست؟
     CRLبرابر 45mmکه مساوی هفته 11w+3d
     عدد NT=2.4mm
     هنوز جواب آزمایش خون نیامده است.
     لطفاً راهنمایی بفرمایید.

     جواب:
     بد نیست ولی بهتر است جواب آزمایشتان آمد ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.
    • سئوال:
     Fhr:166
     Nt:2.07
     Duct venosus pi:0.95
     Nosal bone:present
     Free b-hcg:18.56 iu/i. 0.556mom
     Papp-a:2.870 0.888 mom
     Trisomy 21 backround risk :1.336
     adjusted risk 1.6722
     Trisomy 18. Back risk1.815 adjrisk 1.6293
     Trisomy 13 back risk 1.2557 adjrisk>1.20000
     Servix length 36 mm

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی و یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
    • سئوال:
     لطفا سونو و آزمایش من رو تفسیر کنید به من گفته شده بهتره در هفته 16 اکو از قلب جنین انجام دهید. ضروریه؟
     31 سالمه.
     Trisomy 21. Background risk: 1:512. Adjusted risk:1:2727
     Trisomy 18. Back....1:1204. Adj..kamtar az 1:20000
     Trisomy 13. Back...1:3789. Adj...kamtar az 1:20000
     Fetal heart activity: visualised
     Fhr:167bpm
     Crown_ rump lenght:56.2mm
     Nt:2.20mm
     Intracranial translucency:present
     Placenta:anterior marginal
     Amniotic fluid:normal
     Cord:3 vessels
     فری بتا: 36.74
     Papp_a : 3.990
     Mean arterial pressure:100.50

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک AFP با محاسبه MoM در هفته 15 برای رد اختلالات طناب عصبی و یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
    • سئوال:
     در ضمن تو این سونو سن جنین 12 هفته و یک روز است.

     جواب:
     جوابتون در کامنت قبل آمده است.
    • سئوال:
     با سلام و احترام
     نتایج غربالگری اول و دومم رو براتون میفرستم
     ممنون میشم نتیجه و تشریح بفرمایید
     http://uupload.ir/files/9cr_photo_2017-01-20_09-30-52.jpg
     http://uupload.ir/files/ckin_photo_2017-01-20_09-31-03.jpg
     http://uupload.ir/files/bhfm_photo_2017-01-20_09-31-07.jpg
     http://uupload.ir/files/6ayg_photo_2017-01-20_09-31-10.jpg
     http://uupload.ir/files/2osr_photo_2017-01-20_09-32-29.jpg
     http://uupload.ir/files/4b03_photo_2017-01-20_09-31-14.jpg
     http://uupload.ir/files/0o8v_photo_2017-01-20_09-31-18.jpg
     البته تو سونوی ان تی برای بررسی نهایی که حدود 3 دقیقه بود اقای طهماسب گفتن محور دست و پای جنین رو نمیبینن.البته گفتن جای نگرانی نیست جنین دست و پا داره ولی محورشو من الان نمیبینم که البته این محور تو سونوی انامالی باید بررسی...

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 95% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.
    • سئوال:
     با سلام میخواستم نتیجه سونو Nt منو تفسیر کنین ممنون میشم
     Fetal Heart Activity ..visualised
     Fetal Heart Rate ..161bpm
     Crown_rump Length(crl..45.2mm
     Nuchal Translucency NT ..1.8
     Placenta..posterior Low
     Trisomy21 ...1:753 Adjusted Risk 1:530
     trispmy18...1:1667 Adjusted 1:5050
     trisomy13....1:5271 Adjusted <1:20000

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     با سلام میخواستم نتیجه سونو Nt منو تفسیر کنین ممنون میشم
     Fetal Heart Activity ..visualised
     Fetal Heart Rate ..161bpm
     Crown_rump Length(crl..45.2mm
     Nuchal Translucency NT ..1.8
     Placenta..posterior Low
     Trisomy21 ...1:753 Adjusted Risk 1:530
     trispmy18...1:1667 Adjusted 1:5050
     trisomy13....1:5271 Adjusted <1:20000
     ببخشید متن و اضافه میکنم سن خودم ‌۲۸ و جنین 11 هفته و 2 روز
     من به روش Iui باردار شدم .. ازمایش هم دادم ولی هنوز جواب اماده نیست ممنون میشم جواب سونوی منو تفسیر کنین خیلی برام مهمه با تشکر از سایت خوبتون ..

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     ياسلام خواهشمند است.تفسير سونوي بنده رو پاسخ بفرمائيد.
     توروخدا
     سنم 22 سالمه
     FHR=159
     CRL=73-معادل سبزده هفته و سه روز
     NB=2.6
     NT=2.1
     خواهش ميكنم بفرمائيد .ريسك در چه منطقه اي هست.

     جواب:
     سونویتان نرمال هست ولی با یک سونوی تنها تعیین ریسک نمی شوید.
    • سئوال:
     با عرض سلام و خسته نباشید من امروز سونو رفتم دوازده هفته بود
     Crl=54 و nt= 0/81 نشون داد. این عادیه بنظرتون؟ مقدار NT خیلی پایین نیس؟؟؟

     جواب:
     اگر سونولوژیست معتبر باشد و اسمش در سایت fetalmedicine.com باشد نرمال هست و جای نگرانی وجود ندارد.
    • سئوال:
     با عرض سلام و وقت بخیر
     سن مادر 29 سال
     سن جنین 13 هفته و 2 روز
     GA: 13w 3d
     NT: 2mm
     NB: Present
     FHR: 159bpm
     Screen positive- Trisomy21: 1:195
     low risk- trispmy18< 1:20000
     low risk- trisomy13: <1:20000
     free-BHCG (130.40 IU/I
     PAPP-A (4.190 IU/I
     در سونوی هفته 18 تمامی موارد OK بود
     ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
     • سئوال:
      مجددا سلام
      ولی موسسه نسل امید به ما گفتن که باید تست تهاجمی آمینوسنتز انجام بشه و ما خیلی نگرانیم؟؟ یعنی نیازی نیست؟
      با توجه به اینکه جنین وارد هفته 19 شده است احتمالا زمان برای جواب 2 از بین رفته است. برای جواب 1 تا چه هفته ای فرصت است؟
      در شیراز چه موسساتی nipt انجام میدهند؟
      با تشکر از لطفتون

      جواب:
      به آزمایشگاه دکتر دانشبد شیراز مراجعه کنید. نگران نباشید تا 40 هفتگی هم تست NIPT قابل انجام هست.
      • سئوال:
       با عرض سلام
       آز دکتر دانشبد نمونه رو جهت تست NIPT به هنگ کنگ میفرسته و ظاهرا جوابش طول میکشه.
       از کجا بدونم انجام این تست در آز دکتر گودرزی چ
       اعتبارش چطوره؟ برم آز دکتر گودرزی؟
       ممنون از راهنمایی هاتون

       جواب:
       به آزمایشگاه دکتر دانشبد بگوئید که با من (دکتر یونسی) تماس بگیریند تا مشکل تان را حل کنم.
    • سئوال:
     سلام
     من تست غربالگری اول انجام دادم نتایج به این صورت بود:
     Free bHCG (74,47 IU/I) (1,819 MOM)
     PAPP-A (2,510 IU/I) (0,663 MOM)
     GA:12 W 3 d
     NT:2,3 mm
     NB: present
     FHR: 164 bpm
     T21: 1:268 Screen positive
     T18: <1:20000 LOW RISK
     T13: <1:20000
     CRL: 61,5
     BPD:21,4
     HC:77,6
     سن 30

     میشه جوابمو تفسیر کنید خیلی نگرانم باید آمنیوسنتز شم؟

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     باسلام.لطفا جواب سونوی من را تفسیر کنید.
     FHR=164/bpm
     سن حاملگی 13 هفته و 1 روز
     CRL=69mm
     NT=0/8mm
     وزن جنین gr210
     NB=4/4mm ضخامت NF=3mm
     طول کانال سرویکس 34mm عرض 20mm
     در کوروئید پلکسوس بطن طرفی چپ تصویر یک کیست به قطر 5/5mm دیده میشود.
     بقیه موارد نرمال میباشد.
     خواهش میکنم من را راهنمایی کنید.
     باتشکر از زحمات شما..

     جواب:
     سونویتان بد نیست و اگر ریسک پروتکل غربالگری سه ماهه اول تان برای تریزومی 18 بالای 1:1000 باشد جای نگرانی ندارد.
    • سئوال:
     ببخشید NB=4/4mm و NF=3mm برای سن 18W میباشد

     جواب:
     کروئید پلکسوس کیست تحلیل رفته بود؟؟؟
    • سئوال:
     اگر عددnt درسونوگرافی سه ماهه اول روی عدد2.1باشه احتمال مشکل چند درصده اگر لازم باشه غربالگری اول ودوم را براتون ارسال میکنم خواهشا سریعا جواب بدید باتشکر

     جواب:
     نگران نباشید، ریسک تریزومی های سه ماهه اول و دوم را برایم بفرستید.
    • سئوال:
     ریسک تریزومی های سه ماهه اول و دوم و سونوگرافی ۱۲هفته رو براتون فرستادم. CRL =61Mm برابر با ۱۲ هفته و دو روز.. استخوان NBدیده شد.NT حدود 2/1 میلیمتر.طول سرویکس 37 میلیمتر. عربالگری اول FBHCG=44.20 PAPP.A=267 trisomy21=1:1491 trisomy18=<1:30000 trisomy 13=<1:30000 غربالگری دوم trisomy21=1:192 trisomy18=<1:30000 slos=<1:30000 NTDS=1:6520 AFP=24.00 HCG=82.20 UE3=1.09 INA=726.00 trisomy21=1:249

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 95% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 و بررسی دقیق سافت مارکرهای سندرم دوان (با قدرت تشخیص 97%)
    • سئوال:
     ممنون ازراهنماییهاتون.یه سوال دیگه هم داشتم. مابه دوتا دکترمراجعه کردیم دوتاشون آمینوسنتزروپیشنهاددادن.خانوم من اصلا مایل نیست اینکارو انجام بده.بخاطرخطرهای احتمالیش. بنظرشما اینکارونکنیم ممنونم

     جواب:
     توصیه می کنم حداقل NIPT را انجام دهید.
    • سئوال:
     ما خیلی نکرانیم. توصیه دومتون آنومالی بود اون را انجام بدیم میشه فهمید خواهشا راهنمایی کنید مابچه اولمونه وهمسرمن ۲۳سال سن داره...ممنونم

     جواب:
     من فقط توصیه کردم که اگر پیشنهاد آمنیوسنتز پزشکتان را قبول نمی کنید حداقل NIPT را انجام دهد.
    • سئوال:
     سلام به من گفتن نوزاد با سن سوناگرافی 25هفته دارای پروزنسفالی لوبار هستش برای امینوسنتز و کوردو سنتز فرستادن سالم اومد جوابش الان تکلیف جیست؟؟

     جواب:
     مشکلی نیست ، نگران نباشید.
    • سئوال:
     با عرض سلام و وقت بخیر
     سن مادر 39 سال وزن 85
     سن جنین 12 هفته و 4روز
     crl:60 mm
     NT: 1.6mm
     NB: 2.3MM
     سرویکس 39MM

     Trisomy21: 1:2888
     low risk- trispmy18< 1:30000
     low risk- trisomy13: <1:30000
     CRL:60MM
     NT:1.6MM
     تست NTD در هفته 16:
     AFP :32 ng/ml
     mom: 1.15
     prior 1:1000
     final risk 1:14300

     اما در سونوی هفته 18 nuchal fold:5mm بود
     سرویکس 54mm
     FHR=150 bpm
     وزن جنین 218gr
     استخوانهای صورت اسیفیه شده اند و استخوانهای نازالنمای نرمال دارد
     قطر آستریوم بطنها 7.5mm و قطر سیترناماگنا 5mm
     دیامتر عرضی مخچه هم 17.8mm
     الان گفتن باید آمینو سنتز کنید
     ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

     جواب:
     من که چیز غیرطبیعی در این یافته ها مشاهده نکردم. علت توصیه آمنیوسنتز را نگفتند. NF از هفته 18 به بالا زیر 6 میلی متر طبیعی است.
     • سئوال:
      گوفتند توصیه آمنیو سنتز بدلیل سن بالای مادر و مقدار nf بالا در هفته 18 (گفتند nf به 6 نزدیک هست و ریسک بالا میبره)

      جواب:
      طبق صلاحدید پزشکتان عمل کنید.
    • سئوال:
     آقای دکترسلام یه سوال داشتم.آیا سونوآنومالی چنددرصد جوابش درسته.ازکجای جنین میفهمم که همه چیش نرماله باتشکر

     جواب:
     اسم سونولوژیست را در سایت fetalmedicine.com چک کنید. اگر در اونجا بود نگران نباشید مطمئن باشید تمام مارکرهای مورد نیاز را چک کرده است.
    • سئوال:
     سمیرا از زنجان 29 ساله اولین بارداری:
     سلام خسته نباشین لطفا غربالگریها و سونوگرافی های اول و دومم را تفسیر کنید.باتشکر فراوان
     جواب سونوگرافی مرحله اول:
     FHR=162در دقیقه
     سن بارداری هفته 13 و 3 روز ازLMP
     CRL=72mm
     میزان مایع در حد طبیعی است
     NB=دیده شد   NT=2.1
     طول کانال سرویکس 43mmاست.
     جواب آزمایش مرحله اول:
     PAPP-A  5969.00  mlU/L mom 0.89
     Free hCG  53.63 ng/ml mom 1.72
     NT 2/10mm mom 1.52
     NB present
     Down syndrome 1:1430
     Age alone 1:987
     Equivalent age risk 15.0
     Trisomy 18/13 1:99000
     جواب سونوگرافی آنومالی و سه بعدی مرحله دوم:
      حاملگی با یک جنین زنده ،متحرک با پرزانتاسیون سفالیک با ضربان قلبی148در دقیقه.
     سن حاملگی براساس :
     BPD=41mmمعادل 18w و...

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده . آنومالی اسکن تان هم خوب هست.
    • سئوال:
     سایز مخچه طبیعی است.تالاموس ها از هم جدا هستند.بطن طرفی دیامتری 8.7mm دارد .ضخامت نوکال فولد 3.6mm است.سیسترناماگنا دیامتری 4.7 mm است.
     بقیه قسمتها مثل جدار شکم،کلیه ها و شریانهای کلیه . مثانه حاوی ادرار جوانه های اندام استخوان ساعد هر دو دست و ساق هر دو پا ،استخوانهای دوازده گانه و تعداد انگشتان دست طبیعی و لب شکری دیده نشد و طول استخوان هورمروس و فاصله اوربیت و نسبت قلب به قفسه یینه و وربدهای ریوی همگی طبیعی هستند.
     Esrimated sonographic risk for trisomy21=1:4346
     اکو کاردیو گرافی جنین در هفته 18انجام شد دکتر مربوطه فرمودن ریتم ضربان قلب خوب و همه قسمتها درست و دقیق کار میکنند

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده . آنومالی اسکن تان هم خوب هست.
    • سئوال:
     از زنجان 29ساله اولین بارداری :
     سمیرا:
     ازمایش مرحله دوم:
     TRISOMY 21 1:699
     TRISOMY 18: 1:30000
     SLOS: 1:30000
     NTDs: 1:5865
     AFP 40.00 ng/ml 0.94
     HCG 36.10 IU/ml 1.58
     UE3 1.10 ng/ml 0.57
     INA 346.00 pg/ml 1.36

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 و بررسی دقیق سافت مارکرهای سندرم دوان (با قدرت تشخیص 90%)
    • سئوال:
     سلام من 25 سالمه nt .2.20
     Nb دیده شد
     Crl:73

     مشکلی هست تو هفته 13.4روز

     جواب:
     خیر، مشکلی نیست.
    • سلام این جواب غربالگری 3ماهه سوممه که گفته بودین انجام بدم حالا 18 هفتمه رفتم سونو انومالی اسکن دادم همه چیز نرمال بود دست پا همه چیز زده نرمال . فقط یه کیست به اندازه ی 3.4میلی در 3.7 میلی تو سره
     UNI lateral choroid plrxus cyst =(seen 3.4×3.7 mm)

     Echogenic intracardiac focus = seen

     Nasal bone=seen with normal length(5.1mm)

     NFT =normal (4mm)

     Short limb= not seen

     Echongenic bowel=not seen

     Abnormal pyelectasis =not seen

     اکو قلب جنین دادم پیش دکتر صبری گفت کامل سالمه اینم از بین میره .ازمایس afp. Mom هم کاملا سالم بود
    • سئوال:
     اینم جواب ازمایش متاسفانه همه پیامو یجا مینویسم نمیاد مجبورم تو 3 پیام نوشتم
     جواب ازمایش
     Alfa feto 23
     BhCG titer 30667
     Estriol unconjugated 2.6
     Inhibin A 179
     Risk assessment Attached sheet

     AFP 23.00IU/mL MoM 0.69
     UE3 2.60/mL MoM 1.12
     hCG 30667.0/mL MoM 1.20
     Inhibin-A 179.00 pg mL MoM 0.84

     Down syndrome : screen Negative
     Open spina bifida : screen Negative
     Trisomy 18/13 : screen Negative
     SLOS : screen Negative
     DS: AGE: 1:1320 Final risk: 1:7370
     OSB prior 1:1000 final risk 1.41500
     T18/13 prior 1:110001 final risk 1:99000
     SLOS prior 1:20000 ~ final risk 1:295000

     جواب:
     با تمام کارهایی که برایتان انجام شده با قدرت تشخیص 97% مشکلی ندارید. اینقدر نگران نباشید.
    • سئوال:
     تورو خدازود جواب بدین دارم سکته میکنم . گفتن امینیو سنتز بده شوهرم اجازه نداد گفت هرچی باشه میخوایمش .18هفته و 4روزه بچم .میترسم دوسه تا دکتر رفتم گفتن مشکلی نیست اما دکتر خودم با یکی دیگه گفت برو امینیو سنتز .حالا گفتن بروseel free DNa.چند درصد ممکنه جنینم سالم باشه؟ . من همه ازمایشا براتون فرستادم همهرو گفتن سالم .توروخدا جواب بدین از استرس 3 روزه زندگی ندارم نه من نه خونوادهامون

     جواب:
     نگران نباشید پزشکتان کمی نگران کروئید پلکسوس کیست است که با توجه به نرمال بودن تست های غربالگری تان جای نگرانی ندارد. ولی برای اطمینان خاطر بیشتر حداقل تست NIPT را انجام دهید.
    • سئوال:
     سلام 25سالمه 13هفته 3 روز
     میشه بگین سونوی من نرماله یا نه؟crl=75 nt2.5mm nb=present

     جواب:
     عدد NT رو در کامنت قبلی تان 2.2 نوشته بودید، کدام درست است؟؟
    • سئوال:
     سلام تروخدابگیدمن داغونم.
     رفتم سونوی یازده هفته.ntجنین2/4بود.وcrl45.48.ونوشته بودبررسی تکمیلی توصیه میشه.ازمایش خون دادم ریسک متوسط نوشته هستم.ترسیدم دوباره رفتم سونوغربالگری2/7شده nt.بقیه چیزانرماله.حالاجنین من مشکل داره یانه.خواهش میکنم بگید.من تاهفته15.16چطورصبرکنم

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     سلام 25سالمه 13هفته 3 روز
     میشه بگین سونوی من نرماله یا نه؟crl=75 nt2.5mm nb=present
     آزمایش غربالگری هم انجام دادم 30ام بهمن جوابشو میگیرم

     کامنت قبلی شخص دیگری بودن

     جواب:
     این سونویتان بد نیست ولی ریسک ترکیبی تریزومی ها مهم هست که وقتی آماده شد برایم بنویسید.
    • سئوال:
     papa=4 mg\\l
     free bhcg=89.4
     با سلام جواب آزمایش غرباگریم لطفا\" جوابشو بهم میگید خیلی نگرانم

     جواب:
     این عدد ها به تنهایی فاقد ارزش است. ریسک محاسبه شده را برایم بنویسید.
    • سئوال:
     Weeks of gestation 10 72.3-92.3 11 56.9-76.9 12 44.3-64.3 13 34.1-54.1 ----------------------
     freebhcg 89.4

     جواب:
     این اعداد به تنهایی ارزشی ندارند ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.
    • سئوال:
     papp-a 4ml 1.40mom
     fb-hcg89.4ng\\ml 2.20mom

     age risk 1:921
     biochemical T21risk 1:799
     combined trisomy21risk 1:912
     trisomy18+nt <1:1000

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     با سلام
     جواب سونوی nt در 12 هفتگی به این شرح است:nt=1/7 و crl=64/7 و nb=دیده نشد
     جواب آزمایش غربالگری مرحله اول دکتر گفت خوبه: t21=1:5685 و t18=1:30000 و t13=1:30000
     و 1/39=(fbhcg (mom و 0.95=(PAPP-A (mom
     تکرار سونو در 14 هفتگی : bpd=28/2 mm و hc=108 mm و Ac=88 و FL=16/2 و fbw=111 gr
     طول استخوان بینی 2/3 mm اندازه گیری شد که کمتر از صدک 2/5 درصد برای سن جنین است.(مشکل من کوچک بودن تیغه بینی است)
     جواب آزمایش غربالگری مرحله دوم دکتر گفت خوبه: t21=1:5100 و t18=1:30000 و slos=1:30000 و NTDs=1:4604
     و 1/03=(AFP (mom و 1/11=(HCG (mom و 0/77=(UE3 (mom و 0/80=(INA (mom
     سونوی انومالی را در اوایل هفته 19 قرار است بدهم.
     سوال من از شما این است که با توجه به این اطلاعات نظر شما...

     جواب:
     اگر NB در هفته 19 باز هم کمتر از حد نرمال بود حداقل توصیه به انجام NIPT می کنم. فعلاً در این مرحله جزو گروه خطر بینابین قرار دارید.
    • سئوال:
     سلام
     ميشه لطفا جواب سونو وازمايش غربالگري رو براي من تفسير كنيد
     سن ٣٣ در ١٢هفته سونو ان تي دادم.طبق متدد fmfوبا طول crl53.9 ميليمتر اندازه ان تي ٢.١ ميليمتر مي باشد.
     استخوانهاي نازل طبيعي ديده شد.
     trisomy21:1:418
     trisomy18:1:30000
     trisomy13:1:30000
     دكترم من نگران كرده لطفا شما راهنمايي بفرماييد ممنون
     fbhcg 38ng/ml0.84
     papp.a 5500 mu/l 1.23

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:
     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)
     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    • سئوال:
     سلام
     يه دنيا ممنون از پاسخگويتون .ببخشيد منظورتون از انجام كوتدماركر همهون ازمايشات ٣ماه دوم بارداريست .ازمايشات چهارگانه ؟؟امكان داره تو ازمايش اول كه انجام دادم خطا باشه وبچه سالم باشه من خيلي استرس دارم ونگرانم من الان ١٤هفته ٦ووز هستم .دكترم برام ٢١ تاريخ ازمايشات زده كه انجام بدم كه ميشه ١٦هفته ٤روز .به نظرتون دير نيست واسه ازمايشات؟

     جواب:
     نگران نباشید، طبق صلاحدید پزشکتان عمل کنید.
    • سئوال:
     باسلام و خسته نباشید
     لطفا نتیجه غربالگریم رو تحلیل کنید. دکترم نگرانم کرده سن: 26
     GA:13w 2d
     NT: 2.4mm
     NB: present
     Cervix: 36mm
     CRL: 71.7
     BPD: 24.1
     HC: 87.6
     FHR: 150bpm
     T21: 1:10195
     T18: <1:20000
     T13: <1:20000

     جواب:
     نگران نباشید، با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است.
     - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي،
     - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهيد.
    • سئوال:
     سلام من 23 سالمه بچه اولم هست امروز سونو دادم دکتر خیلی گفت مشکوکم خواهش میکنم صراحتا بگید بالای 70 درصد سالم هست یا نه.?
     FHR:162
     CRL:68mm 13w&1d
     Nt :2.95
     NB:absent
     خواهش میکنم منو از نگرانی در بیارید. سپاس

     جواب:
     باید با توجه به ریسک کلی یافته های سونوگرافیک و بیوشیمی و ریسک نهایی تریزومی ها این تست سنجیده شود. نگران نباشید و ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.
    • سئوال:
     سلام خواهشأ در مورد این سونو راهنماییم کنین

     سن تقريبي حاملگي 12w1d+/-1w مي باشد.
     EDC=96/06/23
     cx=39mm و int.os بسته است
     افزايش پاتولوژيك ضخامت NT مشاهده ميشود.(NT=7mm)
     ضايعه سيستيك در ناحيه اكسي پوت و سرويكال جنين ديده ميشود.
     ادم دور سر و تنه جنين مشهود است
     پلورال افيوژن و آسيت نيز مشاهده مي شود.
     هيدروبس فتاليس در زمينه سيستيك هيگروما مطرح است. و يافته هاي فوق با ادامه حيات جنين مغايرت دارد.
     اشاره ميشود ٦٠ ٪‏ كيس هاي مشابه دچار اناپلوييدي و اختلالات كروموزومي ميباشد.

     جواب:
     بهتر است آمنیوسنتز شوید (برای بررسی اختلالات آنوپلوئیدی که اطلاعات آن برای بارداری بعدی تان مفید است) و با توجه به جواب آمینوسنتز و صلاحدید پزشکتان ختم بارداری صورت گیرد.
    • سئوال:
     با سلام و خسته نباشید لطفا در مورد این جواب nt راهنمایی کند سونوگراف گفته عدد nt بالاست
     Fetus:single
     Fetal heart activity :irregularly interrupted FHR:120/min
     Fetal movement :increased
     Amniotic fluid volume : ok
     Crown -rump length (crl. : 53.4mm
     Placenta :posterior,fundal
     Findings are compatible with: 12weeks of G.A
     No subchorionic hematoma is seen
     Diffuse subcutaneous edema is seen mostly around the fetal head and neck

     Nuchal translucency is increased A.P diameter : 5.2
     اگه مشکلی هست لطفا راهنمایی کنید

     جواب:
     عدد NT بالاي ٣ ميلي متر طبق پروتکل كشوري كانديد انجام تست هاي تشخيصي است.
    • سئوال:
     سلام
     سونو بررسی جنین درسه ماهه دوم
     سن تقریبی حاملگی 17هفته و0 روز
     جفت anterior marginal می باشد.
     حجم مایع آمنیوتیک نرمال است.AFI=14cm
     طول کانال سرویکس 44میلی متر.
     EDC=96/6/23
     E.F.W=175 gr
     سوالم ازشمااینه که جفتم پایینه باتوجه به اینکه طول کانال سرویکس 44؟این سونورو14فروردین انجام دادم.سونوی غربالگری سه ماهه اول رو4اسفندانجام دادم که سن حاملگی 11هفته و دوروز بود وطول کانال سرویکس32میلی متر.دکترخودم چیزی نگفت ولی برای ثبت سونوکه رفتم بهداشت گفتن یکم جفتت پایینه ویک ماه دیگه برو سونو.البته گفتن جای نگرانی نیست وبیشتراستراحت کن.میخاستم نظرشماروبدونم. واقعایک ماه...

     جواب:
     بطور كلي جفت طي زمان خودش را بالا مي كشد و بعضي از رفرنس ها توصيه مي كنند بهتر است اولين ارزيابي دقيق جفت از هفته ١٨ به بعد صورت گیرد.
     • سئوال:
      باعرض پوزش
      پس تاالان با ارائه گزارشاتی که به شمادادم جنین مشکلی نداره؟
      خیلی ممنون ومتشکراز پاسخگویی شما

      جواب:
      خير
    • سئوال:
     سلام خسته نباشید من نتونستم سوالامو توی بخش دیابت مطرح کنم خواهش می کنم جوابمو بدین من در هفته 28 بارداری قند ناشتام 60 بود و بعد از مصرف 55 گرم گلوکز 76 شد توروخدا بگین چی کار کنم ؟؟؟ من مشکل خاصی دارم؟؟؟؟چرا این قدر قندم کمه؟قبل بارداری هم 76قندم بود

     جواب:
     الان خيلي جاي نگراني نيست، سعي كنيد تعداد وعده هاي غذايي تان را بيشتر كنيد. ولي بعد از بارداري اين مسئله را پیگیری كنيد كه باز هم افت قند خون داريد يا خير.
    • سئوال:
     سلام خسته نباشید ببخشید میتونید این نتایج رو تفسیر کنید خیلی نگران هستیم اگر لطف کنید ممنون میشم:
     Age at Term : 30.0 years
     CRL:68.00 mm
     NB:Present
     NT:1.54 mm
     0.23 1.17MoM
     Marker Result MoM
     --------------------------------------
     PAPP-A 40.40 ug/ml 1.34
     free B-hcG 8.50 ng/ml 0.49
     DS Age 1:995 Final Risk <1:50000
     T18/13 Prior 1:7510 Final Risk <1:99000
     Down syndrome : Screen Negative
     Trisomy 18/13 : Screen Negative
     The risk of down syndrome is LESS than the screening cut-off
     The risk of Trisomy 18 is less than the screening cut -off
     جواب سونوگرافی هم به صورت زیر است:
     رشد جنین بر حسب معیار CRL=68 mm و BPD =21 mm حدود ۱۳ هفته و ۱ روز است.
     NT=1.54 mm اندازه گیری شده.
     Nasal bone به طول ۱ میلی متر به طور کامل قابل رویت است.
     دکتر الان واسه...

     جواب:
     ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود:

     ١- سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي NT را داشته باشد.
     براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد.

     بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد.

     https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

     ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بيمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و يا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقيق Median MoM ماهانه).

     پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما:

     با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است.

     - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي،

     - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهيد.
    • سئوال:
     سلام.من 34سالمه.هفته11+3غربالگری انجام دادم.خواهشمندم تفسیرکنیدکه دکتربخاطرdsخیلی نگرانم کردند.
     nt:1.6mm
     c.r.l=45mm
     Ds Age=1.370
     Ds final risk=1.556
     T18/13 prior=1.2730
     T18/13 final risk=1.22400
     papp-a=1.40mlu/ml
     free? -hcg=37.00ng/ml
     Down syndrom=intermediate risk
     البته متخصص آزمایشگاه گفته مشکلی نیست ولی دکترچندتاآزمایش وسونوسه بعدی نوشت وگفت درهمان آزمایشگاه انجامدهید.ولی آزمایشگاه گفت تاهفته 16 انجام نمیدهد.الان هفته 15+2هستم.چون همان ایتم های غربالگری سری دوم است.ولی دکترگفت غربالگری سری دوم رابرای دوشنبه هفته آینده نوشته.واینهاتشخیصی غربالگری سه ماهه اول است.که اگرمشکلی باشد

     جواب:
     ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود:

     ١- سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي NT را داشته باشد.
     براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد.

     بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد.

     https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

     ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بيمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و يا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقيق Median MoM ماهانه).

     پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما:

     با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

     1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

     2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)
    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
    ابزارها

    جستجو در سایت

     

    ورود به سایت

    نام کاربری:
    کلمه عبور: