Loading...

واکسیناسیون در بارداری (بروز شده)

همواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعضی از این موارد نه تنها باعث بروز عارضه نمی گردند بلکه از بسیاری از بیماریهای خطرناک برای جنین هم پیشگیری می کنند.

واکسیناسیون در بارداری (بروز شده)

واکسیناسیون در بارداری

 

بروز شده در تاریخ 1394/03/05

همواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعضی از این موارد نه تنها باعث بروز عارضه نمی گردند بلکه از بسیاری از بیماریهای خطرناک برای جنین هم پیشگیری می کنند.

بر اساس اطلاعات مندرج از سوی اداره کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC)، شواهد چندانی در باره افزایش خطر مشکلات مادرزادی در جنین به دنبال واکسیناسیون مادر در دوران بارداری با واکسن های حاوی ویروس غیر فعال یا باکتریال یا توکسوئید وجود ندارد.

در مواردی که تماس مادر با عامل بیماری زا با افزایش خطر آسیب در مادر و یا جنین همراه است فواید واکسیناسیون را باید با هر کدام از عوارض احتمالی آن مقایسه کرد. .واکسیناسیون روتین شامل واکسن آنفلوآنزای غیر فعال، دیفتری، کزاز و هپاتیت ب در دوران بارداری بی خطر است.


واکسن آنفلوآنزا
ویروس آنفلو آنزا باعث مرگ 36 هزار نفر در ایالات متحده به طور سالیانه می شود. بیماری آنفلوآنزا به طور کلاسیک با تب، سوزش گلو، درد عضلانی و سردرد تظاهر می کند که این علائم حداقل دو تا سه روز ادامه خواهند داشت. ویروس آنفلوآنزا می تواند در تمام گروه های سنی بیماری ایجاد کند اما شمار موارد بستری و مرگ ناشی از آن در افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفلوآنزا هستند بیشتر است. از جمله این افراد زنان باردارند. بر این اساس کمیته ایمن سازی توصیه کرده است که در طول فصل ابتلا به آنفلو آنزا تمام زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال واکسینه شوند. به علاوه زنان باردار مبتلا به بیماری خاص مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، آسم یا نقص دستگاه ایمنی باید صرفنظر از زمان بارداری یا فصل واکسینه شوند.

توصیه شده است که تمام زنان باردار که در فصل آنفلو آنزا هستند فقط از فرم غیر فعال واکسن استفاده کنند. به نظر میرسد واکسیناسیون با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال برای زنان و جنین آنها بی خطر باشند. در دومطالعه بالینی که روی 2250 زن باردار انجام شده است هیچ عارضه ای به دنبال واکسیناسیون آنفلو آنزا مشاهده نشده است.

تزریق این واکسن به سن بارداری ارتباطی ندارد و به صورت عضلانی تزریق می‌شود.

واکسن دیفتری و کزاز
هر چند امروزه کزار و دیفتری در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده کمتر به چشم می خورد اما هنوز هم سالیانه مواردی از ابتلا به آنها گزارش می شود. واکسن دوگانه اثر محافظتی در برابر هر دو بیماری دارد.

بیماری کزاز به دنبال آلودگی زخم های عمیق یا حتی بریدگی های جزئی پوست با باکتری به نام کلستریدیوم تتانی ایجاد می شود باکتری نامبرده نوروتوکسینی تولید میکند که نتیجه آن سفتی غیر قابل کنترل عضله ناحیه فک و گردن است (قفل شدن دندانها). به دنبال آن سفتی و سختی عمومی کل عضلات بدن اتفاق خواهد افتاد و در نهایت به فلج عضلات تنفسی و مرگ می انجامد. احتمال وقوع مرگ به دنبال ابتلا به کزاز در افرادی که واکسینه نشده اند با آنها که دوز یاد آور واکسن را دریافت نکرده اند در دوسال گذشته 25 درصد بوده است.

دیفتری عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که به طور معمول لوزه ها و حلق را گرفتار می کند اما می تواند حنجره و لایه مخاطی بینی را هم درگیر کند. به دنبال ابتلا به این بیماری در بیشتر بیماران عوارضی مثل نوریت (یا التهاب رشته های عصبی) و میوکاردیت (التهاب ماهیچه قلب) رخ می دهد. میزان مرگ و میر بیماران در میان افرادی که علیه دیفتری واکسینه نشده اند 5 تا 10 درصد است. تزریق توکسوئید دیفتری و کزاز در طول بارداری در زنانی که قبلا واکسینه شده اند اما در طول 10 سال گذشته دوز یاد آور را دریافت نکرده اند توصیه شده است که در هفته 28 تزریق انجام شود. هر چند شواهد چندانی مبنی بر ناهنجاری زا بودن واکسن دوگانه بزرگسالان وجود ندارد اما بهتر است در زنان بارداری که دوز اولیه واکسن دوگانه را دریافت نکرده اند برنامه واکسیناسیون آنها تا سه ماهه دوم به تعویق انداخته شود تا خطر آسیب های احتمالی به حد اقل برسد.

واکسن هپاتیت B
از آنجا که واکسیناسیون هپاتیت ب در نوزادان از سال 1991 در برنامه واکسیناسیون اجباری در ایران قرار گرفته است، بنابراین بیش از 80 درصد موارد عفونت هپاتیت B در بزرگسالان مشاهده می شود. واکسن هپاتیت B شامل اجزای غیر بیماری زای آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B است. در نتیجه خطری جنین مادران را تهدید نمی کند. به علاوه اکیدا توصیه شده است که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B حتما واکسن آن را دریافت کنند. اگر سری واکسیناسیون هپاتیت قبل از بارداری آغاز شده باشد، می‌توان تزریق آن را در دوران بارداری ادامه داد.

اگر همسر خانمی دچار بیماری هپاتیت B باشد، این خانم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و باید قبل و بعد از مواجهه با ویروس، 3 دوز واکسن عضلانی را در ماه‌های صفر، يك و ۶ تزریق کند. بعد از مواجهه با ویروس، علاوه بر واکسن هپاتیت B باید پادتن‌های اختصاصی ضد هپاتیت B هم دریافت شود.

سایر واکسن ها
واکسن های متعددی برای استفاده در کودکان و بزرگسالان توصیه شده اند که البته ایمنی مصرف آنها در دوران بارداری ثابت نشده است. واکسن های رایجی که تجویز آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود عبارتند از واکسن هپاتیت آ، واکسن مننگوکوک (عامل مننژیت یا التهاب پرده مننژ مغز)، واکسن پنوموکوک (عامل ایجاد کننده پنومونی)، واکسن فلج اطفال و سه گانه ( دیفتری، کزاز و سیاه سرفه). در سال 2006 میلادی اداره کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا پیشنهاد کرده است که واکسن علیه ویروس پاپیلومای انسانی, جزئی از برنامه سراسری واکسیناسیون زنان 9 تا 26 سال باشد. البته هنوز بی خطر بودن تزریق این واکسن در دوران بارداری به اثبات نرسیده است.

واکسن های ممنوع در دوران بارداری
به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان). واکسیناسیون علیه سرخک به صورت ترکیب واکسیناسیون علیه سرخک و اوریون موجود است. از آنجا که واکسن زنده ضعیف شده است, نباید برای زنان باردار تجویز شود و باید به آنها توصیه کرد که حد اقل تا 28 روز پس از دریافت واکسن باردار نشوند.در مورد واکسن علیه سل، بی خطری تجویز آن در طول بارداری ثابت نشده است.

خانم‌هایی که در دوران بارداری در معرض ویروس سرخک یا آبله‌مرغان هستند، باید پادتن اختصاصی ضد سرخک و ضد آبله مرغان را دریافت کنند. این تزریق در مورد آبله مرغان باید حداکثر تا ۹۶ ساعت بعد از تماس و در مورد سرخک تا ۶ روز بعد از تماس انجام شود. البته بهتر است قبل از تزریق پادتن های فوق سطح ایمنی بیماران فوق نسبت به آبله مرغان (با انجام تست VZV IgG, IgM) و سرخک (Anti Measels Ab IgG, IgM) سنجیده شود که در صورت مثبت بودن IgG و منفی بودن IgM بر علیه ویروس های فوق تزریق پادتن های فوق ضرورت نخواهد داشت.نظرات

 

 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشيد
  من در تاريخ 24 خرداد واكسن سرخچه تزريق نمودم و مي خواهم براي بارداري اقدام كنم سوال من از شما اين است كه آيا مدت كافي از تزريق گذشته ياخير كه با خيال راحت اقدان نمايم؟

  جواب:
  تست Rubella IgG, IgM انجام دهید اگر IgG مثبت بود و IgM منفی بود می توانید برای بارداری اقدام کنید.
 • سئوال:
  با سپاس از پاسخ شما.

  منظورتان اين است كه مجددا آزمايش روبلا رو تكرار كنم؟

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید

  من 25 سال دارم و از سال اول دبیرستان تا کنون هیچ کدام از واکسن ها را تزریق ننموده ام دو سال پیش ازدواج کردم و الان قصد دارم بچه دار شوم قبل از هر اقدامی می خواستم نظر شما رو بپرسم
  با تشکر

  جواب:
  به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا یک چک آپ کامل قبل از بارداری را انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام من واکسن کزاز وهپاتیت b رو ردم .هنوزم باردار نیستم دیگه چه واکسنی رو باید بزنم

  جواب:
  واکسن سرخجه
 • سئوال:
  با عرض سلام وخسته نباشيد من در هفته 8باردارى هستم قبل از باردارى من 2بار واكسن gardasilتزريق كردم به خاطر باردارى بار سوم كنسل شد ميخواستم سوال كنم من كى ميتوانم واكسن را دوباره تزريق كنم و ايا بايد از ابتدا شروع كنم يا همون يك بار باقى مانده بايد تزريق شوددر ضمن جواب ازمايش من قبل تزريقhigh risk negative,low risk positive بود سن من 32سال ميباشد با تشكر فراوان

  جواب:
  همان یکبار دیگر بعد از بارداری کافی است.
 • سئوال:
  سلام من در هفته 15 بارداری هستم و یادم نیست که قبلا واکسن کزاز زدم یا نه به دکترمم اینو گفتم ولی راهنمایی درستی نکرد باید چیکار کنم؟تا کی وقت دارم این واکسنو بزنم؟ آیا لازمه واکسن دیگه ای هم بزنم؟ متشکرم

  جواب:
  بهتر است قبل از 30 هفتگی واکسن بزنید.
 • سئوال:
  ایا در دوران بارداری اگر واکسن کزاز نزده باشم و زخم کوچکی در ناحیه صورت باشه ممکن هست وقتی بیرون میرم این میکروب از طریق این زخم وارد بدنم بشه ؟؟؟

  جواب:
  در صورت تماس خاک با این زخم بله
 • سئوال:
  یعنی اگر تو هوا کمی گردوغبار باشه ممکنه کزاز بگیرم؟؟؟
  خیر باید تماس مستقیم با خاک داشته باشید.

  من گوشه لبم یه ترک کوچیکه ... وای نه تروخدا یعنی ممکنه؟ من بعد دو سال حامله شدم نمیخوام کوچولومو از دست بدم
  بی خودی به خودتان استرس وارد نکنید.
 • سئوال:
  آیا انجام تست cvs برای جنین خطری دارد یا نه؟

  جواب:
  1-1.5% امکان سقط وجود دارد.
 • سئوال:
  با سلام
  در هفته 12 بارداري هستم كمرم و پشتم به شدت درد ميكنه نگرانم خواهشند راهنمايي كنيد .

  جواب:
  با پزشکتان تماس بگیرید.
 • سئوال:
  با سلام ، من در هفته ٢٣ بارداري مبتلا به ابله مرغان شدم ، پزشك داروي اسيكلووير تجويز كرد ، ايا اين دارو ضرري براي جنين ندارد؟

  جواب:
  جزو گروه B می باشد.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید.من 27سالمه و ابله مرغان نگرفتم.قصد بارداری دارم. باید واکسنشو بزنم؟ 2تا مرکز بهداشت رفتم نداشتن کجا باید برم؟

  جواب:
  می توانید یک تست VZV IgG , IgM رو انجام دهید اگر IgG مثبت بود و IgM منفی نیاز به تزریق واکسن ندارید.
 • سئوال:
  با سلام.
  من هفته 20 بارداری ومبتلا به هپاتیت بی هستم.لازم هست حتما واکسن بخصوصی بزنم ؟؟

  جواب:
  حتمأ با یک متخصص بیماریهای گوارشی مشورت کنید تا تست های تکمیلی و داروهای لازم در دوران بارداری را مصرف کنید تا از انتقال ویروس به جنین تان پیشگیری نماید.
 • سئوال:
  سلام.خسته نباشید.من شنیدم بعد از واکسنهای زنده ضعیف شده سرخک و اوریون حداقل تا سه ماه باید از بارداری جلوگیری کرد...اما انگار در مطالب شما زمانه ۲۸ روزه قید شده ..کدام یک درست میباشد؟

  جواب:
  حداقل 28 روز در بیشتر منابع توصیه می کنند.
 • سئوال:
  سلام، هفته 32 هستم واکسن کزاز نزدم، اگه الان بزنم مشکلی ایجاد میکنه؟

  جواب:
  طبق صلاحدید پزشکتان سریعتر واکسن را تزریق کنید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید ایا منابع شما در رابطه با واکسیناسیون در حاملگی با منابع وزارت بهداشت و آخرین دستورالعملهای وزارت بهداشت یکی است .ممنون

  جواب:
  منابع ما از گایدلاین های خارجی می باشد.
 • سئوال:
  سلام-من رفتم انیستیتوپاستورایران برای تزریق دیفتری -کزاز-بم گفتن هپاتیت جیوه داره وبرای جنین مضره!این با حرف شمامنافات داره

  جواب:
  این مقاله طبق رفرانس های پزشکی نوشته شده است و علت گفتن چنین حرفی از انیستیتوی پاستور بعید است با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  باسلام
  من آزمايش سرخجه و آبله دادم براي پيش از بارداري جوابشو براتون مينويسم بهم بگيد ميتونم باردار بشم يا بايد واكسنهاشو بزنم
  Anti -rubella(igg 8.8 negative:<10
  Posetive:>=10
  Anti-cmv igg H 81.7 negative:<12
  Equivocal:12-14
  Poserive:>=14
  Hbs ag negative negative
  Anti-vzv igg 11.5 negative:<150
  Posetive:>=150
  ممنون ميشم اگه زودتر جوابمو بديد كه چيكار بايد بكنم

  جواب:
  با صلاحدید پزشکتان واکسن هپاتیت و سرخجه را بزنید.
 • آوا پارسیا
  6 ساعت و 16 دقیقه پیش
  سئوال:
  با سلام من واکسن mmr تزریق کرده ام میخواستم بدونم تا چه مدت بعدش نباید باردار بشم؟آخه اون مرکزی که تزریق کردم گفت هیچ مشکلی نیست اصلا لازم نیست صبر کنی...نمیدونم چکار کنم...ممنون میشم راهنماییم کنید.

  جواب:
  به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان).
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: