Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

بارداری هفته به هفته (هفته 16 تا 28)

بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران را می توان به سه "سه ماهه" بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته 13، سه

بارداری هفته به هفته (هفته 16 تا 28)

بارداری هفته به هفته (هفته 16 تا 28)


هفته شانزدهم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

با طولي به اندازه 11 سانتي متر و وزني حدود 110 گرم كودك شما به اندازه يك گلابي بزرگ شده است! با اين حال در سه هفته آينده او به سرعت رشد خواهد كرد؛ وزن او دو برابر شده و چند سانتي متر به طول او اضافه خواهد شد. اكنون اعضاي قسمت پاييني بدن او بيشتر رشد كرده اند. سر او صافتر قرار گرفته است و چشمهاي او در جلوي صورتش جاي دارند. گوشهاي او هم در نزديكي محل نهايي شان قرار دارند. برخي از اندامهاي بدن او كه كامل تر هستند (از جمله سيستم گردش خون و مجاري ادراري) مشغول فعاليت مي باشند. قلب او روزانه در حدود 25 ليتر خون را پمپ مي كند و كل خون او چندين بار در تمام بدن او مي چرخد و در اواخر دوران حاملگي اين مقدار به حدود 190 ليتر افزايش مي يابد. پوست سر او نيز در حال شكل گيري است، هر جند موهاي او هنوز هم قابل تشخيص نيستند. چشمهاي او با اينكه بسته هستند به آرامي حركت مي كنند و حتي رشد ناخنهاي انگشتان پاي او آغاز شده است.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

آيا اطرافيانتان به شما گفته اند كه چقدر جذاب به نظر مي رسيد؟ سرخي گونه ها (ناشي از حاملگي) يك واقعيت است كه عامل آن افزايش جريان خون در سطح پوست بدن مي باشد. با تثبيت مقادير هورمونها و كم شدن حالتهاي تهوع خود شما نيز لذت بيشتري از اين دوران مي بريد. همچنين به علت كاهش شديد احتمال سقط جنين پس از هفته چهاردهم شما دلواپسي چنداني نسبت به سلامت كودك خود نخواهيد داشت و اين هم عامل ديگري براي خوب بودن حال شما است!
به زودي شما يكي از بهترين لحظات حاملگي را تجربه خواهيد كرد: احساس كردن حركت كودكي كه در شكم داريد. برخي از خانمهاي حامله اين لحظه مهيج را در هفته شانزدهم تجربه مي كنند در حالي كه اكثر خانمها بايد تا هفته هجدهم يا بيشتر منتظر بمانند. اگر اين اولين حاملگي شماست چندان دلواپس نباشيد. ممكن است اين اتفاق تا هفته بيستم هم رخ ندهد. اولين حركتهاي كودك ممكن است مثل لرزش حركت حبابهاي هوا يا حتي شبيه به درست كردن ذرت بوداده به نظر بيايند. در هفته هاي بعد شما مطمئنا لگد زدن كودك را احساس خواهيد كرد.

 

فعالیت های این هفته

حتي اگر در خانه مي مانيد براي يك آخرهفته رمانتيك برنامه ريزي كنيد؛ وقتي نوزاد شما به دنيا بيايد ديگر شما و همسرتان قادر نخواهيد بود كه يك آخر هفته را به تنهايي با هم بگذرانيد. اين موقعيت را از دست ندهيد. بيشتر از اين هم صبر نكنيد زيرا با آغاز سه ماه سوم ممكن است مسافرت براي شما بسيار خسته كننده و زجرآور شود. اگر نمي توانيد به مسافرت برويد در شهر خود بگرديد و از مصاحبت با يكديگر لذت ببريد. حتي يك شام دونفره و سينما هم مي تواند گزينه خوبي باشد!

 

 

هفته هفدهم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما حدود 155 گرم و اندازه او حدود 12.7 سانتي متر است؛ تقريبا به اندازه يك پياز بزرگ. او مي تواند مفصلهاي خود را تكان دهد و اسكلت او كه تاكنون به صورت غضروف نرم بود آرام آرام به استخوان تبديل مي شود. حس شنوايي او در حال رشد است. بند ناف او كه شاهراه حيات وي براي اتصال به جفت است هر روز محكمتر و ضخيم تر مي شود.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

با اضافه وزني كه در ناحيه بالا و جلوي بدن خود پيدا كرده ايد ممكن است گاهي اوقات در هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهيد. كفشهاي پاشنه بلند خود را كنار بگذاريد و از كفشهاي پاشنه كوتاه استفاده كنيد تا احتمال زمين خوردنتان كاهش يابد. شايد اين احساس براي شما تازگي داشته باشد كه بايد از شكم خود محافظت كنيد و اين خيلي خوب است. ضربه و آسيب به شكم شما ممكن است براي خودتان و همچنين كودكتان خطرناك باشد پس حتما در هنگام رانندگي از كمربند ايمني استفاده كنيد. براي حفاظت بيشتر كمربند ايمني را از كنار ران و كفل خود عبور داده و قفل آن را زير شكم خود محكم كنيد. كمربند ايمني نبايد از روي شكم شما بگذرد بلكه يك قسمت از بالا و قسمت ديگر از زير شكم عبور كند.

 

فعالیت های این هفته

فهرستي از نامهاي انتخابي خود براي اسم كودكتان بسازيد؛ در يك ليست ده نام را كه مي پسنديد يادداشت كنيد، از همسرتان نيز بخواهيد كه اين كار را انجام دهد. ليستهايتان را به يكديگر بدهيد و هر كدامتان هر كدام از اسمها را كه دوست نداريد خط بزنيد. اين كار را ادامه دهيد تا به يك ليست برسيد كه هر دو همه اسامي موجود در آنرا مي پسنديد. در مورد دوست داشتن يا دوست نداشتن اين اسامي با همديگر حرف بزنيد. برخي از زوجها قانونهايي را براي اسم كودكشان تعيين مي كنند؛ مي توانيد در اين موارد با هم صحبت كنيد تا به اتفاق نظر برسيد.

 

 

 

هفته هجدهم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودك شما تقريبا 14 سانتي متر (تقريبا به اندازه يك سيب زميني بزرگ) و وزن او حدود 220 گرم است. او مشغول خم كردن دستها و پاهايش است و شما به تدريج اين حركات را بيشتر و بيشتر احساس خواهيد كرد. رگهاي خوني او را مي توان از زير پوست نازك و شفافش ديد و گوشهاي او اكنون در مكان نهايي خود قرار دارند و بخشهاي بيروني گوشهاي او نيز پيدا هستند. دور اعصاب او با ميلين (كه يك پوشش محافظ از جنس چربي است) در حال پوشيده شدن است و اين فرآيند تا يكسال پس از تولد او نيز ادامه خواهد يافت. اگر كودك شما دختر است رحم و لوله هاي فالوپ او شكل گرفته و در محل نهايي خود قرار دارند. اگر كودك شما پسر است اندامهاي جنسي او قابل مشاهده هستند هر چند ممكن است در سونوگرافي ديده نشوند.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

با افزايش اشتها و اندازه دور كمر، پوشيدن لباسهاي گشادتر و راحت تر براي شما ضروري بنظر مي رسد. به دنبال لباسهاي حاملگي كه مناسب شكم برآمده شما باشند بگرديد. لازم نيست هزينه زيادي براي اين كار بپردازيد. گاهي مي توانيد از دوستان و اقوام به امانت بگيريد يا لباسي را انتخاب كنيد كه تا آخر بارداري و حتي مدتي بعد از آن قابل استفاده باشد.
ممكن است شنيده باشيد كه در 6 ماه آخر حاملگي بهتر است به طرف چپ بخوابيد. علت آن اين است كه اگر به پشت بخوابيد رحم شما به استخوان لگني فشار مي آورد بويژه اين فشار به سياهرگ بزرگ تحتاني وارد مي شود كه مسووليت بازگرداندن خون از اندامهاي تحتاني شما به قلب را بر عهده دارد. اگر به طرف چپ بخوابيد اين فشار از بين مي رود. يك بالش بين پاها يا زير كفل يا پاي خود قرار دهيد تا راحت تر باشيد.
تغييرات بسياري زيادي در سيستم قلبي- عروقي شما در حال اتفاق افتادن است و در سه ماهه دوم احتمالا فشار خون شما كمتر از معمول خواهد بود. در صورتي كه در حالت خوابيده يا نشسته قرار داريد به سرعت بلند نشويد زيرا ممكن است دچار سرگيجه شويد.
در صورتي كه تا به حال آزمايش سونوگرافي انجام نداده ايد احتمالا اين آزمايش را در اين سه ماهه (معمولا بين هفته هاي شانزدهم تا بيستم) انجام خواهيد داد. اين آزمايش بدون درد به پزشك شما كمك خواهد كرد تا ببيند كه شما چند جنين در شكم خود داريد، وضعيت رشد كودك شما را ارزيابي كند، برخي عيوب مادرزادي احتمالي را چك كند، جفت و بند ناف را بررسي كند و اينكه آيا تاريخ تعيين شده براي تولد كودك شما دقيق است يا خير؟ ممكن است شما كودك خود را در صفحه مخصوص سونوگرافي در حال حركت يا مكيدن انگشت ببينيد. هنگامي كه براي آزمايش مي رويد همسر خود را هم ببريد و يك پرينت هم از عكس فرزند خود براي گذاشتن در اولين آلبوم عكس او بگيريد! مي توانيد قبلا بپرسيد كه آيا مي توانيد دوربين هم با خود ببريد يا خير و شايد بتوانيد با يك ضبط صوت مراحل سونوگرافي را ثبت كنيد.

 

فعالیت های این هفته

خيلي عالي خواهد بود اگر بتوانيد در يكي از كلاسهاي مربوط به آموزشهاي دوران بارداري و تمرينات زايمان ثبت نام كنيد؛ در ايران فعلا اين كلاسها بصورت منسجم و همگاني ارائه نمي شود، پس جستجوي خود را از همين حالا آغاز كنيد. ممكن است بيمارستان شما كلاسهايي را برگزار كند، يا مي توانيد به توصيه هاي پزشك يا ماماي خود و يا دوستانتان توجه كنيد. وقتي زمان زايمان فرا برسد خواهد ديد كه شركت در اين كلاسها ارزش صرف وقت و هزينه را داشته است.

 

 

هفته نوزدهم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما به 320 گرم رسيده است. طول بدن او نيز از فرق سر تا باسن برابر 16.5 سانتي متر و از فرق سر تا پاشنه پا به صورت كشيده و صاف حدود 25 سانتي متر است. (در بيست هفته اول طول بدن كودك را از سر تا باسن محاسبه مي كنيم. بعد از آن طول بدن او را از سر تا نوك انگشتان پا محاسبه مي كنيم. زيرا در بيست هفته اول پاهاي كودك خميده شده و در مقابل نيم تنه بالايي او قرار گرفته اند و به سختي مي توان طول آنها را اندازه گرفت).
يك ماده چرب و سفيد رنگ بنام ورنيكس تمام بدن كودك را مي پوشاند تا از پوست او در مدت طولاني غوطه ور بودن در مايع آمنيوتيك محافظت كند. اين پوشش نرم و ليز حركت كودك در مجراي زايمان را نيز آسان تر مي كند.
عمل بلعيدن توسط كودك بيشتر انجام مي شود كه يك تمرين خوب براي دستگاه گوارش او است. او مكونيوم نيز توليد مي كند كه يك ماده چسبنده و سياهرنگ است و مخلوطي از سلولهاي مرده ترشحات دستگاه هاضمه و همچنين مايع آمنيوتيك بلعيده شده مي باشد. اين ماده در روده هاي او جمع مي شود و در اولين مدفوع او پس از تولد از بدنش خارج مي شود (البته بندرت برخي از كودكان اين ماده را در رحم يا در طول زايمان دفع مي كنند).

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

نيمي از راه گذشته است؛ تبريك! اكنون قسمت بالايي رحم در كنار ناف شما قرار دارد و احتمالا وزن شما حدود 4.5 كيلوگرم اضافه شده است. از اين به بعد ممكن است هر هفته حدود نيم كيلوگرم وزن اضافه كنيد. (اگر حاملگي را با لاغري و كسر وزن آغاز كرده ايد شايد لازم باشيد كه كمي بيشتر وزن اضافه كنيد. اگر هم حاملگي را در حالتي كه اضافه وزن داشته ايد آغاز كرده ايد شايد كمي كمتر وزن اضافه كنيد). اطمينان حاصل كنيد كه آهن به ميزان كافي مصرف مي كنيد، زيرا اين ماده بطور عمده در توليد هموگلوبين نقش دارد (هموگلوبينها بخشي از گلبولهاي قرمز خون هستند كه اكسيژن را در بدن شما جابجا مي كنند). در دوران حاملگي بدن شما به مقدار بيشتري آهن نياز دارد تا بتواند كودك در حال رشد شما، جفت و افزايش حجم خون خود شما را تامين كند. غذاهاي سرشار از آهن كه مي توانيد مصرف كنيد شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت ماهي، تخم مرغ، عدس و ديگر حبوبات، اسفناج و غلاتي كه با آهن غني شده اند، هستند.
اگر تاكنون در كلاسهاي مربوط به زايمان و تولد نوزاد ثبت نام نكرده ايد بهتر است پرس و جو را آغاز كنيد. اگر دفعه اول حاملگي شما باشد و يا بار چندم، باز هم مي توانيد از كلاس منظمي كه شما را براي سختيهاي حاملگي و زايمان آماده مي كند بهره ببريد. اينگونه كلاسها ممكن است جلسات هفتگي باشند يا بصورت يك كلاس فشرده يكروزه برگزار شوند و ممكن است شما بتوانيد با همسر يا مادر خود در آن شركت كنيد. بهتر است بدانيد كه در هفته سي و هفتم رشد كودك شما تقريبا كامل شده و شما بايد براي تولد فرزندتان آماده باشيد؛ لذا به گونه اي برنامه ريزي كنيد كه قبل از آن زمان آمادگي هاي لازم را كسب كرده باشيد.

 

 

فعالیت های این هفته

يك كار بامزه انجام دهيد: نصف دوران حاملگي شما گذشته است پس مي توانيد جشن بگيريد. ايده هاي زير ممكن است كمك كننده باشند:
- براي اينكه بيشتر لذت ببريد صابونها و شمعهاي معطر بخريد، لباس نو بپوشيد، يا خود را به يك ماساژ مخصوص خانمهاي حامله مهمان كنيد (شايد بتوانيد از همسرتان كمك بگيريد).
- براي يادگاري و تنظيم يك تقويم بارداري تاريخي، عكسهاي حرفه اي از حاملگي خود بگيريد و يا يك تصوير سونوگرافي كودك خود را قاب كنيد.
- يك كار مشترك با فرزندتان انجام دهيد: يكي از كتابهاي داستان محبوب دوران كودكي خود را بخوانيد، با هم به يك موسيقي آرام گوش دهيد، يا هديه اي براي فرزندتان بخريد.

 
نظرات

 

 • سئوال:
  با سلام
  ميزان و رينج نرمال tsh در دوره بارداري چقدر ميباشد ؟ در صورت كم كاري تيروئيد صرفا استفاده از قرص لووتيروكسين كفايت ميكند ؟

  جواب:
  Pregnant Women:
  First Trimester : 0.03 - 2.3
  Second Trimester: 0.03 - 3.7
  Third Trimester : 0.13 - 3.4
  درمان اش هم فقط لووتیروکسین می باشد.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 25 به سر می برم جواب ازمایش غربالگری در سه ماهه دوم به شرح زیر می باشد
  screening result: screen negative
  risk of downs:1in860
  risk of ntd 1in7000
  risk ofpre-eclampsia1in14
  comment: downs risk due to maternal age alone is 1in1300
  comment:not in the high risk categoryfor trisomy18(risk<1in100
  comment:not in the high riskcategoryfor slos(risk<1in100
  لطفا بنده را راهنمایی کنید منظور از آزمایش چیست برای فرزندم مشکلی پیش نمی اید
  با تشکر

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% تست شما در محدوده کم خطر است. ولی توصیه می کنم آنومالی اسکن در هفته 20-18 را انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام
  برابر سونو مجدد در هفته 1+24 گزارش سونوگرافيست حاكي از جذب كامل كيست كوروئيد پلوكسوس ميباشد . خواهشمندم مرا راهنمايي كنيد كه ديگر جاي نگراني نميباشد ؟ و چه بايد كرد ؟

  جواب:
  علامت خوبی است ولی توصیه می کنم 6-4 هفته بعد هم یک سونو دیگر انجام داده اید.
 • سئوال:
  با سلام
  میزان tsh من در آزمایش تیروئید 2.45 اعلام گردیده است . وضعیت نرمال تیروئید در دوران بارداری چگونه میباشد . خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید
  میزان d3 نیز 9 گزارش گردیده است

  جواب:
  طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  با سلام در آزمایشاتی که در روز سوم پریودی انجام دادم w.b.c من 2/74 بود آیا در صورتی که باردار شوم مشکلی برای جنین وجود دارد ؟

  جواب:
  عدد WBC را بطور دقیق برایم بنویسید، عدد فوق بی معنی است؟؟؟
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشد، به دلیل اینکه یک بار سابقه سقط در سه ماهگی داشتم دکترم 3 بار برام سونو جهت طول سرویکس نوشت در هفته 13 ، 34mm ، در هفته 15 36mm و امروز(هفته 17.5) بازهم 36mm سوالم اینه که عدد 36 تغییر نکرده مشکل سازه یا نه ؟ باید بزرگتر می شد یا همین اندازه خوبه؟ نیازی به سرکلاژ هست؟ وسوال آخر: آیا طول سرویکس باید هفته به هفته بزرگ بشه یا به یک اندازه خاص رسید دیگه تغییر نمی کنه ؟؟بازهم از زحماتتون تشکر...

  جواب:
  طول سرویکس نرمال باید بیشتر از 40 میلی متر باشد وقتی بین 40-35 میلی متر باشد اجازه سکس و سفر به بیمار داده نمی شود و توصیه می شود استراحت بیشتری کنند.
  وقتی جواب بین 35-30 باشد باید استراحت مطلق شوید.
  و زیر 30 میلی متر سرکلاژ شوید
  معمولأ با افزایش وزن جنین از طول سرویکس کاسته می شود ولی نباید طی بارداری طبیعی به کمتر از
  40 میلی متر برسد.
 • سئوال:
  سلام
  سونوگرافی من در تاریخ 91.5.11 هفته بارداری را 14 تا 14.5 هفته مشخص کرده ، ان تی 2.5 و
  ان بی نرمال بود می خواستم بدونم آیا عدد ان تی طبیعی است ؟

  جواب:
  اندازه NT تا 6+13 واجد ارزش است و بالای آن ارزش زیادی ندارد هر چند که مقدار آن در شما طبیعی است
 • سئوال:
  سلام-با سباس از زحماتتون-در سنوگرافي هفته 17 من نوشته شده {تجمع مايع در كانال سرويكال تا انتهاي ان در محاذات قسمت فوقاني وازن به ضخامت 7-8 mm و int.ossهم به قطر تقريبي7-8 mmباز به نظر ميرسد.در ضمن طول سرويكس از روي شكم و با مثانه بر 50mmميباشد.دكترم گفت سركلازم نميشه كرد-لطفا كمكم كنيد

  جواب:
  باید استراحت کنید و به تمام توصیه های پزشک ات عمل کنید.
 • سئوال:
  سلام. با تشکر بابت سايت خوبتون.
  سونوگرافی هفته 18 تا چه میزان در تشخیص جنسیت درست عمل می کند.

  جواب:
  در صورتی که دقیق باشد بالای 98% اطمینان بخش است.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشيد
  جواب تست غربالگري من در مورد سندرم داون 1 به 344 اومد و آمينو سنتز شدم سندرم داون رو رد كردند ولي ميزان الفا فتو پروتئين 6.6 kiu/ml در هفته 18 گزارش شده ميخواستم ببينم چه خطري وجود داره. با تشكر

  جواب:
  جای نگرانی ندارید.
 • سئوال:
  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من در هفته 24 بارداری هستم و 2 روز خیلی کم لکه بینی پیدا کردم و تا الان سابقه نداشتم و wbc خونم 14700 ذکر شده خیلی نگرانم وچون ایران نیستم که بیشتر مشاوره بگیرم ازتون میخوام راهنماییم کنین

  جواب:
  استراحتتان را بیشتر کنید و توصیه می کنم یک سونو انجام داده و طول سرویکس و موقعیت جفت بررسی شود.
 • سئوال:
  سلام و خسته نیاشید.من در هفته 25 بارداری هستم. غربالگری 3ماهه اول من در نسل امید در 13هفتگی انجام شد نتایج به شرح زیر می باشد:
  13932:t21
  35565:t18
  111131:t13
  و همه سونوهایی که انجام دادم خوب بود.در هفته 20 غربالگری سه ماهه دوم را با نتایج زیر انجام دادم
  down s:1:20000 negative
  NTD:1:6100 negative
  t18:1:9 positive
  SLOS:1:30 positive
  که این نتایج را با سه ماهه اول مقایسه کردن که نتیجه آخر به این شرح است
  Down s:1:100000
  T18: negative
  T13: negative
  SLOS:1:30 positive
  بنا به دلایلی این آزمایش را نپذیرفتم و به نیلو برای تکرار آزمایش در هفته 22رفتم که نتایج به شرح زیر است:
  T21: 1:1915
  T18: 1:198
  SLOS: 1:253
  NTD: 1:8134...

  جواب:
  توصیه می کنم که یک آنومالی اسکن انجام داده تا اطمینان بیشتری برای سلامت جنین تان کسب کنید.
 • سئوال:
  با سلام من 34 سال سن دارم و در هفته 26 بارداری هستم از همان ابتدا مشخص شد که دیابت بارداری دارم تا هفته 21 فقط با پیاده روی و رژیم غذایی قندم براحتی کنترل میشد حالا 4 هفته هست که 6 واحد انسولین تزریق می کنم . در ضمن روزی دو بار قندم را کنترل میکنم گاه گاهی قند بعداز غذا(2 ساعت)160 دارم ایا این برای جنین خطر نداره.این را هم بگویم تا حالا دکترم برایم آزمایش غربالگری تجویز نکرده و در سونوگرافی ظاهرا مشکلی نداشتم. لطفا مرا راهنمایی کنید

  جواب:
  اگر وزنتان تا 12 کیلو بیشتر افزایش نیابد زیاد جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  سلام ,من الان 19 هفته است که باردارم بچه دوممه,بچه اولم 4سال ونیم سنشه.اوایل بارداریم تقریباازهفته هشتم توترشحاتم خون دیدم که تحت درمان قرارگرفتم که خداروشکرخوب شدم.دکترم گفت که خونریزی به خاطرلخته روی جفت بوده.13هفته یه سونو گرفتم که بچه وجفت سالم بودن.دیروزبازیه سونوداشتم که ازاین قراربود:

  موقعیت جنین: breech
  موقعیت جفت :posterior
  میزان مایع امیونتیک:normal
  تعدادضربان قلب: 130 bpm & regular
  سن حاملگی:
  Bpd=33mm=16w+3d
  Fl=17mm=15w+1d
  Ac=84mm=14w+5d
  Hc=135mm=17w+0d
  Hl=16mm=14w+5d
  وزن تقریبی جنین : 122 grams
  دربررسی تفضیلی رشدجنین درمقایسه باسونوگرافی قبلی حدودا دوهفته تاخیرداردکه البته این...

  جواب:
  ریسک تریزومی ها را در تست های غربالگری تان را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با تشكر از سايت خوبتون و اينكه با تعهد جواب سوالارو ميدين. واقعا ازتون ممنونم.
  من امروز متوجه شدم زمان هفته بارداري من براي انجام تست غربالگري اشتباه نوشته شده. من هفته 16 بودم و در برگه معرفي به آزمايشگاه هفته 19 و و4 روز ثبت شده. به نظر شما جواب اين تست قابل استناد است؟

  جواب:
  خیر و سریعتر به آزمایشگاه مراجعه کرده تا مجدد محاسبه ریسک برایتان انجام شود.
 • سئوال:
  سلام ,ممنون ازسایت خوبتون;
  من هنوزتست غربالگری انجام ندادم یعنی دکترم درموردانجام این.تست چیزی نگفته.تاالان 2بارازمایش خون دادم یکی هفته هشتم یکی هفته سیزدهم.

  جواب:
  با پزشک تان مجددأ صحبت کنید
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید؛
  من الان در هفته 24 بارداری هستم و دردهایی در ناحیه زیر شکمم احساس میکنم.به خاطر خوابیدن روی تختخواب پهلوهام خیلی اذیت میشد و الان مدتیه که روی زمین میخوابم و هنگام بلند شدن از رختخواب درد زیر شکمم بیشتر میشه و تا چند ثانیه ادامه داره.میخواستم دلیل این دردها رو برام تشریح کنید.با تشکر

  جواب:
  اندازه طول سرویکس و موقعیت جفت را از روی سونویتان برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با سلام،
  قند ناشتای نرمال توی بارداری چه میزانه؟
  تا 100

  آیا قند ناشتای 95 نشانه دیابت بارداری؟
  خیر

  چطور باید مطمئن بشم که دیابت بارداری ندارم؟
  انجام تست GCT with 100 gr Glucose را انجام دهید

  چند درصد احتمال داره که خطری متوجه جنین بشه؟
  بابت چی؟؟؟؟

  چند درصد احتمال داره که دیابت برام بمونه؟
  شما دیابت ندارید؟؟؟؟؟

  از اول بارداری تا حالا(هفته24) 7کیلو اضافه وزن داشتم
 • سئوال:
  با سلام و تشکر از توجه شما .من در همان روز غربالگری سونوی کامل در نسل امید انجام دادم که همه موارد رو چک کردن و همه چی اندازه گیری و بررسی شد.در جواب نوشته شده علائمی از آنومالی درقلب ،CNS،معده ،سیستم ادراری ،اندامهای فوقانی و تحتانی مشاهده نگردید .علائمی از وجود مارکرهای آنومالی های کروموزومی مشاهده نشد...و بقیه مواردی که نرمال بودند.آیا این سونو با آنومالی اسکن فرق می کنه .

  با تشکر از زحمات شما

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  سلام در 13هفته و 2روز بعد از سونوگرافي ژنتيك و نرمال بودن آن در هفته 14 آزمايش ژنتيك دادم كه به گفته پزشك تست سندروم داون با توجه به سن من(28سال) در قسمت متوسط و با كمي ريسك همراهه كه براي سن من زياده براي همين توصيه به تكرار آزمايش كردند ولي جواب آزمايش دوم هنوز حاضر نشده و من بي نهايت نگرانم ، نمي دونستم كدوم قسمت از آزمايش رو بايد براتون بنويسم اگر لازمه برام بنويسيد و راهنماييم كنيد.ضمنا ازدواج ما كاملاً غريبه است و در هيچ كدام از فاميل سابقه اين بيماري وجود نداره حتي در نسل قبل .منتظر جوابتون هستم ، با تشكر .

  جواب:
  قسمتی که ریسک تریزومی ها را نوشته است را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام و خسته نباشید
  می شه لطفا یه مرکز معتبر برای انحام آنومالی اسکن معرفی کنید.
  باز هم از توجه شما نهایت سپاسگزاری را دارم.

  جواب:
  به سایت Fetalmedicine.com بخش سونوی سه ماهه دوم مراجعه کنید.
 • سئوال:
  سلام.من 20 هفته و4 روزه که باردارم,هفته 19 یه سونوداشتم که معلوم شدبچه ام اختلال رشدداخل رحمی از نوع ناقرینه داره.دکترم بهم قرص تقویتی داده ولی هنوزهم تکون خوردن بچه اموحس نمیکنم ....نگرانم نمیدونم چکاربایدبکنم,لطفاراهنماییم کنیدهنوززوده یا نه خطرناکه?

  جواب:
  فعلآ جای نگرانی ندارد ولی تا دو هفته دیگر هم حس نکردید با پزشکتان تماس بگیرید.
 • سئوال:
  سلام
  من 29 هفته هست که باردارم .با توجه به اینکه پدرم کم کاری تیرویید دارند سه هفته قبل از اقدام به بارداری آزمایش مربوط را انجام دادم که مبتلا نبودم تا ماه 6 بارداری پزشک این آزمایش را برای من درخواست نداد در ماه ششم بارداری (1ماه پیش) نتایج آن بصورت زیر بود:
  T4=13.1
  TSH=3.6
  T3=198.4
  پزشک هیچ دارویی برای من تجویز نکرده بسیار نگرانم چون شنیدم که کم کاری تیرویید موجب پایین آمدن بهره هوشی نوزاد می شود . من خارج از کشور زندگی می کنم البته آزمایشاتم در تهران انجام شده.خواهش می کنم منو راهنمایی کنید.

  جواب:
  رنج نرمال TSH در سه ماهه سوم تا 3.4 و در سه ماهه دوم تا 3.7 می باشد. چون لب مرز است جای نگرانی ندارد ولی توصیه می کنم یک مشاوره غدد انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام
  من هفته 16 بارداری هستم تست gct دادم قند ناشتام 80 بود و بعد از گلوکز 168!! خیلی خیلی نگرانم
  وزنم بالا نیست 56 کیلو هستم که از ابتدای بارداری تا الان فقط 1 کیلو اضافه کردم.نسبت به قدم اصلا اضافه وزن ندارم و نرمالم.165 cm
  اصلا فکر نمیکردم قندم بالا باشه. من باید چیکار کنم gtt رو به زودی باید بدم یا بمونه برای هفته 24
  ممنونم

  جواب:
  با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان تست مجدد در یک آزمایشگاه دیگر تکرار شود.
 • سئوال:
  سلام من هفته 29 بارداری هستم دوسه هفته قبل از اقدام به بارداری نتایج آزمایش تیروییدم بصورت زیر بود t4=8.78 ................(4.6-12.3) tsh=4.08.........................(.17-4) حدودآ1 ماه پیش درماه ششم بارداری آزمایش به درخواست خودم تکرار شد: t4=13.1...................(4.5-12) tsh=3.6.......................0.3-4 (pregnacy<2.5) پزشک برای من دارویی تجویز نکرده نگرانم که این کم کاری روی فرزندم درآینده تا÷یربدی بگذاره .مرسی

  جواب:
  احتیاج به درمان ندارید ولی توصیه می کنم یک ویزیت غدد هم شوید..
 • سئوال:
  با سلام . 23 ساله هستم و آذر 89 در 9 هفتگی یک سقط داشتم .
  اکنون باردار هستم . آخرین پزیودی 26 فروردین بود . سونوی بعد از سرکلاژم به شرح زیر بود :
  تاریخ 91.5.15
  ضربان قلب 155 با حرکات طبیعی
  سن حاملگی برابر با 16 هفته
  جفت قدامی . اکو و پارانشیم آن طبیعی
  میزان مایع آمنیوتیک طبیعی
  به توصیه پزشکم یک ماه بعد دوباره سونو دادم که نتایج این بود :
  تاریخ 91.6.29
  ضربان قلب 140 با حرکات طبیعی
  سن حاملگی برابر با 21 هفته و 6 روز
  جفت قدامی . اکو و پارانشیم آن طبیعی
  میزان مایع آمنیوتیک طبیعی
  نحوه قرار گرفتن جنین سفالیک
  یک کیست به ابعاد 11*6 م م در کوروئید پلکسوس سمت راست دیده شد .

  به...

  جواب:
  ریسک تریزومی 21 و 18 را در آزمایشات غربالگری برایم بنویسید.
 • سیما خانومی
  یکشنبه 2 مهر 1391 - 21:17
  سئوال:
  با تشکر از توجهتان دکترم هیچ آزمایشی برام ننوشته بود و من آز غربالگری رو نه در 3 ماهه اول و نه در سه ماهه دوم ندادم

  جواب:
  4 هفته بعد در سونو ا وجود کیست های فوق مجدد بررسی شود
 • سئوال:
  درهفته23 بعدازسونوگرافی میزانامنیوتیک درحدماکزیمم طبیعی است امنیوتیک ایندکس18است این موضوع فکرمرامشغول کرده دراینموردمراراهنمایی کنید متشکرم

  جواب:
  نیاز به بررسی مجدد طی دو الی 4 هفته بعد دارید.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته21بارداری هستم دو هفتهای هست که درد محدوده رحم دارم شبا موقعه خواب وقتی می خوام به طرف راست وچپ بخوابم با یه درد زیاد از خواب می پرم دکتر رفتم برام ازمایش وسونو نوشت همش خوب بود فقط یه شن ریز کلیه سمت راستم داشت معاینم شدم گفت دهانه رحمم سفه ومشکلی نیست شیاف وامپول تجویز کرد ولی من هنوز درد دارم وخیلی نگرانم راستی طول سرویکسم در هفته 17برابر36بود ممنون اگه می شه منو راهنمای کنید که چیکار کنم

  جواب:
  دردتان به احتمال زیاد مربوط به کلیه است و طول سرویکستان هم فعلأ جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  باسلام و تشكر از سايت خوبتون اطلاعات بارداري بين هفته 28 تا 31 ناقص و ثبت نشده لطفا اين 2 هفته را نيز اضافه كنيد.

  جواب:
  با تشکر از کامنت شما، مطلب فوق اصلاح گردید.
 • سئوال:
  سلام من در هفته 22هستم بعضی مواقعه در طول روز یکی دو باری سردرد دارم که خودش خوب میشه بعد از تزریق امپولی که برای جلوگیری از سقط استفاده می کنم هم سردرد دارم که اونم خودش خوب می شه نگرانم که ایا این سردردها طبیعیه یا نه از مسمومیت بارداری که امروز در موردش خوندم نگرانم .اگه می شه راهنمایم کنید

  جواب:
  نگران نباشید ولی در صورت افزایش سردرد ها با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  سلام.من الان هفته 23 بارداریم تمام شده از ماه دوم بارداری لکه بینی داشتم که 3 بار آمپول پروژسترون زدم و حدود یک ماه هم شیاف مصرف کردم.لکه بینی ها تقریبا متوقف شده بودند تا هفته قبل که مقدار خیلی کمی لکه بینی داشتم و امروز که پس از مقداری پیاده روی دوباره دچار لکه بینی شدم.لطفا مرا راهنمایی کنید باید چیکار کنم علت لکه بینی توی این سن از بارداری چی میتونه باشه؟آیا احتمال سقط وجود داره؟آخرین بار سه هفته پیش سونو گرافی انجام دادم که همه چی ok بود.

  جواب:
  موقعیت جفت و طول سرویکس را در سونویتان، برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام

  من در هفته 19 بارداری هستم
  آزمایش خونی در هفته ی 5+16 انجام دادم که نتیجش به این صورت بود:

  screening result : screen negative
  risk of down's: less than 1 in 20000 (at term(
  risk of ntd : 1 in 7000
  risk of pre-eclampsia: 1 in 25
  comment: down's risk due to maternal age alone is 1 in 1400
  comment : not in the high risk category of trisomy 18(risk<1in100)
  comment : not in the high risk category for SLOS(risk<1in100)
  لطفا منو راهنمایی کنید منظور از آزمایش چیست برای فرزندم مشکلی پیش نمی اید
  با تشکر

  جواب:
  با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده کم خطر می باشد.
 • سئوال:
  سلام 27 سالمه و در هفته 13 بارداری هستم از چند سال قبل کم کاری تیرویید داشتم و قرص لووتیروکسین را یک روز کامل و یک روز نصفه استفاده میکنم حدود 7ماه پیش tpo در ازمایشم 488 گزارش شد که متخصص غدد گفت با افزایش سن بارداری باید دوز قرص بیشتر بشه ولی پزشک زنان گفته فعلا لازم نیست دوز دارو رو بیشتر کنم !3هفته پیش آزمایش تیرویید دادم و tsh=2.4 وt4=1.3 بود این آزمایشو نشون دکترم دادم و گفت نیازی به بیشتر کردن دوز قرص نیست.. آیا همین دوز دارو برای من کافیست؟؟؟؟ خواهش میکنم منو از نگرانی در بیارید...میترسم بچم مشکلی پیدا کنه

  جواب:
  از هفته 14 به بعد ماهی یکبار TSH تان را تکرار کنید تا زمانیکه زیر 3.4 باشد نیازی به افزایش دوز دارو نمی باشد.
 • سئوال:
  با سلام و تشکر از زحماتتون
  من در هفته بیست و هفتم هستم و بالاخره به صفحه سوم از بارداری هفته به هفته سری دوم رسیدم، ولی متاسفانه تا هفته 28بیشتر توش ندیدم،درحالی که طبق فرموده شما از هفته 16 تا 30 باید توی این بخش باشه؛
  لطف زیادی به من و بقیه نومادران میکنین اگه این مشکلو رفع کنین.
  بازهم ممنونم که با این کار زیبا و کمک به تخیل ما،همه ما رو خوشحال میکنین.

  جواب:
  با تشکر از کامنت شما ، مشکل فوق رفع شده است.
 • سئوال:
  salam man dar avale hafte 21 nagahani bedune hich sabeghe dochare lake bini shodam ke ta rooze bad tabdil be khunrizi dar hade periyod) shod ke doktoram bad az sono goft poshte joft khoonrizi karde. va bad az 1 rooz dobare be lake bini tabdil shod va bad az8 rooz ghat shod.alan hodode 25rooze ke lake bini nadashtam doktoram be man javabe ghatee dar bareye elete in etefegh va inke aya alan moshkel hal shode nadad o vaghti darkhaste sono kardam ta motmaeen besham "hematom
  bartaraf shode goftan "hala age nashode bashe mikhay che kar koni
  ?!!!!
  man negaranam va dalile in amro nemidunam mishe rahnamayeem konin
  dar zemn esterahat motlagham tamum shode va doc. ejaze raftan sare karo
  behem dade
  natijeye sono ke hine khoon rizi anjam shod:
  zaraban o aminutic normal
  joft dar vazeeyate ghodami GRADE=0
  sakhtemane hipoaquic be abaade mm36*19
  dar khalfe labeye tahtani joft be nefe hematom moshahede migardad.
  bebekhshid fonte farsi nadashtam

  جواب:
  نگران نباشید. در بیشتر مواقع جفت دچار خونریزی بدون علت می شود ولی چون به پشت جفت راه پیدا کرده جای نگرانی ندارد. سعی کنید به خودتان زیاد فشار نیاورید.
 • سئوال:
  سلام من 30 سالمه و در هفته 11 باداری هستم دکتر سونوگرافی بهم گفته که nt من بالاست . میزانش 3.1 بوده من برای من خیلی نگران کننده است . خواهش می کنم کمکم کنید زوتر جواب بدید . دارم از استرس می میرم . چه مشکلی می تونه باشه ؟ علتش چی می تونه باشه؟

  جواب:
  ریسک تست های غربالگری تان برای سندرم داون چند بدست آمده؟
 • سئوال:
  سلام با تشکر از شما.من 23هفته باردارم یک هفته ای می شه که سر درد دارم درطول این یک هفته ازمایشای زیادی برای دلیل سر درد دادم ازجمله 24ساعته برای دفع پروتئین،قند،کشت وازمایش خون که جواب همش خوب ونرمال بود فشارمم دیروز12روی7وامروز 11روی7بود دکترم گفت فشارم خوبه واحتیاج به قرص فشار نیست برام استامینیفون نوشت خواستم بدونم دلیل این سر درد چیه؟ایا من باید نگران باشم که این سردررد خطرناکه؟

  جواب:
  فعلأ که همه چیز نرمال است علت آن را نامشخص کرده و بهتر است به درمان توصیه شده توسط پزشک ات عمل کنید.
 • سئوال:
  با سلام وخسته نباشید اندازه دو سوال مزاحم وقتتون میشم
  1-من الان 17 هفته و دو روزمه تقریبأ از 5-4روز قبل قسمت پهلو هام و گاهی اوقات بالای شکمم درد خفیفی داشتم که بدلیل ادامه دار بودن نگرانم کرد خواستم ببینم مشکل از چیه ؟ در ضمن الان یه مقدار بهترم
  بهتر است در صورت عدم بهبودی با پزشکتان مشورت کنید.

  2-با توجه به سن حاملگیم( 17هفته و 2روز) سونوگرافی ، جنسیت بچه رو تشخیص میده ؟
  پیشاپیش بخاطر پاسخ و وقتی که در اختیارم گذاشتید سپاسگذارم.
  بله
 • سئوال:
  باسلام وخسته نباشیدمن 34 ساله هستم والان18+4حامله هستم البته دوقلو وحاماگی دومم است یک پسر 7ساله دارمسوال من از شما این است این ازمایش خون که برای غربالگری میدهیم در دو قلویی درست جواب خواهد داد یا نه من بدون دارو حامله شدم

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  سلام جواب از غربالگری هفته 19 بارداری Risc of pre_eclampsia:greater than 1 in 5 یعنی چی؟ایا باید دارو مصرف کنم ؟چه دارویی؟

  جواب:
  باید مواظب فشار خون ، مصرف نمک ، مصرف ترشی، دفع پروتئین از ادرار و ورم باشید.
 • سئوال:
  سلام با توجه به جواب از غربالگری که براتون نوشتمRisc of pre_eclampsia:greater than 1 in 5 دکتر برام ویتامین ای و اسپرین بچه تجویز کرد. ایا حتما باید دارو ها رو مصرف کنم؟ یا میشه با رژیم کم نمک و ... پیشگیری کنم ؟در ضمن دفع پروتئین از ادرار چیه؟ و چه طور میتونم بفهمم و ایا خطرناکه؟ با تشکر

  جواب:
  بله ، رژیم هم رعایت کنید.
  نگران آن نباشید در صورت لزوم پزشکتان آزمایش ادرار درخواست می کند.
 • سئوال:
  سلام طول سرویکس من در هفته 13 بارداری نوشته بود طول سرویکس به روش ترانس ابدومینال 5cm است ایا این طول سرویکس طبیعی است؟

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 17 بارداری هستم دکتر برایم سونو آنومالی نوشته میخواستم بدونم این سونو رو در هفته چند بارداری انجام بدم که دقیق باشه؟

  جواب:
  هفته 20-18
 • سئوال:
  سلام برای تعیین جنسیت چه هفته ای مناسب هستش؟ من هفته 16 بارداریم ودکترم گفتن هفته 18 برم واسه سونو ولی خیلی نگران جنین هستم دایم فکر میکنم زنده نیست

  جواب:
  اینقدر نگران نباشید همان هفته 18 سونو انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام
  ممنون بابته پاسخ گوییتون
  میخواستم درباره گرید بدونم
  تو 18هفته و4روز گرید 1 بوده
  آیا طبیعی هست؟
  خیر

  رنج نرمال گرید چنده؟
  زیر 25 هفته باید صفر باشد. ولی بهتر است مجددأ یک ماه بعد سونو شوید.
 • سئوال:
  سلام قرص کلسیم فورت جوشان در بارداری مشکلی ندارد؟ دکتر برای من روزی 1 عدد نوشته اما شنیدم بعضی دکترها گفتند برای جنین خطر دارد ایا خطر دارد یا نه؟ممنون

  جواب:
  خیر
 • سئوال:
  با سلام
  من در سونوی ماه19 متوجه 2 کیست 10mm در شبکه کرویید جنین شده اند.همچنین nt=2.5mm و NBL=5.4
  تست غربالگری پایان 3ماهه بصورت زیر بوده
  trisomy 21: 1:6739
  trisomy 18: <1 :30000
  SLOS <1:30000
  NTDS 1:8134
  جواب غربالگری را چطور ارزیابی میکنید؟
  با قدرت اطیمنان 80% در محدوده کم خطر است.

  با توجه به اینها کیستها چند درصد خطرناک است؟ آمنیوسنتز انجام دادم ولی جوابش هنوز نیامده.جوابش چند درصد قابل اطمینانه؟
  اگر جواب آمنیوسنتز نرمال باشد با اطمینان 99.8% جنین از نظر اختلال کروموزومی مشکلی ندارد.

  باتشکر زیاد
 • سئوال:
  ممنون از پاسخ دهی سریعتون.شما با توجه به نتیجه غربالگری چند درصد احتمال میدید جواب آمینو خطرناک باشه؟

  جواب:
  بهتر است سئوال قبلی تان را هم به سئوال جدید اضافه کنید.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید به خاطر مطالب مفیدتون. من در هفته 21 هستم و گاهی اوقات مخصوصا وقت بلند شدن از تختخواب احساس درد نسبتا شدیدی در ناحیه تناسلی میکنم میخواستم بدونم طبیعیی یا مشکلی دارم

  جواب:
  بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  چرا سوال منو ج ندادید؟
  تا آماده شدن جواب آمینو شما با توجه به غربالگری چقدر احتمال میدید مشکلی نباشه؟
  2-اگه برم سونو و کیست ها کوچکتر شده باشند یعنی مشکلی نیست؟

  جواب:
  سئوال اولتان را کامل برایم بنویسید.
 • سئوال:
  با سلام من الان در هفته 23هستم.میشه جواب آزمایش غربالکری در هفته 16+5رو تحلیل کنیدبرام؟
  screening result=screen negative
  risk of downs=1 in99000
  risk of ntd=1 in 3700
  risk of pre_eclampsia=1 in 55
  comment=downs risk due to maternal age alone is 1 in 1400
  comment=not in the high risk category for trosomy 18(risk<1 in 100)
  comment=not in the high risk category forS SLOS(risk<1 in 100)
  comment=since a BPD was recorded,anencephaly has been excluded and the risk of NTD given is for spina bifida alone

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک شما در محدوده کم خطر می باشد.
 • سئوال:
  با سلام
  من در هفته26 بارداریم در هفته 19 ،تست سلامت جنین( آنومالی ) انجام دادم که همه چیز خوب بود در این سایت متوجه شدم که طول سرویکس باید 40 باشد اگر بین 35-40 باشد اجازه سکس و مسافرت نباید داشت . این درحالی است که خود رعایت همه چیز را دارم و این طول در سونو من 37 اعلام شده است .
  آیا جای نگرانی است ؟ چه باید کرد؟
  متشکر از شما

  جواب:
  همان توصیه ها را رعایت کنید.
 • سئوال:
  با سلام
  من در سونوی ماه19 متوجه 2 کیست 10mm در شبکه کرویید جنین شده اند.همچنین nt=2.5mm و NBL=5.4
  تست غربالگری 16 بصورت زیر بوده
  trisomy 21: 1:6739
  trisomy 18: <1 :30000
  SLOS <1:30000
  NTDS 1:8134

  شما با توجه به نتیجه غربالگری چند درصد احتمال میدید جواب آمینو خطرناک باشه؟
  1 درصد

  ممکنه جواب آمینو بد باشه ولی در سونوهای بعدی کیست ها از بین بره؟
  جواب امنیو قطعی بودن و اگر مثبت باشد باید جنین سقط شود.


  با تشکر
 • سئوال:
  این نتیجه سونوگرافی 3/8/91 هستش :
  یک جنین زنده دارای حرکت و ضربان قلب در حفره اندومتریال دیده شد.(female)
  سن آن بر حسب bpd=36mm و fl=23mm معادل 17 هفته و 1 روز می باشد.
  میزان مایع آمنیوتیک نرمال است.
  پرزانتاسیون جنین Variable می باشد.
  جفت در وضعیت Anterior است.
  تاریخ تقریبی زایمان 92/1/10 می باشد.
  ناهنجاری عمده جنینی دیده نشد.
  وزن تقریبی جنین 175gr است.

  از کل این سونو من فقط سن بارداری ، جنسیت جنین ، تاریخ زایمان و وزن جنین رو متوجه شدم. اگر درباره مابقی توضیح بدید یعنی چی ممنون میشم.

  ضمناً من برای آزمایشات غربالگری سه ماهه اول دیر اقدام کردم و جنین بزرگتر از حد مجاز برای این...

  جواب:
  سونویتان خوب است.
  • سئوال :
   جنین بزرگتر از حد مجاز برای آزمایشات مربوط به سندروم داون ... بود ... آیا باز هم میتوانم آزمایشی برای تشخیص سلامت نوزاد داشته باشم؟ چه زمانی؟

   ممنون از پاسختان

   جواب:
   هفته 15 و آنومالی اسکن در هفته 20-18
 • سئوال:
  با سلام
  1-الان تو هفته ی 22 هستم و وزن پیش از بارداریم 52 کیلو (قد:157سانتی متر)بود. الان تقریبا 57 کیلو هستم و تفاوتم با قبل از بارداری شکم بزرگ شدمه!احساس می کنم بیش از حد بزرگ شده و همین طور داره جلو میره! به نظرتون خیلی وزنم زیاد نشده؟!(در حالی که تغذیه ام بیشتر از قبل نیست)
  خیر

  2- یه مرکز سونوگرافی خوب برای تعیین جنسیت لطفا معرفی کنید(تو چه هفته ای نظر قطعی میشه داد؟)هفته 14 و هفته18 (برای بررسی هماتوم رفته بودم!) دو تا نظر مختلف دادن اول گفتن پسر بعد دختر
  به سایت Fetalmedicine.com مراجعه کنید.
 • سئوال:
  من در سونوی ماه19 متوجه 2 کیست 10mm در شبکه کرویید جنین شده اند. و دکتر برایم آمینو نوشته که هنوز جوابش نیامده.همچنین nt=2.5mm و NBL=5.4
  تست غربالگری 16 هفتگی ام بصورت زیر بوده
  trisomy 21: 1:6739
  trisomy 18: <1 :30000
  SLOS <1:30000
  NTDS 1:8134

  تا آماده شدن جواب آمینو شما با توجه به غربالگری چقدر احتمال میدید مشکلی نباشه؟
  99%

  2-اگه برم سونو و کیست ها کوچکتر شده باشند یعنی مشکلی نیست(حتی اگر جواب آمینو بد باشه)؟
  به احتمال زیاد
 • سئوال:
  slam man 20 hafte bardaram javabe azmayesham ntds;1;107 moshkeli nadaram

  جواب:
  1- یک هفته بعد از آزمایش اول تست AFP را تکرار کرده و ریسک جدید را برایم بنویسید.
  2- یک انومالی اسکن با فوکوس بیشتر بر روی Distal Sacrum انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام سوال من درمورد سن حاملگیمه .من روز دقیقه لقاح هم رو میدونم .الان در هفته ۱۰ هستم ولی اگر بخوام از روز اول آخرین پریودم حساب کنم میشه ۱۲ هفته . لطفآ منو راهنمایی کنید که من الان باید ازما یشهایی که مربوط به هر ماه است را طبق زمان واقعی که سن جنینم (۱۰ هفته ) انجام بدم یا باید روز اول آخری پریودام رو مبنای آزمایش هایم قرار دهم (۱۲هفته ؟
  روز اول آخرین پریودتان

  برای مثال من آزمایش سونوگرافی در هفته ۱۲ داشتم که این هفته نرفتم انجام بدم چون طبق حساب خودم ۱۰ هفته م بود .
  باتشکر من از استرالیا مزاحمتون میشم .
  حتمآ تست را زودتر انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام و تشکر من در هفته 19 بارداری هستم و در خواب خیلی کش و قوس میکنم اصلا هم دست خودم نیست آیا ممکنه این حرکات باعث بشن بند ناف دور گردن جنین بیافته؟ خیلی نگرانم مرسی از پاسخگویی

  جواب:
  خیر
 • سئوال:
  سلام من هفته 21 بارداری هستم به خاطر عفونت ادراری دکتر سیفکسیم 400 داد ایا برای جنین ضرر دارد؟
  خیر

  در ضمن تری گلسرید من بالا رفته 246 در صورتی که قبله بارداری همه چیز نرمال بود ایا افزایش تری گلیسرید مربوط به بارداری میتواند باشد؟
  بله

  ایا این افزایشTG برای جنین ضرر دارد؟
  خیر

  ممنون
 • سئوال:
  باسلام.من خانمی 35 ساله هسته که فرزند دومم را ازطریق میکروباردارشدم والان هفته 21هستم.غربالگری من دسه ماهه اول ازنظر تریزومی 21 مثبت شدوغربالگری دوم راچون زودتر از 15 هفتکی دادم مثبت شدولی باریسک کمتر.بدلیل ترس سقط حاضرنشدم امینوسنتز بدم.درهفته 20یک سونو چهاربعدی سلامت جنین دادم که دکتر گفت مشکلی ازنظر داون ندارم.آیا میتوانم به همان اکتفا کنم یا من جنین داون دارم؟توروخداکمکم کنید.

  جواب:
  ریسک تریزومی 21 را در هر دو مرحله بنویسید و در کدام مرکز انجام شده است.
 • سئوال:
  با سلام
  من در هفته 27 بارداری هستم3 روز پیش آزمایش دادم که جواب به صورت زیر است:
  FBS: 85
  BS 1 hpp: 140
  TSH: 0.802
  Free T4: 0.80
  آیا جواب نرمال است؟

  جواب:
  فقط قند یک ساعته تان کمی بالاست و کمی مراعات رژیم غذایی را بکنید.
 • سئوال:
  با سلام.با توجه به اینکه قدم160 و وزنم در هفته 19بارداری70کیلوگرم شده آیا اضافه وزنم برای جنین خطرناک نیست؟لطفا در مورد مسمومیت های حاملگی توضیح دهید.با تشکر

  جواب:
  بله به مقاله مسمومیت باردرای در قسمت برای بارداران مراجعه کرده و آنرا بدقت بخوانید.
 • سئوال:
  با سلام واحترام
  در روزهای قبل ازتون خواستم یک مرکز سونوگرافی دقیق بهم معرفی کنید و شما آدرس سایتFetalmedicine.com
  را در جواب نوشتید. البته این سایت حاوی اطلاعات بسیار خوبی بود و من تونستم با مقایسه نتیجه غربالگری کودکم با اطلاعات مندرج در سایت جواب بسیاری از سوالام بگیرم. ولی این مرکز توی لندنه!!!
  لطفا یه مرکز سونوگرافی بسیار دقیق در تهران بهم معرفی کنید.
  با تشکر

  جواب:
  به قسمت Scan 11-13 و ایران در همان سایت بروید
  یا این آدرس
  https://courses.fetalmedicine.com/lists/web در قسمت کشور ایران را وارد کنید.
  انشاءاله در ایران هم در این سایت سونولوژیست پیدا کنید؟؟؟؟؟؟؟؟
 • سئوال:
  سلام ایا ممکن است طول سرویکس که در هفته 13 5سانتی متر بوده در هفته 22 بارداری کاهش زیاد پیدا کند من ماهیچه های اطراف وازن درد میکند دکتر گفته ممکن است طول سرویکی کم شده باشد

  جواب:
  بله سریعأ چک اش کنید.
  • سئوال:
   من سه روز دیگر نوبت سونوگرافی دارم تا ان موقع چه کار میتوانم بکنم؟خیلی نگرانم

   جواب:
   بابت چی نگرانید؟ سئوال قبلی تان؟؟؟؟؟
 • سئوال:
  سلام آیا مصرف قرص کلسیم جوشان در بارداری ضرر دارد؟ چون من نمیتوانم هر روز لبنیات مصرف کنم و میترسیم با کمبود کلسیم مواجه شوم.
  خیر مشکلی ندارد.

  برای پیشگیری از پره اکلامبسی چه باید کرد؟
  به مقاله مسمومیت بارداری در بخش برای بارداران مراجعه کنید.
 • سئوال:
  ایا سرفه های شدید در ماه 5 بارداری میتونه به جنین اسیب بزنه؟ از قبل بارداری تنگی نفس داشتم الان سرفه هام خیلی شدید شدن

  جواب:
  خیر ولی باز هم با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  ایا با انومالی اسکن در هفته 19 میتوان به ناهنجاریهای جنین پی برد؟
  با ترکیب تست های غربالگری تا حدود 95% اختلالات قابل تشخیص است.

  کلا انومالی اسکن برای چه کسانی باید انجام شود؟
  تقریبأ برای همه
 • سئوال:
  با سلام
  جواب آمنیو سنتز نهایتا چند روزه آماده میشه؟دارم از نگرانی میمیرم.الان 18 روزه هنوز نیومده

  جواب:
  بین 2 الی 3 هفته
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 20 بارداری هستم بعضی مواقع ناف و اطراف آن خیلی درد میگیرد آیا این درد طبیعیست یا نشانه مشکلی میباشد؟

  جواب:
  ناشی از کشیدگی پوست است و جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  سلام
  حد نرمال قند ا ساعت بعد از 75 گرم گلوکز جقدر است؟

  جواب:
  تا 135
 • سئوال:
  باسلام.ازنظر تریزومی21
  اولی در آز.الزهرا خزانه بخاریی 1:140 وسقفش 310 بود ودومی درنیلو که1:221 وسقفش250 بود.البته دومی رودراول هفته 14 دادم.درضمن من اونموقع ازآمپول و شیاف پروژسترون استفاده میکردم.

  جواب:
  به هر حال باید آمنیوسنتز شوید تا خیالتان راحت شود.
  احتمال اینکه ترکیبات پروژسترون منجر به اختلالال در هورمونها شده باشد زیاد است و به احتمال 99.5% جواب آمنیوسنتز شما نرمال خواهد بود.
 • سئوال:
  سلام
  من در هفته ۲۲ بارداری هستم از malaysia
  و چند هفته ای است که دچار عفونت شدم که تکه ای و سفید رنگ است
  و همراه با خارش زیاد.
  با مراجعه به دکتر ۲ بسته قرص به من دادند که گفتند در واژینال استفاده شود 1-( Fluomizin 1omg)
  2-(Gynoflor ) بعد از گذشت ۱۲ روز که قرصها تمام شد
  من هنوز مشکل ترشح را دارم اما خیلی کم و زرد رنگ اما موقع پاک کردن با دستمال متوجه میشم و خارش هم بعضی مواقع و خیلی کم است
  و بعضی مواقع یه مایع ابکی از من خارج میشه و یکم بوی سیر میده و کاملا شبیه آب است.
  من خیلی نگرانم برای جنین مشکلی پیش بیاد
  اولین فرزند من است و پسر.
  لطفا من را راهنمایی کنید!

  جواب:
  در صورت صلاحدید پزشکتان یک سونو و یک کشت واژن انجام داده تا در صورت وجود عفونت مجدد درمان را ادامه دهید.
 • سئوال:
  سلام من یه سوال پرسیدم خواهش می کنم جواب بدید

  جواب:
  اگر جوابتان را نگرفته اید مجدد سئوالتان را تکرار کنید.
 • سئوال:
  با سلام
  الان اول هفته 25 هستم و بارداری اولم هست و در سونو هفته 18ام پرزانتاسیون بریج اعلام شد و تا حالا همه سونوها و نتایج خوب بودند.از اول بارداری تا اول ماه شش 8 کیلو اضافه کردم.تحرک جنینم خیلی کمه در حد زدن نبض و یا ترکیدن حباب خیلی نگرانم ایا مشکل جدی وجود دارد؟

  جواب:
  اگر سونوهایتان تاکنون نرمال بوده است نگران نباشید.
 • سئوال:
  سلام .من هفته 11 بارداری هستم.هفته 8 طول سرویکس 33 بود.دکترم تاکید کرد که هفته 12 سرویکس باید چک شه که ببینیم نیاز به سرکلاژ داره یا نه! میخواستم بدونم چه کارهایی باید انجام بدم تانیاز به سرکلاژ نباشه؟
  سکس نداشته باشید و استراحتتان را بیشتر کنید.

  و اینکه ایا انجام سرکلاژ برای جنین خطرنداره؟
  خیر

  لطفا مثل همیشه زود جوابمو بدین..ممنون
 • سئوال:
  سلام من در هفته 19 بارداری هستم طول سرویکس 28MMبود و 3روز قبل سرکلاژ شدم
  الان میترسم سرفه کنم بخیه ها باز بشه
  تا آخر بارداری باید راه نرم؟
  خیر بعد از مدتی با اجازه پزشک اجازه حرکت دارید.

  آیا امکان سقط وجود داره؟
  با انجام سرکلاژ امکان سقط کم می شود

  چا اقداماتی باید انجام بدم؟توروخدا کامل راهنمایی کنید 23سال دارم اولین بارداریه سابقه سقط هم نداشتم
  سکس نداشته باشید و استراحتتان را بیشتر کنید.
 • سئوال:
  Salam ba trisomy 21;1.34 cheghadr Javabe amino khob hast

  جواب:
  با احتمال 97% جواب آمنیوسنتزتان نرمال است.
 • سئوال:
  سلام طول سرویکس من ذر هفته13 5cmوالان در هفته23 3/6cmشده ایا این طول سرویکس در هفته 23 طبیعی است یا کم است؟
  با افزایش وزن جنین طول سرویکس کاهش می یابد. کمی زیادی کاهش یافته

  چرا این قدر نسبت به قبل کم شده؟اگر کم است چه کار باید بکنم؟خیلی نگرانم ممکن است زایمان زود رس داشته باشم؟
  استراحت بیشتری داشته باشید ، سکس نداشته باشید و چیز سنگین بلند نکنید و طولانی مدت در ماشین ننشینید.
 • سئوال:
  ببخشید جفت فوندال انتریور یعنی چه؟ایا طبیعی است؟

  جواب:
  یکی از محل های قرار گیری طبیعی جفت می باشد.
 • سئوال:
  با سلام
  الان در هفته 23 بارداریم تست غربالگری در هفته هجدهم انجام دادم می خواستم نظر شما را هم بپرسم ممنون می شم اوایل بارداریم خیلی آب هویج خوردم و بعد متوجه شدم خوب نبوده خواهش می کنم جواب بدید.
  screening result : screen negative
  risk of down:less than 1 in 20000
  risk of ntd:1 in 4800
  risk of pre-eclampsia :1 in 70
  comment:downs risk due to maternal age alone is 1 in 1000
  comment:since a BPD was recorded,anencephaly has been excluded and the risk of NTD given is for spina bifida alone.

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده خطر کم بوده
 • سئوال:
  ببخشید طول سرویکس من که هفته 23 3/6cmشده با استراحت بیشتر میشود؟
  بیشتر که نمی شود بلکه کمتر دیگر نمی شود.

  باید استراحت مطلق شوم؟
  فعلأ خیر

  لطفا بیشتر راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون
 • سئوال:
  ببخشید طول سرویکس من هفته23 3/6cm شده گفتم با استراحت بیشتر میشود شما گفتید بیشتر که نمیشودبلکه کمتر دیگر نمیشود این یعنی چه؟ یعنی دیگر تا اخر بارداری کمتر نمیشوددیگر طول سرویکس؟

  جواب:
  می تواند در همین حد ثابت بماند در صورت رعایت تمام نکات
 • سئوال:
  با گذشت 10 روز از سرکلاژ می تونم کارهای روز مره رو انجام بدم مثل دستشویی رفتن،نشستن روی صندلی،غذا درست کردن؟
  ممنون

  جواب:
  با صلاحدید پزشکتان بله می توانید از استراحت مطلق خارج شوید.
 • سئوال:
  بیهوشی هنگام سر کلاژ روی زایمان زودرس تاثیر داره؟
  خیر

  باید هنگام زایمان سزارین کنم چون سرکلاژ شدم؟
  با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 17 بارداری هستم. ولی فقط یک کیلو اضافه وزن داشتم (زیر حد نرمال در دفترچه بهداشت). در سونویی که یک هفته پیش انجام دادم جنین سالم بود ومشکلی نداشت. آیا باید نگران باشم؟

  جواب:
  به هر حال سعی کنید با رژیم غذایی درست وزنتان را افزایش دهید.
 • سئوال:
  با سلام.من در هفته22حاملگی هستم.اطلاعات سونوی آنومالی ام بدین شرح است.
  پرزانتاسیون سفالیک رویت میگردد.
  LMP= 21-22
  ضربان قلب جنین144
  میزان مایع آمنیوتیک طبیعی
  جفت در موقعیت خلفی و گرید صفر می باشد
  جنسیت مذکر
  وزن456گرم
  طول سرویکس29میلیمتر
  آنومالی قابل DETECTسونوگرافیک در کرانیوم،توراکس،جدارشکم،اندامها و دستگاه ادراری مشاهده نشد.
  نتیجه حاملگی تریمستر دوم به شرح فوق
  حالا نگرانی زیاد من برای طول سرویکسه که البته دکترم 15آمپول PROLUTONبرام تجویز کرده ولی بازم نگرانم.تو رو خدا منو راهنمائی کنید که چیکار کنم.

  جواب:
  استراحت بیشتری کنید و به هیچ وجه سکس نداشته باشید و از بلند کردن چیزهای حتی یک کیلویی خودداری کنید. حتمأ آمپولها را سروقت تزریق کنید.
 • سئوال:
  سلام من یک بار هفته 13 سونوی ntدادم همه چیز خوب بود یکبار هم هفته 23 سونوگرافی معمولی که در هر 2 سونو نوشته بود صورت جمجمه اندام های فئقانی وتحتانی شکم ستون فقرات و 4 حفره قلب نرمال است اما در هیچ کدام از سونوگرافی ها از معده کلیه وکبدوبقیه اندام ها حرفی نزده چرا؟ایا باید برای اطمینان از سلامت جنین سونو 3 بعدی بروم یا با همین 2 سونو میتوانم از سلامت جنین مطمین باشم؟

  جواب:
  بستگی به نظر پزشکتان و ریسک تست های غربالگری تان دارد.
 • سئوال:
  با سلام
  من در هفته 19 بارداری هستم.می خواستم بپرسم احساس پر بودن مثانه نشانه ی عفونت مثانه است یا خیر؟
  خیر

  آیا مصرف کپسول آموکسی سیلین می تواند مفید باشد؟
  بدون مشورت پزشکتان دارویی مصرف نکنید.
 • سئوال:
  اوریون در سه ما هگی خطرناک است؟

  جواب:
  تاکنون ثابت نشده که اوریون دوران بارداری شدید تر و با مشکلات بیشتری برای جنین همراه باشد.
 • سئوال:
  با سلام. چطور میشود قرص آهن را ناشتا خورد ولی تهوع نداشت؟ من الان یک هفته است قرص آهن را شروع کردم ولی صبح ها تهوع دارم. درمانش چیست؟ درضمن هفته 18 بارداری می باشم

  جواب:
  بهتر است همراه با غذا در موقع ناهار یا شام بخورید و بعدش هم یک میوه از گروه مرکبات بخورید.
 • سئوال:
  سلام. خسته نباشید. هفته 20 هستم و دیروز سونو انجام دادم. یک جمله انتهای گزارش سونو نوشته شده که نگرانم کرده. ممکنه بفرمایید معنی این جمله چی هست؟
  the mean uterine artery PI is high wich increase the risk of IUGR and preeclampsia
  متوجه معنی PIنمیشم.
  ضمنا من در بارداری قبلیم مسمومیت حاملگی داشتم و آسپیرین مصرف میکنم.
  ممنون میشم جواب بدید.

  جواب:
  احتمال مسمومیت بارداری در این حاملگی هم زیاد است. سریعتر به پزشکتان مراجعه کنید.
 • سئوال:
  سلام ایا با انومالی اسکن میشه به نقص عضو یا نا هنجاری جنینی پی برد؟
  بله

  در چه هفته ای بهتره انجام بشه؟
  19
 • سئوال:
  با سلام و خیلی تشکر از شما.
  1)من هفته 27 هستم و تا کنون لک بینی و مشکل خاصی نداشتم آیا رابطه جنسی ممنوع است؟
  با پزشکتان مشورت کنید با توجه به طول سرویکس و موقعیت جفت در این مورد تصمیم گرفته می شود.

  2)من قدم 155 و قبل از بارداری 60 کیلو بودم و الان 75 کیلو هستم خیلی اضافه وزن کردم آیا واسه نی نی خطرناکه؟چیکار کنم رزیم بگیرم؟
  بهتر است مواظب رژیم غذایی تان باشید.
 • سئوال:
  باسلام
  قبلا گفته بودم کیست 10mکرویید داشتم که آمینو سنتز شدم و خدارو شکر جواب نرمال بود.جدیدا تحت نظر دکتر دیگری رفتم.سونوی قبلیم که دید گفت باید سونوی 3 بعدی بدم تا مشخص بشه نوع کیستا خوبه یا بد و اینکه از بین میره یا نه.به نظر شما با توجه به جواب آمنیو لزومی به این کار هست و ممکنه کیست ها هنوز خطر ناک باشن؟

  جواب:
  به هر حال در حالت نرمال اگر مشکلی وجود نداشته باشد این کیست ها باید تحلیل روند. بنابراین بهتر است مجدد آنرا چک کنید.
 • سئوال:
  سلام.
  خیلی ممنون از سایت بسیار مفیدتون.
  من تو هفته ی 16 بارداری هستم.هنوز جنین تکان نمیخوره منم همش نگرانم بعضی وقتا شک میکنم که نکنه اتفاقی برای بچه افتاده می دونم که تا چند هفته ی دیگه هم شاید تکان ها شو حس نکنم ولی میخواستم یه روشی به من بگین که از زنده و سالم بودنش مطمئن شم.
  پیشاپیش ممنون از پاسختون.

  جواب:
  نگران نباشید هنوز زود است ولی بهترین روش اطمینان از سلامت جنین در این مرحله سونو می باشد.
 • سئوال:
  با سلام من ازمایش غربالگریم به شرح زیر است.
  Trisomy21- 1:34
  Trisomy18_ <1:30000
  Slos- <1:30000
  Ntds- 1:691
  Afp_51.3 -1.74
  Hcg- 142.06 -4.85
  Ue3-4.7 -1.60
  Inhibina -900-4.64
  با این جواب دکترم گفت نمی خواد امینو بشی من خیلی نگرانم که گفت برو سونو سه بعدی که جوابش
  Ac 189.7mm
  Ga 23w5d
  Edd 02/04/2013
  Fl 36.9mm
  Ga 21w5d
  Edd 16/04/2013
  Efw2 574g
  Sd 84g
  Ga 23w0d
  Edd 07/04/2013
  Efw1 551g
  Sd 85g
  Ga 22w6d
  Edd 08/04/2013
  Bpd 62.1
  Ga 25w1d
  Edd 23/03/2013
  Fhr normal
  Placenta .anti
  Af.normal
  طبق نظر سونو گراف هیچ علایمی از سندم دان مشاهده نشده بازم نگرانم نظر شما چیست با این جواب ها و چند درصد احتمال سندم دان هست تو رو خدا جواب دهید خیلی نگرانم

  جواب:
  به هر حال تصمیم پزشکتان مهم است ولی من طبق توصیه آزمایشاتتان که اگر در مرکز معتبری انجام شده باشد توصیه به انجام آمنیوسنتز و یا حداقل یک مشاوره ژنتیک می کنم.
 • سئوال:
  سلام . ممنون از سایت عالیتون .خواهش می کنم پاسخ بدید واقعا نیاز به انتخاب درست با مشورت شما دارم نمی دونم کدوم راه رو انتخاب کنم لطفا کمکم کنید در هفته 20 بارداری کیسه آبم سوراخ شد و دکترم نظر به ختم بارداری داد زیرا از عفونت احتمالی می ترسید ولی دکتر دیگری نظر به استراحت مطلق داد همراه بامصرف بالای مایعات و مصرف آنتی بیوتیک.التماس می کنم کمکم کنید تا انتخاب درستی داشته باشم. هفته 20 : جفت خلفی تحتانی با گرید 1 تا مجاورت Int/Os کشیده شده است.
  BPD=44mm
  HC=171mm
  AC=153mm
  FL=31mm
  FHR منظم و '158
  منطبق بر Int/Os کانون هایپواکو کوچکی(کمتر از 10mm) مشهود است(هماتوم کوچک)
  کانون‌های...

  جواب:
  به نظر توصیه پزشک دومتان صحیح تر است و اگر نشت مایع آمنیون قطع شود جای امیدواری است ولی در طول بارداری به شدت مواظب عفونت واژینال و ادراری و حجم مایع آمنیون باشید و دائمأ آنرا کنترل کنید.
 • سئوال:
  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من الان تو هفته 27 بارداری هستم و هفته قبل ازمایش گلوکز دادم که نتیجه بصورت زیر بود
  ناشتا: 83
  1ساعت بعد گلوکز: 183
  2ساعت بعد گلوکز: 155
  3ساعت بعد گلوکز: 85
  میشه بگید قند خون من نرمال هست یا نه؟با تشکر

  جواب:
  کمی بالاست تحت صلاحدید پزشکتان تحت رژیم قرار بگیرید.
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: