Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

واکسیناسیون در بارداری (بروز شده)

همواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعضی از این موارد نه تنها باعث بروز عارضه نمی گردند بلکه از بسیاری از بیماریهای خطرناک برای جنین هم پیشگیری می کنند.

واکسیناسیون در بارداری (بروز شده)

واکسیناسیون در بارداری

 

بروز شده در تاریخ 1394/03/05

همواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعضی از این موارد نه تنها باعث بروز عارضه نمی گردند بلکه از بسیاری از بیماریهای خطرناک برای جنین هم پیشگیری می کنند.

بر اساس اطلاعات مندرج از سوی اداره کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC)، شواهد چندانی در باره افزایش خطر مشکلات مادرزادی در جنین به دنبال واکسیناسیون مادر در دوران بارداری با واکسن های حاوی ویروس غیر فعال یا باکتریال یا توکسوئید وجود ندارد.

در مواردی که تماس مادر با عامل بیماری زا با افزایش خطر آسیب در مادر و یا جنین همراه است فواید واکسیناسیون را باید با هر کدام از عوارض احتمالی آن مقایسه کرد. .واکسیناسیون روتین شامل واکسن آنفلوآنزای غیر فعال، دیفتری، کزاز و هپاتیت ب در دوران بارداری بی خطر است.


واکسن آنفلوآنزا
ویروس آنفلو آنزا باعث مرگ 36 هزار نفر در ایالات متحده به طور سالیانه می شود. بیماری آنفلوآنزا به طور کلاسیک با تب، سوزش گلو، درد عضلانی و سردرد تظاهر می کند که این علائم حداقل دو تا سه روز ادامه خواهند داشت. ویروس آنفلوآنزا می تواند در تمام گروه های سنی بیماری ایجاد کند اما شمار موارد بستری و مرگ ناشی از آن در افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفلوآنزا هستند بیشتر است. از جمله این افراد زنان باردارند. بر این اساس کمیته ایمن سازی توصیه کرده است که در طول فصل ابتلا به آنفلو آنزا تمام زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال واکسینه شوند. به علاوه زنان باردار مبتلا به بیماری خاص مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، آسم یا نقص دستگاه ایمنی باید صرفنظر از زمان بارداری یا فصل واکسینه شوند.

توصیه شده است که تمام زنان باردار که در فصل آنفلو آنزا هستند فقط از فرم غیر فعال واکسن استفاده کنند. به نظر میرسد واکسیناسیون با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال برای زنان و جنین آنها بی خطر باشند. در دومطالعه بالینی که روی 2250 زن باردار انجام شده است هیچ عارضه ای به دنبال واکسیناسیون آنفلو آنزا مشاهده نشده است.

تزریق این واکسن به سن بارداری ارتباطی ندارد و به صورت عضلانی تزریق می‌شود.

واکسن دیفتری و کزاز
هر چند امروزه کزار و دیفتری در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده کمتر به چشم می خورد اما هنوز هم سالیانه مواردی از ابتلا به آنها گزارش می شود. واکسن دوگانه اثر محافظتی در برابر هر دو بیماری دارد.

بیماری کزاز به دنبال آلودگی زخم های عمیق یا حتی بریدگی های جزئی پوست با باکتری به نام کلستریدیوم تتانی ایجاد می شود باکتری نامبرده نوروتوکسینی تولید میکند که نتیجه آن سفتی غیر قابل کنترل عضله ناحیه فک و گردن است (قفل شدن دندانها). به دنبال آن سفتی و سختی عمومی کل عضلات بدن اتفاق خواهد افتاد و در نهایت به فلج عضلات تنفسی و مرگ می انجامد. احتمال وقوع مرگ به دنبال ابتلا به کزاز در افرادی که واکسینه نشده اند با آنها که دوز یاد آور واکسن را دریافت نکرده اند در دوسال گذشته 25 درصد بوده است.

دیفتری عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که به طور معمول لوزه ها و حلق را گرفتار می کند اما می تواند حنجره و لایه مخاطی بینی را هم درگیر کند. به دنبال ابتلا به این بیماری در بیشتر بیماران عوارضی مثل نوریت (یا التهاب رشته های عصبی) و میوکاردیت (التهاب ماهیچه قلب) رخ می دهد. میزان مرگ و میر بیماران در میان افرادی که علیه دیفتری واکسینه نشده اند 5 تا 10 درصد است. تزریق توکسوئید دیفتری و کزاز در طول بارداری در زنانی که قبلا واکسینه شده اند اما در طول 10 سال گذشته دوز یاد آور را دریافت نکرده اند توصیه شده است که در هفته 28 تزریق انجام شود. هر چند شواهد چندانی مبنی بر ناهنجاری زا بودن واکسن دوگانه بزرگسالان وجود ندارد اما بهتر است در زنان بارداری که دوز اولیه واکسن دوگانه را دریافت نکرده اند برنامه واکسیناسیون آنها تا سه ماهه دوم به تعویق انداخته شود تا خطر آسیب های احتمالی به حد اقل برسد.

واکسن هپاتیت B
از آنجا که واکسیناسیون هپاتیت ب در نوزادان از سال 1991 در برنامه واکسیناسیون اجباری در ایران قرار گرفته است، بنابراین بیش از 80 درصد موارد عفونت هپاتیت B در بزرگسالان مشاهده می شود. واکسن هپاتیت B شامل اجزای غیر بیماری زای آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B است. در نتیجه خطری جنین مادران را تهدید نمی کند. به علاوه اکیدا توصیه شده است که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B حتما واکسن آن را دریافت کنند. اگر سری واکسیناسیون هپاتیت قبل از بارداری آغاز شده باشد، می‌توان تزریق آن را در دوران بارداری ادامه داد.

اگر همسر خانمی دچار بیماری هپاتیت B باشد، این خانم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و باید قبل و بعد از مواجهه با ویروس، 3 دوز واکسن عضلانی را در ماه‌های صفر، يك و ۶ تزریق کند. بعد از مواجهه با ویروس، علاوه بر واکسن هپاتیت B باید پادتن‌های اختصاصی ضد هپاتیت B هم دریافت شود.

سایر واکسن ها
واکسن های متعددی برای استفاده در کودکان و بزرگسالان توصیه شده اند که البته ایمنی مصرف آنها در دوران بارداری ثابت نشده است. واکسن های رایجی که تجویز آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود عبارتند از واکسن هپاتیت آ، واکسن مننگوکوک (عامل مننژیت یا التهاب پرده مننژ مغز)، واکسن پنوموکوک (عامل ایجاد کننده پنومونی)، واکسن فلج اطفال و سه گانه ( دیفتری، کزاز و سیاه سرفه). در سال 2006 میلادی اداره کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا پیشنهاد کرده است که واکسن علیه ویروس پاپیلومای انسانی, جزئی از برنامه سراسری واکسیناسیون زنان 9 تا 26 سال باشد. البته هنوز بی خطر بودن تزریق این واکسن در دوران بارداری به اثبات نرسیده است.

واکسن های ممنوع در دوران بارداری
به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان). واکسیناسیون علیه سرخک به صورت ترکیب واکسیناسیون علیه سرخک و اوریون موجود است و یا واکسن MMR (ترکیبی از سرخجه، سرخک و اوریون) از آنجا که واکسن زنده ضعیف شده است, نباید برای زنان باردار تجویز شود و باید به آنها توصیه کرد که حد اقل تا 28 روز پس از دریافت واکسن باردار نشوند.در مورد واکسن علیه سل، بی خطری تجویز آن در طول بارداری ثابت نشده است.

خانم‌هایی که در دوران بارداری در معرض ویروس سرخک یا آبله‌مرغان هستند، باید پادتن اختصاصی ضد سرخک و ضد آبله مرغان را دریافت کنند. این تزریق در مورد آبله مرغان باید حداکثر تا ۹۶ ساعت بعد از تماس و در مورد سرخک تا ۶ روز بعد از تماس انجام شود. البته بهتر است قبل از تزریق پادتن های فوق سطح ایمنی بیماران فوق نسبت به آبله مرغان (با انجام تست VZV IgG, IgM) و سرخک (Anti Measels Ab IgG, IgM) سنجیده شود که در صورت مثبت بودن IgG و منفی بودن IgM بر علیه ویروس های فوق تزریق پادتن های فوق ضرورت نخواهد داشت.نظرات

 

 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشيد
  من در تاريخ 24 خرداد واكسن سرخچه تزريق نمودم و مي خواهم براي بارداري اقدام كنم سوال من از شما اين است كه آيا مدت كافي از تزريق گذشته ياخير كه با خيال راحت اقدان نمايم؟

  جواب:
  تست Rubella IgG, IgM انجام دهید اگر IgG مثبت بود و IgM منفی بود می توانید برای بارداری اقدام کنید.
 • سئوال:
  با سپاس از پاسخ شما.

  منظورتان اين است كه مجددا آزمايش روبلا رو تكرار كنم؟

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید

  من 25 سال دارم و از سال اول دبیرستان تا کنون هیچ کدام از واکسن ها را تزریق ننموده ام دو سال پیش ازدواج کردم و الان قصد دارم بچه دار شوم قبل از هر اقدامی می خواستم نظر شما رو بپرسم
  با تشکر

  جواب:
  به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا یک چک آپ کامل قبل از بارداری را انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام من واکسن کزاز وهپاتیت b رو ردم .هنوزم باردار نیستم دیگه چه واکسنی رو باید بزنم

  جواب:
  واکسن سرخجه
 • سئوال:
  با عرض سلام وخسته نباشيد من در هفته 8باردارى هستم قبل از باردارى من 2بار واكسن gardasilتزريق كردم به خاطر باردارى بار سوم كنسل شد ميخواستم سوال كنم من كى ميتوانم واكسن را دوباره تزريق كنم و ايا بايد از ابتدا شروع كنم يا همون يك بار باقى مانده بايد تزريق شوددر ضمن جواب ازمايش من قبل تزريقhigh risk negative,low risk positive بود سن من 32سال ميباشد با تشكر فراوان

  جواب:
  همان یکبار دیگر بعد از بارداری کافی است.
 • سئوال:
  سلام من در هفته 15 بارداری هستم و یادم نیست که قبلا واکسن کزاز زدم یا نه به دکترمم اینو گفتم ولی راهنمایی درستی نکرد باید چیکار کنم؟تا کی وقت دارم این واکسنو بزنم؟ آیا لازمه واکسن دیگه ای هم بزنم؟ متشکرم

  جواب:
  بهتر است قبل از 30 هفتگی واکسن بزنید.
 • سئوال:
  ایا در دوران بارداری اگر واکسن کزاز نزده باشم و زخم کوچکی در ناحیه صورت باشه ممکن هست وقتی بیرون میرم این میکروب از طریق این زخم وارد بدنم بشه ؟؟؟

  جواب:
  در صورت تماس خاک با این زخم بله
 • سئوال:
  یعنی اگر تو هوا کمی گردوغبار باشه ممکنه کزاز بگیرم؟؟؟
  خیر باید تماس مستقیم با خاک داشته باشید.

  من گوشه لبم یه ترک کوچیکه ... وای نه تروخدا یعنی ممکنه؟ من بعد دو سال حامله شدم نمیخوام کوچولومو از دست بدم
  بی خودی به خودتان استرس وارد نکنید.
 • سئوال:
  آیا انجام تست cvs برای جنین خطری دارد یا نه؟

  جواب:
  1-1.5% امکان سقط وجود دارد.
 • سئوال:
  با سلام
  در هفته 12 بارداري هستم كمرم و پشتم به شدت درد ميكنه نگرانم خواهشند راهنمايي كنيد .

  جواب:
  با پزشکتان تماس بگیرید.
 • سئوال:
  با سلام ، من در هفته ٢٣ بارداري مبتلا به ابله مرغان شدم ، پزشك داروي اسيكلووير تجويز كرد ، ايا اين دارو ضرري براي جنين ندارد؟

  جواب:
  جزو گروه B می باشد.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید.من 27سالمه و ابله مرغان نگرفتم.قصد بارداری دارم. باید واکسنشو بزنم؟ 2تا مرکز بهداشت رفتم نداشتن کجا باید برم؟

  جواب:
  می توانید یک تست VZV IgG , IgM رو انجام دهید اگر IgG مثبت بود و IgM منفی نیاز به تزریق واکسن ندارید.
 • سئوال:
  با سلام.
  من هفته 20 بارداری ومبتلا به هپاتیت بی هستم.لازم هست حتما واکسن بخصوصی بزنم ؟؟

  جواب:
  حتمأ با یک متخصص بیماریهای گوارشی مشورت کنید تا تست های تکمیلی و داروهای لازم در دوران بارداری را مصرف کنید تا از انتقال ویروس به جنین تان پیشگیری نماید.
 • سئوال:
  سلام.خسته نباشید.من شنیدم بعد از واکسنهای زنده ضعیف شده سرخک و اوریون حداقل تا سه ماه باید از بارداری جلوگیری کرد...اما انگار در مطالب شما زمانه ۲۸ روزه قید شده ..کدام یک درست میباشد؟

  جواب:
  حداقل 28 روز در بیشتر منابع توصیه می کنند.
 • سئوال:
  سلام، هفته 32 هستم واکسن کزاز نزدم، اگه الان بزنم مشکلی ایجاد میکنه؟

  جواب:
  طبق صلاحدید پزشکتان سریعتر واکسن را تزریق کنید.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید ایا منابع شما در رابطه با واکسیناسیون در حاملگی با منابع وزارت بهداشت و آخرین دستورالعملهای وزارت بهداشت یکی است .ممنون

  جواب:
  منابع ما از گایدلاین های خارجی می باشد.
 • سئوال:
  سلام-من رفتم انیستیتوپاستورایران برای تزریق دیفتری -کزاز-بم گفتن هپاتیت جیوه داره وبرای جنین مضره!این با حرف شمامنافات داره

  جواب:
  این مقاله طبق رفرانس های پزشکی نوشته شده است و علت گفتن چنین حرفی از انیستیتوی پاستور بعید است با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  باسلام
  من آزمايش سرخجه و آبله دادم براي پيش از بارداري جوابشو براتون مينويسم بهم بگيد ميتونم باردار بشم يا بايد واكسنهاشو بزنم
  Anti -rubella(igg 8.8 negative:<10
  Posetive:>=10
  Anti-cmv igg H 81.7 negative:<12
  Equivocal:12-14
  Poserive:>=14
  Hbs ag negative negative
  Anti-vzv igg 11.5 negative:<150
  Posetive:>=150
  ممنون ميشم اگه زودتر جوابمو بديد كه چيكار بايد بكنم

  جواب:
  با صلاحدید پزشکتان واکسن هپاتیت و سرخجه را بزنید.
 • سئوال:
  با سلام من واکسن mmr تزریق کرده ام میخواستم بدونم تا چه مدت بعدش نباید باردار بشم؟آخه اون مرکزی که تزریق کردم گفت هیچ مشکلی نیست اصلا لازم نیست صبر کنی...نمیدونم چکار کنم...ممنون میشم راهنماییم کنید.

  جواب:
  به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان).
  • سئوال:
   ممنون از پاسخ شما ولی میخواستم بدونم واکسن mmr هم جزء همون واکسن هایی که گفتید(واکسن زنده ضعیف شده) میشه؟چون من نمیدونم واکسن mmr دقیقا چیه؟!!!...و همچنین نمیدونم چقدر بعدش نباید باردار بشم

   جواب:
   بله جزو واکسن های زنده ضعیف شده می باشد و 6-3 ماه بعدش نباید باردار شوید.
 • سئوال:
  با سلام وخسته نباشید الان در هفته 21 بارداری هستم و از هفته 8 متوجه شدم تیروییدم پر کاره در صورتی که سابقه اشو نداشتم و آأزمایشم رو که دکترم دید گفت مشکلی نیست اما خودم خیلی نگران بودم و مدام آنمایشها رو تکرار کردم و تا الان دارویی برای پرکاری برام تجویز نشده آنمایشها به شرح زیر است لطفا راهنماییم کنید
  در تاریخ 18 فروردین
  Tsh 0.1
  در تاریخ 9اردیبهشت
  Tsh 0.01 reference 0.3_6.2
  T4 9.9 reference 4.5_11.5
  T3 210 reference 52_185
  Anti tpo antibody 5 reference up to 34
  تاریخ 10 خرداد
  tsh 0.056 reference 0.27_4.2
  T4 9.21 reference 4.6_12.0
  T3 2.05 reference 0.8_2.0
  T3_uptake 1.36 reference 0.2_1.9
  در تاریخ 15 تیر
  Tsh...

  جواب:
  بیماری های درمان نشده تیروئید در دوران بارداری ممکن است به تولد نوزاد نارس، پره اکلامپسی ( افزایش شدید فشار خون )، سقط جنین و وزن کم هنگام تولد در میان سایر مشکلات شود.
 • سئوال:
  با عرض سلام و احترام،
  من قبل از بارداری آزمایش سرخچه داده بودم 36 بودش اما داخلش زده باید حداکثر 30 باشه اما دکترم چیزی نگفتش و الان باردارم،
  میخواستم ببینم خطرناکه?
  میشه راهنماییم کنید ممنون میشیم.

  جواب:
  IgG یا IgM
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید من قصد بارداری دارم والان ایوای کردم وواکسن الرژی که از کلینیک الرژی تهران میگیرم هر۱۰روز میزنم ایا این خطری برای حاملگیم داره متخصص زنان میگه ما نمیدونیم متخصص الرژی میگه ضرر نداره ومن نگرانم البته همراه بااینا قرص سیتریزین چدونوع اسپری استفاده روزانه دارم

  جواب:
  نتایج اولیه یک آزمایش جدید نشان داده است تزریق واکسن آلرژی به زنان در طول دوره بارداری یا پیش از آن خطر ابتلا به آسم، آلرژی غذایی و اگزما را در کودکان آنها کاهش می‌دهد.

  متخصصان علوم پزشکی دانشگاه تنسی در آمریکا پس از مطالعه روی 143 مادر که واکسن آلرژی دریافت کرده بودند متوجه شدند که کودکان این زنان 10 تا 12 درصد کمتر به آلرژی مبتلا می‌شوند.

  «جی لیبرمن» کارشناس ارشد این مطالعه گفت: در این آزمایش امیدوار بودیم که بتوان با تزریق واکسن آلرژی میزان موارد ابتلا به آلرژی را در کودکان کاهش دهیم اما با وجود دستیابی به این نتایج امیدوارکننده هنوز نمی‌توان گفت که نتایج این مطالعه قطعی است و لازم است اطلاعات بیشتری در این زمینه جمع‌آوری شود.

  به گفته متخصصان، بیش از 50 میلیون نفر در آمریکا به انواع مختلف آلرژی‌ها از جمله آلرژی‌های غذایی و فصلی همچنین آسم و اگزمای پوستی مبتلا هستند. در صورتی که هر دو والدین کودک به آلرژی مبتلا باشند احتمال ابتلای کودک به آلرژی 75 درصد خواهد بود.

  همچنین احتمال ابتلای کودکانی که تنها یکی از والدینشان به آلرژی مبتلا هستند 30 تا 40 درصد و کودکانی که والدین آنان به این بیماری مبتلا نیستند 15 درصد است.

  اگرچه آلرژی درمان ندارند اما واکسن آلرژی می‌تواند علائم آن را کنترل کند و گاهی اوقات از بین ببرد.

  این تیم پزشکی با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون تغذیه کودک با شیرمادر، جنسیت و فاکتورهای دیگر که بر خطر بروز آلرژی تاثیر می‌گذارند دریافتند نوزادانی که مادرانشان در طول دوران بارداری واکسن آلرژی دریافت کرده‌اند 12 درصد کمتر در معرض ابتلا به آن هستند.
 • سئوال:
  من در تاریخ یکم خرداد ماه به دلیل شیوع بیماری سرخک در منطقه محل سکونت، واکسن MMR تزریق کردم. الان متوجه شدم باردار هستم و با توجه به سونوگرافی که انجام دادم در هفته هشتم بارداری هستم. آیا تزریق واکسن MMR برای جنین من ضرر دارد؟

  جواب:
  به هر حال جزو واکسن های ممنوع در بارداری است و بهتر است با پزشک زنانتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  سلام ممکنه نظرتونو در مورد آزمایش من بگید؟
  HBS.Ag negative
  HBS.Ab >160
  HCV.Ab negative

  جواب:
  خوب است و بر علیه ویروس هپاتیت B مصونیت دارید.
 • سئوال:
  سلام چند بار پیام دادم اما چرا جوابمو نمیدین راستی تست غربالگری اولم روپ از رشت برای شما فرستادن امروپز مییخوام مرحله دو رو انجام بدم باز هم میاد آزمایشگاه شما. رشت آزمایشگاه رازی

  جواب:
  بله فقط روی فرمتان شماره ID مرحله اول را یادداشت نمائید.
 • سئوال:
  سلام
  من هفته ٣۶ هستم و تازه فهميدم بايد واکسن هاي دوران بارداربم رو ميزدم ولي اين کارو نکردم.هيچ واکسني نزدم. از إخرين واکسيناسيونم هم بيشتر از ده سال ميگذره. لطفا راهنمايي کنبد که چيکار کنم؟

  جواب:
  سریعأ با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  سلام
  من یک مورد سقط خودسرانه در دوازده هفتگی (بارداری اول) داشتم که مربوط به ۱۰ سال قبل میشه. در حال حاضر در هفته بیست و سه بارداری (بارداری دوم) هستم. گروه خونی من 0- است با توجه به اینکه در بارداری اول روگام تزریق نکردم اگر در هفته بیست و هشت روگام تزریق کنم دیگه مشکلی برای جنینم پیش نمیاد؟ غربالگری اول و دوم هم انجام دادم هیچ مشکلی نداشتم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  جواب:
  بهتر است ابتدا یک تست Indirect Coomb's انجام دهید. اگر منفی بود با خیال راحت روگام را تزریق کنید و نگران نباشید.
 • سئوال:
  با سلام
  سطح igg من پایین بوده و می خواهم واکسن سرخجه تزریق کنم . لطفا یه مرکز تو منطقه 5 که واکسن را تزریق می کند معرفی کنید . مراکز بهداشتی مراجعه کردم اما تزریق نمی کنند . فوری با تشکر از شما

  جواب:
  باید به مراکز بهداشت مراجعه کنید و یا بیمارستانهایی که بخش زنان و زایمان دارند.
 • سئوال:
  با سلام
  بنده قصد بارداری دارم و واکسن سرخجه زدم . تیتر آنتی بادی هپاتیت ام پایین است . آیا بین تزریق واکسن هپاتیت و سرخجه باید فاصله زمانی وجود داشته باشد ؟ با تشکر از شما

  جواب:
  مشکلی نیست می تواند حتی به صورت همزمان تزریق شود.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشيد
  من ٣٢ سالم هست و در حال اقدام بچه دوم هستم
  من در حال اقدام هستم متاسفانه با شخصي بچه هست و فقط واكسن سرخك رو دو روز قبلش گرفته بود و علايم سرماخوردگي داشت در تماس بود كه دو روز بعد از تماس من دونه زده بدن بچه كه دكتر ريكشن واكسن دونستن
  و من اصلا نميدونم قبلا واكسينه شدم قبلا يا نه
  در صورت باردار بودنم خطري جنين رو تهديد ميكنه ؟
  در صورت باردار نبودن چند ماه بايد صبر كنم برا اقدام بعدي
  در واقعه من در تماس با بجه اي بودم كه واكسن سرخك گرفته و ريكشن به واكسن داده
  لطفا من رو از نگراني در بيارين
  ممنون

  جواب:
  جای نگرانی وجود ندارد ولی برای اطمینان خاطر تست (Anti Measeles Ab (IgG , IgM را انجام دهید و اگر هر دو منفی بود و یا IgG مثبت و IgM منفی بود نگران نباشید.
 • سئوال:
  سلام خانم دکتر خواهش میکنم جواب بدید من باردارم در هفته 35هستم ودچار زیگیل ناحیه تناسلی هستم خیلی نگرانم دوبار فریز کردم هنوز ازبین نرفته ولی یکسریش از بین رفته دکتر گفت چون بارداری سیستم دفاعی بدنت پایینه به خاطر این هنوز خوب نشدی خیلی ناراحتم گفت بار سوم بعد زایمان بیا سوالم اینه من میتونم الان از واکسن گارداسیل استفاده کنم یا بعدزایمان در دوران شیر دهی میتونم استفاده کنم ؟

  جواب:
  در تمامی شرایط به غیر از دوران بارداری تجویز واکسن مشکلی ندارد. اگر فقط زگیل تناسلی دارید ولی تستهای HPV برای ژنوتیپ های پرخطر مثبت نیست نگران نباشید.
 • سئوال:
  با سلام.
  من 32 سال دارم و در هفته هشتم بارداری هستم. حدودا 5 ماه قبل از بارداری آزمایشهای IgG , IgM را انجام دادم که
  IgM=0.35 (<0.89 NEGATIVE)
  IgG=46.3 (>11 POSETIVE)
  بود ولی اکنون که در هفته هشتم بارداری هستم نتیجه IgM به صورت borderline و IgG مثبت است. و دو بار تا به حال آزمایش را تکرار کرده ام که نتیجه باز هم مشابه قبل است . آیا من مبتلا به سرخجه هستم ؟ باید چکارکنم؟

  جواب:
  به احتمال زیاد واکنش متقاطع با یک آنتی بادی دیگر صورت می گیرد چون IgG مثبت نشان دهنده مصونیت شما در برابر این ویروس هست. نگران نباشید. در صورت صلاحدید پزشکتان Rubella IgG Avidity و Rubella PCR انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام.خسته نباشید.
  اگه بارداری 24 ساله و تو هفته 38 باشه و واکسن یاداور امسال رو نزده باشه الان کار خاصی باید انجام بده؟
  تو 14 سالگی واکسن زده و الان دقیق 24 سال و شش ماهشه..

  جواب:
  اگر منظورتان واکسن گزاز است توصیه می شود که هر ده سال یکبار واکسن بوستر آن زده شود.
  ممنون
 • سئوال:
  بله منظورم واکسن کزازه ..شرمنده ذکر نکردم.. یعنی الان این باردار نیازی نداره که تا قبل از زایمانش واکسن بزنه..
  مجددا ممنونم

  جواب:
  نگران نباشید نیازی نیست.
 • سئوال:
  باسلام
  من الان سه ماهه باردارم، حدود يكماه پيش با تجويز دكترم واكسن انفولانزا زدم، سوالم اينه كه باتوجه به اينكه ميگن در سه ماهه ي دو و سه بايد تزريق كرد، الان من بايد چ كار كنم، خطري تهديد ميكنه جنينو؟؟؟ خاهشن پاسخ بديد خيلي ناراحتم، باتشكر

  جواب:
  اگر نوع واکسن از ویروس غیر فعال تشکیل شده است جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  سلام من آزمايشات قبل از باداري انجام دادم مشخص شده ك تو دوران كودكي سرخك يا سرخجه كرفته ام و خوب شده و جون دكتر زنان همون موقع دسترسي نداشتم جوابو نشون ي دكتر عمومي دادم كفته ك ب دليل اينكه سرخك داشتيد الان بريد بيش متخصص هنوز نرفتم خواستم بدونم اينكه قبلا ب سرخك يا سرخجه مبتلا شدم براي بارداري مشكلي هست يا بايد اقدامي قبل يا بعد بارداري انجام بدم

  جواب:
  نتیجه تست (Anti measels Ab (IgG, IgM) ، Rubella Ab (IgG, IgM)، (VZV Ab (IgG, IgM را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با سلام.من خانم 26 ساله هستم و قصد باردار شدن دارم و تمام آزمایش های قبل از بارداری را انجام دادم.چون در مقابل اوریون و آبله مرغان ایمن نبودم واکسن MMR را تززیق کردم ولی واکسن آبله مرغان را متاسفانه پیدا نکردم.برای جلوگیری و ایمن شدن در مقابل آبله مرغان چکار باید بکنم آیا پادتن دیگری در ایران وجود دارد تا قبل از بارداری استفاده کنم؟و اینکه بعد از واکسن MMR چقدر بعد میتوانم باردار شوم؟

  جواب:
  یک تست (VZV Ab (IgG, IgM انجام دهید و نتیجه اش را برایم بنویسید. 3 ماه بعد از تزریق واکسن
 • سئوال:
  س.من 24سالمه هفته بیست وهشت بارداری هستم تاحالافقط واکسن آنفولانزا زدم میخوام بدونم دیگه چه واکسنایی بایدبزنم.سال 87توسه مرحله واکسن زدم نمیدونم واکسن چی بودفک کنم هرده روز بود دوره اش

  جواب:
  واکسن کزاز را اگر طی ده سال اخیر نزده اید بزنید.
 • سئوال:
  سلام.ببخشید از من خواستین که آزمایشIgM,IgG رو انجام بدم من قبلا این آزمایش رو انجام دادم و دکتر متخصص گفت که احتمال اینکه تو دوره حاملگی آبله مرغان بگیرم وجود داره ولی نتیجه آزمایش رو نگه نداشتم میشه بگین چیکار باید بکنم آبله نگیرم تو حاملگی؟

  جواب:
  طی بارداری سعی کنید با افراد مشکوک به علائم سرما خوردگی همراه با تب تماس نداشته باشید.
 • سئوال:
  اگه سعی کنم از یکی از بچه های فامیل قبل بارداری آبله بگیرم مشکلی پیش میاد؟26 سالمه

  جواب:
  نیازی به این کار نیست.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید. من 32 سالمه و در هفته 29 بارداری هستم . امروز واکسن کزاز زدم . میخوام واکسن آنفولانزا هم بزنم . فاصله ایمن بین دو واکسن چقدر باشه خوبه ؟ چند روز دیگه میتونم اقدام کنم برای واکسن آنفولانزا ؟

  جواب:
  مطلب خاصی در این زمینه در رفرنس ها وجود ندارد ولی بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  من سقط داشتم اما امپول روگام بعد سقط تزریق نکردم البته در بارداری قبلم هم زمان بارداری هم بعد زایمان تزریق روگام داشتم ایا بارداری بعدی من دوباره روگام باید تزریق شود؟

  جواب:
  نگران نباشید یک تست Indirect Coomb's انجام بده اگر منفی بود جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  سلام ۲۲سالمه میخام اقدام به بارداری کنم.چه ازمایش و واکسن هایی رو باید انجام بدم؟؟

  جواب:
  باید به یک متخصص زنان و یا ماما مراجعه کنید تا با توجه به سابقه تان آزمایش ها و سونوهای مورد نیازتان را درخواست کند.
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید.حدود چهار. ماه پیش تو ماه چهار به علت سندرم ترنر سقط داشتم.یک سری ازمایشات انجام دادم دوباره برای قبل بارداری میخواستم بدونم من باید واکسن هپاتیت بزنم یا اگر بزنم دوره هاش تو دوره بارداری باشه خطر داره یا اینکه بعد واکسن تا چند وقت نمیتونم اقدام کنم.

  Rubella igg216,negativ<9
  Rubella igm<10 negativ<20
  Cmv igg>180,negativ<12
  Cmv igm11.3,negativ<18
  Toxoplasma igm4.2,negativ<6
  Hbsag0.12,negativ<0.9
  Hbsab<5 ,negativ<9
  Toxoplasma Gondi igg>400 ,negativ <7.2iu/ml


  از آنجا که واکسیناسیون هپاتیت ب در نوزادان از سال 1991 در برنامه واکسیناسیون اجباری در ایران قرار گرفته است، بنابراین بیش از 80 درصد موارد عفونت هپاتیت B در بزرگسالان مشاهده می شود. واکسن هپاتیت B شامل اجزای غیر بیماری زای آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B است. در نتیجه خطری جنین مادران را تهدید نمی کند. به علاوه اکیدا توصیه شده است که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B حتما واکسن آن را دریافت کنند. اگر سری واکسیناسیون هپاتیت قبل از بارداری آغاز شده باشد، می‌توان تزریق آن را در دوران بارداری ادامه داد.

  اگر همسر خانمی دچار بیماری هپاتیت B باشد، این خانم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و باید قبل و بعد از مواجهه با ویروس، 3 دوز واکسن عضلانی را در ماه‌های صفر، يك و ۶ تزریق کند. بعد از مواجهه با ویروس، علاوه بر واکسن هپاتیت B باید پادتن‌های اختصاصی ضد هپاتیت B هم دریافت شود.
 • سئوال:
  با سلام
  من 10 شهریور ماه واکسن mmr زدم .ولی اولین روز آخرین پریودی من 23 مهر ماه بود.
  الان هفته 14 بارداری هستم آزمایش دادم IgG من 136 بود .
  خیلی نگرانم اگه امکان داره کمک کنید ایا باید سقط انجام بدم ؟
  و خطرش برای جنینم چقدر زیاده؟
  ممنون میشم هرچه سریعتر پاسخ دهید

  جواب:
  به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان). واکسیناسیون علیه سرخک به صورت ترکیب واکسیناسیون علیه سرخک و اوریون موجود است و یا واکسن MMR (ترکیبی از سرخجه، سرخک و اوریون) از آنجا که واکسن زنده ضعیف شده است, نباید برای زنان باردار تجویز شود و باید به آنها توصیه کرد که حد اقل تا 28 روز پس از دریافت واکسن باردار نشوند.در مورد واکسن علیه سل، بی خطری تجویز آن در طول بارداری ثابت نشده است.


  چون فاصله زمانی بین بارداری و تجویز واکسن بیشتر از 28 روز هست جای نگرانی ندارد.
 • با سلام
  بسیار بسیار سپاسگزارم از پاسخ تون .
  منو از نگرانی درآوردید
 • سئوال:
  من در هفته ۲۵ بارداری دکتر برام کزاز زد و باز هفته ۳۲ گفت یاداوری و دوباره برام زد میخوام بدونم مشگلی برای جنین نداره .ممنون

  جواب:
  خیر
 • سئوال:
  سلام خسته نباشید
  من دانشجو هستم و موقع خون گیری از یه خانم Hbs مثبت خون روی دستم ریخت ، ک بلافاصله با اب و مایع شستم دستمو ، سوال اولم اینه که من رو دستم زخم نداشتم اما کنار انگشت شصتم ریش ریش هس همیشه ، آیا امکان داره به خاطر این پوسته پوسته شدن منم آلوده شده باشم ؟
  من تقریبا 36 ساعت بعد از این اتفاق واکسن هپاتیت ب زدم ، سوال دومم اینه که آیا این واکسن برای من ایمنی ایجاد میکنه و مانع الودگی میشه ؟

  جواب:
  به بیمارستان امام ، کلینیک مواجهه با عوامل عفونی مراجعه کنید تا سریعتر ایمنوگلوبولین ضد هپاتیت B را تزریق کنید.
 • سئوال:
  ببخشید یه هفته از اون موقع گذشته ، ایمنو تاثیر داره ؟
  ج: خیر

  بعد من فردا ازمایش hbs میدم ، باتوجه ب اینکه واکسن زدم و فقط یه هفته گذشته ، اگه مبتلا شده باشم توی جواب ازمایشم فردا مشخص میشه یا نه حالا زوده ؟
  ج: خیر زوده
 • سئوال:
  با سلام
  همسر من به دليل عدم اطلاع از بارداريش در هفته دوم بارداري واكسي ام ام ار و ابله مرغان ميزنه!
  الان در حدود ٦هفتش هست.
  حالا سوال من اينه كه اين بچه سالم ميمونه يا خير ؟
  يا بايد ...؟
  ممنونم

  جواب:
  توصیه می کنم خیلی سریع با یک متخصص پریناتولوژی مشورت کنید.
 • سئوال:
  سلام. من قبلا ابله مرغان نگرفتم.الان میخوام باردار شم .دکترم گفته باید واکسنشو بزنم. هرر جا رو گشتم نیست.خواهشا بگین از کجا تهیه کنم و اینکه بعد ازینکه زدم تا چند وقت نمیتونم باردار شم.

  جواب:
  برای اطمینان خاطر تست VZV IgG , VZV IgM را انجام دهید. اگر IgG مثبت و IgM منفی بود نیاز به تزریق واکسن ندارید.
 • سئوال:
  با تشکر از پاسخ شما. آزمایش LgM 0.6 بود و منفی
  ولی آزمایش 0.9 بود LgG
  طبق ازمایش دکترم گفتند باید واکسن بزنم ولی پیدا نمیکنم.اگه امکانش هست راهنماییم کنین

  جواب:
  واکسن آبله مرغان از طریق مراکز تک نسخه ای دارو قابل تهیه است
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: