Loading...
مشاوره

پاسخ به سوالات پزشکی شما

چه تفاوتی بین تست های غربالگری دوران بارداری و دوران نوزادی وجود دارد؟

تست های غربالگری دوران بارداری بیشتر جهت پی بردن به اختلالات کروموزومی مهمی که منجر به عقب ماندگی ذهنی می...

بارداری هفته به هفته (هفته 29 تا 40)

بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران را می توان به سه "سه ماهه" بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته 13، سه

بارداری هفته به هفته (هفته 29 تا 40)

بارداری هفته به هفته (هفته 29 تا 40)

 

هفته بیست و نهم

 

 

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

اكنون وزن كودك شما حدود 1100 گرم و اندازه او كمي بيشتر از 38 سانتي متر است. ماهيچه ها و ريه او به رشد خود ادامه مي دهند و سر او بزرگتر مي شود تا با مغز در حال رشد او (كه در حال ساختن ميلياردها سلول عصبي است) هماهنگ شود. با اين سرعت بالاي رشد نبايد تعجب كرد كه نيازهاي غذايي كودك شما در اين سه ماهه به حداكثر مقدار خود مي رسند. براي اينكه نيازهاي غذايي خود و كودكتان را به خوبي تامين كنيد، به مقادير زيادي پروتئين، ويتامين C، اسيد فوليك، آهن و كلسيم نياز داريد. اسكلت كودك شما در حال محكم شدن است و به همين دليل بدن او هر روز حدود به 200 ميلي گرم كلسيم نياز دارد.

 

 

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

اكنون شما بايد بتوانيد حركات كودك خود را به خوبي حس كنيد. به ضرباتي كه كودكتان با آرنج يا پايش مي زند توجه كنيد و اگر احساس كرديد كه فعاليت كودكتان كم شده است به پزشك خود خبر دهيد. او ممكن است از شما بخواهد تا تعداد حركات جنين يا ضرباتي را كه به بدن شما وارد مي كند بشماريد، تا مطمئن شود كه مشكلي وجود ندارد.
ممكن است به برخي از عارضه هاي قديمي، مثل سوزش معده و يبوست دوباره دچار شويد. هورمون پروژسترون كه در دوران حاملگي ترشح مي شود عضلات بدن شما را سست و آزاد مي كند كه شامل عضلات معده و روده نيز مي شود. شل شدن عضلات به اضافه ازدحامي كه در شكم شماست سرعت هضم غذا را كاهش مي دهد، بخصوص بعد از صرف يك وعده غذاي سنگين ممكن است در معده و روده شما گاز يا نفخ توليد كند. بواسير نيز مشكل ديگري است كه مي توانيد آن را ناشي از رشد رحم (و همچنين يبوست) بدانيد. بواسير كه به رگهاي خوني متورم در ناحيه مقعدي گفته مي شود در دوران حاملگي بسيار شايع است و معمولا پس از زايمان به سرعت از بين مي رود. اگر اين عارضه همراه با خارش يا درد باشد، مي توانيد در يك لگن يا وان كوچك از آب گرم (كه كفلها و مقعد را بپوشاند) بنشينيد و يا از كيسه آب گرم يا كمپرس سرد در محل عارضه استفاده كنيد. همچنين از نشستن يا ايستادن به مدت طولاني اجتناب كنيد. از مصرف هرگونه مواد دارويي بدون تجويز پزشك خودداري كنيد و هرگونه خونريزي مقعدي را سريعا به او اطلاع دهيد. براي جلوگيري از بروز يبوست از غذاهاي فيبردار استفاده كنيد، مقادير زياد آب بنوشيد و يك تمرين ورزشي منظم داشته باشيد.
تعداد كمي از خانمهاي حامله ممكن است به عارضه "افت فشار خون خوابيده" مبتلا شوند. اين حالت ناشي ازكاهش فشارخون است وهنگامي كه اين خانمها به پشت دراز مي كشند ضربان قلب و فشار خون آنها تغيير مي كند؛ ممكن است به سرگيجه دچار شوند و با تغيير وضعيت سرگيجه آنها از بين مي رود. همچنين ممكن است هنگامي كه به سرعت تغيير وضعيت مي دهيد دچار سرگيجه شويد. براي اجتناب از اين عارضه هنگامي كه مي خواهيد از حالت درازكش به حالت نشسته و سپس به حالت ايستاده تغيير وضعيت دهيد اين كار را به آرامي انجام دهيد.

 

 

 

فعالیت های این هفته

 

چند كار بسيار مهم را انجام دهيد: در هفته هاي اول پس از زايمان خريد كردن براي شما غير ممكن خواهد بود. موارد زير از جمله چيزهايي هستند كه در آن زمان به شدت به آنها نياز خواهيد داشت. پس همين حالا آنها را تهيه كنيد:
- پوشك بچه: يك نوزاد به طور متوسط به 12 پوشك در روز نياز دارد.
- لوازم بهداشتي بچه از قبيل ناخنگير بچه، تبگير (ترجيحا از نوعي كه هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل اعتماد) سرنگ حبابي و يك پستانك.
- شوينده هاي لباس مخصوص كودكان
- نوار بهداشتي براي خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونريزي خواهيد داشت.)
- دستمال كاغذي، دستمال حوله اي و ظرف يكبار مصرف براي اينكه بتوانيد بعد از صرف غذا به سرعت همه جا را تميز كنيد.

 

 

 

 

 

هفته سی ام

 

 

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

اندازه كودك شما كمي بيشتر از 39.3 سانتي متر شده است و وزن او حدود 1350 گرم مي باشد. مايع آمنيوتيك اطراف او اكنون حدود 700 گرم است اما با گذشت زمان كودك شما رشد كرده و حجم بيشتري از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و در نتيجه حجم مايع آمنيوتيك اطراف او كاهش خواهد يافت. چشمان او باز و بسته مي شوند، او قادر است بين تاريكي و روشنايي تمايز قائل شود و حتي مي تواند حركت يك منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال كند. هنگامي كه كودك شما متولد شود چشمانش را در بيشتر طول روز بسته نگه مي دارد. هنگامي كه چشمانش را باز مي كند مي تواند به تغييرات نور واكنش نشان دهد. اما ميزان دقت بينايي او تنها 20/1 (يك بيستم) است، يعني فقط اشيائي را دقيقا تشخيص مي دهد كه تنها چند سانتي متر با صورت او فاصله داشته باشند. بينايي طبيعي در بزرگسالان (براي افراد سالم) برابر با 20/20 (بيست بيستم) است.

 

 

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

شما ممكن است اين روزها كمي خسته باشيد، خصوصا اگر به مشكلات خواب يا بدخوابي هم دچار شويد. همچنين ممكن است نتوانيد درست راه برويد يا اشياء را درست حمل كنيد. اين حالت هم كاملا قابل درك است. شما بواسطه هورمونهاي دوران حاملگي هم سنگين تر شده ايد هم تعادل خود را از دست داده ايد و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. اين امر مي تواند موجب اين شود كه شماره كفش شما نيز افزايش يابد؛ و البته ممكن است كه اين تغيير دائمي باشد.
تغييرات سريع خلق و خوي خود را در اوائل حاملگي به ياد مي آوريد؟ عارضه هايي كه هم اكنون براي شما رخ مي دهند باضافه تغييرات هورموني ممكن است موجب شود كه حالتهاي ماههاي اول دوباره به سراغ شما بيايند. ممكن است شما نگران اين مطلب باشيد كه آيا كودك شما چه شكلي خواهد بود يا اينكه آيا شما والدين خوبي خواهيد بود يا خير. اين نگرانيها طبيعي هستند. اما اگر نمي توانيد بر اين حالتها غلبه كنيد و از نگراني دربياييد، يا بيش از حد مضطرب و زودرنج شده ايد، با پزشك يا ماماي خود صحبت كنيد. شما ممكن است از جمله 10% خانمهاي حامله اي باشيد كه افسردگي را از افسردگي خفيف تا متوسط در دوران حاملگي شان تجربه مي كنند.

 

 

 

فعالیت های این هفته

 

اسباب و وسايل كودك خود را آماده كنيد: اين كار مي تواند يك گزينه مناسب براي همسر شما يا يكي از دوستانتان كه مي خواهد به شما كمك كند باشد. آماده كردن تخت گهواره دستي و كالسكه دستي مي تواند براي شروع خوب باشد، زيرا سرهم كردن قسمتهاي مختلف آنها كار نسبتا دشواري است. وسايلي از قبيل تاب نوزاد يا ني ني لاي لاي، آويز بالاي تخت كودك، بي سيم مخصوص و نمايشگر كودك (كه بوسيله آن مي توانيد محل قرار گرفتن كودك خود را مشاهده كنيد يا با شنيدن صداي او از وضعيت او اطمينان حاصل كنيد) ممكن است به باطري نياز داشته باشند پس اطمينان حاصل كنيد كه به اندازه كافي باطري تهيه كرده ايد. استفاده از باطري قابل شارژ و شارژر مي تواند گزينه مناسبي باشد. اگر به دليل بيماري يا شرايط خاصي نبايد به كودك شير دهيد، اكنون زمان مناسبي است تا سرويس شيردهي نوزاد (شيردوش، شيشه شير و پستانكها) را استريل و ضدعفوني كنيد.

 

هفته سی و یکم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در اين هفته اندازه كودك شما به حدود 40 سانتي متر رسيده است. وزن او كمي بيشتر از 1360 گرم است و به زودي شاهد يك افزايش وزن ناگهاني در كودكتان خواهيد بود. او همچنين مي تواند سرش را از يك طرف به طرف ديگر بچرخاند. يك لايه چربي هم در زير پوست او در حال جمع شدن است تا او براي زندگي در خارج رحم آماده شود، در نتيجه بازوها سرها و بدن او

در حال بزرگتر شدن هستند.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممكن است در اين دوران شاهد ترشح آغوز يا پيش شير از پستانهايتان باشيد. برخي از خانمهاي حامله چنين مسئله اي را مشاهده مي كنند و برخي هم آن را پيش از تولد نوزادشان تجربه نخواهند كرد. در هر حال اين مسئله طبيعي است و نشانه آن است كه بدن شما وظيفه خود را به درستي انجام مي دهد. اگر ميزان اين ترشحات زياد است مي توانيد يك دستمال مخصوص دوران شيردهي در سوتين خود بگذاريد تا از كثيف شدن لباسهايتان جلوگيري كنيد. همچنين اگر تصميم داريد كودكتان را با شير خود تغذيه كنيد ممكن است بخواهيد از سوتين شيردهي استفاده كنيد. اگر سوتين فعلي شما ديگر برايتان راحت نيست مي توانيد از همين الان از سينه بند شيردهي استفاده كنيد.
آيا گاهي اوقات ماهيچه هاي رحم شما منقبض مي شوند؟ بعضي از خانمهاي حامله اين انقباضات ناگهاني را (كه انقباض براكستون- هيكس ناميده مي شوند) در نيمه دوم حاملگي و ماههاي آخر بارداري خود تجربه مي كنند. اين انقباضات كه بين 30 تا 60 ثانيه طول مي كشند و نامنظم و بي قاعده هستند فعلا نبايد مرتب بروز كنند و همچنين نبايد دردناك باشند. هنگامي كه چند هفته به زايمان شما باقي مانده باشد ممكن است اين انقباضات بيشتر بروز كنند و شايد كمي دردناك شوند. به اين انباضها اغلب "درد زايمان كاذب" مي گويند، زيرا گاهي اوقات ممكن است تشخيص درد زايمان اصلي از اين انقباضات ناگهاني بسيار سخت باشد. با اين حال تا پيش از هفته سي و هفتم هنوز كودك شما نارس است. پس اگر اين انقباضات به طور مرتب رخ مي دهند حتي اگر درد ندارند ممكن است نشانه اي از زايمان زودرس باشند. در صورت مشاهده تغيير يا افزايش ترشحات واژن كه آبكي، لزج، صورتي يا خوني باشند، همچنين در صورت مشاهده درد در ناحيه شكم، گرفتگي عضلاني مشابه با دوران قاعدگي، بيشتر از 4 بار انقباض عضلاني در ساعت، افزايش فشار در ناحيه لگن يا كمردرد (خصوصا اگر قبلا چنين دردي نداشته ايد) بلافاصله با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد.
اگر شما فرزند پسري بدنيا خواهيد آورد، بهتر است در مورد ختنه كردن يا نكردن او با يكديگر صحبت كنيد، در مورد زمان و روش انجام ختنه نظرات مختلفي مطرح مي شود، بهتر است كمي تحقيق كنيد يا از متخصص زنان و اطفال خود بپرسيد.

 

فعالیت های این هفته

ساك بيمارستان خود را آماده كنيد: مي توانيد از بيمارستان بپرسيد كه چه لوازمي در اختيار شما قرار خواهند داد و چه چيزهايي را بايد از داروخانه بيمارستان تهيه كنيد. با اين حال پيشنهاد مي كنيم علاوه بر لباس و مسواك برخي موارد ديگر كه بهتر است آماده كنيد عبارتند از:
- يك عكس، تصوير يا چيز ديگري كه در هنگام زايمان به آن نگاه كنيد؛
- تعدادي بيسكويت براي اينكه انرژي خود را به دست آوريد و آدامس يا شيريني نعنايي براي زماني كه دهانتان بوي نامناسبي دارد؛
- بالش، جوراب و دمپايي راحتي تان؛
- كتاب يا مجله؛ البته مجلات يا كتابهاي سنگين و پرمحتوا به درد نمي خورند، زيرا شما نمي توانيد بر روي آنها تمركز كنيد؛
- لباس خواب و سوتين شيردهي؛
- يك لباس كودك مناسب براي هنگامي كه مي خواهيد نوزادتان را به خانه ببريد؛
- يك دوربين عكسبرداري يا فيلمبرداري، باطريهاي نو و فيلم.

 

هفته سی و دوم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

احتمالا اكنون وزن كودك شما حدود 1800 گرم و طول او هم حدود 43.2 سانتي متر است و بيشتر فضاي رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخنهاي انگشتان پاهاي او درآمده اند و ناخنهاي انگشتان دستهاي او هم رشد كرده اند. برخي از كودكان در اين مرحله موي واقعي هم درآورده اند در حالي كه برخي ديگر تنها موهاي نرمي شبيه به كرك هلو دارند.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسماي خون و گلبولهاي قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بيشتر از زماني شده است كه حامله نبوديد. اين تغيير براي آن است كه نيازهاي شما و كودكتان تامين شود. همچنين اين خون اضافي خونريزي هنگام زايمان را هم جبران خواهد كرد. وزن شما به ميزان نيم كيلوگرم در هفته در حال افزايش است كه نيمي از اين افزايش وزن متعلق به كودك شما مي باشد. با نزديك شدن رحم به ديافراگم و فشار آوردن به آن و افزايش فشار بر روي شكم ممكن است بيشتر از قبل دچار سوزش معده شويد يا گاهي اوقات احساس تنگي نفس كنيد. براي رفع مشكل تنگي نفس غذاي خود را در حجم كمتر و دفعات بيشتر (به جاي سه بار در روز) ميل كنيد و هنگام خوابيدن پاي خود را بالاتر از بدن قرار دهيد. خوردن حجم كمتري از غذا به رفع سوزش معده نيز كمك مي كند.
با رشد كودك شما بواسطه افزايش وزن در ناحيه شكم ، وضعيت ظاهري بدن و همچنين مركز ثقل شما تغيير مي كند. بعلاوه ماهيچه هاي شكمي شما كشيده تر شده، هورمونها موجب سست تر شدن رباطهاي ماهيچه ها مي شوند و حتي ممكن است رحم در حال رشد، بر تعدادي از عصبهاي شما نيز فشار وارد كند. اين موارد ممكن است باعث بروز كمردرد و يا احساس درد در كفل و يا كشاله ران شما شوند. در صورتي كه در پاهاي خود احساس كرختي (بي حسي) و يا خارش مي كنيد به پزشك يا ماماي خود اطلاع دهيد.

 

فعالیت های این هفته

ليست اسامي كساني را كه مي خواهند پس از زايمان به شما كمك كنند آماده كنيد: ممكن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف از جمله كارهاي خانه به شما كمك كنند. اما سر بعضي از خانمها آنقدر پس از زايمان شلوغ مي شود كه حتي نمي توانند براي انجام كارهاي خانه به ديگران امر و نهي كنند! اين نكته مهمي است كه بايد به آن توجه كنيد؛ روزها و هفته هاي آول پس از ورود نوزاد واقعا غافلگير خواهيد شد و افرادي هستند كه واقعا دوست دارند به شما كمك كنند مشروط بر اينكه بدانند چه كاري را و در چه زماني بايد چگونه انجام دهند. پس از هم اكنون آماده شويد؛ فهرست زير مي تواند به شما كمك كند تا بتوانيد كارهاي مختلف را افراد مناسب واگذار كنيد:
- اگر كسي به شما گفت كه مايل است در هفته هاي اول پس از زايمان به شما كمك كند نام و شماره تماس او را يادداشت كنيد.
- اطمينان حاصل كنيد كه امكانات و مواد شوينده به اندازه كافي در دسترس است.
- يك برنامه مراقبت يا يك گردش براي بقيه فرزندان خود تدارك ببينيد.
- از يكي از همسايگان يا دوستان خود بخواهيد كه براي آب دادن به گلدانها يا مراقبت از حيوان خانگي به شما كمك كند.
- يك ليست كامل از خواروبارهاي مورد نياز روزانه يا چند روزه را تهيه كنيد كه بتوانيد آن را براي خريد به يكي از دوستانتان بدهيد.
- نحوه استفاده از دستگاههاي مختلف (مثلا ماشين لباسشويي يا ظرفشويي) را بنويسيد.
- از يكي از همسايگان بخواهيد كه زباله هاي شما را در وقت مقرر بيرون ببرد.

 

هفته سی و سوم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در اين هفته وزن كودك شما كمي بيشتر از 1810 گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود 43.7 سانتي متر مي شود. چروكها و همچنين رنگ سرخ پوست او كمتر شده و در حالي كه اكثر استخوانهاي او در حال سخت شدن هستند جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوانهاي جمجمه كاملا به يكديگر نچسبيده اند. اين امر به او كمك مي كند تا راحت تر از مجراي زايمان عبور كرده و به دنيا بيايد.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممكن است درد و يا حتي كرختي در انگشتها، مچ و دستهاي خود حس كنيد. بافتهاي مچ دست شما همانند بقيه بافتهاي بدنتان ممكن است متورم شوند. در اين صورت فشار در كانال مچ (كه يك مجراي استخواني در مچ دست شماست) افزايش مي يابد. عصبهايي كه از اين مجرا عبور مي كنند تحت فشار قرار مي گيرند كه در نتيجه عوارضي همچون بي حسي، خارش، تير كشيدن، احساس سوزش، تير كشيدن و يا درد مبهم بروز مي كنند. استفاده از مچ ‌بند را امتحان كنيد يا در هنگام خواب يك بالش زير دستهاي خود قرار داده و آنها را بالاتر از سطح بدن نگاه داريد. اگر بايد در محل كار به طور دائم از دستهاي خود استفاده كنيد، مثلا تايپيست هستيد يا در خط مونتاژ يك كارخانه كار مي كنيد، هنگام استراحت دستهاي خود را در حالت كشيده قرار دهيد.
اگر به هنگام خواب در شب مشكل داريد يك بالش بين پاها و زير پشت خود قرار دهيد. اگر اين كار به شما كمك نكرد چند بالش زير سر خود قرار داده و سعي كنيد در حالت نيمه نشسته بخوابيد و حتي مي توانيد در حالتي كه كاملا روي تخت نشسته و به بالشها تكيه داده ايد بخوابيد. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به هم ريخته است، از عصر به بعد مايعات كمتري مصرف كنيد.
براي اكثر خانمها روابط جنسي در دوران حاملگي تا قبل از پاره شدن كيسه آب و فرا رسيدن زمان زايمان مشكلي ايجاد نمي كند. با اين حال توصيه مي شود كه در هفته هاي آخر آميزش با استفاده از كاندوم باشد يا اصلا انجام نشود.

 

فعالیت های این هفته

لباسها و وسايل خواب كودك خود را بشوييد: لباسهاي خوشگلي را كه براي كودك خود خريده ايد يا در مهماني هديه گرفته ايد به ياد مي آوريد؟ شما بايد هرچيزي را كه با پوست لطيف كودكتان تماس خواهد داشت بشوييد تا هرگونه ماده محرك كه ممكن است در تار و پود آن موجود باشد از بين برود. ملايم ترين شوينده ها كه براي اين كار مناسب هستند عبارتند از پودر هاي صابون و شوينده هاي مخصوص كودكان، شوينده هايي كه غير حساسيت زا هستند و شوينده هايي كه روي آنها نوشته شده است: مخصوص پوستهاي حساس.

 

هفته سی و چهارم


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما به 2155 گرم رسيده است و اندازه بدن او هم حدود 45.5 سانتي متر شده است. لايه هاي چربي كه براي تنظيم دماي بدن او بعد از تولد مورد نياز است در حال كامل شدن هستند كه در نتيجه بدن كودك شما حالت گردتري به خود گرفته است. سيستم عصبي مركزي او در حال تكميل شدن است و اكنون ريه هاي او كاملا رشد كرده اند. اگر از احتمال بروز زايمان زودرس نگران هستيد بايد بدانيد كه تقريبا 99% از كودكاني كه به اين مرحله از رشد مي رسند در خارج از رحم نيز قادر به ادامه حيات خواهند بود و بسياري از آنها به عوارض درازمدت ناشي از زايمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممكن است اخيرا كمي احساس خستگي كنيد كه كاملا قابل درك است. از فعاليت خود بكاهيد و براي روز زايمان انرژي ذخيره كنيد. اگر بايد مدت زمان زيادي را روي پاهاي خود بايستيد از كمربند حاملگي استفاده كنيد زيرا از شكم شما محافظت كرده و بخشي از وزن شما را در بقيه بدن پخش مي كند. اگر هم به مدت طولاني نشسته يا خوابيده ايد، به سرعت از جاي خود بلند نشويد زيرا ممكن است خون در پاهاي شما جمع شده باشد كه در نتيجه فشار خون شما (براي چند لحظه) افت مي كند كه در نتيجه ممكن است در هنگام بلند شدن احساس سرگيجه داشته باشيد.
اكثر ماماها به خانمهاي حامله پيشنهاد مي كنند كه از ماساژ پرينه (ماساژ ناحيه بين واژن و مقعد) استفاده كنند تا از پارگي آن در هنگام زايمان پيشگيري شود. اكنون زمان مناسبي براي انجام اين كار است هرچند ممكن است اين ماساژ براي برخي خانمها چندان راحت نباشد و همچنين انجام اين ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرينه نمي شود. به هر حال در اين مورد از پزشك خود بپرسيد و روش انجام آنرا فرا بگيريد.
شما ممكن است برآمدگي ها يا تاولهايي را بر روي شكم خود مشاهده كنيد كه همراه با احساس خارش باشد. بروز اين تاولها ممكن است تا كفل يا كشاله ران هم امتداد پيدا كند. اين عارضه معمولا بي خطر بوده و بثورات و كهيرهاي خارش دار دوران بارداري ناميده مي شود. اما به هر حال در صورت مشاهده اين موارد از پزشك خود بخواهيد شما را معاينه كند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش داريد حتي اگر اين خارش شديد نيست به پزشكتان اطلاع دهيد.

 

فعالیت های این هفته

زايمان ممكن است زودتر از وقت مقرر رخ دهد پس براي آن برنامه ريزي كنيد: شما ممكن است به زودي زايمان را تجربه كنيد يا مدت زمان بستري بودن شما در بيمارستان بيشتر از آن چيزي باشد كه اكنون پيش بيني مي كنيد. كليد خانه خود را به حداقل يكي از بستگان يا دوستان خود بدهيد تا در صورتي كه چيزي از منزل نياز داشتيد و خودتان قادر نبوديد به خانه بياييد آن را براي شما بياورند. دوستان يا بستگان شما بايد در موقع ضرورت كارهاي زير را انجام دهند؛ پس كارها را تقسيم كرده و به آنها اطلاع بدهيد:
- نگهداري از بقيه فرزندان شما در دوران زايمان و بستري بودن در بيمارستان؛
- بردن كودكان به مدرسه و فعاليتهاي فوق برنامه و برگرداندن آنها؛
- آب دادن به گلها و گياهان، مراقبت از حيوان خانگي و گرفتن پيامها و نامه ها؛
- تعيين كسي كه كارهاي شما را در محل كار انجام دهد يا هر وظيفه ديگري را كه بر عهده داريد متقبل شود؛
نام و شماره تماس اين افراد را در كيف دستي خود قرار داده يا وارد گوشي تلفن همراه خود كنيد تا بتوانيد در هنگام نزديك شدن زايمان به سرعت به آنها خبر بدهيد.

 

هفته سی و پنچم

 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما در حال بزرگ شدن است! وزنش بيشتر از 2250 گرم شده و طول بدن او هم كمي بيشتر از 45.7 سانتي متر است. هرچند رحم شما جاي گرم و نرمي است، اما چون فضاي داخل رحم كمي كوچك است كودكتان نمي تواند در آن شيرجه بزند يا غلت بخورد! البته او همچنان به لگد زدن ادامه خواهد داد. اكنون كليه هاي او كاملا رشد كرده اند و كبد او نيز مي تواند مقداري از ضايعات بدن را فرآوري و دفع كند. رشد فيزيكي كودك شما تقريبا به پايان رسيده است و او در چند هفته آينده فقط وزن اضافه خواهد كرد.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

رحم شما تا 15 برابر حالت عادي بزرگ شده بطوريكه بالاي رحم شما تقريبا زير دنده هاي سينه قرار گرفته است و شايد احساس كنيد كه ديگر جايي براي رشد آن باقي نمانده است. اگر مي توانستيد به درون رحم خود نگاهي بيندازيد متوجه مي شديد كه حجم مايع آمنيوتيك درون رحم خيلي كم شده و جاي آن را يك كودك كوچولو گرفته است. رحم شما جاي بقيه اندامهاي داخلي تان را هم تنگ كرده و شما ممكن است به همين خاطر بيشتر به دستشويي برويد و يا دچار برخي عوارض ناشي از سوء هاضمه (مثل سوزش معده) شويد. اگر اين مشكلات را نداريد از معدود خانمهاي خوش شانس هستيد!
ممكن است پزشك يا ماما از شما بخواهد كه از اين به بعد تا زمان زايمان هر هفته شما را معاينه كند. همچنين ممكن است از شما بخواهد كه حركات جنين داخل رحم را به دقت تحت نظر قرار دهيد تا از ميزان فعاليت كودك در درون رحم مطمئن شود.
الآن زمان مناسبي است تا براي زايمان و تولد كودك خود برنامه ريزي كنيد. همه موارد مهم را در يك ليست وارد كنيد: چه كسي در زمان زايمان در كنار شما خواهد بود؟ از چه روشي براي كاهش درد استفاده خواهيد كرد؟ و مي خواهيد چه مدت در بيمارستان بمانيد؟ اين كار مي تواند يك نقطه شروع مناسب باشد تا با تيم پزشكي خود در اين موارد صحبت كنيد. زمان دقيق زايمان را نمي توان پيش بيني كرد و شما هم احتمالا نمي توانيد برنامه مورد نظرتان را جزء به جزء اجرا كنيد، اما پيش بيني هاي زودهنگام و جمع آوري تمام گزينه هاي ممكن براي اتفاقات احتمالي مي تواند از نگرانيهاي اين مرحله از حاملگي بكاهد.

 

فعالیت های این هفته

به آرايشگاه برويد: از آرايشگر خود بخواهيد كه موهاي شما را به يك شكل ساده و مرتب كوتاه كند به نحوي كه لازم نباشد وقت زيادي براي نظافت و آراستن آنها صرف كنيد. از اين به بعد ممكن است شما وقت كافي براي سشوار كشيدن و حالت دادن به موهايتان نداشته باشيد. همچنين بهتر است موها را به گونه اي كوتاه كنيد كه تا چند وقت ديگر به اصلاح مجدد احتياج نداشته باشد. اگر موهايتان را رنگ هم مي كنيد باز هم به همين نكات توجه كنيد. ممكن است تا مدتي نتوانيد براي تجديد رنگ موهايتان به آرايشگاه برويد.

 

 • صفحه 1 از 2
 • 1
 • 2نظرات

 

 • سئوال:
  باسلام برای به دنیا اوردن فرزند پسر چه موقع باید اقدام کرد یعنی زمان تخمک گذاری کی باید باشد خیلی ساده حساب کردن روز تخمک گذاری که از چه موقع شروع میشود واقعا در این زمینه اطلاع ندارم و دیگر راهکارهای لازمه در زمینه پسر دار شدرا توضیح دهیدضمنا من رماتیسم مفصلی دارم ایا نوع جنسیت جنین دختر یا پسر بودن احتمال وراثت این بیماری را زیاد می کند یا نه .

  جواب:
  مقاله ای که در همین زمینه در سایت ما است را بدقت مطالعه کنید.
 • سئوال:
  با سلام
  من هفته 7 بارداری هستم از هفته 4 شیاف پروژسترون استفاده کردم خواستم بدونم واسه جنین ظرری هم دارد یا نه

  جواب:
  پروژسترون هورمون نگهدارنده جنین در رحم می باشد و در زنانی که تهدید به سقط می باشند و یا جفت پایین یا طول سرویکس کوتاه دارند تجویز می شود.
 • vaghean mamnoon az matalebe khondani va por mohtavaton
 • سئوال:
  سلام من 30 ساله هستم بهمن ماه سال گذشته به علت مشکل نقص کروموزومی جنین حدود 2/5 ماهگی سقط خودبخود داشتم این ماه تصمیم به بارداری گرفتم آیا باید جهت بارداری به پزشک زنان مراجعه نمایم و برای اقدام به بارداری آیا می توان با توجه به دوره تقریبا"29 روزه پریود از روز 14 به بعد به مدت 7 روز هرروز نزدیکی نمود.

  جواب:
  بهتر است قبل از بارداری به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا حداقل چک آپ های روتین قبل بارداری برایتان انجام شود.
 • سئوال:
  سلام
  من هفته 38 بارداری هستم و در تمام نقاط بدن ورم دارم حتی انگشتای دستم و مفصل انگشتام به خصوص دست راستم درد می کند آیا این خطرناک است؟

  جواب:
  سریعتر با پزشکتان تماس بگیرید و فشار خونتان را چک کنید.
 • سئوال:
  با سلام خدمت شما بنده ناخواسته با وزن بالای 100 کیلو حامله شدم درسته که این مسءله خیلی براتون باورنکردنیه اما شده لطفا منو راهنمایی کنید که آیا خطری من و جنینم و تهدید میکنه?لطفا بگید چطور میتونم دوران بارداری بی خطری داشته باشم/و آیا میتونم همزمان رژیم بگیرم؟

  جواب:
  تحت نظر یک متخصص زنان به شدت مراقب افزایش وزن ، فشار خون و قند خونتان باشید.
 • سئوال:
  سلام.1 من اخرین دوره پریودیم 21 تیر بود دکترم میگه الان 7 هفته عمره جنینم اما ازمایش سونو میگه 9 هفته .الان دقیقا چند هفته عمر جنینم؟2.دکتر به من شیاف واژینال داد چون لکه بینی داشتم میخوام بدونم تجویز دکتر از شیاف واژیتال صرفا به خاطر لکه بینی یا اینکه ممکنه عفونت واژن داشته باشم؟ ممنونم

  جواب:
  آیا 6 سیکل قبل از بارداریتان کاملأ منظم بوده؟؟؟
  به خاطر لکه بینی
 • سلام -نه کاملا منظم نبود .
 • سئوال:
  با سلام - سوال قبلی من بی جواب موند. من اخرین روز پریودیم 21 تیر بود الان چند هفته از عمره جنینم میگذره؟با تشکر

  جواب:
  اگر پریودتان در 6 سیکل قبل از بارداری منظم بوده باشد در تاریخ 91/6/25 ، نه هفته سه روز می باشد.
 • سئوال:
  درود
  آیا رنگ کردن مو و ابرو برای کودکم ضرر داره؟
  من 10 هفته باردار هستم و به خاطر ترس از اینکه آسیبی به بچه م نرسه موهامو رنگ نکردم ... راهنمایی کامل شما مزید امتنان است .

  جواب:
  بايد گفت در اين مورد اتفاق نظري وجود ندارد و نمي‌توان پاسخ روشني به آن داد. پوست سر به آساني مواد مختلف را جذب و از خود عبور مي‌دهد.در موقع رنگ كردن مقدار كمي از مواد شيميايي كه روي سر ماليده مي شود، از اين طريق جذب شده و وارد گردش خون مي شود. آزمايشات انجام شده بر روي حيوانات نشان داده ، مواد شيميايي موجود در رنگ مو باعث نقص جنيني مي‌شود. البته اين مسئله وقتي پيش مي آيد كه دفعات استفاده از رنگ زياد باشد و پوست سر زياد در معرض رنگ شيميايي قرار بگيرد. از سوي ديگر مطالعاتي كه بر روي انسان ها انجام شده نشان داده، رنگ كردن مو هنگام بارداري مطمئن و بدون خطر است و هيچگونه آسيبي به جنين وارد نمي‌كند.
  آنچه در محافل علمي دنيا مورد تاييد است اين‌است كه هنوز تحقيقات پايان نيافته و بنابراين جواب 001درصد روشني براي اين سوال وجود ندارد. توصيه اغلب پزشكان اين‌است كه خانم‌هاي باردار در سه ماهه اول بارداري كه زمان شكل گيري جنين و پيشرفت سلول‌هاي اوليه جنين است و جنين بسيار حساس بوده و بيشترين خطر آسيب وجود دارد از رنگ كردن مو خودداري كنيد و اينكار را به سه ماهه دوم يا سوم موكول كنيد.
  اگر اصرار بر تغيير رنگ موي خود داريد مي توانيد به جاي رنگ كردن كل موها از <هاي لايت> كردن استفاده كنيد، زيرا هاي لايت نياز زيادي به رنگ و مواد شيميايي ندارد و كمتر هم با پوست سر تماس دارد در نتيجه پوست كف سر رنگي نمي‌شود. اين روش تا حدودي قابل اعتمادتر از رنگ كردن تمام موها باشد . البته توجه داشته باشيد، از آنجا كه در دوران حاملگي مصرف دارو محدوديت دارد در صورتي‌كه دچار حساسيت ناشي از رنگ مو شويد، نمي‌توانيد به آساني بهبود يابيد.پس بهتر است بيشتر ملاحظه كنيد
 • سئوال:
  با سلام من امروز سونو انجام دادم و هفته ی 1+31 هستم در جواب سونو میزان B.P.D =75میلی متر وF.L= 60 میلی متر بیان شده و وزن جنین 1700 گرم. ایا نسبت به سن بارداریم در شرایط طبیعی هستم؟ لطفا کمکم کنید خیلی نگرانم با تشکر.

  جواب:
  در گزارش سونویتان جلوی هر کدام از این اعداد سن جنین را به صورت هفته و روز هم زده است آنها را برایم بنویسید.
 • سئوال:
  سلام
  در سونو سن جنین 1+31 از L.m.p براورد می شود. که B.P.D=75mm و F.L=60mm
  وزن تقریبی جنین در حال حاضر 1700گرم.

  جواب:
  نسبت به سن جنینی کم وزن است با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  سلام ممنون که پاسخ می دید ولی من کمی گیج شدم چون در سایت خودتون در هفته ی 31 وزن جنین را کمی بیشتر از 1360 گرم مطرح شده که با توجه به سن جنین من که 1+31 هفته می باشد و در سونو وزنش 1700 گرم ذکر شده پس چرا شما جنین را جنینی کم وزن میدانید؟ به علت میزان F.L و B.P.D جنین است ؟

  جواب:
  بله
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید ممکن است رنج نرمال tsh ,t4 را در سه ماهه دوم وسوم بارداری بگویید و اینکه آیا این رنج در کشورهای مختلف متفاوت است؟

  جواب:
  رنج نرمال فوق وابسته به متد آزمایش و واحد اندازه گیری دارد و برایم بنویسید بر مبنای چه واحد و متدی رنج نرمال را می خواهید.
  بله
 • سئوال:
  ممکن است یک مشاور غدد آنلاین به من معرفی کنید . من در جایی که زندگی می کنم امکان ویزیت از متخصص غدد رو ندارم.خواهشا جواب بدین من در سه ماهه سوم بارداری هستم.

  جواب:
  چنین کسی را نمی شناسم.
 • سئوال:
  با سلام من درهفته 5 يا6بارداري در اتاق سي تي اسكن براي انجام سي تي از سر مادرم بودم(كنار تخت)ايا مشكلي براي جنين پيش مي ايد لطفا مرا راهنمايي كنيد

  جواب:
  امکانش هست ولی بهتر است تمام تست های سلامت جنین را در هفته های 12، 15 و آنومالی اسکن را در هفته 20-18 انجام دهید.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 5يا6 بارداري براي سي تي اسكن از سر مادربزگم همراه او در اتاق سي تي بودم (كنار دستگاه) ايا ممكن است مشكلي پيش ايد من بايد چه كار كنم ممنونم

  جواب:
  سيتي اسكن در دوران بارداری نباید انجام باشه اما اگر به هر ترتیبی انجام شده حتما به این مفهوم نیست که روی بچه اثر گذاشته.. بلکه اولا دوز اشعه ای که تابیده شده مهمه.. به این معنی که اگه از 250/0 cGY کمتر باشه مشکلی ایجاد نمیشه( دوز مجاز). دوما اگر هم مقدار اشعه بیشتر از حد مجاز تابیده شده به مفهوم 100% گرفتار شدن بچه نیست.. بلکه فقط احتمال بروز مشکل بیشتر میشه.. یعنی اگه احتمال بروز مشکل مادرزادی در همه بچه ها 7% باشه.. ممکنه در این بچه ها به 10% برسه( این آمار را فقط برای مثال گفتم).. و مسلما با 100% فاصله زیادی داره...

  نگران نباشید و تمامی تست های سلامت جنین در هفته های 12، 15 و آنومالی اسکن در هفته 18 را انجام دهید.
 • سئوال:
  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من 15 شهریور اولین روز پریودم بود تا پنج روز و بعد از ان یک روز در میان نزدیکی داشتم و در روز 15 مهر درد شکمی داشتم ولی پریود نشدم همان شب نزدیکی داشتم و بعد از ان کمی خون و لکه های قهوه ای داشتم که خیلی بود و صبح تمام شده بود صبح بی بی چک گذاشتم مثبت بود و دو روز بعد ازمایش خون دادم بتا 199/1بود
  گهگاهی زیر دلم درد میگیرد ولی طولانی نیست

  1. به نظر شما من هفته چند بارداری هستم؟
  به احتمال زیاد 5 هفته و 4 روز

  2. ان شبی که نزدیکی داشتم و لکه خون و لکه قهوه ای دیدم مشکلی برای جنین ایجاد نشده؟
  توی سونوی هفته 6 مشخص می شود.

  3.دردزیر شکمی طبیعی است البته زیاد نیست
  بله

  4.سونو برای سلامتی و شنیدن صدای قلب کی...
  هفته 6 سونوی واژینال
 • سئوال:
  سلام من در هفته 12 بارداری هستم در طول این سه ماه استرس و تنش های عصبی زیادی داشتم ایا ضرری برای جنینم هست؟

  جواب:
  به هر حال بی ضرر نیست.
 • سئوال:
  سلام و خسته نباشید. من در هفته 31 بارداری هستم ودر 22 هفتگی عمل شیرودکارانجام دادم در حال حاضر دهانه رحمم cm1 است .شیاف syclogest استفاده می کنم و هر 6ساعت ایزوپیروکسین می خورم.آیا ممکنه سرکلاژ با انقباظات رحمی باز بشه و منجر به زایمان بشه به جز کمر درد مشکل خاصی ندارم در استراحت هستم .آیا هنوز هم در خطر هستم و نباید حرکت کنم .روزها خیلی سخت و طولانی می گذره و احساس می کنم افسردگی دارم.
  آیا می تونم گاهی برای خرید وسایل بچه و تغییر روحیه بیرون برم.
  ممنون از توجهات شما.

  جواب:
  در این مورد فقط باید پزشکتان توصیه نهایی را برایتان انجام دهد. تحمل کنید.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید ! و تشکر از راهنمایی های مداوم شما!
  من در هفته ی 35 بارداری هستم ،دکترم با توجه به اندازه گیری شکمم با متر ،که هر بار در معاینات انجام میدهد گفت قد جنین به طور تغریبی در حال حاظر 35 cm می باشد و من خیلی نگران هستم چون فکر میکنم برای 35 هفتگی این قد خیلی کمه ! ایا جنین من تا موقع تولد به اندازه ی کافی می تواند رشد قدی کند؟ با این شرایط قد جنین به طور تقریبی در زمان تولد حدودا چقدر است؟ در ضمن در وابستگان همسرم کوتاهی قد زیاد است، ولی همسرم و خودم قد خوبی داریم ، این قد نشانه ی کوتولگی در جنین می باشد؟ لطفا به این 3 سوال من پاسخ دهید باز هم...

  جواب:
  اینقدر نگران نباشید روش فوق روش خیلی دقیقی نیست و اگر در سونوگرافی تمام یافته ها خوب باشد جای نگرانی ندارد.
 • سئوال:
  درود دوباره
  آیا در بارداری اپیلاسیون ممنوعه؟
  اگه ضرر داره بگید کدوم روش ها مناسبه

  من امروز شنیدم کلی نگران شدم

  جواب:
  بله ، تیغ
 • سئوال:
  یک سئوال دیگه : دقیقاً از چه زمانی در سونو جنسیت جنین مشخص میشه؟
  مرسی

  جواب:
  از هفته 16 به بعد
 • سئوال:
  با سلام من سوال پرسیدم ولی نمیدونم کدوم قسمت جواب میدید من قسمت مشاوره سوال پرسیدم
  باتشکر

  جواب:
  اگر جوابی نگرفته اید دوباره سئوالتان را مطرح کنید.
 • سئوال:
  با عرض سلام و خسته نباشید
  خواهش میکنم در خصوص سونو با داده های زیر توضیحات لازم داده شود و در خصوص رفع مشکل کم بودن مایع آمنوتیک چکار باید کرد؟
  AFI=5-6CMکمتر از حد نرمال
  FL=34WK4D
  BPD=35WK6D
  AC=36WK
  EFW=2760GR
  جفت: قدامی متمایل به راست گرید 2

  جواب:
  استراحت بیشتری کنید و جواب را زودتر به پزشکتان نشان دهید.
 • سئوال:
  سلام
  مي خواستم بدونم رفتن تو استخر برا زن حامله مشكلي داره يا نه ممنون از سايت خوبتون

  جواب:
  پزشکتان با توجه به موقعیت جفت و طول سرویکس در این مورد تصمیم می گیرد.
 • سئوال:
  با سلام .من 8 ماهه حامله ام در سونوی اخر سن تقریبی حامله گی بر اساس AC _ FL 33/5 هفته میباشد و بر اساس HC و BPD معادل 32 هفته است . وزن تقریبی جنین در حال حاظر 2100 گرم است . ایا جنین من دچار کمبود وزن یا مشکل جسمی است ؟ با تشکر .

  جواب:
  با پزشکتان مشورت کنید تا با توجه به سابقه سونوهای قبلی این سونو را بررسی کند.
 • سئوال:
  باسلام . من با سونوی زیر 12هفته بر مبنای bpd,flدر هفته 32 بارداری هستم ولی دیروز که سونو دادم سن جنین را دو هفته کمتر یعنی 30 هفته گفتن وزن جنین 1450 گرم بود الان برای سن و وزنش نگرانم . در سونوی اول فقط 3 روز کمتر از تاریخ پریودی ام بود آیا جای نگرانی هست یا نه

  جواب:
  کمی پایین است ولی توصیه می کنم با پزشکتان مشورت کنید.
 • سئوال:
  با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر فراوان از راهنمایی های شما
  نتیجه سونو را به پزشکم نشان دادم گفت مشکل خاصی نیست . در اینخصوص در صورت امکان مرا راهنمایی فرمایید ؟

  جواب:
  سئوال قبلی تان؟؟؟؟؟
 • سئوال:
  سلام من ی سوال داشتم....
  من هفته سی ویک بارداری ام الان یه هفتست اطراف ناحیه تناسلیم خارش گرفت ازمایش دادم سالم بودم.
  خواستم دلیلشو بدونم.

  جواب:
  نتیجه آزمایش را برایم بنویسید.
  مرسی
 • سئوال:
  سلام و خسته نباشید.
  هفته 14 بارداری هستم .زیر آلت تناسلیم یک هفته هست که ورم کرده در طرف چپ.در حالت عادی بدون درد است ولی وقتی دست میزنم درد دارد. لطفا" راهنمایی کنید. ممنون

  جواب:
  بهتر است توسط پزشک زنانتان معاینه شوید.
 • سئوال:
  با سلام. نتایج تست کواد اسکرین من به این شرح بود. لطفا در تفسیر آن راهنمایی ام کنید.
  Trisomy 18: none
  previous Down'S: none
  prev. pre-eclampsia: no
  Insulin dependent diabetes:none
  maternal age at EDD: 30 years
  scan measurement(BPD:37mm on 12/10/22
  gestation at date of sample: 16weeks 1day
  17weeks (by BPD scan
  gestation used: scan estimate(BPD
  weight: 60
  MS-AFP level: 41.3 iu/ml ; 1.20 MoM
  uE3 level: 2.06 ng/ml ; 0.89 MoM
  total hcg level: 22.247 iu/ml ; 0.84 MoM
  inhibin-A level: 262 pg/ml ; 1.21 MoM

  interpretation:
  screening result: screen negative
  risk of dDown's: 1 in 18,000 (at term
  risk of NTD: 1 in 9,400
  risk of Pre-eclampsia: 1 in 25
  comment: Down's risk due to maternal age alone is 1 in 920
  comment: since a BPD was recorded, anencephaly has been excluded & the risk of NTD given is for spina bifida alone

  جواب:
  با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر است.
 • سئوال:
  با سلام و خسته نباشید.
  من در هفته 29 بارداری ام هستم و در آزمایش خونی که در هفته 28 انجام دادم میزان wbc 12/52 شده است که رنج آن 4 تا 11 قید شده است.آیا این میزان دلیل خاصی دارد؟
  بدلیل بارداری می باشد و طبیعی است.

  در ضمن من امروز دچار اسهال شدید شده ام بطوری که میزان زیادی آب از بدنم خارج شد.میخواستم بدانم برای کنترل اسهال باید چکار کنم؟
  مصرف آب ، نمک و شکر فراوان و تماس با پزشکتان
 • سئوال:
  کامل ادرار:نرمال
  کشت ادرار:نرمال
  هموگلوبین:11.2
  هماتوکریت:31.7
  گروه خونی و ارهاش:b+
  gct:122
  کراتینین:هفت دهم
  کومبوس غیر مستقیم:نرمال
  البته الان دکترم بهم ژل بهداشتی با یه پماد به اسم هیدرو کورتیزون داد.ولی کم نشد.

  جواب:
  چی کم نشد؟؟؟؟؟؟
 • سئوال:
  سلام خانمی رو میشناسم 45 ساله و جدیدا که خیلی از درد در ناحیه رحم مینالید رفت سونو بهش گفتن رحمت یه فیبرم 180در90میلی داره و بایید عمل شه خواستم بدونم امکان داره با قرص برطرف شه؟

  جواب:
  درمان دارویی هم دارد ولی باید یک متخصص زنان نظر دهد که بهترین روش درمان برای این بیمار کدام است.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 30بارداریم هستم بعلت ناراحتی دستگاه گوارش <به متخصص گوارش مراجعه کردم اشان رانیتیدین روزی 2 بار و قطره دایمتین بعد از صرف غذا تجویز کردن می خواستم بدونم بذرای جنین ضرر نداره ؟ممنون

  جواب:
  منفعت اش بیشتر از ضررش می باشد.
 • سئوال:
  با سلام من در هفته 30 بارداریم هستم ولی حرکت زیاد نداره بعضی روزها اصلا حرکتشو متوجه نمیشم با اینکه تا حالا 6 بار سونو رفتم ( آنومالی - سه بعدی -و برای حرکت بچه )همشون نشون میده سالمه این بار که رفتم دکتر میگه من نمیدونم چرا حرکت بچه تو متوجه نمیشی 2باره برو سونو. دیگه خسته شدم ایقدر سونو رفتم > سوالم اینه حرکت نرمال بچه در شکم مادر طی روز چقدر باید باشه؟
  حداقل 5 بار بعد از هر وعده غذایی باید حرکتش را حس کنید در غیر اینصورت باید سونو کنید.

  یه سوال دیگه تاریخ اولین روز آخرین پریودیم 29 فروردین بود با حسابخودم در 30 هفته ام دکتر میگه 29 کدومش درسته ؟
  طبق سونوی هفته 13-11 سن جنین را محاسبه کن
 • سئوال:
  با سلام در هفته 30 بارداریم تست دیابیت حاملی دادم که fasting blood Glucose =102و GCT=152 که renge=<130آیا من دیابت حاملگی دارم ؟
  بله

  برای بچه اممشکلی پیش میاد ؟
  اگر قندتان کنترل شود خیر

  چه رژیمی را باید رعایت کنم ؟ چون پزشک چند روزی رفته مسافرت ومن نمی دونم چکار کنم خیلی نگرانم ؟
  مصرف مواد قندی را کم کرده و فراوان سبزیجات استفاده کنید.
 • سئوال:
  سلام و خسته نباشید.
  من در هفته 36 بارداری هستم چند روزی هست ترشحاتم زیاد شده آزمایش دادم عفونت ندارم ولی ترشح دیده شده .اول ترسیدم کیسه آب سوراخ شده که سونو دادم همه چی خوب بود. البته گفتن سوراخی در سونو معلوم نمی شه .میخواستم دلیل این ترشح بدونم و اینکه اگه کیسه آب سوراخ بشه خیسی زیاد به دنبال داره و یا رنگ خاصی داره .اگر متوجه نشم و حجم مایع کم بشه برای بچه خطرناکه؟
  تشکر از راهنماییاتون

  جواب:
  اگر اندیکس مایع آمنیوتیک در رنج نرمال و به سمت بالا باشد جای نگرانی وجود ندارد. در صورت پارگی کیسه آب که کلأ حجم زیادی از مایع از بدنتان خارج می شود. در صورت نشت کردن مایع کم و بی رنگ و بوی شبیه وایتکس دارد.
 • سئوال:
  سلام
  من هفته 31 بارداری هستم سونو انجام دادم با این مشخصات
  BPD 87-5 35w 2d
  FL 62-4 32w 2d
  AC 289 33w

  fetal weight#2155 + 315 g ( البته زیر + یک خط است )
  می خواستم بدانم این مشخصات نرمال است؟

  با سپاس بسیار

  ندا سرابی

  جواب:
  خوب است ولی بازهم برای BPD از پزشکتان سئوال کنید.
 • سئوال:
  با سلام من 5 هفته از بارداری ام می گذرد و نتایج سونو گرافی من در این زمان (35 روز بعد از LMP) به شرح زیر است
  یک ساک حاملگی بدون قطب جنینی
  CRL:10.07
  GA:5
  البته تیتر بتا هم 5478 می باشد آیا نتایج نرمال است؟ دکتر به من گفته دو هفته دیگر برای اطمینان از تشکیل قلب جنین مراجعه کنم

  جواب:
  به توصیه پزشکتان عمل کنید.
  فعلأ که همه چیز خوب است.
ابزارها

جستجو در سایت

 

ورود به سایت

نام کاربری:
کلمه عبور: